рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Запитання та завдання для самоконтролю

Запитання та завдання для самоконтролю - раздел История, Пасивні компоненти. Резистори. Конденсатори. Індуктивні компоненти   1. В Чому Полягає Відмінність Каскадів Кінцевого Підсилення В...

 

1. В чому полягає відмінність каскадів кінцевого підсилення в порівнянні з каскадами попереднього підсилення?

2. Чим викликане обмеження вихідної потужності підсилювача в режимі класу А при заданому коефіцієнті нелінійних спотворень?

3. Які залежності вихідної потужності та коефіцієнта нелінійних спотворень ККП від величини опору навантаження?

4. Для схеми однотактного ККП з безпосереднім підключенням навантаженням і вихідною потужністю 0,1 Вт на опорі 80 Ом зробіть вибір з довідника а) біполярного транзистора і б) польового транзистора.

5. Які додаткові позитивні якості має двотактна схема порів­няно з однотактною?

6. Назвіть максимально досяжні значення ККД для підсилю­вальних каскадів, які працюють у режимах класу А, В, АВ, С, D.

7. Довести, що ККД каскаду, що працює у режимі класу В, більший за ККД каскаду, що працює у режимі класу А.

8. Нарисуйте якісно динамічні ВАХ підсилю­вальних каскадів, які працюють у режимах класу А, В, АВ, С, D. Дайте пояснення їх часовим характеристикам.

9. Чому в двотактному ККП відбувається збільшення вихідної потужності та зменшення коефіцієнта нелінійних спотворень у порівнянні з однотактною?

10. Для схеми двотактного ККП з безпосереднім підключенням навантаженням і вихідною потужністю 100 Вт на опорі 4 Ом зробіть вибір з довідника біполярних або польових транзисторів.

11. Як зміниться вихідна потужність підсилювального каскаду за зростання ?

12. Довести, що в спектрі вихідного струму двотактної схеми ККП відсутні парні гармоніки. При яких умовах?

13. Нарисуйте структурну схему однотактного підсилювача з ШІМ та поясніть функціональне призначення її блоків.

14. Нарисуйте структурну схему двотактного підсилювача з ШІМ та поясніть функціональне призначення її блоків.

 

 

Література [1, 19-21]

 

 


11 ОпераційнІ підсилювачі

 

11.1 Основні показники операційних підсилювачів та вимоги до них

 

Операційний підсилювач (ОП) – це підсилювач, що виконується на базі диференціального підсилювача постійного струму і повинен відповідати таким вимогам:

– мати великий вхідний опір (ідеальний – );

– мати малий вихідний опір (ідеальний – 0);

– мати великий коефіцієнт підсилення (в смузі підсилення – нуль – одиниці МГц);

– забезпечувати підсилення як з інверсією сигналу, так і без інверсії;

– мати малий дрейф нуля.

Перша вимога дозволяє підключати ОП до будь-якого кола, не порушуючи його роботи. Друга вимога гарантує виконання ОП його функцій без відносно до величини і характеру навантаження, куди передається сигнал. Четверта забезпечує охоплення ОП зворотним зв'язком будь-якого виду (додатний чи від'ємний).

При виконанні усіх вказаних умов передатна характеристика усієї системи з великою точністю відповідає передатній характеристиці кола зворотного зв'язку і практично не залежить від параметрів ОП

 

.

 

Сучасна промисловість випускає багато типів інтегральних ОП, які мають малі габарити і масу, відносно дешеві і доступні.

Статичні і динамічні властивості ОП характеризуються сукупністю електричних параметрів, серед яких можна виділити:

– коефіцієнт підсилення (диференціальний)

 

;

 

– напруга зміщення () – напруга, яку необхідно прикласти між входами ОП для отримання нуля на виході;

– середній вхідний струм () – середнє арифметичне значення вхідних струмів, що вимірюється при такий вхідній напрузі, коли вихідна напруга дорівнює нулю

 

;

 

– різниця вхідних струмів, що вимірюється, коли напруга на виході ОП дорівнює нулю

 

;

 

– температурний дрейф вхідного струму – коефіцієнт, що дорівнює відношенню максимальної зміни вхідного струму ОП до зміни температури, що викликає зміну струму ;

– вхідний опір – опір одного з входів ОП, у той час як другий закорочений (вхідний опір диференціальному сигналу, );

– вхідний опір синфазному сигналу – величина, що дорівнює відношенню прирощення синфазної вхідної напруги до прирощення середнього вхідного струму ();

– коефіцієнт послаблення синфазного сигналу

 

,

 

де – коефіцієнт підсилення синфазної складової сигналу;

– коефіцієнт впливу нестабільності джерела живлення () –відношення зміни напруги зміщення до зміни однієї з напруг живлення, що викликає це зміщення;

– вихідний опір ()

 

;

 

– частота одиничного підсилення () – частота, на якій модуль коефіцієнта підсилення ОП дорівнює 1;

– гранична частота () – максимальна частота синусоїдального сигналу, при якому зберігається гарантований ефективний діапазон синусоїдальної вхідної напруги ОП;

– максимальна швидкість наростання вихідної напруги () – найбільша швидкість зміни вихідної напруги при прикладанні до входу ОП імпульсу прямокутної форми і максимальної амплітуди;

– напруга шуму ОП – містить три некорельовані складові: – складова, що зумовлена тепловим шумом (білий шум), – складова, що зумовлена дифузією неосновних носіїв; – складова, що викликана поверхневими явищами у напівпровідниках.

 

.

 

Типові амплітудні характеристики ОП () та амплітудно–частотні характеристики ОП подані на рис. 11.1 – 11.2.

 

 

Рисунок 11.1 – Амплітудні характеристики операційного підсилювача

 

Рисунок 11.2 – Амплітудно–частотна характеристика операційного підсилювача

 

ОП, не дивлячись на складну внутрішню структуру, може розглядатися як цільний елемент з гарантованими вхідними і вихідними параметрами. В багатьох випадках ОП можна замінити ідеалізованою моделлю, що має нескінченно великий коефіцієнт підсилення по напрузі у необмеженій смузі частот і нескінченно малі вхідні струми і напруги зміщення. На рис. 11.3 наведена еквівалентна схема реального ОП для НЧ.

 

Рисунок 11.3 – Еквівалентна схема операційного підсилювача (макромодель)

 

Колами, що поділені на сектори, на схемі позначені ідеальні підсумовувачі (чорний сектор означає інверсію вхідного сигналу).

 

 

11.2 Типові структури та каскади операційних підсилювачів

 

Схемотехнічно напівпровідникові інтегральні ОП частіше будуються за схемою прямого підсилення з диференціальними, однаковими за електричними параметрами, входами і двополярним (за амплітудою сигналу) виходом. Якщо немає сигналів керування, входи і виходи такого ОП знаходяться під нульовим потенціалом, тому ОП можуть безпосередньо охоплюватись колами ЗЗ і з'єднуватись послідовно.

Структурна і електрична принципова схема типового ОП (К140УД1) подана на рис.11.4 – 11.6. Структурна схема ОП може мати деякі відхилення, наприклад, може бути 3 каскади підсилення, може не бути схем захисту виходу ОП від КЗ.

Перший диференціальний каскад(ДК) з генератором стабільного струму (ГСС) має невеликий робочий струм, для збільшення вхідного опору. Струм другого ДК (схема переходу до несиметричного виходу) не фіксується ГСС, цей каскад має великий коефіцієнт підсилення. Зміщенням на VT6 і резисторі R7, керується ГСС вхідного каскаду і ГСС схеми зміщення сталого рівня сигналу VT8. Зміщення створюється за рахунок падіння напруги на резисторі R9, через який протікає струм ГСС2 на VT8. Вихідний сигнал знімається з виходу емітерного повторювача VT7. Діод VD1, що знаходиться під зворотним зміщенням, виконує функцію коректувальна ємності.

 

Рисунок 11.4 – Типова структурна схема операційного підсилювача

 

ОП має два входи, які позначені + –, тобто неінвертувальний та інвертувальний. Джерело живлення, як правило, двополярне.

Рисунок 11.5 – Схема електрична принципова операційного підсилювача К140УД1

 

ОП К140УД1А випускається вже досить давно і тому його параметри суттєво гірші за параметри сучасних ОП, перш за все це стосується вхідного опору, коефіцієнта підсилення, споживаної потужності.

Підвищення вхідного опору в ОП досягається використанням у вхідних каскадах БТ з високим коефіцієнтом підсилення у мікрострумовому режимі чи МДН транзисторів.

Кращі показники має ОП К153УД1, табл. 11.1, його електричні характеристики дозволяють забезпечити використання у апаратурі різного призначення.

Вхідний диференціальний каскад VT1 – VT2 працює в режимі мікрострумів, що дозволяє забезпечити великий вхідний опір ОП, рис. 11.11.

Для забезпечення гарних показників вхідного ДК, схема другого каскаду також диференціальна, кожне плече реалізовано за модифікованою схемою Дарлінга з вхідним опором не менше 200 кОм, VT3, VT4, VT5, VT11.

Струм другого каскаду 0,6 мА створює на VT10 у діодному включенні падіння напруги, що нормує струм VT10. Другий каскад ОП симетрично навантажений на два емітерних повторювачі VT7 та VT8. Схема зміщення сталого рівня сигналу виконана на транзисторі VT7. Вихідний каскад це двотактний емітерний повторювач VT12, VT13, VT14, що працює у режимі класу В.

За допомогою ОП вдалося стандартизувати схеми багатьох пристроїв. Подальший розвиток ОП дозволив значно спростити методику їх застосування і підвищити точність встановлення передавальних функцій.

Для досягнення цієї мети було необхідним значно підвищити запас коефіцієнта підсилення і вхідний опір, звести до мінімуму кількість зовнішніх допоміжних елементів, покращити енергетичні показники ОП.

Для апаратури, що працює з батарейним живленням, економічність – параметр визначний. Для таких пристроїв випускаються мікропотужні ОП з цікавими властивостями: необхідне значення споживаного схемою струму, рівень вхідного опору і швидкодійність визначаються за програмою. Ці параметри залежать від номіналу зовнішнього резистора, який встановлює струм зміщення ОП (К153УД4, К710УД1). Мікропотужні ОП з параметрами, що вибираються за програмою, зручні у безкорпусному виконанні, коли кристал ОП монтується у мікрозборках. У таких випадках не завжди вдається гарантувати малий тепловий опір кристал–підкладки, тому їх потужність споживання не перевищує 1 – 10 мВт.

При розробці нових сучасних ОП слід звернути увагу на необхідність забезпечення деяких обмежень, що накладаються особливостями сучасної технології виготовлення ОП:

– невелике значення сумарного номіналу резисторів на підкладці;

– труднощі впровадження процесів підстроювання номіналів елементів;

– погана абсолютна точність номіналів резисторів від підкладки до підкладки;

– обмеження по тепловідведенні;

– труднощі виготовлення на одній підкладці транзисторів p–n–p і n–p–n структури.

Рисунок 11.6 – Схема електрична принципова операційного підсилювача К153УД1

 

 

11.3 Застосування зворотного зв’язку у операційних підсилювачах для утворення пристроїв аналогової обробки сигналів

 

Передавальна функція підсилювача повинна забезпечити точне трансформування рівня вхідного сигналу у рівень сигналу при навантаженні.

Якщо підсилювач має струмовий вхід (забезпечує виконання умов для генератора струму сигналу) і струмовий вихід (генерує струм у навантаженні, тобто при будь-яких змінах навантаження рівень вихідного струму лишається сталим, а вихідна напруга прямопропорційна ), у такому випадку основна передавальна функція такого підсилювача – коефіцієнт підсилення за струмом (генератор стабільного струму).

Якщо пристрій має струмовий вхід, але на виході генерує напругу (напруга у навантаженні не залежить від опору навантаження, тобто вихідний струм прямопропорційний номіналу навантаження), то основна функція такого підсилювача – передаточний опір , і такий пристрій має назву – трансформатор опору.

Якщо підсилювач керується напругою, але у навантаженні генерується струм сигналу, то це трансформатор провідності .

Якщо підсилювач керується напругою і генерує у навантаженні стабільну напругу – це підсилювач напруги .

Розглянуті передавальні функції підсилювача можуть бути реалізовані різним застосуванням ВЗЗ.

Чотири основні схеми введення ВЗЗ подано на рис.11.7, а-г.

 

а) б)

в) г)

 

Рисунок 11.7 – Функціональні схеми зворотного зв’язку в операційних підсилювачах

 

Наведені схеми відповідно реалізують:

– послідовний ВЗЗ за напругою;

– паралельний ВЗЗ за напругою;

– послідовний ВЗЗ за струмом;

– паралельний ВЗЗ за струмом.

Для отримання напруги ВЗЗ, пропорційній струму (див. рис. 11.7, в, г), використовується датчик струму , опір якого відповідає умові .

Основні параметри розглянутих схем наведені у табл. 11.2.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Пасивні компоненти. Резистори. Конденсатори. Індуктивні компоненти

Перелік скорочень Вступ Пасивні компоненти... ПЕРЕЛІК СКОРОЧЕНЬ...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Запитання та завдання для самоконтролю

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ПЕРЕЛІК СКОРОЧЕНЬ
  АЕ активний елемент АФ активний фільтр АЧХ амплітудо-частотна характеристика

Класифікація й основні параметри резисторів
Згідно найбільш поширеній класифікації розрізняють такі типи резисторів (resistors): 1. Постійні резистори з фіксованим значенням опору, залежно від призначення бувають: загального

Маркування резисторів
На кожному недротяному резисторі вказуються номінальний опір, допустимі відхилення опору від номінального та тип резистора. Якщо рівень шумів резистора менше 1 мкВ/В, на ньому ставиться буква А.

Спеціальні резистори
Спеціальні або нелінійні резистори – це елементи із заздалегідь передбаченими та спрямованими змінами опору при наявності тих або інших впливів. Варистори (varistors) – це елементи,

Застосування резисторів у схемотехніці
Резистори у схемотехніці виконують одну з основних функцій – забезпечення зміщення робочої точки транзисторних каскадів за допомогою подільника напруги (рис. 1.3, а) або подільника струму (рис. 1.3

Конденсатори
Електричний конденсатор (capacitor) – це елемент, що являє собою систему з двох провідників (обкладинок), розділених діелектриком, і володіє властивістю накопичувати електричну енергію (ємні

Загальна класифікація конденсаторів
За характером зміни ємності конденсатори ділять на декілька груп (рис. 1.4, 1.5). Конденсатори постійної ємності – це конденсатори з фіксованою ємністю, що у процесі експлуатації не регулю

Основні параметри конденсаторів
Питома ємність конденсатора – відношення ємності до об’єму або маси конденсатора. Цей параметр використовується при масогабаритній оптимізації конструкції. Номінальна ємність конденсатора

Маркування конденсаторів
Повне маркування конденсаторів містить: позначення типу конденсатора, номінальні ємність і напругу, допустиме відхилення ємності від номінальної (у процентах), групу ТКЄ, місяць і рік випуску. Марк

Конденсатори змінної ємності
Конденсатори змінної ємності (КЗЄ) – елементи радіоапаратури, призначені для зміни параметрів резонансних контурів. Конструкція будь-якого конденсатора змінної ємності містить: систему нер

Нелінійні конденсатори
Варикондами (varicond) називаються конденсатори з діелектриком зі спеціального сегнетокерамічного матеріалу, що володіє властивістю різко змінювати діелектричну проникність при зміні напруже

Високочастотні котушки індуктивності та дроселі
Залежно від призначення розрізняють: – контурні котушки (coils), які утворюють разом з конденсаторами коливальний контур (oscillatory circuit); – котушки зв'язку, як

Трансформатори
Трансформатором (transformer) називається елемент, призначений для одержання різних за амплітудою, потужністю і фазою змінних напруг, а також здійснення гальванічної розв'язки в електричному

Запитання та завдання для самоконтролю
1. За якими групами класифікують резистори? 2. Що таке номінальний опір резистора? 3. Перелічте основні функції резисторів. 4. Від чого залежить електричний опір тензорез

Класифікація і маркування діодів
  Діодами називають двоелектродний прилад, основою якого є електронно-дірковий перехід. Виготовляються діоди з кремнію, германію або арсенід галію. Конструктивно діод являє с

Маркування малопотужних діодів та діодів середньої потужності
Як правило, використовують маркування, яке складається із 5 або 6 елементів. Перший елемент маркування – (буква або цифра), яка визначає матеріал, з якого виготовляється напівпровідниковий діод:

Маркування надвисокочастотних діодів
Змішувальні – 1; детекторні – 2; параметричні – 4; регулюючі – 5; перемножувальні – 6; генераторні – 6. Варикапи: підстроюючі – 1; помножувальні – 2. Тунельні діоди: підсилюючі –

Вольт-амперна характеристика діода
Властивостями p-n переходу визначаються всі найважливіші параметри і характеристики напівпровідникового діода. Реальна характеристика діода приведена на рис. 2.2.  

Пробій діода
При великій зворотній напрузі струм діода починає різко зростати. Це явище називається пробоєм. Відмітимо, що пробій супроводжується виходом з ладу діода лише в тому випадку, коли виникає надмірний

Тепловий пробій
Він виникає внаслідок нагрівання переходу струмом, що проходить через нього, при недостатньому тепловідводі, який забезпечує стійкість теплового режиму переходу. В режимі постійного струму

Вплив температури на характеристики діода
При збільшенні температури різко зростає концентрація неосновних носіїв в напівпровідниках і, як наслідок, зворотній струм переходу I0, згідно з співвідношенням

Напівпровідникові стабілітрони
  Напівпровідникові стабілітрони – це діоди на зворотній гілці вольт-амперної характеристики яких є дільниця зі слабою залежністю напруги від струму, тобто стабілітрон працює в режимі

Варикапи
  Варикапи – це напівпровідниковий діод, в якому використовується залежність ємності p-n переходу від зворотної напруги, тобто це елемент з електрично керуваною величиною електроємнос

Випрямляючі діоди
  Випрямляючі діоди призначені для перетворення змінного струму пониженої частоти в постійний і вони розподіляються на випрямляючі діоди Iвипр < 10 А та силові вентилі (

Високочастотні діоди
Ge i Si ВЧ діоди з точковим контактом використовуються на частотах близьких до декілька сот МГц для випрямлення, детектування коливань та інших нелінійних перетворень. Електронно-дірковий

Обернені діоди
  Обернений діод – різновидність тунельного діоду, в якого струм піку Іп = 0. Вольт-амперна характеристика та умовне позначення обернених діодів на електричних

Мпульсні діоди
Імпульсні діоди використовуються для роботи в ключових схемах. Крім основних параметрів Iпр, Uпр, Iзвор, Uзвор для діодів цього типу приладів вказ

Запитання та завдання для самоконтролю
1. Назвіть основні матеріали для виготовлення діодів. 2. Що характеризує температурний коефіцієнт напруги? 3. Для чого призначені випрямляючі діоди? 4. Чим відрізняються

Структура транзисторів
Транзистором називають електроперетворювальний напівпровідни-ковий прилад, який складається, яке правило, із двох p-n переходів. Структура площинного транзистора схемати

Класифікація біполярних та уніполярних транзисторів
  Класифікація транзисторів по їх призначенню, фізичним властивостям, основним електричним параметрам, конструктивно-технологічним ознакам, роду початкового напівпровідникового матері

Принцип дії біполярного транзистора
  Енергетична діаграма для площинного транзистора p-n-p типу приведена на рис. 3.3.

Статичні параметри біполярних транзисторів
  Як елемент електричної схеми транзистор завжди використовується таким чином, що один із його електродів є вхідним, другий вихідним, а третій – спільним. В залежності від того, який

Режими роботи і статичні характеристики біполярних транзисторів
  Поряд з описаним активним режимом транзистор в ряді імпульсних, ключових та інших схем транзистор може працювати в режимі відсікання або в режимі насичення. В режимі відсіч

Параметри транзистора як чотириполюсника
При роботі транзистора з малим сигналом можна вважати, що робочі ділянки ВАХ біполярного транзистора є лінійними, а сам транзистор є лінійним підсилювачем (елементом). При цьому його зручно предста

Частотні властивості біполярного транзистора
  Параметри транзистора в діапазоні частот до 800-1000 Гц практично не залежать від частоти. З підвищенням частоти починає проявлятися комплексний характер параметрів транзистора і в

Принципи підсилення в транзисторі при активному режимі роботи
  В схемі зі спільною базою в вихідному колі (колекторному) протікає майже той же струм, що і у вихідному колі (емітері), тому підсилення струму в цьому випадку відсутнє. Проте ця схе

Робота транзистора в імпульсному режимі
  Транзистор часто використовують в імпульсних пристроях та в якості транзисторного ключа. При роботі транзистора в імпульсних пристроях від нього, як правило, вимагається неспотворен

Будова та характеристики уніполярних транзисторів
  Канальним транзистором називається трьохелектродний напівпровідниковий прилад, в якому керування струмом здійснюється шляхом зміни товщини напівпровідникового шару, що проводить стр

МДН-транзистори
  Будова МДН-транзисторів подана на рис. 3.15. Вони розподіляються на дві групи: з вбудованим і з індуктивним каналами.

Параметри уніполярних транзисторів
Основним параметром уніполярних транзисторів є крутизна прохідної ВАХ, яка визначається рівнянням

Частотні властивості уніполярних транзисторів
  Принцип дії польових транзисторів не зв’язаний з інжекцією неосновних носіїв заряду в базі та їх відносно повільним рухом до КП. Це прилад без інжекції, тому інерційність та частотн

Запитання та завдання для самоконтролю
1. Як можна збільшити швидкодію транзистора, що працює в режимі ключа? 2. Чи залежать параметри транзистора в діапазоні частот до 800-1000 Гц від частоти? 3. Що є основою транзист

Коефіцієнти підсилення
  Коефіцієнт підсилення – один з найважливіших показників анало­гових електронних пристроїв, який показує у скільки разів корисний ефект, при заданому навантаженні на виході пристрою,

Амплітудно-частотна характеристика. Коефіцієнти частотних спотворень
  Сигнал, проходячи крізь пристрій аналогової обробки, перетво­рюється. Форма складного сигналу на виході лінійного перетворювача може відрізнятися від форми, сигналу на його вході у

Фазочастотна характеристика
  Фазочастотна характеристика підсилювача показує залеж­ність від частоти фазово

Перехідні характеристики. Спотворення імпульсних сигналів
  Перехідною характеристикою (ПХ) підсилювача називається залеж­ність миттєвого значення вихідної напруги (або струму) від часу при стрибкоподібній зміні вхідної напруги (струму) (рис

Нелінійні спотворення. Коефіцієнт нелінійних спотворень
  Нелінійні спотворення – це спотворення форми вихідного сигна­лу, спричинені наявністю в схемі підсилювача нелінійних елементів. Активні елементи підсилювальних схем в процесі роботи

Амплітудна характеристика. Динамічний діапазон
  Амплітудною характеристикою (АХ) підсилювального пристрою зве­ться залежність сталого значення вихідної напруги бід вхідної

Коефіцієнт корисної дії. Номінальна вихідна потужність
  Коефіцієнт корисної дії (ККД) підсилювача або його окремого каскаду визначається відношенням  

Внутрішні завади аналогових пристроїв
  Для оцінки якості та умов роботи пристроїв не­обхідно використовувати такі допоміжні поняття: наводка, фон, мікро­фонний ефект, тепловий шум. Наводкою зветься напруга, утво

Запитання та завдання для самоконтролю
  1. Сформулюйте означення АЧХ каскаду. По якому рівню визначають ширину смуги пропускання при підсиленні а) напруги; б) потужності. 2. Нарисуйте ідеальну і реальну ФЧХ каска

Основні засоби забезпечення зворотного зв’язку
  Зворотний зв’язок це передача сигналу з виходу підсилювача чи окремого його каскаду на вхід (рис. 5.1).  

Вплив зворотних зв’язків на коефіцієнти підсилення струму та напруги
  Якщо коефіцієнт підсилення підсилювача без зворотного зв’язку позначити , коеф

Вплив зворотних зв’язків на вхідний та вихідний опір
  Характер зміни вхідного опору визначається способом введення зворотного зв’язку у вхідне коло, а вихідного опору — у вихідне коло. Для визначення зміни вхідного опору у вип

Вплив зворотного зв’язку на інші показники пристрою
  Якщо позначити напругу гармонік, фону чи завади на вході пристрою з ВЗЗ як

Стійкість пристрою зі зворотним зв’язком
  Питання стійкості та використання різних критеріїв щодо її оцінки є основним у схемотехнічних дисциплінах при розгляді питань проектування аналогових і цифрових пристроїв. Нагадаємо

Запитання та завдання для самоконтролю
  1. Нарисуйте структурні схеми каскаду охопленого зворотним зв’язком: а) паралельним по напрузі; б) паралельним по струму; в) послідовним по напрузі; г) послідовним по струму. Поясні

Кола живлення каскадів на уніполярних транзисторах
  Кола живлення, що забезпечують функціонування каскадів на польових транзисторах Зазначимо, що уніполярні транзистори бувають трьох типів: польові (ПТ) з керованим p–n–переход

Кола живлення каскадів на біполярних транзисторах
  Властивості біполярних транзисторів (БТ) як активних елементів визначаються його вхідними, вихідними та прохідними характеристиками. Типовий вигляд деяких характеристик БТ зображено

Динамічні характеристики каскадів
  У розрахунках електричних характеристик підсилювальних кас­кадів використовуються такі динамічні характеристики: - вихідна — залежність вихідного струму бід вихідної напруг

Запитання та завдання для самоконтролю
  1. Яким чином впливає на режим роботи підсилювального каскаду резистор навантаження та його зміна? 2. Визначте, які схеми підсилювальних каскадів забезпечують найбільшу сті

Використання еквівалентних схем для аналізу каскадів попереднього підсилення
Попередні підсилювальні каскади призначені для підсилення малої напруги вхідного сигналу до значення, достатнього для функ­ціонування кінцевих (звичайно потужних) каскадів (рис. 7.1). Однією а осно

Аналіз резисторного підсилювального каскаду зі спільним емітером у різних частотних областях
  Під час аналізу підсилювального каскаду на БТ (рис. 7.8) слід пам’ятати, що параметри БТ мають яскраво виражену залежність від час­тоти, наприклад  

Перехідні характеристики резисторного підсилювального каскаду
  У процесі роботи підсилювального каскаду з імпульсним сигналом ємності та

Повторювачі напруги
  Витоковий повторювач (каскад спільній стік) становить собою каскад, охоплений 100% ВЗЗ послідовного виду за напругою (рис. 7.14, а, б). Зворотний зв’язок забезпечується так само, як

Повторювачі струму
  Каскад із спільною базою (рис. 7.18, а) можна розглядати як каскад спільний емітер (СЕ), охоплений 100%–вим паралельним від’ємним зв’язком за струмом (рис. 7.18, б).  

Каскади з динамічним навантаженням
  За побудови каскадів попереднього підсилення знаходить засто­сування принцип динамічного навантаження, який дозволяє дістати ве­ликий коефіцієнт підсилення. Очевидно, що підвищення

Диференціальні каскади
  Ефективним засобом зменшення впливу зовнішніх факторів (зміни температури, напруги живлення, розкиду параметрів на роботу підсилю­вача) є використання диференціальних каскадів (ДК),

Каскади на складених транзисторах
  Складений транзистор використовується у каскадах, де необхід­но забезпечити великий коефіцієнт підсилення струму. Найбільш по­ширений складений транзистор за схемою Дарлінгтона (рис

Запитання та завдання для самоконтролю
  1. Як зміниться коефіцієнт підсилання каскаду на середніх час­тотах, якщо замість одного резистора навантаження ввімкнути два од­накових у паралель? а)

Необхідність корекції та її принципи
  На практиці виникає необхідність забезпечити широку смугу пропускання пристрою (1, 10, 100 МГц). Прості схеми підсилювачів не можуть забезпечити рівномірне підсилення сигналу у широ

Методи визначення параметрів, що забезпечують рівномірність АЧХ та лінійність ФЧХ у найбільшій області частот
  Метод визначення параметрів схеми корекції, що забезпечує рівномірність АЧХ у найбільшій області частот, запропонований Г.В. Брауде. Згідно з цим методом, частотна характеристика мо

Введемо для спрощення нові змінні
    Тоді  

Каскади з індуктивною ВЧ корекцією
  Каскад з індуктивною корекцією показано на рис. 8.6, а. Корекція здійснюється за допомогою L, що включається послідовно з навантаженням. Така корекція зветься двопол

Каскади з індуктивною ВЧ корекцією
  Каскад з індуктивною корекцією показано на рис. 8.6, а. Корекція здійснюється за допомогою L, що включається послідовно з навантаженням. Така корекція зветься двопол

Каскади з НЧ корекцією
  Принцип дії НЧ корекції, рис. 8.13, базується на тому, що навантаження каскаду змінюється з частотою, при цьому для елементів схеми виконуються такі умови  

Запитання та завдання для самоконтролю
1. Що викликає зменшення підсилення в області НЧ (ВЧ)? 2. Як проводиться корекція частотної характеристики в області НЧ (ВЧ)? 3. Що таке корекція за Бат

Класифікація, параметри та характеристики вибірних каскадів
  Вибірні підсилювачі розрізнюються за способом під’єднання частотно-вибірної системи (найпоширеніше резонансного контуру) до підсилювального елемента (ПЕ), а також за схемою включенн

Резонансні каскади з автотрансформаторним зв’язком
Резонансний підсилювач з автотрансформаторним під’єднанням контуру до ПЕ (рис. 9.3) використовується для вирівнювання загального коефіцієнта підсилення при перемиканні піддіапазонів.  

Резонансні каскади з трансформаторним зв’язком
Значна можливість впливу на характер зміни резонансного підсилення в діапазоні робочих частот властива резонансному підсилювачу з трансформаторним під’єднанням контуру до ПЕ (рис. 9.4). Ек

Резонансні каскади з комбінованим зв’язком
Резонансний підсилювач з комбінованим індуктивно-ємнісним зв’язком (див. рис. 9.4, додаткові елементи показані пунктиром) забезпечує практично лінійний характер зміни

Смугові каскади
  Основними параметрами смугового підсилювача (СП) є - резонансний коефіцієнт підсилення K0; - смуга пропускання ΔF, вибірність за сусі

Смугові каскади для трактів з рівномірним розподілом функції підсилення і вибірності
Особливістю СП, на відміну від підсилювача радіочастоти, є робота на фіксованій частоті. Резонансний коефіцієнт підсилення одноконтурного СП може бути визначений з виразу  

Вибірні підсилювачі з ФЗС на LC-контурах
У підсилювачах з зосередженою вибірністю необхідна селективність створюється в ФЗC. В якості останніх крім розглянутих п'єзоелектричних фільтри і фільтрів на поверхневих акустичних хвилях також зас

Запитання та завдання для самоконтролю
  1. Чому як нвавантаження резонансного підсилювача використовую паралельний коливальний, а не послідовний? 2. Виходячи з чого обирається максимальна і мінімальна ємності рез

Вимоги до каскадів кінцевого підсилення
  Особливості кінцевих підсилювальних каскадів полягають у тому, що в роботі підсилювального елемента використовується більша части­на його навантажувальної характеристики, яка вміщує

Основні режими роботи підсилювальних каскадів
  Розрізнюють декілька режимів роботи підсилювальних кінцевих елементів у підсилювальних каскадах. Режимом класу А називається режим, в якому вихідний струм тран­зистора тече

Однотактні каскади кінцевого підсилення
  Розрізнюють два типи схем підсилювачів потужності: однотактні і та двотактні У свою чергу, ці схеми поділяються на схеми з безпосереднім увімкненням навантаження та з проміжними при

Двотактні каскади кінцевого підсилння
  На рис. 10.5 а, б зображено трансформаторну та безтрансформаторну схеми двотактних підсилювачів.

Визначення нелінійних спотворень
  Оскільки основним режимом роботи каскаду кінцевого підсилен­ня є режим великих сигналів з використанням практично всієї наванта­жувальної характеристики до нелінійних областей, то з

Вибір транзисторів для каскаду кінцевога підсилення
  Транзистори для роботи в каскаді кінцевого підсилення вибирають з урахуванням енергетичних співвідношень. Якщо вважати, що струм транзистора одного плеча має вигляд напівсинусоїди (

Кінцеві каскади підсилення потужності, що працюють у режимі з ШІМ
  В останній час значне поширення знаходять підсилювальні пристрої з широтно–імпульсною модуляцією сигналу, що використовують режим D. Структурна схема підсилювача з широтно–імпульсно

Розрахунок каскадів на ОП
Нехай необхідно побудувати підсилювач на основі неінвертувального включення ОП, з вхідним опором

Фільтри Саллена і Кі
На рис. 13.6 наведено приклад простого фільтра, відомого також як фільтр Саллена і Кі, по прізвищах його винахідників. У якості підсилювача застосовується ОП, що включений в режимі повторювача.

Елементів фільтрів
  n Фільтр Баттерворта Фільтр Бесселя Фільтр Чебишева (0,5 дБ) Фільтр Чебишева (2 дБ)

Запитання та завдання для самоконтролю
1. На який параметр АЧХ впливає порядок активного фільтра? 2. Які шляхи наближення АЧХ активного фільтра до ідеальної? 3. Які властивості має активний фільтр Баттерворта (Чебишева

ЛІТЕРАТУРА
  1. Рудик В. Д. Конспект лекцій до курсу "Аналогові електронні пристрої" / В. Д. Рудик. – Вінниця: ВПІ, 1991. – 93 с. 2. Рудик В. Д. Методичні вказівки до лаборато

ГЛОСАРІЙ
автономний – self-contained активний опір – active resistance биття –

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги