Користувацький інтерфейс редактора Microsoft Excel

Користувацький інтерфейс табличного процесора Microsoft Excel подібний інтерфейсу інших програмних продуктів Microsoft Office. До основних елементів інтерфейсу процесора Excel відносять: рядок заголовка, рядок основного меню, піктографічне меню, поле імен і рядок формул, рядок заголовку стовпців і ствопець заголовку рядків, смуги прокрутки, ярлики робочих аркушів, рядок станів. Призначення перерахованих елементів аналогічно призначенню елементів текстового редактора Word. Зазначимо відмінності.

Поле імен розташоване нижче піктографічного меню і відображає ім’я або адресу поточної, активної комірки, тобто комірки, в якій розташовується курсор і в яку буде розміщуватись інформація, яка вводиться з клавіатури.

Рядок формул відображає вміст цієї комірки. З використанням цього рядку виконується перегляд або редагування формул.

Рядок заголовка стовпців і стовпець заголовка рядків містить номера рядків і стовпців електронної таблиці.

Ярлики робочих аркушів розташовані в нижній частині вікна електронної таблиці і забезпечують перемикання між її аркушами.

Основним документом для зберігання і обробки даних в Excel є робоча книга, яка містить декілька робочих аркушів, кожен з яких представляє собою матрицю, що складається зі стовпців і рядків. Для зміни поточного робочого аркуша використовуються ярлики робочих аркушів, які містять їх імена. Користувач має можливість змінювати кількість робочих аркушів в книзі та їх імена.

Головним елементом структури електронної таблиці є комірка. Адресою комірки таблиці є пара з номера рядка і номера стовпця, на перетині яких розташовується ця комірка. При роботі з електронною таблицею використовуються два види адресації комірок – А1-формат і R1C1-формат. Різниця між ними полягає в позначенні стовпців. Так, А1-формат передбачає позначення стовпців латинськими літерами, а R1C1-формат – цифрами. Так, комірка, розташована на перетині другого стовпця і третього рядка, має адресу В3 або R3C2. Зміна формату адресації здійснюється командою Сервис-Параметры-Общие-Стиль ссылок.

Для того, щоб одночасно адресувати декілька комірок, використовують діапазон. Задання діапазону передбачає вказання через двокрапку адрес лівої верхньої комірки і правої нижньої комірки.

Для введення даних з клавіатури необхідно встановити в потрібну комірку курсор і набрати дані. Редагуваня даних поточної комірки здійснюється редагуванням тексту в рядку формул.

Управління Excel виконується за допомогою команд основного меню, команд контекстного меню, піктограм панелей інструментів, а також натисканням комбінацій гарячих клавіш.

Коротко охарактеризуємо команди основного меню.

Група команд Файл об’єднує команди, призначені для роботи з файлами електронних таблиць. Використання команд меню дозволяє створити нову електронну таблицю, відкрити існуючу, закрити, зберегти редаговану таблицю під старим або новим ім’ям у вигляді електронної таблиці або файлу формату HTML. Команди забезпечують підготовку і друк електронної таблиці, пересилання таблиці за допомогою електронної пошти.

Команди меню Правка використовуються при коригуванні таблиці. Вони дозволяють відхилити або повторити виконані дії; перенести, копіювати та вставити дані з буферу обміну; одночасно працювати з діапазоном комірок та аркушами робочої книги; виявляти заданий фрагмент в таблиці та при необхідності замінювати його на вказаний; працювати із зв’язаними таблицями.

Команди меню Вид формують інтерфейс користувача: додавання панелей інстурментів; виведення рядка формул і статусного рядка; управляють масштабом зображення таблиці.

Використання групи команд меню Вставка додає в таблицю комірки, рядки, стовпці, робочі аркуші, діаграми, функції, гіперпосилання, примітки, рисунки, різні OLE-об’єкти.

Команди меню Формат забезпечують задання форматів комірок і стилів представлення даних в комірках, встановлюють атрибути рядків і стовпців робочого аркуша електроноої таблиці, виконують автоформатування таблиці.

Команди пункту меню Сервис виконують перевірку правильності написання тексту, автозаміну; здійснюють налагодження (встановлення) додаткових компонентів Excel; використовуються ри підготовці макросів; регламентують захист і доступ до інформації.

Застосування команд меню Данные дозволяє виконати сортування, відбір даних з таблиці, одержати проміжкові і загальні підсумки і забезпечують підтримку засобів по роботі зі списками (базами даних).

Команди меню Окно здійснюють управління розташуванням вікон електронної таблиці, фіксацію частини інформації.