рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

СУСПЛЬНА ОРГАНЗАЦЯ

Работа сделанна в 2000 году

СУСПЛЬНА ОРГАНЗАЦЯ - Реферат, раздел История, - 2000 год - Київська Русь Суспльна Органзаця. Маючи, За Рзними Пдрахунками, Вд 3 До 12 Млн Населення Й ...

СУСПЛЬНА ОРГАНЗАЦЯ. Маючи, за рзними пдрахунками, вд 3 до 12 млн населення й величезну територю, що обймала близько 800 тис. кв. км майже половина в межах сучасно Украни, Кивська Русь була найбльшою полтичною формацю середньовчно вропи.

До того ж ця формаця швидко розвивалася. Попри поступове зростання вдмнностей мж простим людом новосформованою племнною знаттю землеробське суспльство схдних словян Х ст. залишалося порвняно однордним в етнчному та соцальному вдношенн, але внаслдок швидко розбудови Кива до словянського середовища потрапляють варязьк вони-купц, фнськ мисливц, тюркськ найманц, грецьк ремсники, врменськ та врейськ торгвц.

З пднесенням мст стали процвтати купц та ремсники. Нарешт, прийняття християнства спричинилося до появи нового класу духовенства. Словом, населення Кивсько Рус стало бльш космополтичним за культурною орнтацю, етнчно строкатим дедал глибше розшарованим соцальне. Найвище мсце в суспльнй рарх, що народжувалася, посдали численн члени рзних вдгалужень династ Рюриковичв.

Княж вони, старш й молодш дружинники мсцева знать утворювали клас бояр, яких ще називали мужами. З часом знать сканднавського походження словянзувалася це вдбилося у перетворенн таких суто сканднавських мен, як Хелг, Хелга, нгвар та Вальдемар на вдповдн словянськ еквваленти Олег, Ольга, гор та Володимир. Постйн напади кочовикв на торгов шляхи, а також економчний занепад Константинополя у XII ст. призвели до обмеження можливостей займатися торгвлею, внаслдок чого колишн вони-купц поступово перетворилися на великих землевласникв.

Знайти соб землю не становило труднощв, оскльки княз мали в достатку незайманих угдь роздавали х дружин. На вдмну вд Захдно вропи, де феодальне землеволодння узалежнювалося службою свому сюзерену, на Рус бояри користувалися правом спадкового володння матками вотчинами, збергаючи його навть з переходом вд одного князя до ншого. Багато бояр проживали у мстах, здаючи свою землю селянам, за що брали частину хньо продукц та продавали на ринку.

Власне, орнтовансть на мсто, зантересовансть у комерц та рухливсть вдрзняли бояр Кивсько Рус вд захдновропейських феодалв. На щабель нижче вд бояр стояла мська знать, або, як ще називали, люди, що часто вважались середнм класом Кива. Найвизначнш його представники були великими купцями, що займалися мжнародною торгвлею, вступали в родинн звязки з боярами й домнували у мськй полтиц. Порвняно з бюргерами Захдно вропи тих часв мська знать Кивсько Рус була далеко могутншою й численншою, навть псля того, коли занепад торгвл у XII ст. призвв до часткового зменшення рол. До менш впливових бднших городян, яких ще називали молодшими людьми, належали дрбн торгвц, крамар, високомайстерн ремсники, зокрема зброяр, каменяр, гончар, ювелри, що гуртувалися в ремснич корпорац цехи. Найнижчу сходинку соцально драбини мста займала чернь т, хто нчого не мали й наймалися на чорну роботу. Величезну бльшсть населення становили селяни, або смерди.

Про селян вдомо небагато, оскльки сторичн джерела зосереджували увагу на вищих класах.

Загальновизнаним факт, що протягом ус Кивсько доби бльшсть селян були вдносно незалежними. Проте у XII XIII ст. з початком лихолття зявляються ознаки зростаючого закабалення селянства феодалами, що набувало рзних форм. Вльний селянин мав право звертатися до суду, пережджати з мсця на мсце, передавати землю у спадщину синам якщо ж вн мав тльки дочок, то князь мав право претендувати на його землю. Основним обовязком смердв була сплата данини та вдбування вйськово повинност як правило, допомжного характеру пд час вйни. Про безправне становище селян у суспльств свдчив передбачений Руською правдою штраф за вбивство смерда кровн грош у цих випадках становили 5 гривень.

Для порвняння за вбивство купця чи молодшого дружинника компенсаця родин становила 40, а за вбивство старшого дружинника князя 80 гривень. Коли селянин чи представник ншо соцально верстви потрапляв у кабалу а це при лихварських процентах вд 25 до 50 траплялося нердко, або коли просто брав грош у позичку, вн мг укласти угоду з кредитором, за якою зобовязувався за отриман грош вдпрацювати певний час. Ц закабален або напввльн робтники називалися закупами.

На самому низу суспльно прамди перебували раби, або холопи. Оскльки головним товаром в обмн мж Кивом Константинополем виступали раби, неважко зрозумти, що рабство на Рус було явищем звичайним, особливо до прийняття християнства. Серед рабв, багато з яких працювали у княжих матках, були вйськовополонен, невльнич дти, закупи, що намагалися втекти вд виконання повинност, та нш невдахи.

Проте вони могли сам викупити себе на свободу або бути звльненими у винагороду за врну службу свому панов. Окрему значну за розмрами соцальну групу становили служител церкви. Виключно церкв пдлягали парафяльн священики, диякони з смями, ченц та черниц. Крм того, пд захистом церкви перебували зго. Так спочатку називали князв, що втратили свою вотчину часом х також.називали князями-згоями, а пзнше й усх, хто не вписувався в рамки дано соцально верстви.

До них належали недавно звльнен раби церква заохочувала до звльнення рабв, вважаючи це за богоугодний вчинок, збанкрутл купц, сини священикв, яких через неписьменнсть не допускали до сану. сторики довгий час мркували над тим, щоб виявити спльн риси мж суспльством Кивсько Рус та середньовчного Заходу. зокрема, х цкавило питання, чи скрзь вропейський феодалзм передував доб ндустралзац. Радянськ сторики вважають само собою зрозумлим, що Кивська Русь була феодальним суспльством.

Ц думки тримаються й так немарксистськ сторики, як Микола Павлов-Сильванський, котрий звертав особливу увагу на той факт, що Кивська Русь розпалася у XII ст. на ряд невеликих князвств з дедал виразншою сльськогосподарською орнтацю. Проте бльшсть сучасних немарксистських сторикв вдкидають цю теорю. При цьому вони вказують, що центральний для феодалзму нститут васально залежност у володннях Рюриковичв не снував, позаяк влада князв над боярами була мнмальною. До того ж велика роль торгвл та мст у життдяльност Кивсько Рус, а також наявнсть переважно незакабаленого селянства свдчать про те, що ситуаця на сход вропи докорнно вдрзнялася вд становища на заход.

Тому захдн сторики схильн розглядати Кивську Русь скорше як ункальну й самобутню соцальну систему, а не пдводити пд загальну категорю феодальних суспльств. 6.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Київська Русь

Посвши центральне мсце на сторичнй сцен, землероби тим самим викликають бльше зацкавлення тогочасних сторикв. Дослдження хнх мовних, етнчних культурних рис вказують на те, що люди ц були… Посвши центральне мсце на сторичнй сцен, землероби тим самим викликають бльше зацкавлення тогочасних …

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: СУСПЛЬНА ОРГАНЗАЦЯ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

СУПЕРЕЧКИ З НОРМАНСТАМИ
СУПЕРЕЧКИ З НОРМАНСТАМИ. У середин Х ст. Надднпрянщина в господарському, культурному та полтичному вдношенн залишалася тихою заводдю. Але десь через 150 рокв вона стала серцевиною Кивсько Ру

ПДНЕСЕННЯ КИВА
ПДНЕСЕННЯ КИВА. Як бльшсть великих мст свту, Кив завдячу свом звеличенням власному географчному положенню. Розташований у середнй теч Днпра, вн слугував основним транзитним вузлом на величезнй тери

ЗАНЕПАД КИВА
ЗАНЕПАД КИВА. Полтична роздробленсть. Не виклика подиву те, що через порвняно короткий перод створене першими кивськими правителями обднання земель почало розпадатися. Аналогчна доля спткала

ГОСПОДАРСЬКА ДЯЛЬНСТЬ
ГОСПОДАРСЬКА ДЯЛЬНСТЬ. У найдавнших джерелах Кивсько Рус варяги вперше згадуються саме як вдчайдушн й розбишакуват купц. У VIII Х ст. вд свох поселень на Балтйському узбережж вони по волзькому шлях

КУЛЬТУРА КИВСЬКО РУС
КУЛЬТУРА КИВСЬКО РУС. Будь-яка дискуся про культуру середньовчного суспльства зосереджуться насамперед на його релгйних вруваннях та нститутах. В стор Кивсько Рус мамо дв окрем релгйн, а вдт

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги