Вірус віспи корів

Таксономія. Вірус віспи корів (cowpoxvirus) відноситься до родини Poxviridae підродини Chordopoxvirinae роду Orthopoxvirus.

Перші згадки про захворювання людини, спричинене віспою корів, відносять до XVIII століття. До початку 70-х років XIX століття таке захворювання вважали професійним для доярок, фермерів, що інфікуються збудником при доїнні та обслуговуванні хворих корів. У більшості випадків захворювання має доброякісний перебіг із розвитком поодиноких елементів на руках (кисті рук, великий та вказівний пальці) чи на обличчі, інколи в інших місцях, де порушена цілісність шкірного покриву (мікротравми шкіри). Зараження людини вірусом віспи корів можливе при контакті не тільки з коровами, але й з іншими тваринами, включаючи лабораторних тварин (білі щури), диких гризунів, природні осередки яких знаходяться на величезній території від Центрально-Азійських пустель до тундри.

Інкубаційний період складає в середньому 3 доби. На 4-5 добу утворюється папула, яка швидко перетворюється у пухирець (везикулу), а потім у пустулу. Пустули лопаються, починається гноєтеча і підсихання з утворенням струпу. Через 3 тижні струп відпадає, а на її місці лишається характерний рубець.

Інколи перебіг захворювання ускладнюється внаслідок генералізації процесу, ураження очей, розвитку енцефаліту.