Систематизація зібраної інформації

Корисно пам'ятати важливе правило: всю інформацію, отриману від джерел, необхідно фіксувати в комп'ютері і відправляти в архів. Навіть якщо ви не напишете статтю зараз, ви зможете скористатися отриманою інформацією пізніше. Крім того, своєчасна фіксація та систематизація інформації допомагає краще уявити "загальну картину" та "вибудувати" план майбутньої статті. А інформація, отримана від різних джерел у рамках роботи з однієї теми, збирається в одну папку — як в електронному, так і в паперовому вигляді. Це робить зручною вашу роботу і дозволяє ефективно звітувати перед керівництвом.

В АЖУРі папка, зібрана з матеріалів одного журналістського розслідування, складається з наступних розділів:

- власна інформація (резюме того, що отримано від джерел);

- базова (основна) інформація;

- документи;

- копії публікацій (чи досьє з відкритих джерел).

Усе це разом складає первинну довідку, яка є проміжним результатом вашої роботи. Довідка — аж ніяк не журналістський матеріал. Це — зібрана разом і систематизована інформація, викладена без емоцій. Обов'язково відзначте, яка її частина перевірена, а яка не підтверджена. Склавши довідку, ви напевно побачите інформаційні порожнечі, заповнення яких вимагає додаткової роботи. На основі довідки готується резюме, де викладаються висновки, яких дійшов журналіст в результаті розслідування. Що б не сталося, довідка залишиться у вашому архіві. Якщо коли-небудь доведеться повернутися до цієї теми, вам не знадобиться заново збирати весь масив інформації.

Звіти про бесіди з джерелами інформації в хронологічному порядку їхнього одержання розміщуються в першій частині папки, у розділі "власна інформація". В АЖУРі ці звіти оформляються в такий спосіб:

"Іванов Іван Іванович

заступник директора ЗАТ "Ігрек"

т. 999-99-99

21.01.2001:"

Далі йде логічно вибудований короткий виклад отриманої від даного джерела інформації. Перші три рядки оформлення (крім дати) відразу ж після виготовлення звіту копіюються в електронний архів джерел інформації. А весь розділ папки "власна інформація" в електронному вигляді являє собою один файл, що після закінчення роботи з відповідної теми відправляється в архів.

Втім, у кожного досвідченого журналіста формується своя система зберігання інформації.

Коли вся інформація зібрана, велика спокуса взяти і відразу ж опублікувати розгромну статтю. Багато хто так і робить, зневажаючи одним з головних принципів професії: журналіст завжди повинен вислухати обидві сторони конфлікту. Ваш прямий обов'язок — надати право на відповідь тим, чиї інтереси зачіпає ваш матеріал. Цей етап називається генеральним інтерв'ю.