Утворення понять.

Узагальнення, обмеження, визначення та поділ.

Узагальнення – логічна операція, за допомогою якої шляхом вилучення ознак видової відмінності у видових понять отримуємо родові поняття. Студент – людина.

Обмеження – операція, яка дозволяє шляхом додавання нових ознак до відомих понять отримати нові поняття, які будуть підпорядковані до початкових. Студент – студент ФІОТ.

Визначення – операція, за допомогою якої розкривається зміст поняття. “Логіка — це науки про закони і форми мислення” - такого роду визначення – це визначення через рід і видову відмінність.

Генетичні визначення – визначення, в яких зміст поняття розкривається шляхом вказування на спосіб утворення предмета чи його походження.

Реальні визначення – зміст поняття розкривається через розкриття ознак предмету, який виражається в понятті.

Номінальні визначення - зміст поняття розкривається через його назву. Борисфен (Дніпро).

Явні визначення – зміст поняття розкривається через розкриття ознак позначеного в понятті предмету. Визначення одночасно може бути і реальне і явне.

Неявні визначення – зміст поняття розкривається через ознаки інших предметів з ним пов’язаних.

Існують певні вимоги до визначення понять:

1) Співмірності – обсяг обидвох частин визначення повинен бути тотожним.

2) Визначення повинне бути ясним, зрозумілим.

3) Визначення має бути точним, однозначним.

4) Не бажано давати негативні визначенння, за виключенням коли це необхідно.

Псевдовизначення – безпосередня вказівка, опис, характеристика, порівняння. Опис стосується індивідуальних особливостей, а не загальних якостей предмету. Характеристика стосується особливо прикметних ознак. Порівняння – логічний прийом, за допомогою якого розрізняємо поняття. Поділ – операція, за допомогою якої розкривається обсяг понять. Будь-який поділ відбувається за певною ознакою, яка називається основою поділу. Розрізняються два види поділу – дихотомія і поділ за видозмінною основою.

Дихотомія – поділ понянття на два суперечливих, коли одне з них є запереченням іншого. Природа – жива та нежива. Основою дихотомії є наявність чи відсутність ознаки у предмета. Поділ за видозмінною основою (класифікація) – поділ поняття на підкласи залежно від ознаки, яка вибрана за основу поділу.

Існують вимоги до поділу:

1) Співмірність.

2) Поділ мусить здійснюватися лише за однією основою.

3) Поділ має бути безперервним. Поняття потрібно ділити на найближчі роди.

31) Індуктивні умовиводи. Дедуктивні умовиводи.

32) Складні силогізми.

33) Класифікація умовиводів по характеру спрямованості виводу.