рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Проблеми реформування економіки на сучасному етапі становлення України.

Проблеми реформування економіки на сучасному етапі становлення України. - раздел История, Лекція №1. ПРЕДМЕТ І МЕТОД ІСТОРІЇ ЕКОНОМІКИ ТА ЕКОНОМІЧНОЇ ДУМКИ. 1.2. Методико-методологічні засади аналізу історії економіч­ної думки Національне Відродження України — Процес Складний І Тривалий. Він Проходить В...

Національне відродження України — процес складний і тривалий. Він проходить в умовах економічної кризи, зниження добробуту народу. У 1991 р. Україна одержала лише атрибути суверенної держави. Але вона не відразу спромоглася наповнити їх реальним змістом. Економіка України традиційно залежала від донецького вугілля. По­рушення господарських зв'язків між республіками ко­лишнього СРСР поглибили кризовий спад виробництва, властивий усім пострадянським державам у період транс­формації економіки з командної у ринкову.

Історичний досвід минулого переконливо свідчить про те, яку високу ціну повинні були заплатити трудящі маси багатьох країн у процесі переходу до ринкових відносин. Але те, що сталося з Україною, не має історичних анало­гів. За 1990-1994 рр. валовий національний продукт ско­ротився на 44 відсотки, обсяг промислової продукції на 41 відсоток, національний доход — на 54 відсотки. Знач­но скоротився обсяг сільськогосподарської продукції. На­віть у роки великої депресії (1929-1933 рр.) у США спад виробництва не перевищував 25 відсотків. У СРСР під час другої світової війни критична позначка зниження виробництва сягала 30 відсотків.

Найбільш відчутних втрат у перші роки незалежності зазнав споживчий сектор, адже при загальному зменшен­ні промислової продукції приблизно на 1/5 виробництво товарів народного споживання скоротилося на 30 відсот­ків, у тому числі продовольства — на 35 відсотків. Отже, за результативністю функціонування економіки Україну було відкинуто на 20-25 років назад, за роботою транс­портної системи на 30-35 років.

Глибокі деформації відбулися й у сфері державних фі­нансів. Україна стала лідером серед інших країн за обся­гами дефіциту державного бюджету. За даними Світового банку рівень інфляції в Україні у другій половині 1993 р. був найвищим у світі.

Кінець 1991 р. — перша половина 1994 р. — період поглиблення розбалансування економіки України. Світо­вий досвід переконливо свідчить, що для ефективного гос­подарювання необхідно, щоб у структурі промислового ви­робництва частка базових галузей (паливно-енергетичний та металургійний комплекси) становила від 19 до 23 від­сотків. В Україні ж вона у 1992 р. складала 44,9 відсот­ків, у 1993 р. — 37,6 відсотків, а в 1994 р. — 45,4 відсот­ків. За цими цифрами криється велика ресурсомісткість суспільного виробництва, низька конкурентоспроможність вітчизняної продукції на західних ринках, недостатнє за­безпечення населення товарами та послугами споживчо­го призначення.

Протягом десятків років українська промисловість роз­вивалася за директивами з центру в інтересах воєнно-промислового комплексу. Підприємства самого ВПК і об­слуговуючі галузі були основою важкої промисловості України. Структурна перебудова такої промисловості, пе­реорієнтація її на задоволення попиту широкого спожи­вача вимагали величезних капіталовкладень і тривалого часу. На реструктуризацію промисловості ні капіталовкла­день, ні часу не знайшлося. Тому товари західних фірм після лібералізації торгівлі заполонили український ри­нок. Той невеликий сектор вітчизняної промисловості, який завжди орієнтувався на широкий ринок, у цій ситу­ації виявився неконкурентоспроможним.

Як відомо, базові галузі української промисловості, пе­редусім, вуглевидобувна і металургія були винятково розвиненими. В них працювали сотні тисяч кваліфікова­них робітників і спеціалістів, завдяки їм за випуском промислової продукції на душу населення Україна пере­бувала на перших місцях серед інших країн Європи. Зда­валося, що переорієнтувати продукцію базових галузей та промисловості з ВПК на підприємства, що обслугову­вали потреби населення, не складе великих труднощів. Але базові галузі промисловості України не мали необ­хідного технічного рівня для роботи в умовах ринку. Во­ни, як і в попередній історичний період, в значній мірі залежали від імпорту сировини. Високою була доля енергомістких виробництв. Більш як 50 відсотків імпорту енер­гоносіїв йшло з Росії, за які Україна щорічно повинна була сплачувати 9 млрд. доларів. Тому Україна спромог­лася вийти на міжнародний ринок тільки з напівфабри­катами, що продавалися за цінами нижче собівартості. Така торгівля була економічно невигідною, але давала твер­ду валюту.

В сучасних умовах технічний рівень промисловості, яка працює в ринкових умовах зростає за рахунок вилучення застарілого устаткування і переобладнання виробницт­ва новими машинами і механізмами. На жаль галузі про­мисловості України з обмеженим рівнем капіталовкла­день у створенні нових потужностей катастрофічно ста­ріли. В Україні до них належали не тільки галузі паливно-металургійного комплексу, а й електроенергети­ка та харчова промисловість. На багатьох підприємствах використовувалась техніка 20-30-х років, постійно відро­джувана методами капітальних ремонтів. Експлуатація застарілої техніки спричинювала виробництво низькоякі­сної продукції, перевитрати сировини, матеріалів, зниження обсягу продукції, погіршення екології навколишнього се­редовища. Так, загальний обсяг виробництва електроенер­гії в Україні знизився з 298 млрд. квт-г у 1990 р. до 172 млрд. квт-г 1999 р. Одночасно різко впав видобуток ву­гілля. Як і раніше галузь була не рентабельною, основні фонди — зношеними. Із 234 шахт 50 шахт були збудова­ні 100 років тому. У металургії виробництво чавуну за цей період знизилося з 44 до 23 млн. т., а сталі — з 52 до 27 млн. т. Особливо значний спад виробництва мав місце в машинобудуванні. Якщо у 1990 р. було випущено 37 тис. металообробних верстатів, то у 1999 р. всього 1,4 тис. Значно знизилось виробництво пресових машин, ву­гільних комбайнів, тракторів, екскаваторів та іншої про­дукції машинобудування.

Прогресуюче звуження паливно-енергетичної бази, над­звичайно енергомістке виробництво, домінування заста­рілих технологій у добуванні та виробництві енергоносі­їв, залежність стабільності енергопостачання республіки від імпорту нафти та газу з Росії та Туркменії загостри­ли у цей час енергетичну проблему. Недостача енергоно­сіїв стала найвужчим місцем української економіки. Во­на великою мірою поглибила спад виробництва.

В стані глибокої кризи перебував і аграрний сектор економіки. Маючи найвищий серед європейських країн показник землезабезпеченості на душу населення, набу­тий упродовж десятків поколінь досвід господарювання на землі, Україна не могла йти у будь-яке порівняння з країнами Західної Європи щодо постачання свого насе­лення продовольством. 3481 тис. колгоспників і 1172 тис. працівників радгоспів та інших сільськогосподарських підприємств у 1990 р. не спромоглися з постачанням міст продуктами харчування. У березні 1991 р. земля була оголошена об'єктом реформ. За темпами і глибиною ре­формування сільське господарство істотно відрізняється від індустріальних галузей виробництва. На селі значно важче подолати той соціально-економічний устрій, запро­вадження якого у 30-ті роки дорого коштувало тоталі­тарній державі.

30 грудня 1991 р. було прийнято Закон «Про селянське (фермерське) господарство». Передбача­лося утворення спеціального земельного фонду через ви­лучення частини земель, що передавалися у користуван­ня колгоспів і радгоспів. Фонд призначався для надання ділянок усім громадянам, які виявили бажання організу­вати фермерське господарство. Проведенню реформи на селі сприяв Закон «Про форми власності на землю» (30 січня 1992 р.), який проголошував, що поряд з держав­ною можуть існувати колективна та приватна форми вла­сності на землю, причому всі вони є рівними. Однак в за­коні залишалася не вирішена проблема про колективну власність на землю. Крім того, не були реалізовані своє­часно і рішення Верховної Ради України про перетворен­ня у 1992 р. колгоспів в асоціації або госпрозрахункові товариства. За цей рік паювання провели близько 4 тис. колгоспів. У 1995 р. статус змінився у 8,8 тис. колгоспів (94 відсотки загальної кількості). З них паювання землі здійснили 8,3 тис. господарств. На цій базі виникло 6,5 тис. колективних господарств з правом власності їхніх членів на частку майна (паю), а також 1,2 тис. селянсь­ких спілок і кооперативів.

Паювання чи акціонування майна колгоспів і радгос­пів не вирішувало основного питання — права власності на землю, так як з паю або акціонування виключалася земля — основний засіб виробництва. Демографічна струк­тура сіл, відсутність сільськогосподарської техніки, рин­ку землі негативно позначилася на проведенні реформи. В умовах роздержавлювання до початку 1998 р. доку­менти на право земельної власності отримали майже всі колективні господарства. Розпочалася реалізація завдань другого етапу реформи — формування реального власни­ка землі, передачі землі безпосередньо тим, хто її оброб­ляє. Майже 6,1 млн. громадян отримали земельні паї, об­сяг яких становив близько половини земельних угідь України. Спільним для нових форм господарювання на селі є широке залучення орендних відносин.

Однак економічна реформа на селі здійснюється повіль­но, аграрний сектор перебуває у стані руйнації. Його відки­нуто на кілька десятиліть назад. Підприємства усіх форм господарювання через нестачу коштів, кредитних ресурсів скоротили закупівлю техніки, запасних частин, споживан­ня нафтопродуктів. Це сприяло значному скороченню посі­вних площ (на 12,6 відсотків порівняно з 1990 р.) та зни­женню врожайності з одного гектара землі. У 1999 р. вало­вий збір зерна становив 24 млн. т. (у 1990 р. — 51 млн. т.). За останні роки значно зменшився валовий збір цукрових буряків із 40-45 млн. т. до 23 млн. т., а виробництво цук­ру 35 до 2,8 млн. т. У важкому стані перебуває тваринни­цтво, поголів'я великої рогатої худоби скоротилося вдвічі. В умовах господарської розрухи значно знизився до­бробут трудівників села. Заробітна плата селян залиша­ється найнижчою у народному господарстві України. Ско­рочується соціальна сфера, мережа медичних закладів; шкіл на селі. Земельний кодекс, прийнятий у жовтні 2001 р. — основа реформи української економіки. Він сприяє соціально-економічному розвитку сучасного села, проведенню економічної реформи.

Одним із важливих напрямків сучасної економічної політики України є перегляд податкової системи з метою зменшення тягара податків на економічну діяльність і забезпечення рівності юридичних і фізичних осіб усіх форм власності. Однак бюджетно-податкова система Укра­їни поки що продовжує зберігати репресивну спрямова­ність, не створюючи належних умов для підвищення ре­зультатів виробничої діяльності. Вона, навпаки, спонукає до приховування прибутку від оподатковування.

Важлива роль в економіці України належить банків­ській системі. У вересні 1991 р. створено Національний банк України (НБУ). Він є центральним банком держа­ви, її емісійним центром, проводить єдину політику у сфері грошового обігу, кредиту, створення і зміцнення національ­ної грошової системи, організує міжбанківські розрахун­ки, визначає курс національної грошової одиниці. Статус НБУ затверджено Законом України «Про банки і банків­ську діяльність». Сьогодні в Україні в реєстрі банків, їхніх філій та представництв, валютних бірж зареєстровано 195 банків. З них 2 — державні (Ощадбанк та Укрексімбанк), 167 — акціонерні товариства, 26 — товариства з обмеженою відповідальністю. В Одеському регіоні в 2001 р. за­реєстровано 77 банківських установ, із яких діючих 75, 9 комерційних банків. Всі вони відіграють важливу роль у процесі реформування економіки України.

Кризовий стан в економіці посилюється дефіцитом ва­люти. Адже держава продає дуже мало товарів і ця тен­денція посилюється, що ставить під загрозу забезпечення виробництва новим сучасним технологічним обладнан­ням. В середині 90-х років Україна торгувала з 180 краї­нами світу, але регулярні торгові зв'язки встановлено ли­ше з деякими з них. Понад 20 відсотків торгових опера­цій становив бартер. Вивозили з України за кордон переважно сировину та вироби первинної обробки.

Великим недоліком у проведенні реформ в Україні є повільне акціонування державних підприємств, тобто їх перехід до ринкових відносин. Без приватизації держав­ної власності в країні неможливо зупинити спад виробни­цтва і створити цивілізовану ринкову економіку. Крім то­го, важливою метою структурної стратегії є зниження рів­ня енергетичної та іншої ресурсної залежності України від зовнішніх чинників і зміцнення економічної безпеки держави. Це дасть можливість вивести економіку на сві­товий рівень, забезпечити значне зростання валютних над­ходжень, які потрібні для збалансування бюджету.

За останні роки, після майже чотирирічного застою, в українській економіці закладено основи для радикаль­них перетворень. У першому півріччі 1995 р. вперше за­фіксовано падіння рівня інфляції. Особливо різко упо­вільнились інфляційні процеси у 1997 р. Промисловий комплекс України продовжує нарощувати обсяги вироб­ництва. Зростання продовжується із серпня 1999 р.

Характерною особливістю економічного розвитку Укра­їни в сучасних умовах є фінансова стабілізація. Основою цього стало постійне зменшення бюджетного дефіциту, проведення грошової реформи, введення в дію з вересня 1996 р. повноцінної національної грошової одиниці Укра­їни — гривні.

Як відмічають відомі вчені-економісти Б.В. Буркинський, М.І.Звєряков, І.І.Лукінов та ін. у сучасних умо­вах найбільш важливим елементом економічних реформ є проведення твердої антиінфляційної політики, здійс­нення ефективної приватизації, створення активного ринкового середовища з розвиненою інфраструктурою, під­вищення ролі держави у формуванні єдиного національ­ного ринку, удосконалення правової бази економічних реформ. Вийти з економічної кризи можна тільки за допомогою залучення наукових знань і досвіду, чіткого наслідування в господарській діяльності рекомендацій науки.

Україна як держава, що стала на шлях ринкових пе­ретворень, не зможе побудувати розвинуте сучасне сус­пільство без активного залучення іноземного капіталу. За підрахунками українських економістів потреба Укра­їни в загальних обсягах іноземних інвестицій становить понад 40 млрд. дол., а за пріоритетними об'єктами біль­ше як 4 млрд. дол. Інвестиції визначають загальне зро­стання економіки країни. Але протягом 90-х років їх­ній обсяг систематично зменшувався. Основною причи­ною такого становища є збитковість українських підприємств. Для активізації інвестиційної діяльності необхідно, в першу чергу, створити умови для надходжен­ня в господарський оборот внутрішніх інвестицій, що сприятиме зростанню вітчизняної економіки. В цілому загальний рівень іноземних інвестицій в економіку Укра­їни за 90-ті роки становив 2,5 млрд. дол. Іноземне інве­стування досить обмежене, до того ж використовується нераціонально і неефективно. Практика розвинених країн показує, що успіх зростання економіки визначається не лише розмірами інвестицій та темпами їх здійснення, а й їх структурою та якістю.

Одним із факторів економічного розвитку країни є зов­нішньоекономічна діяльність. З 1997 р. з'явилися пози­тивні тенденції у зовнішній торгівлі. її обсяг за 1997 р. становив приблизно 30,5 млрд. дол., з яких біля 14 млрд. припадає на експорт. Основним торговим партнером Укра­їни залишається Росія, на яку припадає 26 відсотків укра­їнського експорту і 46,7 відсотків імпорту. Великими тор­говими партнерами України є також Німеччина (товаро­обіг 1,63 млрд. дол.), Китай (1,13 млрд. дол.), Білорусія (1,11 млрд. дол.), Туркменія, США, Польща, Туреччина та Італія. Україна експортує більше половини продукції чор­ної металургії, більше двох третин виробництва кольоро­вих металів, хімії, та нафтохімії, біля трьох чвертей товарів легкої промисловості. Всього частка експорту товарів у ВВП становить для України біля 25 відсотків. З імпорт­них статей традиційно перше місце належить енергоносі­ям — газу, нафті, та продуктам їх переробки, які станов­лять половину українського імпорту. Ще близько 20 від­сотків припадає на імпорт машин та обладнання.

В сучасних умовах розвитку людської цивілізації екологічні проблеми виступають одним із важливих чин­ників економічного життя суспільства. Особливої гост­роти в господарських відносинах в Україні набула про­блема землекористування. Це зумовлюється тим, що вкрай несприятливо вирішувалось питання збереження і раціо­нального використання земельного фонду — головного багатства країни. Одним із найтрагічніших днів в історії України стало 26 квітня 1986 року. У цей день сталася аварія на четвертому енергоблоці Чорнобильської атом­ної електростанції (ЧАЕС), внаслідок якої значна части­на земель України була радіоактивно забруднена радіо­нуклідами (понад 145 тис. кв. км. земель.)

Рубіж тисячоліть став переломним не тільки для еко­номіки нашої країни, а й для всього світового господарс­тва. В сучасних умовах відбуваються кардинальні зміни як у технологічній, так і в організаційній структурі всіх сфер світової економіки.

У промисловому комплексі України також відбува­ються якісні зміни, що формують основу на дострокову перспективу. Промисловість сьогодні продовжує нарощу­вати обсяги виробництва. Підтримані Президентом Укра­їни ринкові механізми стимулювання судо-, літако-, автомобіле-, сільгоспмашинобудування, космічної промис­ловості, деяких виробництв військово-промислового ком­плексу суттєво прискорили розвиток машинобудування, яко­му належить ведуча роль у забезпеченні науково-технічному прогресу в країні. Підвищення тут обсягу виробництва в 2,5 рази більше, ніж у цілому у промисловості. Посилю­ється соціальна направленість промислового виробницт­ва. Приріст товарів народного вживання (12,5 відсотків) більш, ніж у три рази перевищує його рівень у промисло­вості в цілому. У харчовій промисловості приріст переви­щує 13 відсотків, 95 відсотків продовольчого ринку забез­печується продукцією вітчизняного виробництва.

Однак, деякі позитивні тенденції у розвитку господар­ства сучасної України не набули стійкого характеру, не забезпечили загальноекономічного оздоровлення. У різ­них галузях економіки та її організаційно-технологічного базису ще існує багато гальмівних чинників соціально-економічного розвитку країни. У реальному секторі еко­номіки це передусім висока питома вага застарілих ви­робництв, що уповільнюють її швидку модернізацію, низь­ка інтенсивність оновлення основного капіталу, значна частка збиткових господарств, сировинна спеціалізація на зовнішньому ринку, що супроводжується нееквівалентним зовнішньоекономічним обміном. В Україні відсутнє сис­темне законодавство у галузі господарських відносин. По­стійно змінюється податкове і митне законодавство. Це не сприяє припливу іноземних інвестицій.

Сучасний соціально-економічний розвиток в Україні ха­рактеризується, з одного боку, наявністю порівняно знач­ного людського потенціалу з іншого — існуванням у цій сфері цілого ряду проблем і негативних тенденцій: про­гресуюче зниження природного приросту і старіння насе­лення, деформована структура зайнятості робочої сили, про­блеми соціального захисту населення й соціальної спра­ведливості тощо. Надмірна диспропорція між соціальними групами населення, яка виникла в умовах переходу, до рин­ку, внаслідок реформування відносин власності свідчить про необхідність державного регулювання соціально-економічних процесів. Реформи, що стосуються в першу чергу відносин власності, впливають, насамперед, на ринок праці і зайнятість різних соціальних груп населення. Цей вплив багатоплановий і неоднозначний щодо його наслід­ків. До позитивних наслідків цих перетворень у сфері праці і зайнятості можна віднести: покладено початок розвитку бізнесових структур, поява середнього класу у суспільстві; започатковані нові засади соціально-трудових відносин; функціонує державна служба зайнятості; поступово нала­годжується система соціального захисту населення. До не­гативних наслідків соціально-економічних перетворень слід віднести зменшення попиту на робочу силу та падіння її ціни як фактора виробництва, особливо в державному сек­торі економіки, різке скорочення реальних доходів насе­лення. В Україні зросла така частка населення, яка поєд­нує основну діяльність з роботою на умовах вторинної за­йнятості.

З кожним роком зростає сектор неформальної зайня­тості, в якому, за оцінками економістів зайняті від 3,8 до 5,6 млн. чол., складається негативна тенденція зростання чисельності незайнятого населення і безробітних. Так, на початок 2002 р. на 1 робоче місце в Україні претендувало в середньому 26 чоловік, а частка офіційно зареєстрова­них безробітних складала 12,9 відсотків населення. Ви­робництво ВВП на душу населення у нас нижче ніж в Данії майже в 64 рази, Австрії та Німеччині — в 45 разів, Франції — 42 рази.

Створення необхідних умов для ринкової форми робо­чої сили неможливе без формування існуючих правових форм власності на засоби виробництва. В наш час дуже поширене уявлення, що головний зміст реформування від­носин власності полягає в заміні державної власності при­ватною. При цьому не враховують тієї обставини, що іс­нуюча державна власність за своїм економічним зміс­том теж є приватною, оскільки результати функціонування державних підприємств, як у минулому, так і тепер, при­власнюється не стільки суспільством, скільки окремими суспільними групами, що належать до державної та гос­подарсько-адміністративної бюрократії. Між тим, рефор­мування відносин державної власності, якщо воно дійсно буде відбуватися на демократичних засадах, повинно бу­ти організоване таким чином, щоб воно відповідало інте­ресам, перш за все, безпосередніх виробників. Ріст еконо­міки в сучасних умовах дає надію саме на це.

Економічна ситуація в Україні свідчить: велика кіль­кість населення потребує допомоги з боку держави, а бюджетні обмеження не можуть цієї допомоги забезпе­чити. І перш за все це діти, молодь, люди похилого віку, пенсії яких дорівнюють сьогодні третині прожиткового мінімуму.

Необхідною складовою соціально-економічної транс­формації України є тендерна політики держави. Незва­жаючи на те, що стаття 24 Конституції України гарантує особі рівність прав та свобод незалежно від статі, різни­ця у соціальному та економічному становищі жінок та чоловіків України все ще залишається істотною, як і в більшості країн світу. Малоефективними є заходи щодо поліпшення умов життя жінок та дітей Сектора у спра­вах жінок, охорони сім'ї, материнства та дітей Кабінету Міністрів України. Чисельні програми, спрямовані на під­тримку низькозабезпечених верств населення, свідчить про те, що ми, свідомо чи ні, обрали німецьку модель соціального захисту (надання різних форм грошових ви­плат — пенсій, допомоги, соціальної допомоги, тощо). Але рівень розвитку економіки ще не може забезпечити реа­лізації цієї моделі.

Становлення ринкової економіки в Україні передбачає подальший розвиток господарської самостійності її суб'єк­тів. Серед останніх все більш важливу роль виконують регіони, що обумовлює правомірність постановки питання про природу регіональних економічних інтересів та особ­ливість їх державного регулювання. Так, Одеська область як приморський регіон України займає 5,5 відсотків тери­торії країни, де проживає 5,05 відсотків (2,49 млн. чол.) населення. її економіка створює 5,2 відсотки валового про­дукту (на душу населення — це 2136 грн., по Україні в середньому — 2081 грн.). В сучасних умовах основою еко­номіки області є ряд провідних галузей, що відіграють важ­ливу роль у міжрегіональному і міжнародному поділі пра­ці. Це харчова, хімічна, нафтохімічна та машинобудівна, які виробляють 73,4 відсотків промислової продукції об­ласті. Зростає виробництво продукції в кольоровій, дерево­обробній, целюлозно-паперовій, легкій, харчовій, машино­будівній галузях. Успішно діють відкриті акціонерні то­вариства «Кисеньмаш», «Одесакабель», «Мікрон» та інші. Однак в електроенергетиці, паливній, комбікормовій галузях значне відставання. Більш ніж у десять разів знизив­ся за 1991-2000 рр. вантажообіг морського транспорту. Зме­ншились показники виробництва сільськогосподарської продукції на душу населення, хоча у 2001 р. Одещина зі­брала рекордний врожай — 3 млн. т. зерна.

В Одеському портово-промисловому комплексі концен­трується майже 70 відсотків всього морського транзиту України. Частка Одеської області в структурі експорт­них поставок України складала у 2000 р. 5,1 проценти, в імпортних надходженнях — 4,5 процентів. Активно роз­вивається іноземна інвестиційна діяльність. Одеська об­ласть займає шосте місце серед областей та міст України за обсягом іноземних інвестицій (208 млн. дол. у 2000 р.), її частка дорівнює 5,4 відсотки від загальної суми капіта­ловкладень в економіку України. Новою формою зовніш­ньоекономічної діяльності Одеської області є її участь у євро-регіональному русі. Одеська область є членом Асам­блеї Європейських регіонів (АЕР), Робочої співдружності Придунайських країн та Єврорегіону «Нижній Дунай».

Державна регіональна політика повинна виходити з нових наукових уявлень про регіон, як складову, дина­мічну еколого-економічну і соціальну систему господарс­тва країни. Розвиток регіонів є результатом як господар­ської самостійності їх самих, так і державного регулю­вання економічних процесів у кожному регіоні.

Таким чином, перед українською державою стоять над­звичайно складні та важливі завдання у сфері економі­ки. Від їх розв'язання у значній мірі залежить наш по­ступ до цивілізованого життя.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Лекція №1. ПРЕДМЕТ І МЕТОД ІСТОРІЇ ЕКОНОМІКИ ТА ЕКОНОМІЧНОЇ ДУМКИ. 1.2. Методико-методологічні засади аналізу історії економіч­ної думки

ПРЕДМЕТ І МЕТОД ІСТОРІЇ ЕКОНОМІКИ ТА ЕКОНОМІЧНОЇ ДУМКИ... Історична еволюція економічної думки... Методико методологічні засади аналізу історії економіч ної думки...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Проблеми реформування економіки на сучасному етапі становлення України.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Сторична еволюція економічної думки.
Економічне життя суспільства є надзвичайно багатогранним. Його вивчає система економічних наук, які включають науки про загальні закони економічного розвитку, галузеві економічні науки, науки, що р

Вивчення історії економічної думки необхідне і для розуміння й розвитку сучасних економічних теорій.
Визнаний авторитет у галузі історії економічної думки японсь­кий економіст Такаші Негіші в книжці «Історія економічної теорії», як і Блауг, ставить запитання: «Для чого ми вивчаємо історію еко­номі

ГОСПОДАРСЬКИЙ РОЗВИТОК ЗА ПЕРВІСНОЇ ДОБИ ТА ЙОГО ЕВОЛЮЦІЯ НА ЕТАПІ РАННІХ ЦИВІЛІЗАЦІЙ.
Палеоліт, або давній кам'яний вік. Мезоліт - середній кам'яний вік Протонеоліт. Неоліт - новий кам'яний в

Економічна думка, причини розквіту та занепаду країн античного світу.
  З розвитком су­спільства виникали ширші уявлення про економічні відносини, з'явилися окремі висловлювання, ідеї економічного характеру. Вони стали складовою архаїчного мислення і ді

Економічна думка, господарство та соціально - економічні відносини у країнах Стародавнього Сходу.
  До країн Стародавнього Сходу відносяться Старо­давній Єгипет, державні утворення Межиріччя (Шу­мер, Ур, Вавилонське царство), Стародавня Індія, Ки­тай та інші. Господарство

Економічна думка , причини розквіту та занепаду країн античного світу.
Стародавня Греція. У першій половині І тисячо­ліття до н. є. колись могутні Вавилонське царство та Єгипет внаслідок внутрішніх та зовнішніх обставин занепадають. У світовій історії

Форми землеволодіння та соціально-економічні відносини в епоху Середньовіччя.
Господарство епохи Середньовіччя (феодальне гос­подарство) характеризується перш за все пануван­ням приватної власності на землю. Основний дохід, а відтак і можливість вижити, люди отримували від з

Форми землеволодіння та соціально-економічні відносини в епоху Середньовіччя.
Генеза та розвиток нових господарських форм в середньовічній Європі мали універсальні ознаки. Вони формувалися в основному на соціально-еко­номічній спадщині Римської імперії та господарських досяг

Середньовічні міста. Ремесла. Цехи.
У країнах Західної Європи найдавніші міста зав­дячували своїм початком римлянам. Міста виника­ли скрізь, куди доходила влада Стародавнього Риму, навіть до меж римських провінцій над Рейном Дунаєм,

Внутрішня і зовнішня торгівля. Фінанси.
В XI — XV ст. в країнах Західної Європи інтен­сивно розвивалася торгівля, чому сприяв розвиток ремесла та урбанізація. Особливо жваво вона прова­дилася у могутніх міських республіках Північної Італ

Економічна думка середньовіччя.
Мис­лення середньовічної людини мало теологічний характер. Економі­чна думка ще не відокремилась у самостійну галузь знань. Цей про­цес почався лише в період пізнього середньовіччя (XVI — XVII ст.)

Передумови становлення ринкової економіки в країнах Західної Європи.
Перші зачатки ринкового виробництва з'явилися в окремих містах Північної Італії і Фландрії ще в XIV-XV вв. Виникнення ж ринкових відносин у масштабі Західної Європи ставиться лише до XVI сторіччя.

Передумови і наслідки Великих географічних відкриттів.
В економічному становленні новоєвропейської та світової макроцивілізації важливу роль відіграли Великі географічні відкриття кінця XV — початку XVI ст. Їхньою передумовою була криза левантійської т

Основні фактори становлення індустріального суспільства. Мануфактури.
Розклад феодального господарства був пов'язаний з такими процесами, як розвиток товарного госпо­дарства; посилення майнової та соціальної диферен­ціації; формування великих капіталів і розвиток роз

Англійська революція 1640—1660 рр.: економічні причини і наслідки.
На початку XVI ст. Англія залишалася невели­кою за кількістю населення державою. Переважна частина її мешканців проживала у сільській місце­вості; в містах — 20% жителів країни. Більшість галузей п

Особливості генези індустріального суспільства у Франції
До середини ХVШ ст. Франція була однією з наймогутніших держав світу. Такого становища вона досягла в значній мірі за рахунок високої культури французького народу. Важливою силою, що утри­мувала Фр

Соціально-економічні передумови і наслідки війни північноамериканських колоній за незалежність.
Колонізацію Північної Америки європейці розпо­чали ще у XVI ст. Найбільших успіхів у цьому про­цесі досягла Англія, яка створила ряд колоній на Атлантичному узбережжі материка. У боротьбі з Нідерла

Промисловий переворот у США.
Промисловий переворот — це перехід від руч­ного, ремісничо-мануфактурного до великого машин­ного фабрично-заводського виробництва. Важливою складовою промислового перевороту було впрова­дження у ви

Промисловий переворот в Англії: передумови, хід, наслідки
Батьківщиною першого промислового перевороту була Англія — в останній третині XVIII — середині XIX ст. Соціально-економічні передумови для його здійснення визріли в цій країні у середині XVIII ст.

Особливості промислового перевороту у Франції.
Промисловий переворот у Франції мав свої особ­ливості і специфіку. Він розпочався пізніше, ніж в Англії, і був затяжним. На думку деяких вчених, у т. ч. французьких, велика демократична революція 1

Особливості промислового перевороту в Німеччині.
Німеччина вийшла на шлях капіталістичного роз­витку пізніше, ніж Англія та Франція. Промисловий переворот тут розпочався лише в 30-х роках XIX ст. і тривав до 70-х років. Найважливішою причиною так

Промисловий переворот у США.
Поява у Північній Америці сильної самостійної держави створила сприятливі умови для економічно­го зростання. Промисловий переворот розпочався у північних штатах в останньому десятилітті XVIII ст.

Міжнародні економічні відносини.
  Після завершення промислового перевороту розвинуті країни світу вступають в добу індустріалізації. Вона характеризується структурними зміна­ми в господарстві окремих країн. На основ

Прогрес науки, техніки і технології виробництва в останній третині XIX ст.
Індустріалізація в розвинутих країнах відбувалася на основі науково-технічної революції. Відкриття в галузі математики, фізики, хімії, інших наук сприя­ли технічному прогресові, створенню оригіналь

Економічне піднесення США та Німеччини.
США. У кінці XIX ст. високими темпами розви­валася економіка США. Вони вийшли на перше місце у світі за обсягом промислової продукції, обігнали Великобританію, яка втратила роль &q

Основні фактори промислового відставання Англії та Франції.
Англія. В останній третині XIX ст. в Англії почали знижуватися темпи промислового виробництва. Інтен­сивний процес індустріалізації США, Німеччини, Росії, Японії зумовив виникнення

Становлення індустріального суспільства в Японії.
Перехід до індустріального суспільства в Японії відбувся пізніше, ніж в країнах Західної Європи та США, і мав ряд особливостей. До середини XIX ст. Японія була типовою аграрною країною, в якій па­н

Міжнародні економічні відносини.
У першій половині XIX ст. сформувався світо­вий ринок як підсистема господарства, пов'язана з обміном товарів за межами національної економіки та валютно-фінансовим забезпеченням такого обміну. Він

Ндустріалізація в Україні.
Упродовж 60—80-х років у Східній Україні за­вершився промисловий переворот. Найхарактерні­шою ознакою цього було повсюдне застосування у виробництві парових двигунів, систем машин, меха­нізмів та в

Зрушення в сільському господарстві. Столипінська аграрна реформа.
Селянські реформи 1848 р. в Австрійській та 1861 р. у Російській імперіях мали багато спільних рис. На­самперед вони створили сприятливіші умови для інду­стріального розвитку. Земля стала об'єктом

Зародження і розвиток кооперативного руху.
У новітню епоху великих соціально-економічних перетворень український народ вступив без власної держави. Він був об'єктом жорстокого колоніального гноблення. Іноземні поневолювачі безсоромно грабу­

Фінанси та кредит.
Наприкінці XIX ст. дедалі актуальнішим ставало питання встановлення в Росії грошового обігу, за­снованого на золоті, як це вже було у Великобрита­нії, Франції та Німеччині. Грошова реформа по­требу

Економічна думка в період державно-монополістичного розвитку суспільств Європейської цивілізації.
У другій міжвоєнній декаді в господарстві розви­нутих країн відбулися важливі зміни, викликані за­вершальним ходом індустріалізації, економічною кризою та її наслідками. Держава в цей період ста­ла

Англія.
Англія, як і США, подолала наслідки економічної кризи. Проте виходила вона з неї дуже повільно. Наприкінці 30-х років у країні панувало значне без­робіття. Англійська промисловість залишалася на рі

Франція.
Розвиток економіки Франції у 30-х ро­ках не був схожий на поступ американської, німець­кої, англійської. Він виявився особливо повільним, затяжним. Застій у головних галузях був тривалі­шим порівня

Німеччина.
Економічна криза призвела до кризи політичної і приходу до влади нацистів на чолі із А. Гітлером. Його уряд вже у перші роки свого прав­ління пішов на нечуване для мирного часу розширен­ня державно

Японія.
Японія, як і Німеччина, виходила з економічної кризи 1929—1933 рр. шляхом мілітаризації. Після встановлення окупаційної влади в Маньчжурії вона розпочала загарбання китайських територій. У 1937 р.

Економічна думка в період державно-монополістичного розвитку суспільств Європейської цивілізації.
Посилене державне втручання в економічне життя по­яснювалося суто практичними міркуваннями без відповідної теоре­тичної бази. Опублікувавши 1936 р. книжку «Загальна теорія зайня­тості, процента та

Лекція №11.
СВІТОВЕ ГОСПОДАРСТВО ТА ОСНОВНІ НАПРЯМКИ ЕКОНОМІЧНОЇ ДУМКИ НА ЕТАПІ ІНФОРМАЦІЙНО-ТЕХНОЛОГІЧНОЇ РЕВОЛЮЦІЇ (кінець XX - початок XXI ст.) У 50-х роках у більшості європейськи

Відхід від нової економічної політики й перехід до директивного управління та планування.
Соціально-економічний розвиток України у 20-30-ті роки був зумовлений тим, що радянська Україна, увійшов­ши до складу СРСР (30 грудня 1922 р.). З 1922 р. всі рішення, що стосувалися України, в тому

Форсована індустріалізація. Примусова колективізація сільського господарства та її наслідки.
На основі нової економічної політики розвиток СРСР у середині 20-х років досяг довоєнного рівня, однак краї­на суттєво відставала від передових капіталістичних дер­жав: значно менше вироблялось еле

Економічне становище західноукраїнських земель у 20-30-ті роки.
Після першої світової війни, розпаду могутніх імперій українські землі (Західна Україна, північна Буковина, За­карпаття й Бессарабія) перебували у складі Польщі, Румунії та Чехословаччини. Майже 7

Розвиток економічної думки в радянський період.
Післяжовтневий розвиток економічної теорії в Україні позначе­ний тими самими рисами, що й розвиток усієї економічної думки. Це розквіт з 20-х по 30-ті роки, занепад, починаючи з 30-х по 60-ті, коро

Економічне становище України та основні напрямки економічної політики в період переходу до ринкових відносин.
24 серпня 1991 р. позачергова сесія Верховної Ради України прийняла «Акт проголошення незалежності України». Вона проголосила створення самостійної укра­їнської держави під назвою «Україна». З моме

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги