Остаточна лквдаця колонально системи псля Свтово вйни та утворення незалежних держав

Остаточна лквдаця колонально системи псля Свтово вйни та утворення незалежних держав. До друго свтово вйни колональн володння займали приблизно третину земно суш В колонях та на пдмандатних територях проживало близько одно третини населення Земл, ще одна його третина припадала на напвколональн крани.

По закнченн друго свтово вйни розпочався процес деколонзац, який тривав клька десятирч та спричинився до лквдац колональних мперй. Новий пдйом нацонально-визвольного руху вдбувся в пслявонн десятирччя. Саме в пслявонний перод криза колонально системи переросла у остаточний розпад. 2.1 Основними чинниками розпаду колональних мперй в другй половин ХХ столття стали 1. Поразка в другй свтовй вйн Нмеччини, тал та Япон й утрата ними свох колональних володнь. 2. Значне ослаблення колональних мперй Велико Британ, Франц, Голланд та Бельг. 3. Розвиток нацонально-визвольного руху, пдвищення нацонально самосвдомост, економчне зростання в колонях пд час друго свтово вйни. 4. Здобуття деякими колонями, безпосередньо втягнутими в другу свтову вйну, досвду збройно боротьби.

До Статуту ООН були включен положення про рвноправя та самовизначення народв.

Мандатну систему Лги Нацй заступила опка ООН, яка мала метою створення умов для надання незалежност пдлеглим територям. Ступнь антиколонально активност, пднесення нацонально-визвольного руху в рзних частинах свту був неоднаковим вн зумовлювався рвнем розвитку народв, що х населяли, та хньо полтично свдомост. 3.