Цикл з лічильником

У випадку коли кількість однотипних дій заздалегідь відома, варто віддати перевагу циклу з лічильником. Синтаксис оператора циклу з лічильником.

for <лічильник>:= <початкове значення> to <кінцеве значення> do

<оператор>;

Тут for, to, do – зарезервовані слова; <початкове значення> та <кінцеве значення> початкове та кінцеве значення лічильника циклу; <лічильник> - змінна, що під час кожного повторення збільшується на одиницю; <оператор> - простий або складений оператор, що є тілом циклу.

Виконання оператора for здійснюється за таким алгоритмом. Спочатку обчислюється та порівнюються значення виразів <початкове значення > та <кінцеве значення >. Якщо початкове значення більше за кінцеве, то виконання циклу завершується, інакше лічильнику циклу присвоюється початкове значення і виконується тіло циклу. Після виконання тіла циклу порівнюється поточне значення лічильника з його кінцевим значенням, і, якщо ці значення не рівні, то поточне значення лічильника збільшується на одиницю і виконання циклу триває далі. Цикл завершує свою роботу тоді, коли поточне значення лічильника циклу стає рівним його кінцевому значенню.

У мові Pascal є ще й другий різновид оператора циклу з лічильником. Цей оператор на кожній ітерації циклу автоматично зменшує значення його лічильника на одиницю. Синтаксис такого оператора:

for <лічильник>:= <початкове значення> dowto <кінцеве значення> do

<оператор>;