Тема 10. Господарський розвиток та основні напрямки економічної думки в Україні (кінець XIX – початок XX ст.

Утвердження ринкової економіки в Україні.Аграрно-індустріальний характер господарства Східної України. Аграрно-сировинний характер господарства Західної України.

Структура національної економіки. Зміни у соціально-економічних відносинах, організації та управлінні виробництвом. Галузева структура промисловості. Розвиток промисловості в Східній і Західній Україні. Аграрні відносини та стан сільського господарства. Здійснення Столипінської аграрної реформи в Україні. Внутрішня торгівля в системі ринкових відносин. Зовнішньоекономічні зв’язки українських земель. Бюджетно-податкові та кредитно-грошові системи на території України. Кооперативний рух в історії господарства України.

Основні напрями економічної думки України на межі XIXXX ст. Місце української економічної думки у світовій економічній теорії.

Висвітлення проблем розвитку політичної економії (теоретико-методологічних засад, класифікації, історії, кризи і виходу з неї) та ринкового господарства (акціонерного підприємництва та монополістичних тенденцій, економічної ролі держави). Київська психологічна школа (М. Бунге, Д. Піхно, О. Білімович, Р. Орженцький). Розвиток ідей маржиналізму та неокласичної теорії у творчості М.І. Туган-Барановського і Є. Є. Слуцького. П. Чомпа ― засновник економетрії. М. Яснопольський ― засновник школи територіальної фінансової економетрії. Демократична економічна думка представників Галичини М. Павлика, І. Франка.

Аграрні проблеми та кооперативні теорії у працях М. Левитського, представників харківської школи економістів-аграрників, М. Тугана-Барановського, Є Олесницького, І. Франка.