рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Міні - модуль

Міні - модуль - раздел История, Тема: Визвольна війна українського народу середини XVII ст. Утворення козацької держави У Процесі Розгортання Національно-Визвольних Зма­гань (1648—1657) У Середовищ...

У процесі розгортання національно-визвольних зма­гань (1648—1657) у середовищі козацької еліти вперше в історії української суспільно-політичної думки було чітко сформульовані фундаментальні основи національної дер­жавної ідеї:

—право українського народу на створення власної дер­жави в етнічних межах його проживання;

—незалежність і соборність Української держави;

—генетичний зв'язок козацької державності з Київ­ською Руссю, спадкоємність кордонів, традицій та культу­ри княжої доби.

Ці положення і лягли в основу державотворчої діяль­ності Б. Хмельницького. Специфічні засади внутрішньої організації козацької держави сформувалися під впливом двох основних чинників: традицій та звичаїв суспільного життя українців та складного геополітичного становища, що зумовлювало постійну ситуацію надзвичайного стану в державі. Обидва чинники визначили напіввійськовий характер україн­ської державності.

Функціонування держави виявилося:

1. Територія - територія Української держа­ви простягалася майже на 200 тис. км2 і охоплювала Ліво­бережжя, частину Правобережжя та Степу. На цих землях проживало понад 3 млн. осіб. В основі адміністративного поділу лежала структура козацького війська. Територія держави поділялася на полки та сотні, що давало змогу в екстремальних умовах згуртувати та мобілізувати народні маси на боротьбу.

2. Система органів публічної влади –

2.1 Формально основним органом влади була Військо­ва (Генеральна) рада (вирішувала військові, політич­ні, господарські, правові та інші питання, проте вона не була постійно діючою, до того ж Б. Хмельницький з метою зміцнення гетьманської влади частіше скликав старшин­ську раду, до якої незабаром перейшла вся повнота влади в державі).

2.2 Гетьман був главою і правителем України ( очолю­вав уряд і державну адміністрацію, був головнокомандую­чим, скликав ради, відав фінансами, керував зовнішньою політикою, мав право видавати загальнообов'язкові для всіх нормативні акти — універсали).

2.3 Система органів пуб­лічної влади мала три рівні — генеральний, полковий і со­тенний. Реальна вища влада в державі належала генераль­ному урядові, до якого входили гетьман та генеральна старшина. Повноваження цього органу публічної влади поширювалися на всю територію України.

2.4 На місцях управляли полкові та сотенні уряди.

2.5 У великих містах управ­ління здійснювалося магістратами, в малих, але привіле­йованих — отаманами.

3. Фінансову сферу держави гетьман спочатку контролю­вав особисто, а з 1654 р. було запроваджено посаду гетьман­ського підскарбія, який контролював прибутки та видатки військової скарбниці. Поповнення державної скарбниці здійснювали із чотирьох основних джерел: із земельного фонду, з прикордонного торгового мита, з доходів від про­мислів, торгівлі та з податків.

4. Своєрідним Гарантом успішної розбудови Української держави стала національна армія, її ядро становило реєстрове та запорозьке козацтво, навколо якого об'єдналося повстале («покозачене») селянство та міське населення.

Українська держава доби Хмельниччини сформувала­ся на двох принципових засадах, які часто вступали між собою в протиріччя — демократії та авторитаризму. На по­чатковій фазі національно-визвольних змагань переважа­ють демократичні засади, про що свідчить існування та­ких суспільних явищ та норм:

—функціонування Військової (Генеральної) ради, у якій право голосу мала уся «чернь», тобто все військо;

—виборність усіх посадових осіб від сотника до геть­мана;

—відсутність жорстких міжстанових розмежувань,
що давало змогу міщанам і селянам «покозачитися» і ста­ти частиною привілейованої верстви — козацтва.

З часом, коли ситуація стає критичною, а демократія дедалі більше набуває рис класичної охлократії (доміну­вання в політичному житті суспільства натовпу, юрби, всевладдя та свавілля мас), під впливом Б. Хмельницького та його однодумців набирають силу авторитарні начала. Безпосередніми виявами цього процесу були:

—поступове обмеження впливу «чорних» рад та витіс­нення їх старшинською радою;

—зосередження всієї повноти влади в руках гетьмана;

—домінування командних методів управління в дер­жавному житті;

—встановлення спадкового гетьманату, тенденція до
переростання гетьманської влади в монархічну.

На визволених землях активно відбувався процес ліквідації великого феодально­го землеволодіння, фільварково-панщинної системи госпо­дарства та кріпацтва й утвердження козацької власності на землю. На аграрну політику Б. Хмель­ницького активно впливала козацька старшина, яка сама прагнула стати великим зем­левласником. Проте гетьман, розуміючи, що основною рушійною силою національно-визвольних змагань є се­лянство, намагався гасити нові соціальні конфлікти і як міг гальмував зростання великого землеволодіння новіт­ньої еліти.

Українська держава активно діяла на міжнародній арені, про що свідчать численні дипломатичні контакти з Росією, Туреччиною, Кримським ханством, Молдавією, Валахією, Семиграддям (Трансільванією), Швецією та ін­шими державами.

Отже______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ .

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Тема: Визвольна війна українського народу середини XVII ст. Утворення козацької держави

Міні модуль Хронологічна таблиця quot Визвольна війна р р І ий етап quot...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Міні - модуль

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Тема: Визвольна війна українського народу середини XVII ст. Утворення козацької держави
Мета:Розкрити та проаналізувати причини, характер укр. національної війни 1648 року. Дослідити головні етапи боротьби укр. народу за створення та незалежність власної Української д

Міні - модуль
Ускладнення соціально – економічної ситуації в укр. землях, що входили до складу Речі Посполитої: а) Польща стає одним із головних експортерів хліба. Орієнтація на внутрішній та зовнішній

Хронологічна таблиця "Визвольна війна 1648 – 1657 р.р. (І –ий етап)".
Дата Подія Соціально – політичні наслідки січень 1648 Повстання на Січі під приводом Б.Хмельницького. Запо

IV міні - модуль
Таблиця "Доба Руїни" Гетьман (роки правління) Внутрішня та зовнішня діяльність І.Виговський (

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги