Теоретичні відомості

Комп'ютерна пам'ять (англ. memory, storage) — функціональна частина ЕОМ, призначена для прийому, зберігання та видачі даних. Продуктивність роботи пам'яті залежить від його тактової частоти. Такт - це найменша одиниця виміру часу для процесора як логічного пристрою, на кожну операцію витрачається як мінімум один такт.

До основних характеристик пам’яті належать: ємність, організація, швидкодія та вартість.

Ємність виражають числом бітів або байтів, які можуть зберігатися в пам’яті. Добавлення до одиниці виміру множника К означає множення на 210-1024, множника М - множення на 220=1048576, а множника Г – множення на 230 = 1073741824.

Важливою характеристикою пам’яті є її організація, тобто кількість комірок в пам’яті М= 2m та розрядність кожної комірки n. Хоча організація пам’яті вказує на її ємність, це є самостійна характеристика, оскільки при тій же ємності організація пам’яті може бути різною.

Для кількісної оцінки швидкодії пам’яті використовують наступні характеристики:

- час зчитування та час запису, або час зчитування/запису. Час зчитування – це інтервал часу між моментами подачі сигналу зчитування та появи слова на виході пам’яті. Час запису – це інтервал часу після моменту подачі сигналу запису, достатній для запам’ятовування слова в пам’яті. мінімально допустимий інтервал між послідовними зчитуваннями та записом називається часом зчитування/запису. Цей час може перевищувати час зчитування або запису, оскільки після виконання цих операцій може бути потрібний час на відновлення початкового стану пам’яті.

- час доступу. Для пам’яті з довільним доступом час доступу рівний інтервалу часу від моменту надходження адреси до моменту, коли дані заносяться в пам’ять або стають доступними. Для пам’яті з рухомим носієм інформації – це час, що витрачається на установку головки запису/зчитування (або носія) в потрібну позицію.

- тривалість циклу пам’яті або період звернення. Дане поняття застосовується до пам’яті з довільними доступом, для якої воно означає мінімальний час між двома послідовними зверненнями до пам’яті. Період звернення включає час доступу плюс деякий додатковий час. Додатковий час може бути потрібен для затухання сигналів на лініях, а в деяких типах пам’яті, де зчитування інформації приводить до її руйнування, - для відновлення зчитаної інформації.

Вартість пам’яті прийнято оцінювати відношенням її загальної вартості до ємності в бітах або байтах, тобто вартістю зберігання одного біта або байта інформації.

Програма Еверест дає можливість виконати тестування наступних параметрів пам’яті:

ü частоти;

ü швидкодії при зчитуванні з пам’яті;

ü швидкодії при запису в пам’ять;

ü швидкодії при копіюванні;

ü затримку.

Завдання:

В результаті виконання відповідних тестів слід отримати експериментальні дані вище наведених параметрів лабораторного комп’ютера та домашнього, зробити необхідні розрахунки теоретичних показників обох, порахувати продуктивність кожного та зробити порівняльний аналіз. Всі експериментальні та обчислені дані представити у вигляді наступної таблиці (див. табл. 4.1.).

Таблиця 4.1.

Експериментальні та обчислені дані розрахунку продуктивності ПК

Тип пам’яті Назва елементів швидкодія запису Read швидкодія зчитування Write швидкодія копіювання Copy затримка   Latancy
  Частота        
Конвеєри        
Теоретична продуктивність        
Ефективність продуктивності        

 

Контрольні питання:

1. Що таке комп’ютерна пам’ять?

2. Від чого залежить продуктивність роботи пам'яті?

3. Якими характеристиками описується швидкодія пам’яті?

4. Які одиниці використовуються для оцінки вартості пам’яті?

5. Що таке організація пам’яті?

6. Що таке період звернення до пам’яті?

7. Назвати характеристики для кількісної оцінки швидкодії пам’яті.

8. Які операції визначає поняття «звернення до пам’яті»?

9. Які одиниці вимірювання використовуються для вказівки ємності пам’яті?