Навчальний проект‑КПІЗ

(комплексне практичне індивідуальне завдання)

(3 год.)

Комплексне практичне індивідуальне завдання (КПІЗ) з дисципліни «Історія економіки та економічної думки» виконується на основі вільного вибору рекомендованих тем дослідження в межах навчальної програми, реалізується у формі наскрізного практичного завдання, опрацювання якого потребує успішного засвоєння змісту дисципліни та отримання навиків застосування набутих знань шляхом аналізу, обґрунтування, систематизації, узагальнення, моделювання, складання структурно-логічних схем. КПІЗ виконується впродовж семестру у відповідності до встановленого графіка, дотримання якого є передумовою допуску до здачі змістових модулів.

Теми КПІЗ в академічній групі теми не повинні повторюватися. Студенти мають змогу виступити з повідомленнями на семінарських заняттях, студентській тематичній конференції на лекційному потоці, засіданнях наукового гуртка і університетських студентських конференціях.

Комплексне практичне індивідуальне завдання є одним з обов’язкових модулів залікового кредиту, оцінюється за стобальною шкалою і складає 15% підсумкового бала з дисципліни.

 

Тематика комплексного практичного завдання (КПІЗ)

з дисципліни «Історія економіки та економічної думки»

1. Цивілізаційний підхід в аналізі економічного розвитку. Теорії трансформації економіки та суспільства другої половини XX – початку XXI ст.

2. Економічні аспекти еволюції цивілізаційних процесів. Порівняльний аналіз розвитку економічних систем.

3. Особливості зародження та еволюції господарського розвитку країн Східної та Західної цивілізацій, відображення цих процесів в економічній думці.

4. Еволюція від традиційної до постіндустріальної економіки: національні моделі історичного досвіду та їх осмислення економічної наукою (країна за вибором студента (Велика Британія, Франція, Німеччина, Франція, США, Росія, Україна).

5. Ринкова економіка: суть, особливості етапів її еволюції. Розвиток теорій ринкової економіки представниками різних економічних шкіл.

6. Індустріальний розвиток: від доіндустріальної до постіндустріальної економіки: теорія і практика. Порівняльний аналіз протоіндустріальної, ранньоіндустріальної, зрілої індустріальної та постіндустріальної економік.

7. Індустріальний розвиток як економічно-соціальний прогрес, етапи розвитку та окраїнні особливості. Відображення індустріального типу економічного розвитку у світовій економічній думці.

8. Промисловий переворот, покраїнні особливості його здійснення. Теорії промислового перевороту.

9. Економічний розвиток: сутність, загальна схема і типологізація економічного розвитку від неолітичної революції до початку XXI ст. в контексті суспільно-історичного розвитку. Сучасні моделі економічного розвитку.

10. Розвиток теорій підприємства і підприємництва в економічних вченнях.

11. Меркантилізм: система економічних поглядів і національна політика. Розвиток ідей меркантилізму у працях вчених-економістів.

12. Економічний лібералізм в теорії економічної науки та історичній практиці.

13. Утопічна економічна думка та її еволюція. Марксистська економічна теорія та неомарксизм.

14. Моделі економічного зростання: від епохи генезису ринкової економіки до XXI ст.

15. Генезис і еволюція власності: інституціональний аналіз. Сучасні теорії прав власності.

16. Інституціональна теорія: від німецької історичної школи до теорій сучасного інституціоналізму.

17. Монетарні відносини від епохи меркантилізму до сучасності. Сучасний монетаризм: теоретичні основи, висновки, рекомендації.

18. Циклічність як форма функціонування національних господарств і світового господарства. Теорії економічного циклу.

19. Державне регулювання економіки і його особливості у різних країнах. Особливості поглядів представників різних економічних напрямів, течій і шкіл щодо ролі держави в економіці.

20. Міжнародна торгівля: генезис, розвиток і сучасні аспекти, теоретичне осмислення.

21. Світове господарство як чинник глобалізації.

22. Економічні аспекти процесу глобалізації. Еволюція і утвердження глобальної економічної системи. Основні підходи до визначення періодизації та історичних типів глобалізації. Формування економічної єдності світу. Еволюція теорій глобалізації.

23. Особливості ринкової трансформації України. Розвиток українськими вченими ринкової економічної теорії.

24. Індустріально-промисловий розвиток України в XVI – початок XXI ст., його осмислення в економічній літературі.

25. Аграрний розвиток України. Реформи і господарство XVI – початок XXI ст. Аграрні проблеми у працях українських вчених.

26. Зовнішньоекономічні відносини України: генезис, розвиток, світогосподарські пріоритети. Теоретичні основи та практичні проблеми трансформації економіки України у світове господарство на сучасному етапі.

27. Внесок українських вчених у розвиток світової економічної думки (кінець ХVI початок ХХI ст.).

28. Проблеми співвідношення індустріального та постіндустріального розвитку України. Розробка теоретичних засад економічного реформування.