Релгйне дисидентство

Релгйне дисидентство. Окремий рзновид дисидентства на Укран базувався на релг. Теоретично радянська конституця гаранту свободу вровизнання.

Але режим удавався до цлого ряду заходв для боротьби з релгйними вруваннями та практикою. Вони включали обмеження релгйних публкацй, заборону навчати дтей релг, проведення серед них атестично агтац, засилання агентв у середовище священнослужителв церковно рарх, закриття культових споруд, застосування до тих, хто стоть за вру, громадських та економчних санкцй, обмеження можливост здобути освту. Проте духовна безплднсть радянсько деолог, з одного боку, та обурення жорстокою полтикою режиму, з ншого, зумовили вдновлення потягу до релг, особливо на сел. Разом з цим зростала войовничсть вруючих, Скажене переслдування Укрансько греко-католицько церкви церкви у катакомбах не змогло цлком знищити. В останн десятилття тамн вдправи для вруючих проводили на Захднй Укран 300 350 греко-католицьких священикв на чол з клькома пископами. снували навть пдпльн монастир й тамн друкарн.

У 1982 р. Йосип Тереля органзував Комтет захисту Укрансько католицько церкви, що ставив соб за мету домогтися легалзац.

Хоч у вдповдь на це режим став заарештовувати активств, серед укранцв Галичини та Закарпаття вддансть свой давнй церкв не втрачала сили. Православна церква на Укран, що офцйно називалася Росйською православною церквою, перебувала у вигдншому становищ, оскльки визнавав радянський уряд. Але цною цього було спвробтництво з режимом, що доходило до плазування перед ним. Як наслдок, у православнй церкв, й особливо серед рарх, поширилися корупця, лицемрство тенденця задовольняти державн нтереси за рахунок релгйних потреб.

Це призвело до того, що клька членв нижчого духовенства, зокрема жорстоко переслдуваний Василь Романюк, виступили з осудом як власних зверхникв, так держави. Чи не найбльш войовничими динамчними вровизнаннями на Укран в 60 70-х роках були баптистська та нш протестантськ секти п ятидесятники, адвентисти, свдки гови. Вони вдправляли сво релгйн потреби в автономних конгрегацях, навчали дтей, як цього вимага хня вра, нердко вдмовлялися реструватися в органах влади, що ускладнювало властям контроль над ними. хн фундаменталстськ погляди, органзаця, що спираться на простих вруючих, палка вддансть вр приваблювали до них численних новонавернених, особливо на Схднй Укран. В ц роки вони складали непропорцйно велику частку в язнв совст в СРСР. До свого визду в Сполучен Штати першим провдником баптиств був пастор Георгй Внс.