Завдання, принципи та методи бюджетного планування

Завдання бюджетного планування:

Принципи бюджетного планування:

наукова обгрунтованість;

• оптимальна збалансованість між рівнем оподаткування суб'єктів — платників податків і рівнем соціальних виплат;

• центральне місце бюджетного планування в системі фінансо­вого планування;

• органічний взаємозв'язок між прогнозними та поточними бю­джетними планами;

• директивний характер бюджетних виплат;

• єдність загальнодержавного та місцевихбюджетів;

• наявність відповідних бюджетних резервів;

• демократичність.

Методи планування показників бюджету:

§ метод прямого фінансового розрахунку;

§ балансовий;

§ нормативний;

§ аналітичний;

§ метод економіко-математичного моделювання.

Метод прямого фінансового розрахунку передбачає обчислення показників в бюджеті виходячи із реальних потреб і показників у розрізі окре­мих статей доходів і видатків по кожному підприємству, органі­зації, установі, громадянину. По кожному виду доходів або видатків визначають вихідну базову величину за період, що передує плановому, а потім ураховуючи фактори, які вплинуть на показник в періоді, що планується, розраховують його рівень.

Балансовий метод досягає узгодження показників бюд­жету з показниками загальної величини фінансових ресур­сів у народному господарстві, доходів і видатків населення, з фінансовими планами міністерств, відомств і різних гос­подарських суб'єктів.

Нормативний метод заснований на використанні норм та нормативів, встановлених по відношенню як до детальних, так і узагальнюючих показників.

Аналітичний метод передбачає обчислення планових показ­ників на основі визначення впливу на них різноманітних чинни­ків, засновується на моделюванні бюджетних показників.

Метод економіко-математичного моделювання дає змогу дослідити кількісне відображення взаємозв’язків між фінансовими показниками та чинниками, які впливають на величину цього показника.