Бандунзька конференця кран Аз та Африки

Бандунзька конференця кран Аз та Африки. Здобуття реально полтично незалежност кранами Аз Африки перетворило х на рвноправних субктв мжнародних вдносин.

Кожна з них отримала можливсть вибору шляхв розвитку. 28 24 квтня 1955 р. в Бандунз ндонезя з нцативи ндонез, Брми, нд, Пакистану та Цейлону вдбулася конференця, в якй взяли участь 29 кран та територй Аз й Африки, зокрема КНР Японя. Азю представляли 23 делегац, Африку 6. Той факт, що учасниками конференц були як соцалстичн крани ДРВ КНР, так крани, що входили у вйськово-полтичн блоки з кранами Заходу Пакистан, Туреччина, Таланд, рак, зумовив значн розбжност в позицях сторн.

Головна увага на конференц придлялась розробц практично програми мирного спвснування та незалежного розвитку кран Аз й Африки, подальшй боротьб проти колоналзму. Заключне комюнке мстило Декларацю щодо сприяння загальному миру й спвробтництву. Узгодженою платформою конференц, як це зафксовано в заключному комюнке, стали антиколоналзм антимпералзм. У комюнке дстала вдображення й дея мирного спвснування держав, що належать до рзних систем, були сформульован 10 принципв мирного спвснування.

Ц принципи конкретизували де пяти принципв мирного спвснування папча шила пять принципв, проголошених ранше в преамбул угоди мж КНР та ндю про торгвлю звязки Тибетського району Китаю з ндю. Вони передбачали 1 взамну повагу до територально цлсност суверентету 2 ненапад 3 невтручання у внутршн справи 4 рвноправнсть взамну вигднсть 5 мирне спвснування. До 10 принципв мирного спвснування ввйшли 1 повага до основних прав людини, а також цлей за принципв Статуту ООН 2 повага до суверентету та територально цлсносц всх кран 3 визнання рвноправност всх рас нацй, великих малих 4 утримання вд нтервенц й втручання у внутршн справи нших кран 5 повага до права кожно крани на ндивдуальну чи колективну оборону згдно з Статутом ООН 6 утримання вд використання угод щодо колективно оборони в нтересах якось з великих держав вд тиску на нш крани 7 утримання вд агрес проти територально цлсност або полтично незалежност будь-яко крани 8 врегулювання всх мжнародних спорв мирним шляхом 9 сприяння взамним нтересам ствробтництву 10 повага до справедливост й дотримання мжнародних зобовязань.

Бандунзька конференця мала велике мжнародне значення. По-перше, вона свдчила про змцнення незалежного зовншньополтичного курсу кран, що визволилися.

По-друге, ршення сприяли як подальшому розвитков нацонально-визвольного руху, так утвердженню в мжнародних вдносинах принципу мирного спвснувашя. Нарешт, кошреренця заклала засади Руху неприднання нового напряму у свтовй полтиц. Подальш мжнародн конференц 50-х рокв за участю кран, що визволилися, Конференця солдарност народв Аз й Африки в Кар 1957 р. Конференця незалежних кран Африки в Аккр 1958 р. Конференця народв Африки в Тунс 1958 р. та н. доповнили, розширили й уточнили принципи мирного спвснування, зробивши х важливим елементом мжнародного сплкування. 4.2