Тема 2. Природа та еволюція господарства общинного суспільства

Господарство первісного суспільства. Первісні основи цивілізації. Історико-економічна періодизація первісного суспільства. Привласнювальне господарство. Основні господарсько-культурні типи ранньопервісного суспільства, їх перспективи. Організація господарської діяльності родової общини ранньопервісного суспільства. Відносини реципрокного обміну.

Неолітична революція. Пізньопервісне суспільство та виробничо-відтворювальне господарство. Осілий спосіб життя. Сім’я, рід, гетерогенна община, плем’я ― господарські одиниці пізньопервісного суспільства. Племена-вождівства. Відносини редистрибутивного розподілу. Феномен влади-власності. Внутріобщинний та міжобщинний поділ праці, первісні форми обміну, кооперації та спеціалізації. Міська революція. Початок формування східного та західного шляхів цивілізаційного розвитку людства.

Господарство та господарська діяльність первісних суспільств в історії України.Суспільства трипільської культури. Особливості їх господарської сфери. Вплив розселення індоєвропейських племен (IV − II тис. до н. е.) на господарський розвиток українських земель.

Тема 3. Господарство та економічна думка суспільств ранніх цивілізацій (межа IVIII тис. до н. е.VIII ст. до н.е.)

Становлення господарської сфери суспільств ранніх цивілізацій. Фактори становлення ранніх (локальних) цивілізацій. Відмінності між первісними та цивілізаційними суспільствами. Ранньокласові суспільства. Влада-власність. Система редистрибуції. Періоди розвитку та загальні характеристики ранньокласових суспільств Стародавнього Сходу.

Господарський розвиток та економічна думка в Месопотамії, Стародавньому Єгипті та кріто-мікенській цивілізації.Природньо-кліматичні умови господарської діяльності. Зрошувальне землеробство як основа господарства. Роль державної влади в розвитку землеробства. Релігійні вірування в суспільстві та їх вплив на господарську сферу. Господарство Шумерської цивілізації, Аркадського та Старовавілонського царств. Закони царя Хаммурапі (XVIII ст. до н. е.) та відображення в них явищ і процесів господарського життя. Господарський розвиток Стародавнього Єгипту.Найдавніші пам’ятки економічної думки Єгипту та відображення в них особливостей організації господарства, землекористування, обміну, рабства.