рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Древня Греція

Древня Греція - раздел История, ІСТОРІЯ АРХІТЕКТУРИ. ІСТОРІЯ АРХІТЕКТУРНИХ СТИЛІВ   В Культурній Спадщині Древніх Цивілізацій Особливе Місце Займ...

 

В культурній спадщині древніх цивілізацій особливе місце займає греко-римська культура в Середземноморському басейні, Причорномор'ї й сусідніх країнах із третього століття до н.е. до середини п'ятого століття н.е. - називається античною (древньою). Термін «античний» був уведений італійськими гуманістами в епоху Відродження для визначення греко-римської культури, найдавнішої з відомих на той час. Вона залучала їхньою життєстверджуючою силою, свідомістю цінності й краси людської особистості, вірою в безмежні творчі здатності людини.

Історію античного світу ділять на кілька періодів. Найдревніший період - егейськакультура (3-2 століття до н.е.), названа так тому, що її створили племена, які жили на

островах і побережжі Егейського моря, в материковій Греції, на острові Крит і в Трої (західне побережжя Малої Азії.

Раніше інших районів Егейського моря вступив на шлях культурного розвитку острів Крит з центром в Кноссі, к середині другого тисячоріччя – міста Мікени і Тиринф. Там була знайдена значна група пам’ятників архітектури, тому егейський период називають ще й крито-микенським. Останнім часом встановлено. Що егейська культура розповсюдилась і на острови Мелос, Санторин, Кипр.

Історія егейської культури будується виключно на матеріалах археологічних досліджень.

 

 

 

 

Рис.1.4 Антична архітектура

 

В середньомінойський период на Криті створюються великі житлові комплекси й перші монументальні будинки – палаци – резиденції правлячого роду, а пізніше – царя.

Всі будівлі палаців, частково двоповерхові розміщалися по сторонах великого двору, оточеного кам'яною стіною. На височині розташовувався Акрополь - центральна релігійна й політична площа. У підніжжя Акрополя лежало нижнє місто, де жили купці, ремісники й бідний люд.

Найрівніші кріпосні стіни Мікен оточували тільки палац і не охоплювали площу Акрополя. Пізніше були зведені величезні по висоті і товщині стіни з глиб каміння, частково неправильної форми (циклопічна кладка). Частина стіни біля воріт зведена з великого, правильної форми каміння (квадрів), укладених рівними рядами. Ворота складені з двох колосальних плит, які поставлені вертикально і перекрити третьою плитою. Ряди кладки сходяться вище, утворюючи трикутник, закритий трикутною плитою з рельєфним зображенням двох левиць, які спираються на п’єдестал з колоною егейського типу, яка звужується донизу. «Левові ворота» - перший в егейському мистецтві приклад монументальної скульптури.

Від воріт дорога піднімалася до пагорбу, де знаходився царський палац, план якого відрізнявся простотою і строгістю архітектурного замислу. В центрі палацу – парадне прямокутне приміщення (12 × 134м) з вогнищем посередині – мегарон. Чотири колони підтримували дах з отвором для диму. Навколо мегарону розміщувалися коридори, комори, ванні і житлові кімнати.

Планування мегарону було застосовано і в житлі. В Древній Греції мегарон став характерним типом житла. Це невеликий прямокутний в плані будинок з двоскатним дахом і входом по вузькій стороні у вигляді портику з двома колонами. Грецькі будинки були несиметричні в плані і складалися з переднього приміщення і залу з вогнищем. Тесані каміння стін штукатурили, перекриття були деревинні. На цій основі сформувалися древнєгрецькі храми, які стали класичними. Егейська архітектура широко користувалася поліхромією: штукатурку фарбували в білий або червоний колір, на фасаді частини ордеру – в чорний, охристий, блакитний.

Ранній період історії Древньої Греції (Х1 - 1Х ст. до н.е.) прийнято називати гомерівським, тому що головним письмовим джерелом для вивчення його служать поеми Гомеру «Іліада» і «Одисея». Від архітектурних споруд цього періоду збереглися лише руїни, з яких можна судити про використання гомерівською Грецією егейської культури: в іменах богів, яким присвячувалися храми; в планах храмів, які нагадували обрис мегарона мікенської епохи з входом на вузькій стороні прямокутної будови. Фундаменти житлових будинків і храмів виготовляли з грубого каміння, стіни – з цегли-сирцю, частково з деревинним каркасом. Вхід в будинок або храм виконувався як двохколонний портик. Будинок завершувався двоскатним дахом, який створював на торцевих сторонах фронтони.

З VШ ст. до н.е. починається масове будівництво храмів. Найпростіший храм, присвячений божеству, складався з одного приміщення - наоса, де стояла культова статуя, освітлена променями сходячого сонця через отвір входу на східному фасаді. Перед входом розміщався вівтар для жертвоприносин. Вхід в героони – храми, яки присвячувалися обожествленним героям, був звернений на захід – в сторону «царства тіней».

Храми стають центрами політичних, культурних, економічних зв'язків. Так, у храму Зевса в Олімпії з 766р.до н.е. кожні 4 роки влаштовувалися олімпійські ігри.

Архаїчний період - VП - V1 ст. до н.е. - це час формування грецького рабовласницького суспільства й виникнення міст - держав (полісів) - укріплених економічних і політичних центрів цивільної громади, що забезпечує членам право власності на землю й рабів. Стародавні греки називали себе еллінами, а свою країну - Елладою.

В архаїчний період з'являються монументальні будівлі з каменю, в основному з вапняку м’яких місцевих порід. Еллінські майстри архітектури вже у VП столітті до нашої ери розробили строго продуману систему раціональних співвідношень між несучими й не несучими частинами будинків, між колонами і перекриттям, яке лежить на них. Це цільна, художньо осмислена система сполучення конструктивних і декоративних частин з певними співвідношеннями їхніх розмірів, що встановила певний порядок у відносинах частин будинку, одержала назву ордер (лат.ordo - порядок)

Грецький архітектурний ордер складався з наступних основних елементів:

триступінчастого стереобата - цокольної частини храму;

колон, що складаються з бази, стовбура (фуст) і капітелі;

антаблемента ( частини, яка перекриває спорудження), що ділиться у свою чергу , на архітрав (балку), фриз і карниз. Вище антаблемента - трикутної форми фронтон, обмежений зверху двома скатами даху.

Існували доричний, іонічний, коринфський ордера. Вони розрізнялися в деталях і пропорціях. Дорична архітектура відрізнялася простотою й мужністю форм, іонічна - легкістю, стрункістю, добірністю, коринфська - більшою декоративністю. Доричний й іонічний стилі виникли ще в деревянно-сирцевих будівлях, де архітектурні елементи складали необхідні конструктивні частини, пізніше форми були переведені (з деякими змінами) в каміння. В кам’яних будовах багато конструктивних частин перетворилися в декоративні елементи, які створювалися за традиційною схемою, але в новому матеріалі. Пере6хід від дерева до каміння м’яких порід відбувся в другої половині VП ст.. до н.е.

Доричний ордер розвивався в основному на Пелопоннесі й на заході Греції на основі мікенської архітектури, іонічний – в Аттиці й в східних районах Середземномор’я на основі архітектури країн Передньої Азії.

 

 

 

Рис.1.5 Парфенон в Афінах. Доричний ордер

 

Характерним доричним храмом архаїки був храм Аполлона в Коринфі (друга половина V1 ст. до н.е.). Його оточували 6 × 15 колон, пропорції їх важкі, капітелі з великим виносом абаки.

Іонічний храм Артеміди в Ефесі – великий диптер (75 × 142 м в плані), колони його мали надто розвинені капітелі з звисаючими донизу волютами й рельєфними

поясами над базами. Храм був збудований з мармуру, який в іонічній архітектурі почали застосовувати раніше ніж в доричній.

 

 

 

Рис.1.6 Храм Артеміди в Ефесі. Іонічний ордер

 

Архітектурні ордери як композиційна система склалися в Древній Греції в V1 - V ст. до н.е., остаточно ознаменувавши початок класичного періоду в архітектурі.

Класичний період (V - остання третина IVст. до н.е.) почався із греко-перських війн, що завершилися створенням Афінської морської держави. Створені з перших десятиліть V в. творіння зодчих, скульпторів, художників у наступні століття стали зразком для наслідування й називалися класичними (лат.classіcus - першокласний). Переважним типом храму в V ст.. становиться доричний периптер. На фронтонах доричних храмів розміщували висічені із мармуру багатофігурні композиції. Рельєфи на метопах фризу дотримували в одному масштабі й с однаковою кількістю діючих фігур.

Майстри цього періоду успішно вирішили одне з найбільших завдань, що в усі епохи стоїть перед архітекторами, - завдання органічного зв'язку архітектури, скульптури й живопису. Прикладом класичного доричного периптеру є храм Зевсу в Олімпії (468 – 456 рр. до н.е.), який був побудований на честь перемоги над персами. Висота його колон (10,43м) стала каноном при створенні багатьох храмів.

В 1V ст. до н.е. з'явилося багато споруджень круглої форми, у тому числі відкриті грецькі театри, що споруджувалися на схилі скелі. Театри складалися з будинку (скени), напівкруглої нижньої площадки (орхестри), розташованих навколо її концентричними на півколами рядів амфітеатру (театрон).

Елліністичний - останній період історії давньогрецької архітектури почався з розпаду держави Олександра Македонського ( остання третина 1Vст.до н.е.) і тривав до завоювання підлеглого Греції Єгипту Римом. Для архітектури цього періоду характерний розвиток регулярного планування міст, певний тип багатого перистильного житлового будинку з розписом по штукатурці, створення нових типів споруджень - монументальних вівтарів (вівтар Зевса в Пергамі) (180 р. до н.е.). Цоколь його в плані 30 × 28 м., висота 9 м. Вівтар опоясаний мармурним скульптурним горельєфним фризом, який зображує боротьбу богів і гігантів. Широкі сходи ведуть до верхньої площадці, яка огороджена іонічною колонадою.

Архітектура періоду еллінізму не створила свого стилю , але пропагувала грецьку архітектуру, вплинувши на формування римської й візантійської архітектури, робиться спроба встановити відомі канони - найбільш удалі пропорції ордерів й їхніх частин.

Доричний, іонічний і коринфський ордери, що виникли в Древній Греції, мають загальну конструкцію й композиційну схему.

Композиційна схема ордерів має характерне для класики трьохчастинний розподіл по висоті: головна несуча частина - колона, несома частина - антаблемент, східчаста підстава - стереобат. Аналогічно на три горизонтальних пояси ділиться поле кам'яної стіни храму. Колона завершується капітеллю. Верхня частина капітелі (абака) сприймає вагу антаблемента. Підстава колони (база) лежить на квадратній плиті (плінті). На відміну від іонічної й коринфської дорична колона не має бази. Середня частина колони - стовбур (фуст) - вище нижньої третини звужується догори й має легку кривизну (ентазис). Стовбур колони оброблений вертикальними жолобками (каннелюрами) і завершується астрагалом.

Антаблемент, у свою чергу, ділиться на три частини по висоті: архітрав (нижня головна балка), фриз (середня частина), карниз (верхня частина). Карниз складається із трьох елементів : підтримуючої частини, плити й частини, що вінчає. Карнизна плита виноситься вперед і завершується кам'яним жолобом, у якому збирається вода з покрівлі й стікає через отвір на землю.

Фриз доричного ордера являє собою зображення конструкції перекриття й складається із тригліфів і метоп, розташування яких пов'язане з осями колон. Композиція фризів іонічного й коринфського ордерів стрічкова. Елементи деталей ордерів називають обломами; з них утворюються архітектурні профілі. У деталях ордерів обломи несуть різні композиційні функції: є підтримуючими підтримуваними й що вінчають, а також сполучними або поділяючими. По геометричних ознаках обломи розділяються на прямолінійні (полички, полки, пояс), криволінійні прості (валик, вал-торус, четвертний вал, викружка, зворотна викружка) і криволінійні складні ( гусьок, зворотний гусьок, каблучок, зворотний каблучок і скоция). Прикладом архітектурного профілю є астагал - сполучення валика з поличкою.

В ордерах одержали відбиття об'єктивні конструктивно-художні закономірності формоутворення, властивій архітектурі. У цьому секрет їхнього довгого життя й використання в інших конструктивних системах.

Джерела вивчення грецької архітектури різноманітні: це руїни міст, окремі архітектурні пам’ятники , які добре збереглися, антична література. Римляни високо цінили грецьку архітектуру, освоювали й розвивали її протягом всієї історії архітектури Древнього Риму.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ІСТОРІЯ АРХІТЕКТУРИ. ІСТОРІЯ АРХІТЕКТУРНИХ СТИЛІВ

ВП Брянківський технолого економічний технікум... Луганського національного університету імені Тараса Шевченка...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Древня Греція

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ВВЕДЕННЯ
Слово "архітектура" походить від грецького слова arhіtecton що значить будівельник. Історія розвитку суспільства на всіх етапах світової цивілізації відбивалася в пам'ятниках арх

Первісна епоха. Древній Єгипет.
  Головними джерелами вивчення первісного суспільства є археологічні пам’ятники, етнографія данні геології, антропології, міфології, фольклору. Вся історія технічних й культу

Древній Рим
Давньоримській культурі передував період етруської культури (VШ - П ст. до н.е.). Архітектура Етрурії (Тоскани) формувалася під впливом інших середземноморських областей Древнього світу, зокрема Гр

Візантійська архітектура
Епоха феодалізму охоплює величезний період (IV - XIXст.) ЇЇ початок відноситься до поділу Римської імперії в 395 р. на східну, яка отримала назву Візантія, та західну. Візантійська архітек

Романський стиль
Архітектура Західної Римської імперії декілька століть знаходилась в занепаді, і лише в X ст.. в Західній Європі почалося будівництво міст. Одержала розповсюдження фахверкова конструкція житла і го

Готичний стиль
У Франції із середини XII ст. романський стиль змінився готичним. Поява нового стилю обумовлена потребою збільшити місткість соборів, оскільки вони стали місцем не тільки богослужіння, але й зборів

Ренесанс. Бароко
У ХШ - ХІ ст. у містах Італії почала формуватися нова світська культура, проникнута гуманізмом античності. Рух за відродження античної цивілізації одержав назву Ренесансу (від фран. відродження). Н

Класицизм. Рококо
  Класицизм як стиль виник у Франції ще в середині XVІІ ст., передбачивши на сторіччя загальний розвиток європейського класицизму середини XVШ ст. Класицизм проголошував античну архіт

Архітектура епохи капіталізму
  З розвитком капіталізму ( середина XІ ст.) у містобудуванні відбулися глибокі зміни. Наукові й технічні відкриття в промисловому виробництві, будівництво залізниць , упорядкування т

Стиль модерн
На початку 90-х років XIX століття в Бельгії, Франції, Голландії, Австрії, Німеччині майже одночасно виник як реакція на еклектику новий стиль - модерн (франц. - сучасний), що поривав з історичною

Функціоналізм
  У США в кінці XIX століття в Чикаго вперше з'явилася ідея використати сталевий каркас у будівництві багатоповерхових будинків. Конструктивні і функціональні проблеми висотного будів

Неокласицизм. Постмодернізм
Поворот американської офіційної архітектури до неокласицизму 60-х рр. викликав замовлення на проектування 50 будинків дипломатичних служб США в різних країнах миру. В будинку посольства СШ

Сучасні архітектурні стилі
  Архітектурні пам’ятники створювалися не тільки в стародавні часи. Архітектурні шедеври створюють і сучасні архітектори. Наприклад, центр Помпіду в Парижі, створений в стилі «констру

Хмарочоси. Загадки багатоповерхівок.
  Багатоповерхові житлові будинки не можна вважати прикметою сучасності. Це дуже давній витвір людини. Час виникнення фінікійських багатоповерхівок, які прославили місто Тир і були «м

X-XIVст.ст.
  До кінця Хст. на Русі не було монументального кам’яно - цегельного будівництва. Всі давньоруські будівлі цього часу були дерев'яними або дерево - земельними. Перші кам'яно - цегельн

XV - XVII ст.ст.
  Об’єднання руських земель, яке завершується до кінця XVст. після звільнення від монголо-татарського ярма, сприяло політичному, економічному і культурному росту руської держави.

Перша половина XVIIIст.
В архітектурі петровського часу в першу чверть XVIIIст. Затверджуються ідеі національної могутності Росії. Розширювалося виробництво будівельних і обробних матеріалів, широко застосовувалися штукат

Друга половина XVIII – перша третина XIXст.
  Руський класицизм поставив руську архітектуру другої половини XVIII століття на провідне місце в розвитку світової архітектури. Характерні принципи класицизму – однаковість, погодже

Середина XIX – початок XX століть
  У зв’язку з загальною кризоюросійської імперії і розвитком капіталізму з 40-х років XIX ст. в російській архітектурі помітний відхід від ансамблю в композиції, розвиток еклектики. А

Кінець XX ст. - початок XXI ст.
Архітектура йде шліхом пошуку прогресивного стилю, через пізнання особистого творчого джерела, без запозичення концепцій, ідей і форм зовні. Нашій архітектурній свідомості, а вона без сумніву знахо

Основи архітектурної композиції
  Архітектурна композиція (утвір, твір) - це система створення проекту й самого об'єкта архітектури. Архітектурна композиція як наука вивчає загальні закономірності побудови форми в а

Основні властивості архітектурно-просторових форм
Архітектурно-просторові форми (зокрема , будинки) володіють рядом зорово сприйманих властивостей, які важливі для їхньої характеристики. Виділимо кілька головних властивостей. Геометрич

Художні засоби створення єдності архітектурної композиції
  Особливість архітектури як мистецтва полягає в створенні єдності архітектурної композиції з безлічі архітектурних форм. Єдність архітектурного витвору досягається декільком

Художні засоби створення єдності архітектурної композиції
  Особливість архітектури як мистецтва полягає в створенні єдності архітектурної композиції з безлічі архітектурних форм. Єдність архітектурного витвору досягається декільком

Функціональне призначення і види будинків
  Структури міст та селищ утворюються з урахуванням всіх функцій і елементів , з яких складається життя населених місць: праця, побут, культурне обслуговування, відпочинок. В

Житлові будинки
  Міста і житлові масиви забудовуються комплексно з усіма необхідними культурно-побутовими об’єктами згідно генеральним планам і проектам детального планування і забудови міст.

Вимоги, які пред’являють до будинків
Основні вимоги, які пред’являють до будинків, - функціональна доцільність, тобто повна відповідність своєму призначенню. Цій вимозі повинно підкорюватися як об’ємно-планувальне рішення (склад і роз

Конструктивні схеми будинків і матеріали несучих конструкцій
Архітектурне проектування вирішує комплексні задачі, в яких функція, конструкція та художня форма виступають як єдине ціле. Конструктивною схемою будівлі називають систему вертикальних (стіни, стов

Класифікація будівельних матеріалів
Будівельні матеріали класифікують за призначенням, технологічному признаку та способу виготовлення. За призначенням будівельні матеріали поділяють на наступні групи: конструкційні, що спри

Загальні відомості про конструктивні елементи будівель
  Кожна будівля складається з елементів, які за крупністю можна поділити на три групи: 1) об’ємно-планувальні елементи – крупні частини, на які можна розділити всі споруди (підвал, по

Підземна частина будівлі
  Навантаження від споруди сприймається підґрунтям – масивом ґрунту, що розташований під фундаментом. Підґрунтя можуть бути природними та штучними, тобто з укріпленням ґрунтів.

Несучий остов споруди
  Кам’яні малоповерхові будинки. Несучий остов включає в себе стіни (кам’яної кладки, монолітні або із збірних великорозмірних елементів) та перекриття. Кам’яну кладк

Огороджувальні конструктивні елементи будинків
  Перегородки є тонкі внутрішні вертикальні огороди, які установлюють на перекриття. Вони розділяють приміщення і не несуть навантаження. В житлових будинках площа перегородок зазвича

Підлога
Залежно від призначення приміщення підлога повинна задовольняти основним вимогам: бути міцною, тобто мати гарний опір різним механічним впливам, не прогинатися під впливом навантаження, бути неслиз

Дахи. Підвісні стелі
Дах складається з двох конструктивних частин: несучої – покриття і верхньої – несомої крівлі. Покриття передає навантаження від снігу, вітру (тимчасове навантаження) і своєї маси на стіни

Вікна і двері
Вікна призначені для природного освітлення, інсоляції, вентиляції приміщень та зорового зв’язку із зовнішнім середовищем. Вікна своїм розташуванням і розмірами впливають на композицію фасаду і інте

Сходи, пандуси, ескалатори
Сходи.Основні вимоги до сходів: міцність, естетичність, гарне освітлення, зручність, пожежна безпека. За призначенням сходи діляться на основні, допоміжні, аварійні, пожежні, вхідн

Декоративні елементи будинків
  Розвиток архітектурного декору привів до створення основних прийомів використання художніх засобів у будівельному мистецтві. У Древній Греції були вироблені декоративні спо

Декоративні елементи будинків
  Розвиток архітектурного декору привів до створення основних прийомів використання художніх засобів у будівельному мистецтві. У Древній Греції були вироблені декоративні спо

Декоративна штукатурка, лицювальна цегла
Кам'яні оздоблювальні матеріали й елементи застосовують як оштукатуреними, так і не оштукатуреними. Оштукатурювання дозволяє одержувати поверхні з різними фактурами й кольорами, створювати рельєфні

Керамічні матеріали й вироби
  Керамічні матеріали виготовляють із глин й їхніх сумішей шляхом формування й випалу. Для додання стійкості до зовнішніх впливів та для декоративності лицьові поверхні покривають гла

Лицювальні матеріали на основі скла
  До найпоширеніших скляних лицювальних матеріалів відносяться аркуші й плити зі стемаліту, марбліту, килимово-мозаїчні плитки, смальта, стекломармур й ін. Завдяки скляній поверхні і

Металеві декоративні елементи
Металеві декоративні елементи бувають литими, кованими, звареними, клепаними. У теперішній час литі металеві вироби використовують рідко, а ковані поширені досить широко (огородження різних елемент

Полімерні лицювальні матеріали
Полімерні лицювальні матеріали (пластмаси на основі синтетичних, термопластичних і термореактивних полімерів з добавками у вигляді наповнювачів, пластифікаторів, барвників і т.п.) при нормальній те

Полімерні лицювальні матеріали
Полімерні лицювальні матеріали (пластмаси на основі синтетичних, термопластичних і термореактивних полімерів з добавками у вигляді наповнювачів, пластифікаторів, барвників і т.п.) при нормальній те

Методика і техніка архітектурного проектування
  Проектування (від лат. буквально - кинутий уперед) процес створення проекту - прототипу, прообразу передбачуваного або можливого об'єкта. Архітектурне проектування - це роз

СЛОВНИК АРХІТЕКТУРНИХ ТЕРМІНІВ
Абака(грецьк. Abax -дошка) – верхній елемент капітелі. Абсида –(апсіда) – виступ будинку, півкруглий в плані, зазвичай перекритий куполом.

Коропластика –скульптура з обпаленої цегли, вона ж – теракота
Крепідома –кам’яна площадка, яка служить основою античного храму. Курдонер -(парадний двір) простір, який створюється в тому разі, коли один або більше бу

УКРАЇНСЬКО-РОСІЙСЬКИЙ СЛОВНИК
  Альтанка, бесідка – беседка Брила, груд – глыба Будівельник – строитель Будівля, будова – строение Будівництво – строительство Будувати

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги