Тема 1.2. Господарство первісного суспільства та його еволюція на етапі ранніх цивілізацій.

Предмет історії економіки та економічної думки. Нерозривний зв’язок економічної історії, теоретичної думки та історії економічної політики як єдиної історико-економічної науки. Роль історико-економічного аналізу у формуванні економічної культури господарських кадрів. Розвиток економічного мислення на основі вивчення конкретних історичних подій та фактів. Історія економіки у системі наук. Роль історичного методу у вивченні закономірностей економічного розвитку.

Основні розділи науки та навчальної дисципліни: економічна історія країн та регіонів; історія економічної політики та економічної думки; еволюція економічних інститутів (грошей, крелиту, податків, цін та ін.).

Наукова періодизація історії економіки. Різні підходи до періодизації (періодизація Ф. Ліста, Б. Гільдебранта та К. Бюхера, К. Маркса, В. Левитського, П. Мечникова, Е. Мейєра, А. Тойнбі, У. Ростоу). Інституціонально-технологічний та історико-хронологічний підходи до періодизації історії економіки.

Основні етапи господарської еволюції первісного суспільства, їх характеристика. Проблеми взаємодії людини та природного середовища у стародавньому суспільстві. Економічний зміст неолітичної революції. Громада - основна форма господарства первісної епохи.

Розклад первіснообщинного ладу. Типи стародавніх цивілізацій. Східне рабство (Єгипет, Межиріччя, Індія, Китай). Поява металевих знарядь праці. Історико-економічне значення Трипільської культури.

Первісні господарські та правові документи (адміністративно-господарські документи Єгипту, звід законів Хаммурапі, “Артхашастра” та закони Ману, економічний зміст конфуціанства).