Не пропускайте прес-конференцій та брифінгів

Приводом для розслідування може стати інформація, оприлюднена на нудній, на перший погляд, прес-конференції чи брифінгу. Практично всіучасники нашого проекту відзначають, що отримавши інформацію на прес-конференції, намагаються "копати глибше" і шукати теми для аналітичних матеріалів.

Наприклад, якщо збирається прес-конференція з приводу початку реалізації великомасштабного проекту (будівництво судноплавного каналу, будівництво заводу тощо), варто задати собі питання: кому це вигідно, на які кошти буде здійснюватися чергове "будівництво століття", чи була проведена оцінка можливого впливу на довкілля?

Приклад. Заява Київської міської державної адміністрації про план будівництва двох потужних сміттєспалювальних заводів спонукала більшість журналістів до пошуку відповіді на питання: яким буде вплив цих підприємств на стан атмосферного повітря. А деякі журналісти стали шукати відповідь на інше запитання: чи вже вичерпалися можливості полігону, на якому сьогодні захоронюються відходи й кому вигідно достроково припинити його роботу (див. у додатку "Рекультивувати не можна закрити"). Третій напрямок розслідувань — діяльність підприємств із збору та утилізації вторинної сировини.

Приклад. Більшість з присутніх на Першій конференції Сторін Карпатської конвенції (11 грудня 2006 року, Київ) журналістів ставили класичні запитання — про користь Україні від конвенції та підписаної міністрами екології спільної декларації. Запитання еко-журналіста до угорського міністра щодо долі завезених в Україну з Угорщини токсичних відходів (преміксів та гудронів) вочевидь не сподобалися як угорському, так і українському міністрам екології. Намагання обох міністрів "зам'яти" гостру ситуацію на такому представницькому заході, явне небажання давати конкретні відповіді і наполегливі повторні запитання еко-журналіста викликали зацікавленість інших журналістів, які не дуже розуміли тему й прийшли заради репортажу з "паркетної" події. Ця публічна мовна "сутичка" сприяла тому, що в українських медіа з'явилися не просто звітно-новинні публікації, а й матеріали про складну ситуацію з відходами на Закарпатті (див. у додатку "Премиксгейт").