Стосунки Украни та Рос в енергетичнй сфер

Стосунки Украни та Рос в енергетичнй сфер. Енергетика - галузь, де в укрансько-росйських вдносинах накопичилося найбльше проблем.

Але вона ж ма найбльший потенцал для взамовигдно спвпрац.

Протягом десяти попереднх рокв був розповсюджений мф про практично повну залежнсть Украни вд росйських енергоносв.

Справд, Рося головним постачальником енергоресурсв в Украну, але ця залежнсть далеко не одностороння. рч не лише в тм, що Украна ма розвинену нфраструктуру транспортування на зовншн ринки росйських нафти, газу, амаку. Укранськ нафтопереробн заводи НПЗ будувалися для переробки саме росйсько нафти, щоб забезпечити високу ефективнсть експорту нафтопродуктв до вропи, хн потужност повнстю забезпечували потреби Украни практично весь колишнй союзний експорт ц продукц.

Ефективнсть кооперац в данй сфер визна росйський каптал, який з року в рк нарощу свою присутнсть в укранськй нафтопереробц.

Росйськ нафтов компан стали власниками двох укранських нафтопереробних заводв, зокрема найбльшого в Укран - ЛиНОСу, активно розширюють мережу автозаправних станцй, що свдчить про хн довгостроков плани на укранському ринку.

Приватизаця ними НПЗ в Укран дала змогу повнше х завантажувати забезпечила конкурентоспроможнсть вироблених нафтопродуктв. На жаль, Росю запроваджений такий порядок експорту нафти в Украну, за якого компаням-експортерам не повертаться ПДВ з них стягуться експортне мито. Обидв крани взамозалежн в атомнй енергетиц. Росйське АТ Концерн ТВЕЛ щорчно постача Укран тепловидляюч збрки на загальну суму 200- 250 млн. дол. США. Власна промисловсть задовольня лише 15 потреб ядерно енергетичного комплексу Украни в обладнанн, матералах, приладах, решта поставляться з Рос, кран СНД та Заходу.

Водночас 20 ураново сировини, що надходить до РФ, видобуваться в Укран 45 - у Казахстан, 10 - в Узбекистан. Взамозалежнсть у газовй сфер не обмежуться наданням Украною послуг, транзиту росйського газу до вропи. Вона сама залишаться великим споживачем росйського природного газу понад 30 усього росйського експорту цих ресурсв.

Нин пропускна спроможнсть газотранспортно системи Украни на вход схдний та пвнчний напрямки становить 290 млрд. м3 на рк, на виход захднй напрямок - 170 млрд. м3 на рк, у т. ч. на захдних кордонах - 140 млрд.м3 . За попереднми оцнками, у 2001 р. Украна забезпечила транзит 124,4 млрд. м3 росйського природного газу на експорт. Йому належить домнуюче мсце в забезпеченн потреб вропи в енергоносях - 30 на вропейському ринку, а для окремих кран Центрально вропи-100. вропейський попит на природний газ зроста, можна очкувати стотного збльшення його експорту з Рос та кран Каспйського регону.

Проте реалзаця росйських проектв прокладання нових трубопроводв в обхд Украни вже до середини наступного десятилття може призвести до зменшення транзиту газу через нашу територю до 60 - 70 млрд. м3 на рк, а вдтак до скорочення доходв Украни вд газотранзиту на суму близько 1,2 млрд. дол. США. Збереження позицй у цй сфер значною мрою залежатиме вд полпшення технчного стану газотранспортно системи, активност урядово полтики, ефективност зусиль Мнстерства палива та енергетики НАК Нафтогаз Украни в укладанн довгострокових договорв про транзит газу в вропу та участ Рос в проектах розширення потужностей укрансько газотранспортно системи.

Не меншо уваги потребують питання нафтового транзиту. Серйозним викликом укранському проекту вроазйського нафтотранспортного коридору намагання Рос активзувати процеси транспортування нафти пвнчним шляхом.

Зокрема, уже наприкнц 2001 р. введено в дю першу чергу Балтйсько трубопровдно системи, що дасть можливсть експортувати через порт Приморськ Леннградська область на балтйський ринок 12 млн. т нафти на рк. У 2001 р. завершено будвництво нафтопроводу Тенгз - Новоросйськ Каспйського трубопровдного консорцуму КТК, що створило передумови для зменшення транзиту казахстансько нафти через Одеський термнал та Феодосйську нафтобазу. Такий розвитку подй потребу вд МЗС, Мнстерства палива та енергетики НАК Нафтогаз Украни активзац зусиль для забезпечення завантаження укранських нафтопроводв.

Гострою невдкладною для Украни необхднсть узгодження з росйським урядом та мжнародними компанями як видобувають, продають та купують каспйську нафту проблеми активного використання можливостей нафтопроводу Одеса - Броди для транспортування нафти з басейну Чорного моря до Центрально та Захдно вропи. .7.