Питання і завдання для самоперевірки та контролю засвоєння знань

1. Розкрийте основні тенденції та підсумки індустріального розвитку економічно розвинених країн світу в умовах монополістичного підприємництва (остання третина XIX − початок XX ст.). Схарактеризуйте основні напрями і підсумки Другої НТР.

2. Назвіть та охарактеризуйте передумови виникнення маржиналізму.

3. Визначте теоретико-методологічні відмінності маржиналізму від класичної політичної економії, основні ознаки суб’єктивно-психологічного напряму в політичній економії та неокласичного напряму в економічній теорії.

4. Поясніть, чому ідеї Г. Госсена, Й. Тюнена, А. Курно оцінюють як основу формування маржиналізму.

5. Дайте загальну характеристику основним теоретичним положенням австрійської школи маржиналізму. У чому полягає сучасне значення теоретико-методологічних здобутків австрійської школи?

6. Які чинники зумовили втрату Великою Британією світової економічної першості?

7. У чому суть «маршаллівської революції» в економічній теорії? Як трактує А. Маршалл основні економічні категорії? Визначте відмінності кембриджської школи від класичної й австрійської.

8. Розкрийте причини швидкого економічного піднесення США та особливості американської школи маржиналізму.

9. Розкрийте суть та значення економічного вчення Дж. Б. Кларка.

10. Охарактеризуйте внесок економістів математичної, у т. ч. лозаннської школи у розвиток економічної науки.

11. З’ясуйте чинники пришвидшення індустріального розвитку Німеччини. Назвіть основні ідеї представників «нової» та новітньої історичних шкіл, соціального напряму в політичній економії.