рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

ЛІТЕРАТУРА

ЛІТЕРАТУРА - раздел История, З курсу Історія економіки та економічної думки 1.аникин А.в. Юность Науки.- М.: Политиздат, 1979.- С.16-26. 2.аріст...

1.Аникин А.В. Юность науки.- М.: Политиздат, 1979.- С.16-26.

2.Арістотель.Політика: Пер. з давньогр.- К.: Основи, 2003.- 239 c.

3.Артхашастра, или Наука политики.- М.;Л.:Изд-во АН СССР, 1959.- 793 с.

4.Библия: Книги Священного Писания Ветхого и Нового Завета.- Брюссель: Жизнь с Богом,- 2535 с.

5.Всемирная история экономической. В 6 т. т.1.- М.: Мысль, 1987.- С.28-35, 56-59, 76-78, 84- 97, 111- 157.

6.Древнекитайская философия: Собр. текстов: В 2 т.- М.: Мысль, 1972- 1973.- т.1., 1972.- 363 с; т. 2., 1973.- 384 с.

7.Історія економічних учень: Підручник: У 2 ч.-Ч.1/ За ред. В.Д.Базилевича.- К.:Знання, 2005.- С.33-88.

8.Історія економічних учень: Підручник/ Л.Я.Корнійчук, Н.О.Татаренко, А.М.Поручник та ін..; За ред. Л.Я.Корнійчук, Н.О.Татаренко.- К.: КНЕУ, 2001.- С. 14- 34.

9.Катон, Варрон, Колумелла, Плиний. О сельском хозяйстве.- М.:Гос. изд-во с.-х. лит., 1957.- 351 с.

10.Конфуций. Уроки мудрости: Сочинения.- М.: Изд-во Эксмо; Харьков: Изд-во «Фолио», 2002.- 958 с.

11.Ксенофонт Афинский.Сократические сочинения.- М.;Л.:Академия,1935.- 417 с.

12.Ксенофонт. Киропедия.- М.:Наука,1976.- 328 с.

13.Лисовицкий В.Н. История экономических учений.- Харьков: ООО «Р.И.Ф.», 2002.- С. 6- 11.

14.Майбурд Е.М. Введение в историю экономической мысли. От пророков до профессоров.- М.: Дело, Вита- Пресс, 1996.- С.38-47.

15.Мартыновский С.В.Экономическая наука от Аристотеля до наших дней: Основные направления анализа.- Одесса: Друк, 2001.- С.6.

16.Пильгуй Н.А. История мировых экономических идей.- К.: Либідь, 1992.- С. 10- 50.

17.Платон.Держава: Пер. з давньогр.- К.:Основи, 2000.- 355 с.

18.Покидченко М.Г.,Чаплыгина И.Г. История экономических учений: Учебное пособие.- М.: Инфра- М, 2005.- С. 11- 18.

19.Татаркевич В. Історія філософії: У 3 т.- Львів: Свічадо, 1997., Т.1.- С.95- 145.

20.Хрестоматия по истории Древнего Востока: Пер. с древнеегипетского, шумерского, аккадского и др./ МГУ им. М.В.Ломоносова; Ин-т мировой культ:, Сост. А.А.Вигасин.- М.: Вост. лит. РАН, 1997.- 400 с.

21.Хрестоматия по истории древнего мира.- Саратов: Изд-во Сарат. ун-та, 1973.- 416 с.

22.Штейн В.М. Гуань-цзы: Исследования и перевод.- М.:Изд-во вост. лит., 1959.- 380 с.

 

 

ТЕМА 3.

Тема 3. економічні погляди епохи феодалізму. Комуністичні утопії середньовіччя.

(2 години)

1. Особливості формування економічної думки в епоху феодалізму.

2. Економічна думка Сходу в середні віки:

а) економічна думка середньовічної Індії;

б) економічна думка середньовічного Китаю;

в) соціально-економічні ідеї “Корану“ (між 610 і 632 р.р.);

г) економічні погляди Ібн Хальдуна (І332-І406).

3. Економічні ідеї феодалізму в країнах Західної Європи:

а) економічні погляди раннього середньовіччя (“Салічна правда” (481-511), “Капітулярій про вілли” (VІІІ-ІХ ст.);

б) класичне середньовіччя. Святе письмо, каноністи і Тома Аквінат (Фома Аквінський) (1225-1274) про соціально-економічне життя суспільства;

в) критика існуючих економічних порядків і проекти суспільного устрою в комуністичних утопіях пізнього середньовіччя. Т.Мюнцер (1490-1525), Т.Мор (І478-І535), Т.Кампанелла (1568-1639).

4. Економічні ідеї Київської Русі (“Руська правда” ХІ-ХІІ ст.) і великого Князівства Московського, Єрмолая Еразма ( сер. ХVІ ст.)

 

При обговорюванні цієї теми слід відмітити, що розвиток феодалізму, як системи, відбувався на тлі становлення європейських народностей і централізованих держав. Генезою відносин цього способу виробництва стало перетворення вільних селян або рабів у феодально залежних людей з одночасним утворенням великого землеволодіння. На відміну від рабовласництва селянин міг вкладати свою волю в речі тобто користуватись частиною продукту, яка залишалась у нього після сплати ренти феодалу або поземельного податку, як це було на Сході. Виробничі відносини будувались на великій земельній власності. Монополія феодалів на землю давала їм можливість розпоряджатися долями селян і городян, а особиста залежність отримала оформлення у вигляді кріпосного права. В залежності від діючих соціально-економічних умов, становлення феодалізму здійснювалось або більш швидкими або повільними темпами.

Феодальні відносини особистої залежності характеризувались наявністю чотирьох основних станів: феодалів священнослужителів, феодалів-рицарів, міських жителів та селян. Треба звернути увагу, що крім відносин вертикальних: феодали – селяни, сюзерени – васали; священики0 – миряни; діяли ще й горизонтальні зв’язки у вигляді кооперації як то: сусідські общини, міські комуни, купецькі гільдії, ремісницькі цехи, чернецькі та рицарські ордени.

Спочатку слід звернути увагу на те, що в країнах Сходу феодалізм почав формуватися з ІІІ по УІІІ ст. Його розвиток міг проходити або на базі розпаду рабовласницького або ж общинного устрою, тобто минаючи етап рабовласництва. Якщо в Західній Європі власність була як феодальною так і селянською, то на Сході приватна власність на землю була практично відсутня. Східне рабовласництво не мало різких відмінностей від феодального і поступово перетворювалось у феодальний устрій через власність держави і політичний устрій деспотії. На Сході діяли дві суспільні структури: тверда самодостатня община де ремесло не відокремилось від землеробства і асоційований в державу пануючий клас, який обслуговував нескладні потреби общини і паразитував на їх основі.

В країнах Західної Європи феодальний устрій бере свій початок з падінням Римської імперії і тягнеться до періоду буржуазних революцій. Він пройшов у своєму розвитку наступні етапи: раннє середньовіччя (У-ХІ ст.), класичне середньовіччя (ХІ-ХУ ст.) і пізнє середньовіччя, яке завершується низкою буржуазних революцій. Останній етап характеризується бурхливим процесом руйнації натурально8о господарства як основи феодалізму. В цих країнах поряд з державною і поміщицькою власністю на землю збереглась ще й община вільних селян. Власність на землю феодала мала вигляд або алода або феода.

При вивчені цієї теми дуже важливо підкреслити, що економічний устій феодалізму носив більш прогресивний характер, ніж рабовласницький. Зросли продуктивні сили людства. Продовжував поглиблюватись суспільний розподіл праці. Ремесло відокремилось від сільського господарства. Феодалізм відкрив світу виробництво чавуну, водовідливні насоси, книгодрук, компас та інше. В сільському господарстві розвивалось трипілля. Однак основна роль належало натуральному господарству де началом залишалась природа. а не продукт праці. У зв’язку з паразитичним характером споживання, значна частина додаткового продукту проїдалась феодалами і їх челяддю, а тому суспільне відтворення залишалось простим.

Формами феодального виробництва були панщина та оброчне господарство. З розвитком обміну змінювались форми феодальної ренти від відробіткової до продуктової і нарешті грошової форми. Перехід до грошової ренти прискорював руйнацію основ натурального господарства, а з ним і відносин особистої залежності.

З часом в містах поглибився розподіл праці, що призвів до відокремлення ремісництва від купецтва яке організувалось у гільдії. Життя міст призвело до необхідності регламентації діяльності людей в ньому. Як результат виникає магдебурзьке і цехове право. З розвитком торгівлі швидкими темпами посилювалось протиріччя між містом і селом. В сферу обігу все більше потрапляє не тільки додатковий, але і необхідний продукт. Завдяки купецькому і лихварському капіталу товарно-грошові відносини все більше очищаються від феодальних напластувань. Процес праці все більше підпорядковується виробництву вартості. На тлі первісного нагромадження капіталу. Посилюється економічна влада третього стану, що з часом вимагає змін у надбудові суспільства. Виникає смуга буржуазних революцій.

У Східному феодалізмі, на теренах Росії, початковою формою феодальної власності стає вотчина. У ХУ-ХУІ ст. формуються централізовані держави, а з другої половини ХУІ ст. відбувається остаточне закріпачення селян.

Феодальна дійсність, і перш за все її економічна складова, визначає особливість економічної думки феодалізму. По-перше, в зв’язку із значним впливом природи на людську діяльність, а також наявність єдиної добре організованої релігійної організаційної структури в управлінні суспільством, будь яка думка отримує релігійній характер. По-друге, вона відображає і становий характер суспільства. Особливо це проявляється у Західній Європі як найбільш розвиненій формі феодалізму. Структура економічної думки, перш за все, містить панівну феодальну думку яка розробляється феодалами-священнослужителями. Крім того виникає думка бюргерів (городян), яка постає у вигляді цехових статутів і міського права та творів городян, що відображає їх мислення і життєвий побут. І нарешті, існує думка пригноблених класів у подобі єресі, програм селянських повстань, а впродовж ХУІ – ХУІІ ст. і праць соціалістів-утопістів.

Пізній етап феодалізму формує буржуазну економічну думку, яка започатковує якісно новий стан думки нового суспільства. Саме в ній питома вага суто економічної складової стає самою вагомою. Таким чином, в умовах феодалізму соціально-економічна думка Західної Європи отримує чітко виражений становий характер.

Східна економічна думка мала певні особливості які визначались нерозвиненим характером феодальних відносин. Нерозвиненість товарно-грошових відносин мали наслідком існування державної форми власності. Звідси виникали особливості думки як ближнього так і дальнього Сходу. Вона мала яскраво виражений державницький характер. В економічній думці середньовічного Сходу розроблялись ті ж самі проблеми, що и за часів Стародавнього Світу.

Теж саме мало місце і в країнах Східної Європи. Наприклад Візантії і Росії.

 

ЛІТЕРАТУРА

­ Августин (Аврелий). Исповедь: Пер. С лат. М.Е.Сергиенко; Ред кол. Ю.В.Божко и др. – М.: Канон + : Реабилитация, 2000. – 463 с.

­ Аникин А.В. Юность науки.– М.: Политиздат, 1979. – С.34-49.

­ Бартенєв С.А. История экономических учений. – М.: Юристъ, 2002. – С.34-36; 39-40; 43-44.

­ Бергер А. Актуальные задачи реформации: Введение в биографию Лютера. – С.ПтБ, 1901. – 431 (УІ) с.

­ Библия: Книги Священного Писания Ветхого и Нового Завета – Брюссель: Жизнь с Богом, 1989. – 2535 с.

­ Всемирная история экономической мысли. В 6т. – Т 1. От зарождения экономической мысли до первых теоретических систем политической экономии. – М.: Мысль, 1987.– С. 167-372.

­ Економічна історія України: Навч. посібник ( Уперенко М.О. , Кузнєцов Е.А., Парієнко Г.К., Коломійчук Т.Х., Петришина Л.В., Мамонова В.О. – Х.: ТОВ „Одісей”, 2005. – 73-204.

­ Історія економічних учень: Підручник.: У 2 ч. Ч.І. / За ред. В.Д. Базилевича. – К.: Знання, 2005. – С. 89-112. Історія економічних учень: Підручник.: У 2 ч. Ч.І. / За ред. В.Д. Базилевича. – К.: Знання, 2005. – С. 89-112.

­ Історія економічних учень: Підручник/ Л.Я. Корнійчук, Н.О. Титаренко, А.М.Поручник та ін.; За ред Л.Я.Корнійчук, Н.О. Титаренко. – К.: КНЕУ, 2001. – С. 34-40.

­ Історія економічної думки України: Навч. посібник / Р.Х.Васильєва, Л.П. Горкіна, Н.А.Петровська та ін. – К.: Либідь, 1993. – С. 6-20.

­ История русской экономической мысли. Т.1. Эпоха феодализма. Часть первая IX – XVIII в.в. / Под ред. А.И.Пашкова. – М.: Госполитиздат, 1955. – 755 с.

­ Калмыков Е.Н. Экономические представления средневековый мыслителей как отражение структуры создания средневекового человека. // Очерки экономической антологии. – М.: Наука, 1999. – С. 94-109.

­ Кампанелла Ф. Томаззо. Город солнца. – М.-Л.: Acаdеmіа, 1934 – 183 с.

­ Ковальчук В.М., Лазарович М.В., Сарай М.І. Історія економіки та економічної думки: Навч. посібник. – К.: Знання, 2008. – С. 298-308; 314-318.

­ Коран / Пер. и комментарии И.Ю. Крачковского. – М.: Наука, 1986. – 727 с.

­ Леоненко П.М., Юхименко П.І. Історія економічних учень: Підручник. – К.: Знання, 2008. – С. 38-46.

­ Майбурд Е.М. Введение в историю экономической мысли. От пророков до профессоров. - М.: Дело, Вита-Пресс,1996 - С. 49-56, 72-90, 102-113.

­ Мор Т. Утопия. – М.: Наука, 1978. – 415 с.

­ Пильгуй Н.А. История мирових экономических идей. – К.: Либідь, 1992. – С. 54-96.

­ Платонов Д.Н. Иван Посошков. – М.: Экономика, 1989. – 143 с.

­ Покидченко М.Г., Чаплыгина И.Г. История экономических учений.: Учебное пособие. – М.: Инфра, 2005. – С. 18-27.

­ Татаркевич В. Історія філософії. : У 3 т. – Л.: Свічадо, 1997. Т.1 – С. 212 – 356.

­ Фома Аквинский. Сочинения: Пер с лат. – М.: Едиториал УРСС, 2002. – 230 с.

­ Ядгаров Я.С. История экономических учений: Учебник для вузов. – М.: Инфра, 2000. – С. 54-61.

 

ПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ

1. В чому полягали особливості феодального суспільства і його "багатство" ?

2. Які атрибути характеризують основні риси економічної думки феодалізму ?

3. Які проблеми стояли в центрі досліджень економічної думки Індії та Китаю ?

4. Назвіть форми земельної власності і земельної ренти феодального суспільства ?

5. Назвіть і охарактеризуйте основні господарські настанови Корану.

6. Охарактеризуйте сутність концепції „соціальної фізики” і категорії „мульк” Ібн Хальдуна.

7. Які ідеї Ібн Хальдуна отримали подальший розвиток в історії економічної думки?

8. Назвіть і охарактеризуйте основні соціально-економічні ідеї Святого Письма.

9. У чому полягають економічні погляди раннього середньовіччя ?

10. Назвіть і охарактеризуйте основні ідеї доби раннього християнства в працях Августина Блаженного.

11. Які економічні ідеї мислителів Стародавньої Греції отримали розвиток у працях каноністів?

12. На чому базувалась з точки зору Ф. Аквінського „справедлива ціна” ?

13. Як Ф.Аквінський трактував основні форми доходів феодального суспільства ?

14. Які погляди каноністів отримали розвиток у працях економістів буржуазної епохи? Чи мають вони актуальність з точки зору сучасних проблем економіки України ?

15. Назвіть та охарактеризуйте основні економічні ідеї та господарсько-правові положення, викладені у „Руській правді”.

16. Які основні економічні проблеми розглядались Єрмолаєм Еразмом ?

17. Який зв’язок між процесом первісного нагромадження капіталу і утопіями пізнього середньовіччя?

18. Який зв’язок між ідеями Платона про ідеальний устрій та комуністичними утопіями?

19. У чому полягала сутність проектів нового суспільного устрою в умовах пізнього середньовіччя в працях Т.Мюнцера, Т.Мора та Кампанелли ?

ПЕРЕЛІК ПОНЯТЬ і КАТЕГОРІЙ

Феодалізм, крупна земельна власність, кріпацтво. Середньовіччя: раннє, класичне і пізнє. Первісне нагромадження капіталу. Види ренти. Три шляхи генези феодалізму. Основні форми власності: алод, феод, льон, вотчина. Основні форми феодального виробництва: відробіткова система, продуктова. Рента: відробіткова, натуральна, грошова. Тип феодального відтворення. Середньовічне місто: міське право, цеховий устрій, купецькі гільдії. Первісне нагромадження капіталу. Ф. Аквінський: "справедлива” ціна, номінальна та "внутрішня” вартість грошей, прибуток, лихварство, торгівля, відсоток, земельна рента. Ібн Хальдун: „соціальна фізика”, "мульк", розвиток цивілізації, товарно-грошові відносини, вартість товарів, гроші, оподаткування. „Руська правда”: земельна власність, форми ренти, кріпосництво.

реферати

1. Спільне і специфічне в розвитку економічної думки середньовічних Сходу (Індії, Китаю і арабських країн) та Західної Європи.

2. Економічні ідеї Святого Письма.

3. Характеристика основних господарських приписів Корану.

4. Ібн Хальдун (І332-І406) про економічні проблеми арабського світу.

5. Економічна проблематика в працях Фоми Аквінського (І225-І274).

6. Розвиток економічної думки в Київській Русі та в Московському князівстві.

7. Ідеї про новий соціальний устрій в програмах селянських повстань в Німеччині Т.Мюнцера (1490-1525), працях „Утопія” Т. Мора (1478 – 1535) та „Місто сонця” Т. Кампанелли (1568-1639).

8. Значення набутого досвіду економічних поглядів феодальної епохи для реформування сучасної економіки України.

 

ТЕМА 4.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

З курсу Історія економіки та економічної думки

ОДЕСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... Методичні вказівки до семінарських занять...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: ЛІТЕРАТУРА

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Тематичний план
з модуля “Історія економічних вчень” для студентів Ш курсу одеу       тема   кількість годин  

ЕКОНОМІЧНІ ВЧЕННЯ CТАРОДАВНЬОГО СВІТУ.
  1. Закономірності становлення рабовласницького суспільства і особливості формування його економічних поглядів у країнах Стародавньої Азії й античному світі. 2. Економічна д

Питання для самоконтролю
  1.Які спільні риси і які особливості притаманні східному і античному рабству? 2.Які основні економічні ідеї відображені в історичних пам,ятках Стародавнього Єгипту?

РЕФЕРАТИ
  1.Спільні риси та відмінності економічної думки країн Стародавнього Сходу і античності. 2.Структура та основні положення Законів царя Хаммурапі. 3.Основні економіч

МЕРКАНТИЛІЗМ
  1. Передумови виникнення меркантилізму: а) процес розкладу феодальної системи відносин і народження капіталізму; б) зміна суспільної форми багатства; в) м

ЛІТЕРАТУРА
­ Афанасьев В.С. Этапы развития буржуазной политической экономии: Очерк теории. 2-изд.-М.: Экономика, 1985.-С.30-32. сли. В 6т. т 1.-М.: Мысль, 1987.-С. 378-427. ­ Всемирная история эконом

ФІЗІОКРАТІЯ
1. Фізіократи - представники буржуазної політичної економії у Франції в другій половині ХУШ ст. 2. Ф. Кене (1694-1774) - засновник економічної школи. 3. Основні методологічні пере

ПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ
1.В чому соціально-економічне становище во Франції в другій половині ХVIII ст. відрізнялось від становища в Англії? 2.Назвіть основні передумови виникнення фізіократії. 3.Назвіть

РЕФЕРАТИ
1.Соціально-єкономічне положення Франції в середині ХVIII століття як головна передумова виникнення фізіократії. 2.Життя та наукова діяльність Ф.Кене (1694-1774). 3.Подальше вдоск

ЛІТЕРАТУРА
1.Аникин А.В. Юность науки.- М.: Политиздат, 1979.- С.. 2.Артеменко О.А., Несененко П.П. Про енергетичні аспекти формування вартості// Економіка АПК.- 1998.- № 11.- С. 68- 71. 3.А

РОЗГАЛУЖЕННЯ КЛАСИЧНОЇ ПОЛІТИЧНОЇ ЕКОНОМІЇ: ЛІБЕРАЛЬНИЙ ТА СОЦІАЛІСТИЧНИЙ НАПРЯМКИ.
1. Розвиток ліберального напрямку в класичній школі. а) економічне вчення Т. Мальтуса: закон народонаселення та перше прогнозування кризових явищ; б) Ж. Б. Сей про фактори виробни

ЕКОНОМІЧНА ТЕОРІЯ К. МАРКСА ТА ЇЇ РОЗВИТОК.
1. Історичні умови та теоретичні джерела формування марксистської політичної економії. 2. Перші економічні праці К.Маркса (1818-1883) і Ф.Енгельса. 3. Визначення нового методу та

РЕФЕРАТИ
1.Життя і наукова діяльність К.Маркса(1818-І88З) і Ф.Енгельса (І820-І895). 2. Класики марксизму-ленінізму та їх послідовники про можливість і необхідність соціалістичної революції в царськ

А. МАРШАЛЛ, ДЖ.Б.КЛАРК, В. ПАРЕТО.
1. Передумови становлення неокласичного напрямку економічних досліджень. 2. Формування кембріджської школи економічної думки. А.Маршалл (1842-1924) та А.С. Пігу (1877-1959). 3. „П

ТЕМА 12
    ТЕМА 16. Дж.М.КЕЙНС (1883-1946) і ЙОГО ПОСЛІДОВНИКИ. 1. Історичні умови виникнення кейнсіанства. 2. Дж.М.Кейнс (1883-1946) як теоретик макроекономі

ОСНОВНА НАВЧАЛЬНА ЛІТЕРАТУРА
- Аникин А.В. Юность науки: Жизнь и идеи мыслителей-экономистов до Маркса. - М.: Политиздат, 1985. - 367 с. - Барр Р. Политическая экономия. В 2т. - М.: Международные отношения, 1994. - Т.

КНИГИ ДЛЯ ЧИТАННЯ З ІСТОРІЇ ЕКОНОМІЧНИХ ВЧЕНЬ
- Австрийская школа в политической экономии: К.Менгер, Е.Бём-Баверк, Ф.Визер. – М.: Экономика, 1992. – 494 с. - Антология экономической классики. В 2 т. - М.: Эконов, 1991-1992. - Т.1. 775

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги