Неурядові організації як джерело інформації

Неурядові організації є важливим джерелом інформації. Спеціалізуючись на певних питаннях, вони акумулюють чимало даних, зокрема, що дуже важливо, відповіді державних органів на запити. У них також є багато корисних контактів — з експертами, урядовцями тощо. Крім того, співпраця з НУО надає можливість брати участь в акціях прямої дії і бути свідками подій, що безпосередньо стосуються обраної теми. Ще одним важливим аргументом на користь спілкування з недержавними організаціями є їхня відкритість до співпраці. НУО також характеризуються оригінальним підходом до збору й обробки інформації, а отже можуть надати цікаві, несподівані й досить сміливі коментарі. Саме під час різноманітних заходів НУО журналісти знаходять цікаві теми для матеріалів, корисні поради та контакти, адже громадські організації залучають до своїх заходів представників різних верств населення та зацікавлених сторін.

Хоча, з іншого боку, в журналістів, зокрема, в учасників нашого семінару-практикуму, є доволі багато нарікань на неурядові організації. Журналісти відзначають, що повідомлення НУО бувають суб'єктивними й недостовірними, часом містять забагато емоцій і мало перевірених фактів. Часто проблема, яку піднімають активісти громадського руху, не відповідає масштабності її розголосу. Серед недоліків НУО журналісти відзначають заангажованість, заполітизованість, низьку якість подання інформації, некоректність та неоперативність.

Проте, у більшості випадків НУО звертають увагу на проблеми, що дійсно важливі. Трапляється, що, відстоюючи інтереси суспільства, вони зачіпають досить могутні структури. Тому, висвітлюючи конфліктну ситуацію, сюжет чи статтю про неї обов'язково треба обговорити з юристом. Треба бути дуже уважним щодо формулювань, особливо у "звинувачувальній" частині матеріалу. Інакше публікація може викликати не лише широкий розголос, але й призвести до серйозних негативних наслідків.

Останнім часом, завдяки розвитку Інтернету, громадяни та організації громадянського суспільства все активніше самостійно поширюють інформацію, складаючи навіть конкуренцію журналістам, — з'явились нові медіа, так звана громадянська журналістика. Правовою основою для розвитку громадянської журналістики є стаття 34 Конституції України, яка гарантує кожному громадянину право вільно збирати, зберігати, використовувати й поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб і на свій вибір. Сергій Даниленко, головний редактор інтернет-видання "Хай-вей" у статті "Сила громадянської журналістики" пише, що "незабаром громадянська журналістика буде впливати на формування позиції людей не менше, ніж традиційні медіа. Саме тому організації громадянського суспільства мають бути в авангарді поширення і використання технологій громадянської журналістики".

Нові медіа можуть допомогти природозахисникам із громадських організацій чи пересічним громадянам фіксувати правопорушення в галузі охорони довкілля та оперативно про них інформувати традиційні медіа. Таким чином, діяльність екологічних громадських організацій в Україні має позитивний вплив на розвиток екологічної журналістики взагалі.