Шукайте документи

Іншим приводом для початку розслідування може служити інформація, що не є широко відомою, проте, легко доступна для кожного, хто нею зацікавиться. Ми рекомендуємо пильно стежити за всіма документами, що виходять із владних кабінетів вашого регіону: від розпорядження губернатора до постанови місцевих органів влади, не говорячи вже про повідомлення прес-служб. У них часто міститься дуже цікава інформація. Наприклад, міська рада виділила землю на пільгових умовах. Серед людей, які дійсно мають пільги, раптом з'являються прізвища осіб, які до цих пільговиків ніяк належати не можуть. Чи — виходить розпорядження, де переможцем вигідного тендера виявляється маловідома фірма, чиї можливості геть не відповідають умовам конкурсу. Кожна з цих подій може свідчити про зловживання з боку влади, а отже — бути предметом вашого розслідування.

Ще один тип документів, цікавий для журналіста, який шукає тему розслідування, — документація підприємств і організацій. Як правило, такі матеріали з'являються на світло в конфліктних ситуаціях.

Приклад. Рішення Львівської обласної ради дало початок "Корналовичському скандалу".

УКРАЇНА

ЛЬВІВСЬКА ОБЛАСНА РАДА

XXIV сесія IV-го демократичного скликання

РІШЕННЯ № 426

Від "11" жовтня 2005р.

Про створення лісового заказника місцевого значення

"Корналовичи"

На підставі подання державного управління екології та природних ресурсів у Львівській області, враховуючи висновок постійної комісії з питань екології та природних ресурсів відповідно до ст. 53 Закону України "Про природно*заповідний фонд України", керуючись п. 24 ст. 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Львівська обласна рада

ВИРІШИЛА:

1. Створити лісовий заказник місцевого значення "Корналовичи" в кв. 4, вид 1 площею 88 га Дублінського лісництва ДП "Старо-самбірське лісове господарство" на території Корналовицької сільської ради Самбірського району.

2. Прокуратурі Львівської області, УСБУ у Львівській області:

- Здійснити ретельну перевірку обставин виключення в 1999 році заповідного урочища Корналовичи з переліку природоохоронних об'єктів.

- Провести оцінку незаконних рубок дерев в урочищі Корналовичи та завданої цими діями шкоди державним інтересам.

- Дати правову оцінку вказаним діям.

3. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань екології та природних ресурсів (А. Дейнека).

Голова обласної ради М. Сендак

Йдеться про низку розташованих не землях лісового фонду територій природно-заповідного фонду, цінність яких визнала ще радянська влада. А нові "лісові" чиновники, вже в неза-лежній Україні, вирішили заробити гроші на коштовній деревині дуба. Приводом для зменшення площ заказників та заповідних урочищ стали заяви самих лісівників та вчених з відомчих наукових установ про те, що ці лісові масиви втратили свої основні природні функції і мають бути вилучені з користування. Однак, цінна деревина не втратила при цьому своєї економічної цінності. Загалом облрада вилучила з природно-заповідного фонду (ПЗФ) Львівщини 12 об'єктів загальною площею 4 тис. га. Фонд WETI організував своєрідний екстрим-тур місцями колишніх заказників і в присутності вчених та співробітників прокуратури показав, що ліси не втратили своєї цінності. Завдяки потужній загальноукраїнській медіа-кампанії (про ситуацію розповіли такі поважні національні канали як "Інтер", "Новий канал", "1+1") та спеціальному розслідуванню на "5 каналі" в програмі "З життя лісу" вдалося добитися рішення обласної ради про повернення заказнику відповідного статусу. Однак битва за Корналовичі й далі триває.