Історія становлення логіки як науки

1) Історія становлення логіки як науки

Античний період

Філософ панування перший представник. Він родоначальник ідеології ідеалізму. Ідеалізм — напрям філософії, представники якого вважають, що ідеї, думки, мислення первинні, тобто вічні і не ким не створені, а матерія, природа — це лише продукт, відображення ідей.

Арістотель — батько логіки, учень Платона.

1) Він відокремив такі форми мислення: поняття, судження, умовивід.

2) Відкрив закони логіки:

- виключає суперечності

- виключення третього

3) значний крок в розумінні природи мислення

Пізнання за Арістотелем — це результат відображення зовнішнього світу.

Мислення — процес розвитку знання, формування понять, суджень, теорій, в якому діють як загальні так і спеціальні закони для всіх предметів і явищ.

Пануючою формою була філософія.

Середньовіччя

Пануючою формою стає релігія. В епоху середньовіччя приділяли увагу формі мислення, а змістом практично не цікавилися.

Новий час

Рене Декарт (1596-1650). Декарт стверджував, що існує дві субстанції: тілесна (атрибут протяжність),… Спіноза, що існує лише одна субстанція — природа (Бог).

Види простих суджень

1) Загальні – коли ознака належить усім предметам даного класу. 2) Часткові – коли ознака належить лише частині предметів даного класу. Таким чином поділивши судження ми отримали об’єднану класифікацію простих категоричних суджень.

Види понять

Порожні поняття – поняття з порожнім об’ємом. Одиничні – поняття, в яких мислиться тільки один предмет (власні назви). Загальні – поняття, в яких мається на увазі два і більше предмета.

Закон виключення третього

21) Розподілювальні умовиводи. 22) Правила фігур силогізмів. Правила засновків. 23) Складні судження

Доведення та спростування

26) Принцип сходження від абстрактного до конкретного

27) Умовні умовиводи

28) Правила фігур силогізмів. Правила термінів.

29) Класифікація умовиводів по складу, кількості засновків, характеру виводу.

Утворення понять.

Узагальнення – логічна операція, за допомогою якої шляхом вилучення ознак видової відмінності у видових понять отримуємо родові поняття. Студент –… Обмеження – операція, яка дозволяє шляхом додавання нових ознак до відомих… Визначення – операція, за допомогою якої розкривається зміст поняття. “Логіка — це науки про закони і форми мислення”…

Визначення.

Генетичні визначення – визначення, в яких зміст поняття розкривається шляхом вказування на спосіб утворення предмета чи його походження. Реальні визначення – зміст поняття розкривається через розкриття ознак… Номінальні визначення - зміст поняття розкривається через його назву. Борисфен (Дніпро).

Принцип розвитку.

48) Відмінність формальної логіки від діалектичної. Формальна логіка вивчає мислення виключно в його мовному вираженні. Редукуючи… Діалектична логіка вивчає мислення не лише в мові, а в першу чергу в цілеспрямованій людській діяльності.