рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Відхід від нової економічної політики й перехід до директивного управління та планування.

Відхід від нової економічної політики й перехід до директивного управління та планування. - раздел История, Лекція №1. ПРЕДМЕТ І МЕТОД ІСТОРІЇ ЕКОНОМІКИ ТА ЕКОНОМІЧНОЇ ДУМКИ. 1.2. Методико-методологічні засади аналізу історії економіч­ної думки Соціально-Економічний Розвиток України У 20-30-Ті Роки Був Зумовлений Тим, Що...

Соціально-економічний розвиток України у 20-30-ті роки був зумовлений тим, що радянська Україна, увійшов­ши до складу СРСР (30 грудня 1922 р.). З 1922 р. всі рішення, що стосувалися України, в тому числі й розвитку її економі­ки, приймалися центральними органами в Москві.

Запровадження необмеженої системи централізації в управлінні господарством, загальне (всесоюзне) функціону­вання транспортної системи, органів обліку матеріальних ресурсів, введення централізованого фінансування — усе це надавало економіці України колоніальний характер. Уже в другій половині 20-х років (1924-1927 рр.) до загальносо­юзного бюджету відраховувалося українського капіталу на 20 відсотків більше, ніж за часів Російської імперії.

Наприкінці 20-х років радянське партійно-державне керівництво відмовилося від непу і взяло курс на побудову в країні комуністичної системи виробництва і розпо­ділу суспільного продукту.

Як відомо, наслідки нової економічної політики в Укра­їні суперечливі. У 1928-1929 рр. у республіці вироблено електроенергії на 138 відсотків більше, ніж у 1913 р. кам'я­ного вугілля — на 119,3 відсотків, сталі — на 117 відсот­ків. Поступово виходило з кризи і сільське господарство України, яке за обсягом валової продукції вже у 1927-1928 рр. дещо перевищило рівень виробництва 1913 р. Водночас сільське господарство помітно відставало від про­мисловості. Якщо за 1927-1928 рр. обсяг промислової про­дукції зріс на 19,5 відсотків, то сільськогосподарської — лише на 6 відсотків. Тобто неп не міг остаточно стабілізу­вати економічний розвиток. До того ж реформування еко­номіки в умовах нової економічної політики приводило не тільки до позитивних наслідків, а й до появи кризових явищ (товарний голод, інфляція, фінансова криза та ін.). Наприкінці 20-х років країна опинилася на порозі гострої кризи, в основі якої лежала нестача капіталів для реконс­трукції промисловості. Тому перед країною гостро стала альтернатива: або низькі темпи розвитку всього госпо­дарства на базі непу і все більше відставання від провід­них капіталістичних країн, або ж відмова від ринку, по­вернення до адміністративних методів, концентрація ре­сурсів і форсований ринок основної ланки господарства — важкої промисловості.

Крім економічних протиріч, здійснення непу дедалі біль­ше виявляло серйозні політичні та соціальні суперечності (небажання більшовицької партії ділитися владою і по­ширювати дію економічного плюралізму на сферу полі­тичну; швидка диференціація суспільства; поява безробіт­тя, зростання соціальної напруги, а значить і створення соціальної бази для відмови від ринкових відносин).

Безпосереднім приводом до демонтажу непу стала хлі­бозаготівельна криза 1927-1928 рр. У січні 1928 р. поча­ли застосовувати адміністративний тиск на тих селян, які не бажали продавати «надлишки» зерна державі за низь­кими закупівельними цінами, їх оголошували куркуля­ми, притягували до суду, звинувачуючи в спекуляції, а хліб конфісковували. Це нагадувало продрозкладку.

Нову економічну політику було остаточно відкинуто. Розроблялися надзвичайні заходи, які переростали в по­літику комуністичного штурму. Поворот в економічній політиці характеризувався примусовою продрозкладкою, запровадженням карткової системи постачання місько­го населення, експропріацією («розкуркуленням») найзаможніших селянських господарств і створенням колек­тивних господарств. Поступово держава почала відро­джувати надзвичайні заходи часів «воєнного комунізму». У відносинах із селом держава замість закупівель на ри­нку в кінці 1927 р. почала застосовувати конфіскаційний принцип хлібозаготівель, незаконні обшуки селянсь­ких господарств. Восени 1928 р. повсюдно розпочалось застосування надзвичайних заходів до куркулів, а місця­ми і до середняків. В село з міста було направлено тисячі членів партії для примусового вилучення хліба.

В економічне життя повернулися реалії «воєнного ко­мунізму» — заборона торгівлі, карткова система розподі­лу продуктів, фінансування державних витрат шляхом інфляційного випуску паперових грошей. В 1927 році для промислових підприємств було встановлено держав­ний виробничий план. Трестівський госпрозрахунок, що охоплював, головним чином, сферу управління виробниц­твом, замінили госпрозрахунком підприємств. 5 грудня 1929 р. ЦК ВКП(б) прийняв постанову «Про реорганіза­цію управління промисловістю», за якою підприємства, а не трести, як раніше, оголошувалися основною ланкою управління. Фактично розпочалося здійснення галузево­го принципу управління промисловістю. Трести з госп­розрахункових об'єднань перетворювалися на органи тех­нічного управління. В роки першої п'ятирічки вони вза­галі припинили своє існування. Як показує відомий економіст В. Гринчуцький, досліджуючи проблеми орга­нізації, управління та діяльності промислових трестів України у 20-ті роки, того ступеня самостійності, який мали госпрозрахункові трести, підприємствам не було на­дано. Підприємства перетворювались у виконавчий ор­ган центрального керівництва.

Майже вся велика промисловість України перейшла у підпорядкування загальносоюзних наркоматів, наділених не меншими повноваженнями, ніж главки Всесоюзної Ра­ди Народного Господарства і Української Ради Народно­го Господарства на початку 20-х років. Процес підпоряд­кування промисловості України центральним органам відбувався навіть усупереч волі завжди лояльного пар­тійно-державного керівництва самої республіки. Марними були також спроби керівництва республіки відстояти українські торговельні представництва за кордоном. По­яснення цих невдач полягало в тому, що не окремі союзні відомства, а саме ЦК ВКП(б) здійснював цілеспрямовану централізацію народногосподарського управління. Ство­рювалася командна економіка з найвищим ступенем централізації управління, яка мала стати фундаментом тоталітарного режиму. Ніхто з її творців не брав до ува­ги, що надмірна централізація веде до втрати справжньо­го контролю за соціально-економічними процесами, до па­ралічу місцевої ініціативи, величезних непродуктивних затрат ресурсів.

Новий господарський механізм ґрунтувався на центра­лізованому плануванні, а не на економічних законах. Дер­жавне планування стало переважати над ринком. Запро­ваджувалася волюнтаристська формула: наші плани — це наші прогнози, а плани — директиви. У 1927 р. XV з'їзд ВКП(б) вперше з 1921 р. проголосив примат плану над ринком. Під впливом войовничих прихильників ко­муністичної доктрини у директиви з'їзду було закладено думку про цілковите знищення товарно-грошових відно­син у найближчому майбутньому.

В умовах формування командно-адміністративних ме­тодів управління відбувалися суттєві зміни у фінансово-кредитній системі. Так, на початку 30-х років був майже повністю витіснений приватний капітал із різних секто­рів економіки, анульовані всі іноземні концесії.

В 1930 р. відбулася податкова реформа. Замість 63 рі­зноманітних податків і платежів в бюджет, які регулюва­ли виробничу діяльність підприємств, було введено два основних види: податок з обороту й відрахування з при­бутку. Але оскільки підприємства функціонували на ос­нові обов'язкових планових завдань, то податки вже не здійснювали роль регулятора, а тільки забезпечували над­ходження до державного бюджету країни. Всі інші види податків були ліквідовані.

Протягом 1930-1932 рр. фактично було покінчено з ринковими методами і в кредитній системі. Кредит було замінено централізованим фінансуванням. Було заборо­нено комерційний кредит між підприємствами, відмінено вексельний обіг. Ліквідовувався довгостроковий кредит для державних підприємств, замість нього було введено безпо­воротне фінансування. А довгострокове кредитування зберігалось тільки для колгоспів, промислової та споживчої ко­операції. Усі операції по короткостроковому кредиту пе­рейшли до Держбанку, який зосередив у своїх руках до 97 відсотків усього об'єму короткострокового кредитування. Для приватних підприємств, які до того часу залишились, стали недоступним будь-які форми кредитування. Напри­кінці 30-х років у країні залишилося всього 7 банків: Держ­банк, Зовнішторгбанк, 5 банків довгострокових вкладень (в 1959 р. ці п'ять банків влились у Будбанк, і таким чи­ном в СРСР залишилося всього 3 банки).

Формуванню нового господарського механізму (плану­вання на державному рівні, на рівні підприємств, ціноут­ворення, фінансово-кредитний механізм, господарчі пра­вові відносини), сприяла адміністративно-територіальна реформа 1932 р., в результаті якої губернії були реорга­нізовані в області.

Таким чином, утвердження адміністративної системи управління, директивний плановий розподіл ресурсів і про­дукції витіснили ринкові відносини. Наростаюча центра­лізація, повернення до командних методів управління еко­номікою зумовили посилення експлуатації трудящих, зни­ження життєвого рівня народу. Наприкінці першої п'ятирічки повністю сформувалась надцентралізована еко­номіка, яка з незначними змінами проіснувала в СРСР до кінця 80-х років XX століття.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Лекція №1. ПРЕДМЕТ І МЕТОД ІСТОРІЇ ЕКОНОМІКИ ТА ЕКОНОМІЧНОЇ ДУМКИ. 1.2. Методико-методологічні засади аналізу історії економіч­ної думки

ПРЕДМЕТ І МЕТОД ІСТОРІЇ ЕКОНОМІКИ ТА ЕКОНОМІЧНОЇ ДУМКИ... Історична еволюція економічної думки... Методико методологічні засади аналізу історії економіч ної думки...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Відхід від нової економічної політики й перехід до директивного управління та планування.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Сторична еволюція економічної думки.
Економічне життя суспільства є надзвичайно багатогранним. Його вивчає система економічних наук, які включають науки про загальні закони економічного розвитку, галузеві економічні науки, науки, що р

Вивчення історії економічної думки необхідне і для розуміння й розвитку сучасних економічних теорій.
Визнаний авторитет у галузі історії економічної думки японсь­кий економіст Такаші Негіші в книжці «Історія економічної теорії», як і Блауг, ставить запитання: «Для чого ми вивчаємо історію еко­номі

ГОСПОДАРСЬКИЙ РОЗВИТОК ЗА ПЕРВІСНОЇ ДОБИ ТА ЙОГО ЕВОЛЮЦІЯ НА ЕТАПІ РАННІХ ЦИВІЛІЗАЦІЙ.
Палеоліт, або давній кам'яний вік. Мезоліт - середній кам'яний вік Протонеоліт. Неоліт - новий кам'яний в

Економічна думка, причини розквіту та занепаду країн античного світу.
  З розвитком су­спільства виникали ширші уявлення про економічні відносини, з'явилися окремі висловлювання, ідеї економічного характеру. Вони стали складовою архаїчного мислення і ді

Економічна думка, господарство та соціально - економічні відносини у країнах Стародавнього Сходу.
  До країн Стародавнього Сходу відносяться Старо­давній Єгипет, державні утворення Межиріччя (Шу­мер, Ур, Вавилонське царство), Стародавня Індія, Ки­тай та інші. Господарство

Економічна думка , причини розквіту та занепаду країн античного світу.
Стародавня Греція. У першій половині І тисячо­ліття до н. є. колись могутні Вавилонське царство та Єгипет внаслідок внутрішніх та зовнішніх обставин занепадають. У світовій історії

Форми землеволодіння та соціально-економічні відносини в епоху Середньовіччя.
Господарство епохи Середньовіччя (феодальне гос­подарство) характеризується перш за все пануван­ням приватної власності на землю. Основний дохід, а відтак і можливість вижити, люди отримували від з

Форми землеволодіння та соціально-економічні відносини в епоху Середньовіччя.
Генеза та розвиток нових господарських форм в середньовічній Європі мали універсальні ознаки. Вони формувалися в основному на соціально-еко­номічній спадщині Римської імперії та господарських досяг

Середньовічні міста. Ремесла. Цехи.
У країнах Західної Європи найдавніші міста зав­дячували своїм початком римлянам. Міста виника­ли скрізь, куди доходила влада Стародавнього Риму, навіть до меж римських провінцій над Рейном Дунаєм,

Внутрішня і зовнішня торгівля. Фінанси.
В XI — XV ст. в країнах Західної Європи інтен­сивно розвивалася торгівля, чому сприяв розвиток ремесла та урбанізація. Особливо жваво вона прова­дилася у могутніх міських республіках Північної Італ

Економічна думка середньовіччя.
Мис­лення середньовічної людини мало теологічний характер. Економі­чна думка ще не відокремилась у самостійну галузь знань. Цей про­цес почався лише в період пізнього середньовіччя (XVI — XVII ст.)

Передумови становлення ринкової економіки в країнах Західної Європи.
Перші зачатки ринкового виробництва з'явилися в окремих містах Північної Італії і Фландрії ще в XIV-XV вв. Виникнення ж ринкових відносин у масштабі Західної Європи ставиться лише до XVI сторіччя.

Передумови і наслідки Великих географічних відкриттів.
В економічному становленні новоєвропейської та світової макроцивілізації важливу роль відіграли Великі географічні відкриття кінця XV — початку XVI ст. Їхньою передумовою була криза левантійської т

Основні фактори становлення індустріального суспільства. Мануфактури.
Розклад феодального господарства був пов'язаний з такими процесами, як розвиток товарного госпо­дарства; посилення майнової та соціальної диферен­ціації; формування великих капіталів і розвиток роз

Англійська революція 1640—1660 рр.: економічні причини і наслідки.
На початку XVI ст. Англія залишалася невели­кою за кількістю населення державою. Переважна частина її мешканців проживала у сільській місце­вості; в містах — 20% жителів країни. Більшість галузей п

Особливості генези індустріального суспільства у Франції
До середини ХVШ ст. Франція була однією з наймогутніших держав світу. Такого становища вона досягла в значній мірі за рахунок високої культури французького народу. Важливою силою, що утри­мувала Фр

Соціально-економічні передумови і наслідки війни північноамериканських колоній за незалежність.
Колонізацію Північної Америки європейці розпо­чали ще у XVI ст. Найбільших успіхів у цьому про­цесі досягла Англія, яка створила ряд колоній на Атлантичному узбережжі материка. У боротьбі з Нідерла

Промисловий переворот у США.
Промисловий переворот — це перехід від руч­ного, ремісничо-мануфактурного до великого машин­ного фабрично-заводського виробництва. Важливою складовою промислового перевороту було впрова­дження у ви

Промисловий переворот в Англії: передумови, хід, наслідки
Батьківщиною першого промислового перевороту була Англія — в останній третині XVIII — середині XIX ст. Соціально-економічні передумови для його здійснення визріли в цій країні у середині XVIII ст.

Особливості промислового перевороту у Франції.
Промисловий переворот у Франції мав свої особ­ливості і специфіку. Він розпочався пізніше, ніж в Англії, і був затяжним. На думку деяких вчених, у т. ч. французьких, велика демократична революція 1

Особливості промислового перевороту в Німеччині.
Німеччина вийшла на шлях капіталістичного роз­витку пізніше, ніж Англія та Франція. Промисловий переворот тут розпочався лише в 30-х роках XIX ст. і тривав до 70-х років. Найважливішою причиною так

Промисловий переворот у США.
Поява у Північній Америці сильної самостійної держави створила сприятливі умови для економічно­го зростання. Промисловий переворот розпочався у північних штатах в останньому десятилітті XVIII ст.

Міжнародні економічні відносини.
  Після завершення промислового перевороту розвинуті країни світу вступають в добу індустріалізації. Вона характеризується структурними зміна­ми в господарстві окремих країн. На основ

Прогрес науки, техніки і технології виробництва в останній третині XIX ст.
Індустріалізація в розвинутих країнах відбувалася на основі науково-технічної революції. Відкриття в галузі математики, фізики, хімії, інших наук сприя­ли технічному прогресові, створенню оригіналь

Економічне піднесення США та Німеччини.
США. У кінці XIX ст. високими темпами розви­валася економіка США. Вони вийшли на перше місце у світі за обсягом промислової продукції, обігнали Великобританію, яка втратила роль &q

Основні фактори промислового відставання Англії та Франції.
Англія. В останній третині XIX ст. в Англії почали знижуватися темпи промислового виробництва. Інтен­сивний процес індустріалізації США, Німеччини, Росії, Японії зумовив виникнення

Становлення індустріального суспільства в Японії.
Перехід до індустріального суспільства в Японії відбувся пізніше, ніж в країнах Західної Європи та США, і мав ряд особливостей. До середини XIX ст. Японія була типовою аграрною країною, в якій па­н

Міжнародні економічні відносини.
У першій половині XIX ст. сформувався світо­вий ринок як підсистема господарства, пов'язана з обміном товарів за межами національної економіки та валютно-фінансовим забезпеченням такого обміну. Він

Ндустріалізація в Україні.
Упродовж 60—80-х років у Східній Україні за­вершився промисловий переворот. Найхарактерні­шою ознакою цього було повсюдне застосування у виробництві парових двигунів, систем машин, меха­нізмів та в

Зрушення в сільському господарстві. Столипінська аграрна реформа.
Селянські реформи 1848 р. в Австрійській та 1861 р. у Російській імперіях мали багато спільних рис. На­самперед вони створили сприятливіші умови для інду­стріального розвитку. Земля стала об'єктом

Зародження і розвиток кооперативного руху.
У новітню епоху великих соціально-економічних перетворень український народ вступив без власної держави. Він був об'єктом жорстокого колоніального гноблення. Іноземні поневолювачі безсоромно грабу­

Фінанси та кредит.
Наприкінці XIX ст. дедалі актуальнішим ставало питання встановлення в Росії грошового обігу, за­снованого на золоті, як це вже було у Великобрита­нії, Франції та Німеччині. Грошова реформа по­требу

Економічна думка в період державно-монополістичного розвитку суспільств Європейської цивілізації.
У другій міжвоєнній декаді в господарстві розви­нутих країн відбулися важливі зміни, викликані за­вершальним ходом індустріалізації, економічною кризою та її наслідками. Держава в цей період ста­ла

Англія.
Англія, як і США, подолала наслідки економічної кризи. Проте виходила вона з неї дуже повільно. Наприкінці 30-х років у країні панувало значне без­робіття. Англійська промисловість залишалася на рі

Франція.
Розвиток економіки Франції у 30-х ро­ках не був схожий на поступ американської, німець­кої, англійської. Він виявився особливо повільним, затяжним. Застій у головних галузях був тривалі­шим порівня

Німеччина.
Економічна криза призвела до кризи політичної і приходу до влади нацистів на чолі із А. Гітлером. Його уряд вже у перші роки свого прав­ління пішов на нечуване для мирного часу розширен­ня державно

Японія.
Японія, як і Німеччина, виходила з економічної кризи 1929—1933 рр. шляхом мілітаризації. Після встановлення окупаційної влади в Маньчжурії вона розпочала загарбання китайських територій. У 1937 р.

Економічна думка в період державно-монополістичного розвитку суспільств Європейської цивілізації.
Посилене державне втручання в економічне життя по­яснювалося суто практичними міркуваннями без відповідної теоре­тичної бази. Опублікувавши 1936 р. книжку «Загальна теорія зайня­тості, процента та

Лекція №11.
СВІТОВЕ ГОСПОДАРСТВО ТА ОСНОВНІ НАПРЯМКИ ЕКОНОМІЧНОЇ ДУМКИ НА ЕТАПІ ІНФОРМАЦІЙНО-ТЕХНОЛОГІЧНОЇ РЕВОЛЮЦІЇ (кінець XX - початок XXI ст.) У 50-х роках у більшості європейськи

Форсована індустріалізація. Примусова колективізація сільського господарства та її наслідки.
На основі нової економічної політики розвиток СРСР у середині 20-х років досяг довоєнного рівня, однак краї­на суттєво відставала від передових капіталістичних дер­жав: значно менше вироблялось еле

Економічне становище західноукраїнських земель у 20-30-ті роки.
Після першої світової війни, розпаду могутніх імперій українські землі (Західна Україна, північна Буковина, За­карпаття й Бессарабія) перебували у складі Польщі, Румунії та Чехословаччини. Майже 7

Розвиток економічної думки в радянський період.
Післяжовтневий розвиток економічної теорії в Україні позначе­ний тими самими рисами, що й розвиток усієї економічної думки. Це розквіт з 20-х по 30-ті роки, занепад, починаючи з 30-х по 60-ті, коро

Економічне становище України та основні напрямки економічної політики в період переходу до ринкових відносин.
24 серпня 1991 р. позачергова сесія Верховної Ради України прийняла «Акт проголошення незалежності України». Вона проголосила створення самостійної укра­їнської держави під назвою «Україна». З моме

Проблеми реформування економіки на сучасному етапі становлення України.
Національне відродження України — процес складний і тривалий. Він проходить в умовах економічної кризи, зниження добробуту народу. У 1991 р. Україна одержала лише атрибути суверенної держави. Але в

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги