рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

ІСТОРІЯ ПОЛІТИЧНОЇ І ПРАВОВОЇ ДУМКИ В УКРАЇНІ

ІСТОРІЯ ПОЛІТИЧНОЇ І ПРАВОВОЇ ДУМКИ В УКРАЇНІ - раздел История, Міністерство Освіти І Науки, Молоді Та Спорту України...

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

ЮРИДИЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ

КАФЕДРА ТЕОРІЇ ТА ІСТОРІЇ ДЕРЖАВИ І ПРАВА

ПОДКОВЕНКО ТЕТЯНА ОЛЕКСАНДРІВНА

СТОРІЯ ПОЛІТИЧНОЇ І ПРАВОВОЇ ДУМКИ В УКРАЇНІ

НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНІ МАТЕРІАЛИ

ДЛЯ СТУДЕНТІВ НАПРЯМУ ПІДГОТОВКИ “ПРАВОЗНАВСТВО”

 

 

 

ТЕРНОПІЛЬ – 2013 Навчально-методичне видання

Кафедри теорії та історії держави і права

кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри теорії та історії держави і права ТНЕУ Подковенко Тетяна Олександрівна   Рекомендовано до друку кафедрою теорії та історії держави і права Тернопільського національного економічного…

ЗАГАЛЬНІ МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

Мета вивчення дисципліни Програма та тематичний план дисципліни “Історія політичної і правової думки в… Набуття студентами знань про державно правову сферу суспільного життя є складовою частиною системи юридичної освіти,…

ФОРМИ КОНТРОЛЮ: реферати, наукові повідомлення, есе, усне опитування, тестові завдання, змістові модульні завдання, ректорська контрольна робота, комплекс контрольних практичних індивідуальних завдань, підсумковий іспит.

 

МЕТОДИ ОЦІНЮВАННЯ

У процесі вивчення дисципліни “Історія політичної і правової думки в Україні” відповідно до вимог Болонського процесу використовуються наступні методи оцінювання навчальної роботи студента:

· поточне опитування;

· поточне тестування;

· підсумкове оцінювання по кожному змістовому модулю;

· оцінювання КПІЗ;

· ректорська контрольна робота;

· письмовий іспит.

Підсумковий бал (за 100-ю шкалою) з дисципліни “Історія політичної і правової думки в Україні” визначається як середньозважена величина, в залежності від питомої ваги кожної складової залікового кредиту.

 

Заліковий модуль 1   Заліковий модуль 2 (ректорська контрольна робота) Заліковий модуль 3 (підсумкова оцінка за КПІЗ + середня усна оцінка) Заліковий модуль 4 (письмовий іспит)
20 % 20 % 20 % 40 %
Тиждень 9 Тиждень 17 Тиждень 18  

ШКАЛА ОЦІНЮВАННЯ:

 

За шкалою університету За національною шкалою За шкалою ЕСТS
90 –100 відмінно А (відмінно)
85 – 89 добре В (дуже добре)
75 – 84 С (добре)
65 – 74 задовільно D (задовільно)
60–64 E (достатньо)
35 – 59 незадовільно FX (незадовільно з можливістю повторного складання)
1 – 34 F (незадовільно з обов’язковим повторним курсом)

 

 


СТРУКТУРА РОБОЧОЇ ПРОГРАМИ НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

1. ОПИС ДИСЦИПЛІНИ «ІСТОРІЯ ПОЛІТИЧНОЇ І ПРАВОВОЇ ДУМКИ В УКРАЇНІ» Дисципліна – Історія політичної і правової думки в Україні …

ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН КУРСУ

ДЕННА ФОРМА НАВЧАННЯ     ТЕМИ ЗАНЯТЬ ЛЕКЦІЇ СЕМІНАРСЬКІ …  

ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН КУРСУ

ЗАОЧНА ФОРМА НАВЧАННЯ     ТЕМИ ЗАНЯТЬ ЛЕКЦІЇ СЕМІНАРСЬКІ…  

ПРОГРАМА КУРСУ

“ІСТОРІЯ ПОЛІТИЧНОЇ І ПРАВОВОЇ ДУМКИ В УКРАЇНІ”

ТЕМА 1.

НАУКОВО-МЕТОДОЛОГІЧНІ ЗАСАДИ КУРСУ “ІСТОРІЯ ПОЛІТИЧНОЇ І ПРАВОВОЇ ДУМКИ В УКРАЇНІ”.

“Історія політичної і правової думки в Україні” як самостійна юридична навчальна дисципліна. Актуальність вивчення даного курсу. Альтернативність… Предмет “Історія політичної і правової думки в Україні”. Виникнення, розвиток… Методологія “Історія політичної і правової думки в Україні”. Поняття та значення сучасної методології досліджень…

Роль “Історії політичної і правової думки в Україні” у підготовці юриста в сучасних умовах. Пізнавальне, світоглядне та прикладне значення “Історії політичної і правової думки в Україні”. Методологічне значення загальнолюдських цінностей в “Історії політичної і правової думки в Україні”. Значимість “Історії політичної і правової думки в Україні” у вирішенні державно-правових проблем у період формування громадянського суспільства та правової держави в Україні. Взаємозв’язок історії політичної і правової думки в Україні з іншими юридичними науками.

 

ТЕМА 2.

СТАНОВЛЕННЯ ПОГЛЯДІВ НА ДЕРЖАВУ І ПРАВО В РАННЬОФЕОДАЛЬНІЙ КИЇВСЬКІЙ РУСІ.

Витоки державно-правової ідеології українського народу. Передумови виникнення і розвитку політико-правової думки на Русі: правовий досвід народу,… Головні правові та політичні ідеї в збірниках чинного законодавства Київської… Розвиток української правової та політичної думки в творах християнських мислителів Київської Русі. “Слово про Закон і…

ТЕМА 3.

УКРАЇНСЬКА ПОЛІТИЧНА І ПРАВОВА ДУМКА В ЛИТОВСЬКО-ПОЛЬСЬКУ ДОБУ

“Литовський Статут” – основний звід законів Литовської держави – один із найпрогресивніших документів того часу. Ідея патріотизму, поняття… Прийняття у 1566 році Люблінської унії та її вплив на правову і політичну… Наукові праці Станіслава Оріховського і їх роль у формуванні політичної і правової думки України. Ідея…

ТЕМА 4.

Утворення українського козацтва та Запорізької Січі, та її претендування на статус національної автономії. Перетворення козацтва у виразника… Становлення державницької програми Богдана Хмельницького, її суть і етапи… Державно-правова концепція Петра Дорошенка. Політична діяльність Івана Мазепи та його вплив на розвиток української…

ТЕМА 5.

ФОРМУВАННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПОЛІТИЧНОЇ І ПРАВОВОЇ ІДЕОЛОГІЇ ХVІІІ СТ.

Концепція абсолютизму С. Яворського. Ідея піраміди влади. Концепція аристократично-мілітаристичної держави. Захист інтересів церкви, її влади в… Теорія освіченої монархії Ф. Прокоповича. Ідея зміцнення світської центральної… Вчення про громадянське природне право М. Козачинського. Природне право як інтегральна частина людської природи,…

ТЕМА 6.

КИРИЛО-МЕФОДІЇВСЬКЕ БРАТСТВО ТА ПОЛІТИКО-ПРАВОВІ ПОГЛЯДИ ЙОГО ЧЛЕНІВ

Правові та суспільно-політичні погляди Миколи Костомарова. Етнополітичні та правові особливості українського народу в трактуванні Миколи… Суспільно-політичні погляди Пантелеймона Куліша (хутірна філософія). Ідея… Конституційні проекти Георгія Андрузького та їхнє значення у становленні українського конституціоналізму.…

ТЕМА 7.

ДЕРЖАВНО-ПРАВОВА ІДЕОЛОГІЯ ЛІБЕРАЛЬНОГО ТА РАДИКАЛЬНОГО ДЕМОКРАТИЗМУ В УКРАЇНІ

Погляди М. Драгоманова на українську історію (його відмінність від народників), його розуміння геополітичного інтересу України (“Пропащий час”,… “Вольний союз” – “Вільна спілка” – перший модерний конституційний проект у… Ліберально-демократичні ідеї В.Антоновича. Ідеї романтичного народництва. Безперервність та цілісність українського…

ТЕМА 8.

ДЕРЖАВНО-ПРАВОВІ КОНЦЕПЦІЇ ПЕРІОДУ ВІДРОДЖЕННЯ УКРАЇНСЬКОЇ ДЕРЖАВНОСТІ ПОЧАТКУ ХХ СТОЛІТТЯ

Політичні та правові погляди М. Грушевського. Проблеми права та держави у творчості М. Грушевського. Втілення ідей українських соціалістів в… Політичні та правові погляди В. Винниченка. Конституційні теорії В.Винниченка.… Політико-правові погляди П. Скоропадського. Українська держава Павла Скоропадського. Відмінність політики Гетьмана від…

ТЕМА 9.

Юліан Бачинський та його праці, в яких обумовлюється ідея державної самостійності. Праця “Україна irredenta” – перше теоретичне обґрунтування… Консерватизм як течія суспільно-політичної та правової думки. Ідеологія… Творчість В. Липинського, її значення. Теорія Української Трудової Монархії В. Липинського, її характеристика та…

ТЕМА 10.

РОЗВИТОК УКРАЇНСЬКОГО НАЦІОНАЛІЗМУ

“Самостійна Україна” – основа програми Революційної Української партії. Повна самостійність України – головна відмінність проекту Конституції М.… Поява і подальший розвиток організованого націоналістичного руху та його… «Націократична держава» Миколи Сціборського. М. Сціборський і його праця “Націократія” і проект “Нарису Основних…

ТЕМА 11.

Розвиток юридичної науки в університетах України. Зародження і розвиток науки історії українського права. М. Костомаров, М. Володимирський-Буданов,… Зміст політико-правових поглядів О.Кістяківського. Основні праці: «Соціальні… «Теорія прогресивного конституціоналізму» О. Кістяківського. Конституційній монархія як перший крок до політичної…

ТЕМА 12.

ДЕЯ ДЕРЖАВНОСТІ У СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНІЙ ДУМЦІ 50-80-Х РОКІВ ХХ СТОЛІТТЯ. СУЧАСНИЙ ПЕРІОД РОЗВИТКУ УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОВОЇ ТА ПОЛІТИЧНОЇ ДУМКИ

Надзвичайний Великий Збір ОУН, його рішення та вплив на формування ідеології української національно-визвольної боротьби 50-80 років. перша… Утворення Української Головної Визвольної Ради (УГВР) та її програмні… Керівники, ідеологи та публіцисти національно-визвольного руху. Т. Чупринка (Р. Шухевич), П. Полтава (П. Федун), О.…

ПЛАНИ ПРОВЕДЕННЯ СЕМІНАРСЬКИХ ЗАНЯТЬ З КУРСУ

СТОРІЯ ПОЛІТИЧНОЇ І ПРАВОВОЇ ДУМКИ В УКРАЇНІ”.

У відповідності з навчальним планом, крім лекційного курсу з “Історії політичної і правової думки в Україні” проводяться семінарські заняття. Їх мета – виробити у студентів уміння самостійно вивчити питання історії… Для підготовки до семінару студентам пропонується тема, план семінару та три види завдань. Готуючись до семінарського…

ПЛАНИ СЕМІНАРСЬКИХ ЗАНЯТЬ

З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «ІСТОРІЯ ПОЛІТИЧНОЇ І ПРАВОВОЇ ДУМКИ В УКРАЇНІ»

СЕМІНАРСЬКЕ ЗАНЯТТЯ 1.

НАУКОВО-МЕТОДОЛОГІЧНІ ЗАСАДИ КУРСУ “ІСТОРІЯ ПОЛІТИЧНОЇ І ПРАВОВОЇ ДУМКИ В УКРАЇНІ”. СТАНОВЛЕННЯ ПОГЛЯДІВ НА ДЕРЖАВУ І ПРАВО В РАННЬОФЕОДАЛЬНІЙ КИЇВСЬКІЙ РУСІ – 2 ГОД.

ПИТАННЯ ДЛЯ ОБГОВОРЕННЯ:

1. Предмет “Історії політичної і правової думки в Україні” та значення даного курсу.

2. Функції та методологія “Історії політичної та правової думки в Україні”.

3. Критерії оцінки державно-правових вчень. Місце “Історії політичної та правової думки в Україні” в системі юридичних та суспільних наук.

4. Витоки державно-правової ідеології українського народу. Становлення національної державно-правової думки.

5. Вчення про державу і право митрополита Іларіона («Слово про закон і благодать»). «Моління Даниїла Заточника».

6.Розвиток вчення про державу та право в працях Володимира Мономаха («Повчання Володимира Мономаха своїм дітям»). Проблема співвідношення церковної та світської влади у вченні Кирила Туровського.

7. Політико-правові проблеми в літописах Київської Русі. (Питання держави та права в «Повісті временних літ», «Слові о полку Ігоревім») Закріплення політико-правової ідеології в «Руській Правді».

 

Практичне завдання: Скласти план відповіді на вказані питання семінару.

Методичне завдання:

1. Скласти схему періодизації розвитку історії політичної і правової думки України.

2. Випишіть, які перші пам’ятки права України вам відомі.

Реферати:

1. Політична та правова думка в системі національної свідомості українського народу.

2. Принцип історизму в розвитку української політичної та правової думки.

3. Зміст, значення і основні напрямки розвитку курсу «Історія політичної і правової думки в Україні».

4. Розвиток української правової та політичної думки у творах християнських мислителів Київської Русі.

 

Питання для самоконтролю:

1. Які теоретичні концепції взаємовідносин духовної і світської влади домінували в Київській Русі?

2. Хто є родоначальником концепції «богоугодного правителя» в державі?

3. Назвіть творця доктрини династичного князювання.

4. Хто у Київській Русі започаткував ідею єдинодержавності?

5. Як називався перший політичний трактат Київської Русі?

6. Продовжіть думку митрополита Іларіона: єдиновладдя є опорою християнської віри, яка...

7. Як митрополит Іларіон з'ясовує взаємозв'язок Закону та Істини?

8. В чому вбачав К. Туровський призначення служителів церкви?

9. Назвіть автора ідеї суспільного договору як першопричини виникнення Давньоруської держави.

10. Дайте загальну характеристику особливостей та рис державно-правової думки України з урахуванням рис ментальності українського народу.

11. Проаналізуйте поетапно процес формування державно-правової думки в Україні і з’ясуйте які концептуальні засади домінували, як розв’язувалась проблема взаємозв’язку держави і особи на кожному окремому етапі її еволюції.

12. Які головні ідейні мотиви «Слова про закон і благодать»?

Тестові завдання:


1. Однією з центральних політичних проблем періоду Київської Русі було:

а) Питання взаємовідносин світської і церковної влади;

б) Питання державного суверенітету;

в) Питання народного самовизначення;

г) Питання національного суверенітету.

2. Хто вважається родоначальником концепції богоугодного володаря з ідеєю династичного правління:

а) Данило Галицький;

б) Феодосій;

в) Петро Могила;

г) Пилип Орлик.

3. Хто був автором першої православної доктрини династичного князювання, яка розкрита у праці «Повість временних літ»:

а) Данило Галицький;

б) Нестор-літописець;

в) Петро Могила;

г) Пилип Орлик.

4. Який твір вважається першим політичним трактатом Київської Русі:

а) Конституція Пилипа Орлика;

б) Березневі статті;

в) Слово про закон і благодать;

г) Слово о полку Ігорєвім.

5. У якому документі Київської Русі було закріплено офіційну політико-правову ідеологію тих часів, викладено норми, що регулювали ранньофеодальні відносини, зміцнювали князівську владу, вирішували питання власності встановлювали відповідальність за протиправні діяння:

а) Гадяцький договір;

б) Березневі статті;

в) Конституція Пилипа Орлика;

г) Руська Правда.

6. Який документ періоду Київської Русі започаткував формування інституту права і добу формування правосвідомості русичів:

а) Гадяцький договір;

б) Березневі статті;

в) Конституція Пилипа Орлика;

г) Руська Правда.

7. Найпримітнішою рисою кодифікованого збірника «Руська Правда» є:

а) Відсутність смертної кари;

б) Наявність жорстоких покарань;

в) Заподіяння каліцтва;

г) Наявність смертної кари.

8. Статті якого документа періоду Київської Русі захищають честь, гідність людини, що свідчить про визнання в державі особистості, автономності індивіда:

а) Гадяцький договір;

б) Березневі статті;

в) Конституція Пилипа Орлика;

г) Руська Правда.

9. Ідею єдинодержавності започаткував перший київський митрополит:

а) Данило Галицький;

б) Іларіон;

в) Петро Могила;

г) Пилип Орлик.

10. В якому творі періоду Київської Русі вперше висловлена думка про виникнення держави на основі суспільного договору між народом і князем:

а) Гадяцький договір;

б) Березневі статті;

в) Конституція Пилипа Орлика;

г) Слово о полку Ігорєвім.

 


 

СЕМІНАРСЬКЕ ЗАНЯТТЯ 2.

УКРАЇНСЬКА ПОЛІТИЧНА І ПРАВОВА ДУМКА В ЛИТОВСЬКО-ПОЛЬСЬКУ ДОБУ

ДЕРЖАВНО-ПРАВОВА ДУМКА КОЗАЦЬКО-ГЕТЬМАНСЬКОЇ ДОБИ – 2 ГОД.

ПИТАННЯ ДЛЯ ОБГОВОРЕННЯ:   1. Литовський Статут – звід законів Литовської держави.

СЕМІНАРСЬКЕ ЗАНЯТТЯ 3.

ФОРМУВАННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПОЛІТИЧНОЇ І ПРАВОВОЇ ІДЕОЛОГІЇ ХVІІІ СТ. – 2 ГОД.

1. Концепція абсолютизму С.Яворського. 2. Теорія освіченої монархії Ф.Прокоповича. 3. Вчення про громадянське природне право М.Козачинського.

Кого з українських мислителів ХVІІІ століття називали «Україн­ським Сократом», через твердження: Самопі­знання – ключ до істини, розуміння свого призначення, місця в суспільстві. Щастя людини – у пізнанні, її розум – інструмент пізнання.

а) В.Ленін

б) Платон

в) Арістотель

г) Г.Сковорода.

10. Зміст якого документу ХVІІІ століття складає положення, що саме Україна, а не Росія є прямою спадкоємницею Київської Русі, що українці є окремий від росіян народ, зі своїми традиціями, а тому Україна має всі права відновити самоврядування:

а) Гадяцький договір

б) Березневі статті

в) Конституція Пилипа Орлика

г) Історія Русів.


 

СЕМІНАРСЬКЕ ЗАНЯТТЯ 4.

КИРИЛО-МЕФОДІЇВСЬКЕ БРАТСТВО ТА ПОЛІТИКО-ПРАВОВІ ПОГЛЯДИ ЙОГО ЧЛЕНІВ – 2 ГОД.

ПИТАННЯ ДЛЯ ОБГОВОРЕННЯ: 1. Кирило-Мефодіївське братство та його програмні документи. 2. Правові та суспільно-політичні погляди Миколи Костомарова.

СЕМІНАРСЬКЕ ЗАНЯТТЯ 5.

ДЕРЖАВНО-ПРАВОВА ІДЕОЛОГІЯ ЛІБЕРАЛЬНОГО ТА РАДИКАЛЬНОГО ДЕМОКРАТИЗМУ В УКРАЇНІ

ГОД.

ПИТАННЯ ДЛЯ ОБГОВОРЕННЯ:

1. Погляди на державу і право М.Драгоманова.

2. Ліберально-демократичні ідеї В.Антоновича.

3. С.Подолинський – засновник течії українського соціалізму.

4. Радикальний демократизм М.Павлика.

5. Ідея федеративного устрою слов’янства Остапа Терлецького.

6. Соціальний дарвінізм І.Франка.

7. Проблема державності в творчості Лесі Українки.

Практичне завдання: підготувати план відповіді на питання семінарського заняття.

Методичне завдання:

1. Порівняйте погляди М. Драгоманова та Кирило-Мефодіївців.

2. Випишіть політичні та правові погляди О. Терлецького, М. Павлика, їх сутність та значення.

 

Реферати:

1. Значення творчої спадщини Михайла Драгоманова для розвитку української правової та політичної думки.

2. І.Франко та суспільний прогрес.

3. Зародження і розвиток української соціал-демократії.

4. Напрямки розвитку української правової і політичної думки на початку ХХ ст.

 

Питання для самоконтролю:

1. Яку форму держави М.Драгоманов вважав найкращою?

2. Назвіть гілки влади та їх органи за концепцією М.Драгоманова.

3. В чому полягала цінність політичного вчення М.Драгоманова?

4. Дайте визначення права за С.Подолинським.

5. Сформулюйте узагальнено: що було характерним для української ідейно-політичної думки і державно-правової практики періоду IX - XIX ст.?

6. Який внесок у розвиток української державно-правової думки зро­били діячі кінця XIX -початку XX ст.?

7. В чому полягала розбіжність поглядів І. Франка і марксистів щодо рушійних сил соціального прогресу?

8. Чим характерний лібералізм М.Драгоманова?

9. Спробуйте здійснити порівняльний аналіз драгоманівського лібералізму з західноєвропейським, вказати на специфіку тлумачення українським мислителем проблем конституціоналізму.

10. Розкрийте зміст концепції соціального дарвінізму.

11. Обґрунтуйте і доведіть на прикладах розвитку суспільно-політичної ситуації в сучасній Україні висловлену О.Терлецьким тезу про те, що навіть найкращі закони у разі політичного незабезпечення їхнього втілення у життя залишаються лише на папері.

 

Тестові завдання:


1. Хто з українських мислителів ХІХ століття є засновником течії українського соціалізму:

а) С.Бандера

б) Й. Сталін

в) С.Подолинський

г) П.Орлик

2. С.Подолинський вважав, що основою майбутньої демократичної держави повинна бути:

а) сім’я

б) громада

в) людина

г) держава

3. За політичними поглядами М. Драгоманов був:

а) федералістом

б) націоналістом

в) соціалістом

г) комуністом.

4. За своїми політико-правовими поглядами Іван Франко був:

а) націоналістом

б) комуністом

в) соціалістом

г) консерватором.

5. Хто з українських мислителів ХІХ століття стверджував, що не форма правління, а правовий статус особистості, права, якими наділені громадяни держави, визначають сутність держави:

а) Т.Шевченко

б) М.Драгоманов

в) Філофей

г) Володимир Мономах

6. Хто з українських мислителів ХІХ століття стверджував, що політичні свободи, їх обсяг у державі визначають характер і значен­ня права:

а) Т.Шевченко

б) М.Драгоманов

в) Філофей

г) Володимир Мономах

7. Хто з українських мислителів ХІХ століття стверджував, що політична свобода, немислима без федерації: «Головне для політичного життя наро­дів – не форма державного управління, а форма державного устрою, федерація, що докорінно змінює характер політичного обличчя суспільства»:

а) Т.Шевченко

б) М.Драгоманов

в) Філофей

г) Володимир Мономах

Хто з українських мислителів ХІХ століття стверджував, що суть держави визначається не формою її побудови, а пра­вами, якими наділені громадяни цієї держави.

а) Т.Шевченко

б) М.Драгоманов

в) Філофей

г) Володимир Мономах.

9. Хто з українських мислителів ХІХ століття стверджував, що «Головне для політичного життя наро­дів — не форма державного управління, а форма державного устрою, федерація, що докорінно змінює характер політичного обличчя суспільства»:

а) Т.Шевченко

б) М.Драгоманов

в) Філофей

г) Володимир Мономах.

10. Хто з українських мислителів ХІХ століття стверджував, що провідним в історії розвитку України був громадський принцип, який увібрав ідеї «широкодіапазонної демократії за активної участі народу, рівних політичних прав і рівності соціальних статусів»:

а) Т.Шевченко

б) В.Антонович

в) Філофей

г) Володимир Мономах.


 

СЕМІНАРСЬКЕ ЗАНЯТТЯ 6.

ДЕРЖАВНО-ПРАВОВІ КОНЦЕПЦІЇ ПЕРІОДУ ВІДРОДЖЕННЯ УКРАЇНСЬКОЇ ДЕРЖАВНОСТІ ПОЧАТКУ ХХ СТОЛІТТЯ – 2 ГОД.

1. Проблеми права та держави у творчості М.Грушевського. 2. Універсали Центральної Ради та Конституція УНР 3. Конституційні теорії В.Винниченка.

СЕМІНАРСЬКЕ ЗАНЯТТЯ 7.

ДЕРЖАВНО-ПРАВОВІ КОНЦЕПЦІЇ В УКРАЇНІ ПЕРШОЇ ПОЛОВИНИ ХХ СТОЛІТТЯ - 2 ГОД.

1. Ідеї державної самостійності в працях Ю.Бачинського. 2. Елітастична теорія держави В.Липинського. «Класократична» версія:… 3. Ідея монархічної держави С.Томашівського.

СЕМІНАРСЬКЕ ЗАНЯТТЯ 8.

РОЗВИТОК УКРАЇНСЬКОГО НАЦІОНАЛІЗМУ – 2 ГОД.

1. Микола Міхновський – ідеолог українського націоналізму. 2. Головні ідеї чинного націоналізму Дмитра Донцова. 3. «Націократична держава» Миколи Сціборського.

СЕМІНАРСЬКЕ ЗАНЯТТЯ 9.

АКАДЕМІЧНА ДЕРЖАВНО-ПРАВОВА ДУМКА. СУЧАСНИЙ ПЕРІОД РОЗВИТКУ УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОВОЇ ТА ПОЛІТИЧНОЇ ДУМКИ – 2 ГОД.

1. Зміст політико-правових поглядів О.Кістяківського 2. Сутність права та держави в творчості Б.Кістяківського. 3. Проблеми національного самовизначення українського народу в творчості С.Дністрянського.

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

ЩОДО ОРГАНІЗАЦІЇ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ СТУДЕНТІВ І ПІДГОТОВКИ ДО ПІДСУМКОВОГО МОДУЛЬНОГО КОНТРОЛЮ ТА ІСПИТУ

Самостійна робота набуває все більшого значення й актуальності сьогодні, оскільки обсяг навчального матеріалу досить значний, і не все можна… Метою самостійної роботи є вироблення навичок опрацювання нормативно-правових… Самостійна робота є основним засобом засвоєння студентом навчального матеріалу в час, вільний від обов'язкових…

ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ

З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «ІСТОРІЯ ПОЛІТИЧНОЇ І ПРАВОВОЇ ДУМКИ В УКРАЇНІ»

ЗАВДАННЯ 1.

Поняття і предмет курсу «Історія політично і правової думки в Україні».

Плюралізм політико-правових поглядів у сучасній політико-правовій думці.

1. Однією з центральних політичних проблем періоду Київської Русі було: 1) Питання взаємовідносин світської і церковної влади; 2) Питання державного суверенітету;

ЗАВДАННЯ 2.

Вчення про державу і право митрополита Іларіона («Слово про закон і благодать»).

Сутність політичних і правових поглядів Михайла Грушевського.

3. ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ:


Хто з українських мислителів ХІХ століття стверджував, що суть держави визначається не формою її побудови, а пра­вами, якими наділені громадяни цієї держави.

1) Т.Шевченко

2) М.Драгоманов

3) Філофей

4) Володимир Мономах

2. Зборівський договір - угода укладена між королем Речі Посполитої Яном ІІ Казимиром з одного боку і Військом Запорозьким на чолі згетьманом Богданом Хмельницьким з другого у:

1) 1649р.

2) 1549р.

3) 1559р.

4) 1569р.

3. В якому році між Річчю Посполитою і Гетьманщиною був укладений Гадяцький договір:

1) 1538 р.

2) 1548 р.

3) 1568 р.

4) 1658 р.

4. Вкажіть нову правлячу верству українського суспільства, яка у ХVІІ ст. замінила стару боярсько-князівську еліту:

1) селяни

2) шляхта

3) міщани

4) іноземці

5. Вкажіть кількість збройних сил Української козацької держави за умовами Березневих статей:

1) 100 тис.

2) 300тис.

3) 500 тис.

4) 60 тис.

6. За політичними погдядами М. Драгоманов був:

1) федералістом

2) націоналістом

3) соціалістом

4) комуністом.

7. За своїми політико-правовими поглядами Іван Франко був:

1) націоналістом

2) комуністом

3) соціалістом

4) консерватором.

8. “Вивід прав України” це:

1) Проект Конституції;

2) Політичний трактат;

3) Міжнародний документ, у я кому було обґрунтовано створення Української самостійної держави;

4) Акт, у якому проголошувалась необхідність федеративного розвитку України разом із Росією.

9. При вирішенні проблеми Закон-Король, С Оріховський віддавав перевагу:

1) Закону;

2) Королю;

3) Природному праву;

4) Сейму.

10. Оберіть положення, що не входили до Гадяцького трактату:

1) Відкриття в Україні Двох університетів;

2) Поділ влади на законодавчу та виконавчу;

3) Поділ влади на законодавчу, виконавчу та судову;

4) Надання козакам шляхетства.


ЗАВДАННЯ 3.

Основні функції та методи дослідження «Історії політичної і правової думки».

Характеристика Конституції ЗУНР в редакції Станіслава Дністрянського.

3. ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ:

Однією з центральних політичних проблем періоду

1) Питання взаємовідносин світської і церковної влади; 2) Питання державного суверенітету; 3) Питання народного самовизначення;

ЗАВДАННЯ 4.

Слово про Закон і Благодать” Іларіона. (Піднесення авторитету Київської держави та її правителя). Головні ідеї цього твору.

Деї державної самостійності в працях Ю.Бачинського.

1. Статті якого документа періоду Київської Русі захищають честь, гідність людини, що свідчить про визнання в державі особистості, автономності… 1) Гадяцький договір; 2) Березневі статті;

ЗАВДАННЯ 5.

Характеристика конституції П.Орлика як політико-правового документу.

Політико-правові погляди Б. Кістяківського.

1. Хто з українських мислителів ХІХ століття стверджував, що політичні свободи, їх обсяг у державі визначають характер і значен­ня права: 1) Т.Шевченко 2) М.Драгоманов

ЗАВДАННЯ 6.

Сторія Русів” як політико-правовий документ.

Національне питання як основа політично-правової концепції М. Скрипника.

1. Хто з українських мислителів ХХ століття вважав необхідним для України, її природною потребою створення Чорноморської федерації, де Україна мала… 1) Ю.Липа 2) Т.Шевченко

ЗАВДАННЯ 7.

Сергій Подолинський засновник течії українського соціалізму.

Суспільно-політичні та правові погляди Івана Франка.

1. Ідеалом суспільного ладу майбутнього для С.Подолинського була: 1) громада 2) збори

ЗАВДАННЯ 8.

Політико-правові погляди Богдана Хмельницького.

Головні ідеї чинного націоналізму Дмитра Донцова.

1. Системному аналізу як методу дослідження властива наступна ознака: 1) всеохоплення; 2) недосяжність;

Кого з українських мислителів ХVІІІ століття називали «Україн­ським Сократом», через твердження: Самопі­знання ключ до істини, розуміння свого призначення, місця в суспільстві. Щастя людини у пізнанні, її розум інструмент пізнання.

1) В.Ленін;

2) Платон;

3) Арістотель;

4) Г.Сковорода.

9. Т.Шевченко був прихильником:

1) теорії природного права;

2) нормативістської теорії Кельзена;

3) легістського праворозуміння;

4) агностицизму.

10. Суспільно-політичним ідеалом для Г. Сковороди була:

1) горная республіка

2) демократія

3) охлократія

4) тиранія


ЗАВДАННЯ 9.

Розвиток української правової та політичної думки у творах християнських мислителів Київської Русі.

Зміст і значення політико-правових поглядів В’ячеслава Чорновола.

3. ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ:


1. Хто з українських мислителів ХVІІІ століття розвивав ідею «горной республіки»:

1) В.Ленін;

2) Платон;

3) Арістотель;

4) Г.Сковорода.

2. Острозький культурно-освітній центр був заснований:

1) князем К. Острозьким;

2) гетьманом Б. Хмельницьким;

3) Королевою Анною;

4) Генріхом Наварським.

3. Основними ідеями Острозького центру були:

1) право народу на самовизначення;

2) безмитний транзит через литовську границю;

3) право голосу для жінок;

4) право обирати польського короля.

4. Ідеальною формою державного правління С. Оріховський вважав:

1) охлократію;

2)олігархію;

3) політію;

4) плутократію.

5. Процесу приєднання українських земель до складу Польщі не було властиве:

1) ліквідація давніх українських прав;

2) окатоличення української шляхти;

3) збагачення простих українських селян;

4) закріпачення селян.

6. Яким правовим актом було засвідчене об’єднання Польщі і Литви:

1) Люблінською унією;

2) Конституцією Пилипа Орлика;

3) Гадяцьким трактатом;

4) Дрезденським указом.

7. С. Оріховський розглядав державу як:

1) зібрання громадян, об’єднаних спільним правом і спільною користю;

2) владу панів;

3) як хаотичний аналог Всесвіту;

4) він не замислювався над цим питанням.

8. Третя редакція Литовських статутів була видана у:

1) 1588;

2) 1765;

3) 1710;

4) 1777;

9. Основою для створення Литовських статутів слугувала:

1) «Руська правда»;

2) «Некрономікон»;

3) Конституція Пилипа Орлика;

4) Судебник Казимира ІV.

10. Не був принципом закріпленим у Литовських статутах наступний:

1) єдність і загальність законодавства в державі;

2)рівність підданих перед законом;

3) мораторій на смертну кару;

4) недопустимість арешту без законних підстав.


ЗАВДАННЯ 10.

Зміст суспільно-політичних поглядів Григорія Сковороди.

Політико-правові погляди М. Хвильового.

1. Відповідно до положень Литовського Статуту: 1) Католицизм проголошувався єдиною державною релігією; 2) Православ’я проголошувалося єдиною державною релігією;

ЗАВДАННЯ 11.

Сутність політико-правових поглядів Станіслава Оріховського та його правові трактати.

Націократична держава» Миколи Сціборського.

1. Перша редакція Литовського статуту вийшла у світ у: 1) 1529; 2) 655;

ЗАВДАННЯ 12.

Зміст правових та політичних ідей Гадяцького трактату.

Драгоманівська концепція федералізму як шлях до визволення України.

1. С.Подолинський вважав, що основою майбутньої демократичної держави повинна бути: 1) сім’я 2) громада

ЗАВДАННЯ 13.

Програмні документи Кирило-Мефодіївського братства, їх зміст та значення.

Литовський Статут звід законів Литовської держави.

1. Хто з представників українського націоналізму ХХ століття є автором інтегрального націоналізму, як філософії виживання нації, поставленої на край… 1) К.Маркс 2) Т.Шевченко

ЗАВДАННЯ 14.

Політико-правові погляди Миколи Міхновського в праці “Самостійна Україна”.

Політико-правові погляди П.Скоропадського.

1. Хто з представників українського націоналізму ХХ століття сформулював концепцію націократії як режиму панування нації у власній державі, що… 1) К.Маркс 2) Т.Шевченко

ЗАВДАННЯ 15.

Суспільно-політичні погляди Пантелеймона Куліша.

Сутність політико-правових поглядів С. Дністрянського.

1. Хто з українських мислителів ХІХ століття стверджував, що політична свобода, немислима без федерації: «Головне для політичного життя наро­дів не… 1) Т.Шевченко 2) М.Драгоманов

ЗАВДАННЯ 16.

Завдання та значення курсу “Історії політичної і правової думки в Україні”.

Політико-правові ідеї І.Мазепи.

1. Хто з українських мислителів ХХ століття запропонував принцип формування аристократії (правлячої еліти) класократію і стверджував: «ніхто нам не… 1) К.Маркс 2) Т.Шевченко

ЗАВДАННЯ 17.

Поняття, предмет та значення курсу “Історія політичної і правової думки в Україні”.

Політичні та правові погляди В.Винниченка.

1. Найважливішим правовим принципом Литовських Статутів був: 1) Принцип рівності підданих перед законом; 2) Принцип аналогії;

ЗАВДАННЯ 18.

Зміст правових та суспільно-політичних поглядів Миколи Костомарова.

Політико-правові проблеми в літописах Київської Русі.

1. Хто з українських державотворців періоду відродження української державності на початку ХХ століття є автором концепції трудової монархії: 1) К.Маркс 2) Т.Шевченко

ЗАВДАННЯ 19.

Значення Конституційних проектів Георгія Андрузького у становленні українського конституціоналізму.

Утворення незалежної Української держави та її законодавче оформлення.

1. Оберіть положення, що не входили до “Виводу прав України”: 1) Утверджувалась виборність усіх посадових осіб; 2) Проголошувалось право України на самовизначення;

ЗАВДАННЯ 20.

Місце Історії політичної та правової думки в Україні в системі юридичних та суспільних наук

Загальна характеристика наукової та суспільно-політичної діяльності М. Драгоманова.

1. Назвіть складову частину Літопису Руського: 1) Історія русів; 2) Повість временних літ;

ЗАВДАННЯ 21.

Політико-правові ідеї Української Гельсінської Групи.

Сутність політико-правових поглядів С.Подолинського.

1. Кому з українських мислителів періоду відродження української державності початку ХХ століття належить ідея взаємозв’язку нації і державності:… 1) І.Мазепа 2) Т.Шевченко

ЗАВДАННЯ 22.

Характеристика конституції П. Орлика як політико-правового документу.

Суспільно-політичні погляди Григорія Сковороди.

3. ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ:


Хто з українських мислителів ХІХ століття стверджував, що суть держави визначається не формою її побудови, а пра­вами, якими наділені громадяни цієї держави.

1) Т.Шевченко

2) М.Драгоманов

3) Філофей

4) Володимир Мономах

2. Зборівський договір - угода укладена між королем Речі Посполитої Яном ІІ Казимиром з одного боку і Військом Запорозьким на чолі згетьманом Богданом Хмельницьким з другого у:

1) 1649р.

2) 1549р.

3) 1559р.

4) 1569р.

3. В якому році між Річчю Посполитою і Гетьманщиною був укладений Гадяцький договір:

1) 1538 р.

2) 1548 р.

3) 1568 р.

4) 1658 р.

4. Вкажіть нову правлячу верству українського суспільства, яка у ХVІІ ст. замінила стару боярсько-князівську еліту:

1) селяни

2) шляхта

3) міщани

4) іноземці

5. Вкажіть кількість збройних сил Української козацької держави за умовами Березневих статей:

1) 100 тис.

2) 300тис.

3) 500 тис.

4) 60 тис.

6. За політичними погдядами М. Драгоманов був:

1) федералістом

2) націоналістом

3) соціалістом

4) комуністом.

7. За своїми політико-правовими поглядами Іван Франко був:

1) націоналістом

2) комуністом

3) соціалістом

4) консерватором.

8. “Вивід прав України” це:

1) Проект Конституції;

2) Політичний трактат;

3) Міжнародний документ, у я кому було обґрунтовано створення Української самостійної держави;

4) Акт, у якому проголошувалась необхідність федеративного розвитку України разом із Росією.

9. При вирішенні проблеми Закон-Король, С. Оріховський віддавав перевагу:

1) Закону;

2) Королю;

3) Природному праву;

4) Сейму.

10. Оберіть положення, що не входили до Гадяцького трактату:

1) Відкриття в Україні Двох університетів;

2) Поділ влади на законодавчу та виконавчу;

3) Поділ влади на законодавчу, виконавчу та судову;

4) Надання козакам шляхетства.


ЗАВДАННЯ 23.

Сутність політичних і правових поглядів Михайла Грушевського.

Микола Міхновський – ідеолог українського націоналізму.

1. Хто з українських мислителів ХІХ століття стверджував, що політичні свободи, їх обсяг у державі визначають характер і значен­ня права: 1) Т.Шевченко 2) М.Драгоманов

ЗАВДАННЯ 24.

Літопис Руський”. Загальна характеристика правових та політичних ідей, що знайшли закріплення у Літописі Руському.

Універсали Центральної Ради та Конституція УНР.

1. Хто з українських мислителів ХХ століття вважав необхідним для України, її природною потребою створення Чорноморської федерації, де Україна мала… 1) Ю.Липа 2) Т.Шевченко

ЗАВДАННЯ 25.

Політико-правові погляди Юліана Бачинського та його праця “Україна Irredenta” як політико-правовий документ.

Сутність політико-правових поглядів Вячеслава Липинського.

1. Ідеалом суспільного ладу майбутнього для С.Подолинського була: 1) громада 2) збори

ЗАВДАННЯ 26.

Сутність політико-правових поглядів Станіслава Оріховського та його правові трактати.

Сутність політико-правових ідей Т.Шевченка.

1. Системному аналізу як методу дослідження властива наступна ознака: 1) всеохоплення; 2) недосяжність;

Кого з українських мислителів ХVІІІ століття називали «Україн­ським Сократом», через твердження: Самопі­знання ключ до істини, розуміння свого призначення, місця в суспільстві. Щастя людини у пізнанні, її розум інструмент пізнання.

1) В.Ленін;

2) Платон;

3) Арістотель;

4) Г.Сковорода.

9. Т.Шевченко був прихильником:

1) теорії природного права;

2) нормативістської теорії Кельзена;

3) легістського праворозуміння;

4) агностицизму.

10. Суспільно-політичним ідеалом для Г. Сковороди була:

1) горная республіка

2) демократія

3) охлократія

4) тиранія


ЗАВДАННЯ 27.

Права людини у політико-правовій концепції М.Драгоманова.

Концепція природного права і суспільного договору Я. Козельського.

1. Хто з представників українського націоналізму ХХ століття є автором інтегрального націоналізму, як філософії виживання нації, поставленої на край… 1) К.Маркс 2) Т.Шевченко

ЗАВДАННЯ 28.

Політичні та правові погляди Володимира Винниченка.

Сутність політико-правових поглядів Симона Петлюри.

1. С.Подолинський вважав, що основою майбутньої демократичної держави повинна бути: 1) сім’я 2) громада

ЗАВДАННЯ 29.

Погляди В.Липинського на державу. Форми державного устрою у концепції В.Липинського.

Політико-правові погляди С.Бандери.

1. Перша редакція Литовського статуту вийшла у світ у: 1) 1529 р.; 2) 655 р.;

ЗАВДАННЯ 30.

Правові та політичні ідеї у творчості Тараса Шевченка.

Політичні та правові погляди Володимира Винниченка.

1. Відповідно до положень Литовського Статуту: 1) Католицизм проголошувався єдиною державною релігією; 2) Православ’я проголошувалося єдиною державною релігією;

ПРОГРАМНІ ПИТАННЯ З КУРСУ

“ІСТОРІЯ ПОЛІТИЧНОЇ І ПРАВОВОЇ ДУМКИ В УКРАЇНІ”

Для студентів денної та заочної форм навчання

1. Предмет “Історії політичної і правової думки в Україні” та значення даного курсу. 2. Функції та методологія “Історії політичної та правової думки в Україні”. … 3. Критерії оцінки державно-правових вчень. Місце “Історії політичної та правової думки в Україні” в системі юридичних…

Оцінювання знань студентів з навчальної дисципліни

При відповіді студента на завдання ККР з курсу “Історія політичної і правової думки в Україні” оцінюється: Ø знання студентів історії розвитку ідеї права, процесу формування… Ø вміння самостійно аналізувати наукові концепції та вчення про право та державу, давати їм науково-об’єктивну…

ЗРАЗОК

КОМПЛЕКСНОЇ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

“ІСТОРІЯ ПОЛІТИЧНОЇ І ПРАВОВОЇ ДУМКИ В УКРАЇНІ ”

ВАРІАНТ № 1.

Основні функції та методи дослідження «Історії політичної і правової думки в Україні».

Характеристика Конституції ЗУНР в редакції Станіслава Дністрянського.

3. ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ:

Однією з центральних політичних проблем періоду

1) Питання взаємовідносин світської і церковної влади; 2) Питання державного суверенітету; 3) Питання народного самовизначення;

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

  Індивідуальний підхід в педагогіці вищої школи – це не примха, а необхідність.… “Історія політичної і правової думки в Україні” – складний теоретичний курс. Особливості курсу детермінують відповідні…

Структура есе.

2. Вступ – суть і обґрунтування вибору даної теми, складається з ряду компонентів, пов'язаних логічно і стилістично. На цьому етапі дуже важливо… 3. Основна частина – теоретичні основи обраної проблеми й виклад основного… Ця частина передбачає розвиток аргументації та аналізу, а також обґрунтування їх, виходячи з наявних даних, інших…

ОЦІНЮВАННЯ ЕСЕ

  Критерій Вимоги до студента Максимальна кількість балів Знання і розуміння теоретичного матеріалу … Максимальна кількість балів, яку студент може отримати – 100 балів.

ДОДАТОК 1.

 

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

ЮРИДИЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ

КАФЕДРА ТЕОРІЇ ТА ІСТОРІЇ ДЕРЖАВИ І ПРАВА

РОБОЧИЙ ЗОШИТ

ДЛЯ ВИКОНАННЯ КОМПЛЕКСНОГО ПРАКТИЧНОГО ІНДИВІДУАЛЬНОГО ЗАВДАННЯ З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

«ІСТОРІЯ ПОЛІТИЧНОЇ І ПРАВОВОЇ ДУМКИ В УКРАЇНІ»

ВАРІАНТ № __

 

Виконав

Студент групи ПР - 31

______________________

Перевірив

Доц. Подковенко Т.О.

Оцінка _____ балів

ТЕРНОПІЛЬ – 2013


Список рекомендованих джерел

 

Документи та нормативно-правові акти

1. Кoнcтитуція Укpаїни. Пpийнята Вepxoвнoю Pадoю Укpаїни 28.06.1996 p. // Відомості Верховної Ради України. – 1996. – № 30. – Cт. 141. 2. Акт проголошення незалежності України // Відомості Верховної Ради України.… 3. Вивід прав України. – Львів, 1991. “Вивід прав України. Документи і матеріали до історії української політичної…

Підручники, навчальні посібники

2. Безродний Є. Ф., Ковальчук Г. К., Масний О. С. Світова кла­сична думка про державу і право: Навч. посібник / Є. Ф. Безродний, Г. К. Ковальчук, О.… 3. Бочковський О. Вступ до націології / О. Бочковський. – К., 1998. 4. Демиденко Г.Г. Історія вчень про державу і право / Г.Г. Демиденко. – Харьків: Консум, 2010.

Андрусяк Т. Правові погляди Івана Вагилевича (до 200-річчя від дня народження) / Т. Андрусяк // Вісник Львівського університету. Серія юридична. – 2012. – Випуск 56. – С.65 – 73.

Андрусяк Т. Правові погляди Маркіяна Шашкевича (до 200-річчя від дня народження) / Т.Андрусяк // Вісник Львівського університету. Серія юридична. – 2012. – Випуск 55. – С. 28 – 38.

Андрусяк Т. Старухи: три покоління представників української правової думки в Галичині / Т. Андрусяк // Вісник Львівського університету. Серія юридична. – 2011. – Випуск 54. – С. 36 – 44.

50. Андрусяк Т. Теоретичні основи прав людини в працях Михайла Драгоманова / Т.Андрусяк // Право України. – 1993. – № 1. – С. 33.

51. Андрусяк Т. Шлях до свободи : Михайло Драгоманов про права людини / Т. Андрусяк. – Львів : Світ, 1998. – 189 с.

52. Андрусяк Т. Кость Левицький – адвокат, вчений, політик / Т.Андрусяк // Республіканець. – 1993. – № 7 – 8.

53. Андрусяк Т. Г. В’ячеслав Липинський – будівничий української держави / Т.Андрусяк // Республіканець. – 1993. – № 5.

54. Андрусяк Т. Г. Політична та правова думка українського національно-визвольного руху 40-50 років / Т.Андрусяк // Республіканець. – 1995. – №1 – 2.

55. Андрусяк Т. Г. Свобода народу як основа прав і свобод людини в правовому вченні Михайла Драгоманова / Т.Андрусяк // Республіканець. – 1994. – № 2.

56. Андрусяк Т. Г. Теоретичні основи прав людини в працях Михайла Драгоманова / Т.Андрусяк // Право України. – 1993.– № 1.

57. Антология мировой правовой мысли: В 5-ти т. – М.: Мысль, 1999.

58. Антологія української юридичної думки. В 6 т. / Редк.: Ю. С. Шемшученко (голова та ін.). Том 1: Загальна теорія держави і права, філософія та енциклопедія права / Упорядники: В. Д. Бабкін, І. Б. Усенко, Н. М. Пархоменко; відп. Ред. В. Д. Бабкін, І. Б. Усенко. – К.: Видавничий Дім «Юридична книга», 2002. – 568 с.

59. Армстронг Дж. А. Український націоналізм / Дж.А.Армстронг // Зустрічі. – 1991. – № 2.

60. Багалій Д. Український мандрівний філософ Григорій Сковорода. – К., 1992.

61. Баган О. Націоналізм і націоналістичний рух. Історія та ідеї. – Дрогобич, 1994.

62. Бадяк В., Рогович М. Державно-правові погляди Пилипа Орлика і європейські політичні теорії XVII – XVIII ст. / В. Бадяк, М. Рогович // Державність. – 1994. – № 1 – 2. – С. 12.

63. Банчук О. Погляди українських представників теорії соціального права на проблему розмежування публічного і приватного права / О.Банчук // Право України. – 2005. – № 2. – С. 118.

64. Барладяну-Берладник В. Геополітичні погляди Юрія Липи / В.Барладяну-Берладник // Творчість Юрія Липи в культурно-історичному контексті ХХ століття: Матеріали Всеукраїнської наукоаої конференції, Одеса, 27 – 28 квітня 2000 р. – О.: Астропринт, 2000. – С. 7 – 16.

65. Бахновська І.П. Проблема загальнолюдських основ буття в історії світової думки // Держава і права: Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. Випуск 49. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького НАН України, 2009. – С. 94 – 100.

66. Бачинський Юліан. Україна irredenta / Юліан Бачинський. – К.: Основні цінності, 2003. – 176 с.

67. Бегей І. Політичні інститути суспільства в теоретичній спадщині Юліана Бачинського. – Львів, 1999.

68. Бегей І. Юліан Бачинський: з життєпису політичної та на­укової діяльності. – Львів, 1998.

Бедрій М. Система українського звичаєвого права: історико-правовий аспект / М.Бедрій // Вісник Львівського університету. Серія юридична. – 2011. – Випуск 54. – С. 45 – 51.

70. Бедрій М. Система українського звичаєвого права:історико-правовий аспект / М.Бедрій // Вісник Одеського національного університету. – 2011. – Том 16. – Випуск 9. Правознавство. – С. 45 – 51.

71. Березовський О.М. Революційна українська партія в працях дореволюційних дослідників / О. М. Березовський // Гілея. – 2010. – Вип. 30 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/Gileya/2010_30/Gileya30/I14_doc.pdf

72. Бжевський Р. Переяславська умова в планах Б Хмельницького та “Переяславська легенда” / Р.Бжевський. – Торонто, 1954.

73. Білас Ю. Принципи правової держави в Конституції Пилипа Орлика / Ю. Білас // Конституція – основа державного і суспільного устрою України : матеріали ІІІ міжвузів. наук. читань (до 300-річчя Конституції Пилипа Орлика). – К., 2010. – С. 75 – 79.

Бойко І. Формування та функціонування інституту права власності у Галичині в складі Польського королівства (1349 – 1569 рр.) // Вісник Львівського університету. Серія юридична. – 2009. – Випуск 48. – С. 32 – 38.

75. Бойко І. Про цивільне право Гетьманщини за Кодексом 1743 року / І.Бойко // Право України. – 1999. – № 3. – С.88 – 91.

76. Бойчук А.Ю. Політико-правові погляди Кирила Трильовського / А.Ю.Бойчук // Вісник Одеського національного університету. – 2009. – Том 14. – Випуск 9. Правознавство. – С. 29 – 35.

77. Бондарук Т.І. Науковознавчі категорії "школа", "напрям","концепція", "течія" в юридичній науці / Т.І.Бондарук // Часопис Київського університету права. – 2010. – № 4. – С. 15 – 20.

78. Бостан С.К. Історико-правові аспекти кримінального права в творчій спадщині О.Ф. Кістяківського / С.К.Бостан // Держава та регіони. Науково-виробничий журнал Серія: Право. – 2011. – № 3. – С. 20 – 25.

79. Бочарніков Д. І. Державність Київської Руси очима М. Грушевського / Д.І. Бочарніков // Науковий вісник УАВС. – 1996. – № 2. – С. 62 – 65.

80. Бочарніков Д. І. Київська Русь: від демократії союзу племен до федерації / Д.І. Бочарніков // Нова політика. – 1997. – № 1. – С. 53 – 55.

81. Бочарніков Д. І. М. Грушевський про історію створення та кримінальне право "Руської Правди" / Д.І. Бочарніков // Право України. – 1996. – № 11. – С. 55 – 60.

82. Бочарніков Д. І. Новгородська та Київська Русь. Проблема зіткнення та з’єднання Півночі та Півдня / Д.І. Бочарніков // Науковий вісник УАВС. – 1997. – № 1. – С. 25 – 32.

83. Бочарніков Д. І. Права людини у додержавну та ранньодержавну добу історії України (спроба порівняння реальності їхнього захисту та прогнозу на майбутнє) / Д.І. Бочарніков // Право України. – 1997. – № 3. – С. 73 – 77.

84. Бочарніков Д. І. Чи дійсно юридичне право було єдиним інструментом державного управління суспільством в Київській Русі? / Д.І. Бочарніков // Право України. – 1997. – № 11. – С. 109 – 115.

85. Братасюк М.Г. Ідея народовладдя як засада утвердження правовладдя в працях українських мислителів класичної доби / М.Г.Братасюк // Юридичний часопис Національної академії внутрішніх справ. – 2012. – №1. – С. 3 – 10.

86. Братасюк В. М. Ціннісно-гуманістичний вимір Конституції Пилипа Орлика / В. М. Братасюк // Конституція – основа державного і суспільного устрою України : матеріали ІІІ міжвузів. наук. читань (до 300-річчя Конституції Пилипа Орлика). – К., 2010. – С. 72 – 75.

87. Булашов Г. Український народ у своїх легендах, релігійних поглядах та віруваннях. Космологічні українські погляди та вірування. – К., 1992.

88. Бунчук О.Б. Дослідження правового становища галицького селянства у наукових працях І.Я.Франка / О.Б.Бунчук // Наук. вісн. Чернів. ун-ту. Сер. правознавство. – Чернівці: Рута, 2005. – Вип. 306. – С. 9 – 13.

89. Бунчук О.Б. Загальна характеристика римського права у науковій спадщині І.Я.Франка / О.Б.Бунчук // Держава і право: зб. наук. пр.: Юрид. і політ. науки (спецвипуск). – К. : Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького НАН України, 2007. – С.18 – 23.

90. Бунчук О.Б. І.Я. Франко про самоврядування міст за магдебурзьким правом / О.Б.Бунчук // Наук. вісн. Чернів. ун-ту. Сер. правознавство. – Чернівці: Рута, 2006. – Вип. 365. – С. 44 – 48.

91. Бунчук О.Б. І.Я.Франко про суспільно-політичний устрій західно-українських земель у складі Австро-Угорської імперії / О.Б.Бунчук // Іван Франко і Буковина: матеріали міжнар. наук.-практ. конф., (Чернівці, 22 вересня 2006 р.) – Чернівці: Прут, 2006. – С.67 – 73.

92. Бунчук О.Б. Іван Франко про сільське самоврядування на західно­українських землях другої половини ХІХ століття (історико-правовий аспект) / О.Б.Бунчук // Регіональні аспекти історико-правових досліджень : матеріали ХVІІ міжнар. іст.-прав. конф., (Донецьк, 31 – 3 червня 2007 р.). – Донецьк, 2008. – С. 342 – 353.

93. Бунчук О.Б. Ідеї свободи та рівності у поглядах І.Я.Франка на походження держави / О.Б.Бунчук // Наук. вісн. Чернів. ун-ту. Сер. правознавство. – Чернівці : Рута, 2007. – Вип. 385. – С. 23 – 28.

94. Бунчук О.Б. Міжнародно-правові акти Київської Русі в оцінці І.Я.Франка / О.Б.Бунчук // Наук. вісн. Чернів. ун-ту. Сер. правознавство. – Чернівці : Рута, 2006. – Вип. 333. – С. 37 – 41.

95. Бунчук О.Б. Погляди Івана Франка на походження держави і права (герменевтичний та компаративістський аспекти) / О.Б.Бунчук // Іван Франко: дух, наука, думка, воля (до 150-річчя від дня народження): матеріали міжнар. наук. конгр., (Львів, 27 вересня – 1 жовтня 2006 р.) – Львів, 2009.– С. 161 – 176.

96. Бунчук О.Б. Франкові ідеї федералізму та їх політико-правові інтерпретації / О.Б.Бунчук // Волинь-Житомирщина : іст.-філол. зб. з регіональних проблем. – № 15. – Житомир: Вид-во ЖДУ ім.І.Франка, 2006. – С. 252 – 258.

97. Бунчук О.Б. Історико-правова характеристика становища селян­ства західноукраїнських земель під владою Польщі у науковій спадщині І.Я.Франка / О.Б.Бунчук // Наук. вісн. Чернів. ун-ту. Сер. правознавство. – Чернівці : Рута, 2005. – Вип. 286. – С. 34 – 38.

98. Бутенко А.П. Актуальність досліджень політичної трансформації поглядів М. Міхновського / А.П.Бутенко // Молодь, освіта, наука, культура і національна самосвідомість. – Т. 5. –Збірник матеріалів VIII Всеукраїнської науково-практичної конференції. – К., 2005. – С. 117 – 120.

99. Бутенко А.П. Видавнича діяльність М. Міхновського і її вплив на суспільно-політичний рух в Україні кінця XIX - початку XX ст. / А.П. Бутенко // Вісник Київського славістичного університету. – Київ, 2005. – Вип. № 20. – С. 297 – 305.

100. Бутенко А.П. Вплив діяльності Миколи Міхновського на суспільно-політичне життя України 1899 – 1907 рр. / А.П. Бутенко // Вісник Київського славістичного університету. – Вип. № 18. – Київ, 2004. – С. 241 – 249.

101. Бутенко А.П. Націоналістичні та соціалістичні ідеї в програмі Української народної партії / А.П. Бутенко // Науковий часопис НПУ ім. М.П. Драгоманова. – Серія № 6. – Історичні науки: Зб. наукових праць – К.: НПУ ім. М.П. Драгоманова, 2005. – Випуск 2. – С. 82 – 86.

102. Бутенко А.П. Проблеми міжнаціональних відносин у теоретичному доробку М. Міхновського / А.П.Бутенко// Наукові записки з української історії. Збірник наукових статей. – Вип. 17. – Переяслав-Хмельницький, 2005. – С. 107 – 110.

103. Бутенко А.П. Роль М. Міхновського в українському суспільно-політичному русі / А.П. Бутенко // Молодь, освіта, наука, культура і національна самосвідомість. – Т. 1. – Збірник матеріалів VII Всеукраїнської науково-практичної конференції. – К., 2004. – С. 338 – 341.

104. Бутенко А.П. Українська національна ідея в спадщині М. Міхновського / А.П. Бутенко // Українська національна ідея. Матеріали Міжнародної наукової конференції 23 квітня 2002 р. – К.: Київський міжнародний університет, 2003. – С. 312 – 319.

105. Бутич І. Передмова (до “Щоденника” О. Кістяківського). Кістяківський О. Ф. Щоденник у двох томах. Т. 1. – К., 1994.

106. Василенко Н. Конституция Филиппа Орлика // Академічна юридична думка / Укл. І. Усенко, Т. Бондарук; заг. ред. Ю. Шемшученка. – К., 1998. – С. 135 – 153

107. Вивід прав України. – Л. : МП “Слово”, 1991. – 128 с.

108. Вислобоков К.А. До питання про концептуальні основи джерелознавства історії права / К.А. Вислобоков // Правова держава: Щорічник наукових праць. – 2010. – Вип. 21. – С. 33 – 44.

109. Вовк О.Й. Литовські статути – джерело міського права України XVI – першої половини XIX ст. / О.Й.Вовк // Часопис Київського університету права. – 2012. – № 1. – С. 12 – 15.

110. Вовк Ю. Правовий статус Постійного представництва Уряду УСРР при Уряді СРСР у 20-х роках ХХ століття / Ю.Вовк // Право України. – 2011. – № 10. – С. 292

111. Возьний В. І. Академік Станіслав Северинович Дністрянський: життя і діяльність / В.І. Возьний // Матеріали VI української наукової конференції молодих вчених “Історія науки, освіти і культури в Україні: традиції і сучасність”. – 18 – 19 квітня 1995. – Київ, 1995. – С.18 – 20.

112. Возьний В. І. Внесок С.С. Дністрянського в розбудову української державності / В.І. Возьний // Матеріали VII наукової конференції молодих вчених. Історія освіти, науки і культури в етапах, напрямках, школах, іменах. Київ, 20 – 21 травня 1996. – С.24 – 26.

113. Возьний В. І. Історико-юридична спадщина академіка С.С. Дністрянського / В.І. Возьний // Історія української науки на межі тисячоліть: Зб. наук праць. – Київ, 1999. – С.67 – 72.

114. Возьний В. І. Історія козацької держави і права в творчості академіка Станіслава Севериновича Дністрянського / В.І.Возьний // Матеріали міжвузівської наукової конференції, присвяченої 400-річчю від дня народження Б.Хмельницького. Київ. – 1995. – 20 грудня – С.132 – 135.

115. Возьний В. І. Наукова спадщина академіка Станіслава Дністрянського / В.І.Возьний // Регіональний річник Тернопілля - 96. – Тернопіль, 1997. – С.340 – 343.

116. Возьний В. І. Основоположник українського правознавства. До 125-річчя від дня народження академіка С.С. Дністрянського / В.І.Возьний // Вісник Національної Академії Наук України. – 1995. – №11 – 12. – С.59 – 63.

117. Возьний В. І. Правова концепція С. Дністрянського / В.І.Возьний // Право України. – 1999. – № 6. – С.116 – 118.

118. Возьний В. І. Правознавець і політолог. До 125-річчя від дня народження С.С. Дністрянського / В.І.Возьний // Рідна школа. – 1995. – № 12. – С.22 – 24.

119. Возьний В. І. Шляхи до злагоди С. Дністрянського / В.І.Возьний // Віче. – 1999. – № 5. – С.142 – 146.

120. Возьний В. Правова концепція С.Дністрянського / В.Возьний // Право України. – 1999. – № 6. – С. 16 – 21.

121. Волинець В. Поняття функцій держави у правовій теорії Г.Єллінека: теоретико-методологічні аспекти / В.Волинець // Право України. – 2012. – № 7. – С. 118 – 126.

122. В'ячеслав Липинсъкий. Історико-політична спадщина і су­часна Україна / Ред. Я. Пеленський. – Київ – Філадельфія, 1994. – Т. 1.

123. Габбінет Д.А. Вчення про форму української держави в теоретичній спадщині М.Ю.Шаповала / Д.А.Габбінет // Держава і права: Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. Випуск 52. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького НАН України, 2011. – С. 132 – 136.

124. Габінет Д.А. Відображення ідей про форму української держави в державно-правових поглядах П. І. Чижевського / Д.А.Габінет // Часопис Київського університету права. – 2011. – № 4. – С. 71 – 75.

125. Галицький І.В. Місце толерантності в правовому менталітеті та політико-правовій думці українського суспільства / І.В.Галицький // Часопис Київського університету права. – 2011. – № 2. – С. 44 – 48.

126. Гелів С. Д. Василь Кучабський і його погляди на роль консерватизму в побудові незалежної держави / С.Гелів // Республіканець. – 1994. – №3 – 4.

127. Гетьман І.В. Трансформації у вітчизняній методології праворозуміння під впливом історичної традиції західноєвропейського права / І.В.Гетьман // Проблеми законності. – 2009. – № 106. – С. 18 – 26.

128. Гладун В.О. Адміністративні заходи міського голови І. Гаспринського з питань вирішення міжнаціональних проблем Бахчисарая / В.О.Гладун // Вісник Запорізького юридичного інституту. – Запоріжжя, 2005. – № 4 (33). – С. 19 – 26.

129. Гладун В.О. Висвітлення правової системи Франції у романі «Френкістан Мектюплєрі» Ісмаїла Гаспринського / В.О.Гладун // Матеріали Х Міжнародної історико-правової конференції «Історико-правові проблеми автономізму та федералізму». 22-24 вересня 2003 року, Севастополь. – Сімферополь, 2004. – С. 118 – 119.

130. Гладун В.О. Нормотворча діяльність Ісмаїла Гаспринського у вдосконаленні міської інфраструктури міста Бахчисарая / В.О.Гладун // Науковий вісник Київського національного університету внутрішніх справ. Науково-теоретичний журнал. К., 2006. – № 1. – С. 296 – 301.

131. Гладун В.О. Погляди І. Гаспринського на проблему правосуддя / В.О.Гладун // Вісник Харківського національного університету внутрішніх справ. – Харків, 2006. – Випуск 35. – С. 119 – 123.

132. Гладун В.О. Правова просвіта кримськотатарського народу у поглядах І. Гаспринського / В.О.Гладун // Науковий вісник Київського національного університету внутрішніх справ. Науково-теоретичний журнал. – К., 2006. – № 6. – С. 196 – 173.

133. Гладун В.О. Формування органів Бахчисарайського міського самоврядування в світлі «Городового положення 1870 р.» / В.О.Гладун // Актуальні проблеми сучасної науки в дослідженнях молодих учених. – Сімферополь, 2006. – Вип. № 9. – С. 222 – 228.

134. Гладун В.О. Эмиграционные процессы в крымскотатарском обществе в освещении газеты «Терджиман» / В.О.Гладун // Матеріали ХІV Міжнародної історико-правової конференції «Міграційні процеси в Україні і світі: історико-юридичні аспекти». 4-7 вересня 2005 року, Севастополь. – Сімферополь. – 2006. – С. 90 – 91.

135. Гламазда П. Головне управління місцями замкнення як центральний орган управління тюремною системою української держави П.Скоропадського: структура та функції / П.Гламазда // Підприємництво, господарство і право. – 2011. – № 6.

136. Головко О. Апарат управління фінансами Російської імперії на українських землях у роки Першої світової війни / О.Головко // Право України. – 2005. – № 2.

137. Горбаль В.М. До проблеми теоретичного обгрунтування другого покоління прав людини / В.М.Горбаль // Вісник Запорізького юридичного інституту. – Запоріжжя: Запорізький юрид. ін-т, 2001. – № 1. – С. 207 – 214.

138. Горбаль В.М. Права і свободи особи в українській ліберально-правовій думці (друга половина ХІХ - початок ХХ ст.) / В.М.Горбаль // Україна між минулим і майбутнім: Матеріали всеукраїнської наукової конференції. – Івано-Франківськ: Прикарпатська філія НАВСУ, 2001. – С.127 – 136.

139. Горбаль В.М. Права людини: поняття, сутність та структура / В.М.Горбаль // Вісник університету внутрішніх справ – Харків: УВС, 2001. – Вип.13. – С.66 – 78.

140. Горбаль В.М. Права особи в українській та російській теорії природного права ХІХ – початку ХХ ст. / В.М.Горбаль // Вісник Університету внутрішніх справ. – Харків: УВС, 2000. – Вип.12. – Ч.1. – С.166 – 172.

141. Горленко В.В. Погляди Михайла Драгоманова на реформування українського суспільства / В.В.Горленко // Часопис Київського університету права. – 2010. – № 4. – С. 52 – 54.

142. Горобець В. Запорозький Кіш в політичній структурі козацької України (друга половина XVII – початок XVIII ст.) / В. Горобець // Запорозьке козацтво в українській історії, культурі та національній самосвідомості. – К., 1997.

143. Горский В. С. Образ истории в «Слове о законе и благода­ти» Иллариона / В.С. Горский // Человек и история в средневековой фило­софской мысли русского, украинского и белорусского наро­дов: Сб. науч. трудов. – К., 1987.

144. Горський В. С. Нариси з історії філософської культури Київської Русі. – К., 1993.

145. Гоцуляк Ю.В. Мораль та право у природно-правовій доктрині П. I. Новгородцева / Ю.В.Гоцуляк // Часопис Київського університету права. – 2011. – № 2. – С. 48 – 51.

146. Гоцуляк Ю.В. Правова держава та доктрина природного права у науковій спадщині П.І.Новгородцева / Ю.В.Гоцуляк // Часопис Київського університету права. – 2011. – № 3. – С. 46 – 49.

147. Грабовська Г. Правове забезпечення та розвиток освіти в період діяльності Центральної Ради / Г. Грабовська // Підприємництво, господарство і право. – 2005. – № 6.

148. Грицак Я. Й. “... Дух, що тіло рве до бою ...”. Спроба політичного портрету Івана Франка. – Львів, 1990.

149. Грицак Я. Й. “Молоді” радикали в суспільно-політичному житті Галичини. Записка НТШ, Т. ХХІІ. – Львів, 1991.

150. Грозовський І.М., Єгоров А.М. Проблемні аспекти легітимності Української Держави гетьмана П.Скоропадського / І.М. Грозовський., А.М. Єгоров // Держава та регіони. Науково-виробничий журнал Серія: Право. – 2009. – № 1. – С. 5 – 9.

151. Гураль П. Територіальна громада і проблеми самоврядування в наукових працях Івана Франка / П. Гураль // Іван Франко – письменник, мислитель, громадянин : матеріали міжнар. наук. конф., (Львів, 25-27 верес. 1996 р.) / ред. кол. : Л. Бондар [та ін.]. – Львів : Світ, 1998. – С. 236 – 241.

152. Метельський Р.Е. Драгоманівська політико-правова доктрина: демократія та лібералізм / Р.Е.Метельський // Суспільно-історична спадщина М.П.Драгоманова і сьогодення. – К., 1995. – С.12 – 13.

153. Дайсі А. Вступ до вчення про право конституції / А. Дайсі // Антологія лібералізму: політико-правничі вчення та верховенство права. – К. : Книги для бізнесу, 2008. – С. 511 – 528.

154. Данило Заточник. Слово Данила Заточника, що написав він князю своєму Ярославу Володимировичу // Історія філо­софії України: Хрестоматія. – К., 1993.

155. Депенчук Л. Богдан Кістяківський / Л.Депенчук. – К., 1995.

156. Десницкий С. Слово о прямом й ближнем способе к на­учению о юриспруденци. – М., 1968.

157. Дзевелюк А.В. Правоврозуміння Ю.Чижова / А.В.Дзевелюк // Держава і права: Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. Випуск 47. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького НАН України, 2010. – С. 77 – 81.

158. Дзюба І.Україна у пошуках нової ідентичності: статті, виступи, інтерв’ю, памфлети / Дзюба І. – К.: В-во «Україна», 2006.

159. Доротюк О.Г. Особливості застосування правових норм у працях П.О.Недбайла / О.Г. Доротюк / О.Г.Доротюк // Часопис Київського університету права. – 2010. – № 1. – С. 50 – 56.

160. Драгоманов М. Проект Статуту спілки “Вільний Союз” / М. Драгоманов // Антологія лібералізму. Політико-правничі вчення та верховенство права. – К. : Кн. для бізнесу, 2008. – С. 896 – 988.

161. Ендик Р. Етнонаціональний розвиток України. Терміни, визначення, персоналії. – К., 1993.

162. Єрмолаєв В. До питання про створення незалежної Української держави (1648-1654 рр.) / В.Єрмолаєв // Вісник Академії правових наук України. – 2000. – 2(21).– С. 62 – 69.

163. Єрмоленко І. Проблема методології дослідження правових феноменів у творчості Б.Кістяківського / І.Єрмоленко // Підприємництво, господарство і право. – 2009. – № 8.

164. Єрмоленко І. Співвідношення категорій «право», «закон», «моральність», у теоретико-правовій концепції Б.О.Кістяківського / І.Єрмоленко // Юридична Україна. – 2009. – № 7. – С.7 – 11.

165. Єрмоленко І.Я. Держава і право як різні модуси єдиної субстанції у науково-теоретичній спадщині Б.О.Кістяківського / І.Я.Єрмоленко // Часопис Київського університету права. – 2010. – № 1. – С. 57– 62.

166. Забігайло В. К. Суспільно-політичні погляди Івана Франка: історична правда і вигадки фальсифікаторів / В. К. Забігайло, О. Л. Копиленко // Філософ. думка. – 1987. – №5. – С. 69 – 78.

167. Заворотченко Т.М. Історія відродження та розвитку ідеї політичних прав людини в дореволюційний період / Т.М. Заворотченко // Право і суспільство. Науковий журнал. – 2009. – № 1. – С. 27 – 30.

168. Задорожний Ю. Роль римського права у контексті формування правової доктрини в країнах романо-германської правової сім‘ї / Задорожний Ю. // Право України. – 2006. – № 10. – С. 24.

169. Замлинський В. Творець першої української конституції (Пилип Орлик) // Українська ідея. Перші речники. – К., 1994.

170. Запорожець М. О. Філософія П. Д. Юркевича в контексті історико-філософського процесу України. – К., 2000.

171. Захара І. С. Стефан Яворський. – Львів, 1991.

172. Землянська В.В. Діяльність надзвичайних військових судів у добу Директорії / В.Землянська // Право України. –2000. – №10. – С.107 – 109.

173. Землянська В.В. Кримінально-процесуальне законодавство в період Директорії / В.Землянська // Матеріали міжнародної історично-правової конференції в м.Казімеж Дольний над Віслою 4 – 6 грудня 2000 р. – Люблін – Львів: Druk Tor. – 2002. – С.93 – 99.

174. Землянська В.В. Кримінально-процесуальне законодавство часів Центральної Ради / В.Землянська // Право України. – 2001. – №12. – С.137 – 139.

175. Землянська В.В. Організація військово-судових установ в Українській Народній Республіці / В.Землянська // Вісник Львівського університету. Серія: Юридична. – Львів. – 2001. – Вип. 36. – С.100 – 103.

176. Землянська В.В. Про судове законодавство гетьмана Скоропадського / В.Землянська // Вісник Львівського університету. Серія: Юридична. – Львів. – 2000. – Вип. 35. – С.95 –100.

177. Землянська В.В. Становлення українського кримінально-процесуального законодавства в період Директорії / В.Землянська // Проблеми державотворення і захисту прав людини в Україні: Матеріали VII регіональної науково-практичної конференції (13-14 лютого 2001). – Львів: Юридичний факультет Львівського національного університету імені Івана Франка. – 2001. – С.15 – 17.

178. Землянська В.В. Судова система Центральної Ради / В.Землянська // Вісник Львівського інституту внутрішніх справ. – 1999. – №1. – С.159 – 169.

179. Землянська В. Судове законодавство Директорії / В.Землянська // Право України. – 2000. – № 1.– С.125 – 129.

180. Инквизитор: Сталинский прокурор Вышинский // Сост. и общ. ред. О. Е. Кутафина. – М.: Республика, 1999.

Бойко. життєвий і творчий шлях проф. В.С.Кульчицького (1919 – 2009). / І.Бойко // Вісник Львівського університету. Серія юридична. – 2011. – Випуск 53. – С. 45 – 49.

182. Іващенко В.А. Нормативно-правове оформлення податкової політики Центральної Ради та Генерального секретаріату в аграрному секторі економіки УНР (жовтень 1917 – квітень 1918 р.) / В.А.Іващенко // Часопис Київського університету права. – 2012. – № 1. – С. 26 – 28.

183. Ігнатович Е. В. Україна – Terra incognita. Новий погляд на невідомі факти I – V століть нашої ери. – К., 1992.

184. Іларіон Київський. Слово про закон і благодать // Історія філософії України: Хрестоматія. – К., 1993.

185. Ісаєвич Я. Д. Братства та їх роль в розвитку української культури XVI – XVIII ст. – К., 1966.

186. Калинович В. І. Політичні процеси Івана Франка та його товаришів / В. І. Калинович. – Львів : Вид-во Львів. ун-ту, 1967. – 155 с.

187. Калинович В. Критика Михайлом Павликом буржуазної держави і права / В.Калинович // Вісник Львівського університету, 1971.

188. Кармазіна М. С. Ідея державності в українській політич­ній думці (кінець XIX – початок XX ст.). – К., 1998.

189. Катрич В. М. Революційно-демократичні погляди Івана Франка на походження та суть держави / В. М. Катрич // Вісн. Київ. держ. ун-ту. – 1978. – №14. – С. 19 – 27.

190. Кахнич В. Казимир Пшибиловський – видатний історик права Львівського університету (1900 – 1987) / В.Кахнич // Право України. – 2011.– № 11 – 12. – С. 283.

191. Кистяковський Б. А. Социальные науки и право. Очерки по методологии социальных наук й общей теории права. – Москва, 1916.

192. Кістяківський Б. Соціальні науки і право / Б. Кістяківський // Антологія лібералізму. Політико-правові вчення та верховенство права. – К., 2008. – 992 с.

193. Клевченя А. С. Социально-политические идеи в творчестве Кирилла Туровского // Отечественная общественная мысль эпохи Средневековья: Сб. науч. трудов. – К., 1988.

194. Клід Б. Народництво Володимира Антоновича / Б.Клід // Голос України. – 2001. – 11 серпня.

195. Коваль А. Джерела та форми права в правовій концепції Станіслава Дністрянського / А.Коваль // Збірник наукових праць Одеської національної юридичної академії “Актуальні проблеми держави і права”. – Вип. 16. – Одеса, 2002. – С. 107 – 111.

Коваль А. Загальнотеоретичні погляди Станіслава Севериновича Дністрянського на процеси формування держави / А.Коваль // Вісник Львівського університету. Серія юридична. – 2009. – Випуск 48. – С. 28 – 31.

Коваль А. Засадничі погляди Станіслава Дністрянського на основи права та держави / А.Коваль // Вісник Львівського університету. Серія юридична. – 2012. – Випуск 55. – С. 74 – 78.

198. Коваль А. Ідея національної держави у правових поглядах Станіслава Дністрянського / А.Коваль // Матеріали VII регіональної науково практичної конференції (13-14 лютого 2001 р.) „Проблеми державотворення і захисту прав людини в Україні”. – 2001. – С. 28 – 30.

199. Коваль А. Погляди С.Дністрянського на правознавство як науку / А.Коваль // Збірник наукових праць Одеської національної юридичної академії „Актуальні проблеми держави і права”. – 2004. – Вип.22. – С. 78 – 82.

200. Коваль А. Погляди Станіслава Дністрянського на права людини та громадянина / А.Коваль // Збірник наукових праць Одеської національної юридичної академії “Актуальні проблеми політики”. – Вип. 13 – 14. – Одеса, 2002. – С. 883 – 888.

Коваль А. Поняття «народу» та «національних держав» у творчій спадщині С. Дністрянського / А.Коваль // Вісник Львівського університету. Серія юридична. – 2011. – Випуск 53. – С. 64 – 68.

202. Коваль А. Поняття, форми та види міждержавних і міжнародних відносин у концепції С.Дністрянського / А.Коваль // Життя і право. Львівський правничий часопис. – 2005. – № 1. – С. 23 – 27.

203. Коваль А. Право народу на самовизначення в творчій спадщині Станіслава Дністрянського / А.Коваль // Науковий збірник ЮІ ТАНГ “Актуальні проблеми правознавства”. – Вип. 2. – Тернопіль, 2001. – С. 78 – 81.

204. Коваль А. Соціальне поняття права в правовій концепції С.Дністрянського / А.Коваль // Вісник Львівського національного університету імені Івана Франка. Серія юридична. – Вип. 36. – Львів, 2000. – С. 170 – 175.

205. Коваль А. Станіслав Дністрянський – визначний український правознавець / А.Коваль // Вісник Хмельницького інституту регіонального управління та права. Матеріали міжнародної наукової конференції студентів та аспірантів „Актуальні проблеми правознавства очима молодих вчених”.— Спецвипуск № 1. – Хмельницький, 2002. – С. 38 – 39.

206. Коваль А. Суспільні зв’язки – основа правової концепції Станіслава Дністрянського / А.Коваль // Вісник Львівського національного університету імені Івана Франка. Серія юридична. – Вип. 35. – Львів, 1999. – С. 150 – 154.

207. Ковальва С.Г. Суб’єкти правовідносин у литовсько-руському праві ХІV – ХV ст. / С.Г.Ковальова // Правова держава: Щорічник наукових праць. – 2011. – Вип. 22. – С. 120 – 125.

208. Ковальчук О.М. Викладання теорії права в перші роки заснування Київського університету / О.М.Ковальчук //Вісник Київського університету. Юридичні науки. – 1990. – №31. – С.79 – 81.

209. Ковальчук О.М. Історико-правовий напрям на юридичному факультеті Київського університету (середина XIX - початок XX ст.) / О.М.Ковальчук // Проблеми правознавства. – 1991. – №53. – С. 29 – 33.

210. Ковальчук О.М. Історико-соціологічна теорія права у працях О.Ф.Кістяківського / О.М.Ковальчук //Матеріали науково-теоретичної конференції “Історія розвитку правової думки у Київському університеті у рамках святкування 165-ої річниці Київського університету імені Тараса Шевченка”. //Вісник Київського університету. Юридичні науки. – К. – 2000. – № 39. – С.23 – 29.

211. Ковальчук О.М. Нормативно-соціологічний напрям у працях Є.В.Спекторського (1875-1951). / О.М.Ковальчук // Науковий вісник Чернівецького університету: Правознавство. – 2002. – Вип. 131. – С. 17 – 21.

212. Ковальчук О.М. Природно-правова теорія права у працях Є.М.Трубецького / О.М.Ковальчук //Держава і право. Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. – Вип. 14. – К. – 2001. – С. 478 – 485.

213. Ковальчук О.М. Природно-правова теорія права у працях Є.М.Трубецького / О.М.Ковальчук // Держава і право. Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. – Вип. 14. – К. – 2001. – С. 478 – 485.

214. Коган Ю. Я. Просветитель XVIII века Я. П. Козельский. – М., 1958.

215. Козаченко А. Про державну владу Б.Хмельницького: окремі питання / А.Козаченко // Право України. – 1998. – № 2. – С. 89.

216. Комзюк Л.Т. Концепція політичної самостійності України М.П. Драгоманова і українська політико-правова думка кінця ХІХ - початку ХХ століть / Л.Т. Комзюк // Науковий вісник ВДУ: Журнал Волинського державного університету ім. Лесі Українки. Юридичні науки. – 1997. – №10. – С.54 – 57.

217. Комзюк Л.Т. М.П. Драгоманов як ідеолог українського національного руху / Л.Т. Комзюк // Проблеми історії національного руху на Україні (до 1917 р.): Тези доповідей Другої всеукраїнської наук.-теор. конференції /Ін-т історії України АН України. – Київ – Миколаїв: Б.в., 1992. – С.12 – 13.

218. Комзюк Л.Т. До питання про критичну оцінку В.І. Леніним деяких аспектів ідейної спадщини М.П. Драгоманова / Л.Т. Комзюк // Михайло Драгоманов і українське національне відродження: Тези доповідей і повідомлень Республіканської наук. конференції молодих вчених, присвяченої 150-річчю з дня народження М.П. Драгоманова. – К.: Київ. держ. ун-т, 1991. – С.4 – 5.

219. Комзюк Л.Т. Домінанти вітчизняної політико-правової думки: Конституційні проекти М.Драгоманова і М.Міхновського в контексті протистояння, діалогу і синтезу альтернативних концепцій самостійності України / Л.Т. Комзюк // Віче. – 1997. – №12. – С.121 – 130.

220. Комзюк Л.Т. Драгоманівська автономістсько-федералістська концепція політичної самостійності України і західноукраїнська політико-правова думка кінця ХІХ - початку ХХ століть / Л.Т. Комзюк // Вісник Університету внутрішніх справ. – 1998. – Вип. 3 – 4. – С.102 – 108.

221. Комзюк Л.Т. Драгоманівська візія українського націоналізму: пережите й актуальне / Л.Т.Комзюк // Другий міжнародний конгрес україністів, Львів, 22-28 серпня 1993 р.: Доповіді і повідомлення /Міжнародна асоціація україністів, АН України. – Львів: Б.в., 1994. – С.251 – 252.

222. Комзюк Л.Т. Драгоманівська концепція конституційно-правових перетворень форми державного устрою Росії століть / Л.Т. Комзюк // Науковий вісник ВДУ: Журнал Волинського державного університету ім. Лесі Українки. Юридичні науки. – 1997. – №10. – С.58 – 60.

223. Комзюк Л.Т. Драгоманов і Грушевський: Еволюція конституційно-правової концепції політичної самостійності України / Л.Т. Комзюк // Суспільствознавчі науки та відродження нації: Збірник наукових праць. Кн.ІІ //АН вищої школи України, Волин. ун-т ім. Лесі Українки, Волин. Академ. Дім. – Луцьк: Б.в., 1997. – С.70 – 76.

224. Комзюк Л. Порівняльний аналіз конституційно-правових концепцій самостійності України Драгоманова і Міхновського / Л.Комзюк // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Юридичні науки. – 2010. – № 83. – С. 13 – 18.

225. Комзюк Л.Т. Конституційно-правова доктрина М. Драгоманова: Наукове видання. – Луцьк: Надстир’я, 1997. – 72 с.

226. Копиленко М. Л. Слідами затривалої полеміки (Що Іван Франко не прийняв у марксизмі і що марксизм не зрозумів у Франка) / М. Л.Копиленко, О. Л. Копиленко // Філос. і соціол. думка. – 1990. – №12. – С. 97 – 107.

227. Копиленко О. “Наша ціль – людське щастя і воля” : до 140-річчя Івана Франка / О. Копиленко // Юрид. вісник Укр.. – 1996. – С. 8.

228. Копиленко О. Великий Каменяр (до 140-річчя від дня народження Івана Франка) / О. Копиленко, М. Копиленко // Право України. – 1996. – №12. – С. 83–87.

229. Копиленко О. Л. “Українська ідея” М.Грушевського: історія і сучасність / О. Л. Копиленко. – К. : Либідь, 1991. – 184 с.

230. Копиленко О. Л. Політико-правові ідеї Т.Шевченка та І.Франка в сучасній ідеологічній боротьбі / О. Л. Копиленко. – К. : Наук. думка, 1990. – 116 с.

231. Копиленко О. “Українська ідея” М. Грушевського. Історія і сучасність. – К., 1991.

232. Копиленко О. Л. Політико-правові ідеї Т. Шевченка та І. Франка в сучасній ідеологічній боротьбі. – К., 1990.

233. Копиленко О. Л., Копиленко М. Л. Пантелеймон Куліш: “Я піонер з сокирою важкою” / О.Л.Копиленко // Віче. – 1994. – № 7 (28).

234. Копиленко О. Л., Копиленко М. Л. Тарас Шевченко: “... думать, сіять, не ждать” / О.Л.Копиленко // Віче. – 1994. – № 6 (27).

235. Копыленко А. Л. Набросок к политическому портрету Михаила Грушевского / А.Л.Копиленко // Государство и право. – 1992. – № 4.

236. Корольов Г. Ідея автономізму в уявленнях діячів та сучасників доби Центральної Ради / Г.Корольов // Проблеми вивчення історії Української революції 1917 – 1921 років. Збірник наукових статей / Гол. ред. Р. Я. Пиріг. НАН України. Інститут історії України. – К.: Інститут історії України, 2012. – Вип. 7. – С.126 – 147.

237. Корчевна Л. О. Закон розвитку права Льва Петражицького / Л.О.Корчевна // Вісник Одеського національного університету. – 2011. – Том 16. – Випуск 9. Правознавство. – С. 15 – 22.

238. Костицький М.В. Українська політико-правова доктрина як основа формування судових і правоохоронних органів / М.В.Костицький // Науковий вісник Української академії внутрішніх справ. – 1996. – № 1. – С. 21 – 27.

239. Костицький М. В. Політико-правові ідеї братського руху на Україні та в Білорусії (Актуальні проблеми патріотичного і інтернаціонального у вихованні студентської молоді. Тези наук.-практичної конференції. – Львів, 1989.

240. Костомаров М. I. Книги буття українського наро­ду. Дві руські народності // Історія філософії України: Хрестоматія. – К.: Либідь, 1993.

241. Костомаров Н. Мазепинцы // Костомаров Н. Руина. Мазепа. Мазепинцы. – М., 1995.

242. Косьмій М.М. Християнська етика в житті українців в період від тоталітаризму до демократії / М.М.Косьмій // Науково-інформаційний вісник Івано-Франківського університету права імені Короля Данила Галицького. – Івано-Франківськ: Редакційно-видавничий відділ Івано-Франківського університету права імені Короля Данила Галицького, 2012. – Вип.5. – С.63 – 66.

243. Кравчук М. Збройні Сили Української Народної Республіки / М.Кравчук // Право України. – 1998. –№ 7.– С.106 – 111.

244. Кресін О. Конституційна проблематика відносин Війська Запорозького з Російською державою в 1654 – 1709 роках / О.Кресін // Держава і право: Зб. наук. пр. − Вип. 6. − К., 2000. – С. 67.

245. Кресін О. Політичний і правовий виміри Конституції Пилипа Орлика: до 300-річчя видатної пам’ятки / О.Кресін // Юридичний журнал. – 2010. – № 4.

246. Кресін О. Правові проблеми відносин Війська Запорозького з Кримським ханством у діяльності першої української політичної еміграції першої половини XVIII ст. / О.Кресін // Держава і право: Зб. наук. пр. – Вип. 8. – К., 2000. – С. 81.

247. Кресін О.В. Кресін О.В.Кримське ханство: правовий вимір державності // Правова держава. Щорічник наукових праць. – Вип. 11. – К., 2000. – С. 477 – 486.

248. Кресін О.В. Політичний та правовий вимір відносин Війська Запорозького з Кримським ханством у 1648 – 1708 рр. / О.Кресін // Держава і право. Зб. наук. праць. – Вип. 7. – К., 2000. – С.106 – 124.

249. Кресін О.В. “Бендерська комісія” 1709 року і питання про політичні та правові основи організації влади у Гетьманщині / О.Кресін // Держава і право. Зб. наук. праць. – Вип. 3. – К., 1999. – С. 23 – 30.

250. Кресін О.В. Гетьман Пилип Орлик і його Конституція. – К., 1993. – 80 с.

251. Кресін О.В. Запорозька Січ / О.Кресін // Юридична енциклопедія. – Т. 2.– К., 1999. – C. 518 – 521.

252. Кресін О.В. Козацтво // Юридична енциклопедія. – Т. 3. – К., 2001. – С. 141 – 142.

253. Кресін О.В. Конституційна проблематика відносин Війська Запорозького з Російською державою в 1654 – 1709 роках / О.Кресін // Держава і право. Зб. наук. праць. – Вип. 6. – К., 2000. – С. 63 – 79.

254. Кресін О.В. Конституція Пилипа Орлика // Юридична енциклопедія. – Т. 3. – К., 2001. – С. 297 – 298.

255. Кресін О.В. Кримське ханство // Юридична енциклопедія. – Т. 3. – К., 2001. – С. 413 – 416.

256. Кресін О.В. Літопис Г. Грабянки // Юридична енциклопедія. – Т. 3. – К., 2001. – С. 505 – 507.

257. Кресін О.В. Літопис С. Величка // Юридична енциклопедія. – Т. 3. – К., 2001. – С. 507 – 508.

258. Кресін О.В. Мазепа І. С. // Юридична енциклопедія. – Т. 3. – К., 2001. – С. 549 – 550.

259. Кресін О.В. Мазепа та мазепинство у науковій спадщині Михайла Грушевського / О.Кресін // Михайло Грушевський і сучасність. Матеріали міжнар. конф. – К., 1998. – С. 32 – 34.

260. Кресін О.В. Мазепинці. – К., 1994. – 112 с.

261. Кресін О.В. П. Орлик, Г. Грабянка і народження хозарського міфу / О.Кресін // Третя академія пам’яті професора Володимира Антоновича. – К., 1996. – С. 490 – 499.

262. Кресін О.В. Перша конституція Української держави / О.Кресін // Історико-культурна спадщина Глухівщини. – Глухів, 1992. – С. 23 – 25.

263. Кресін О.В. Питання про юридичні аспекти відносин Війська Запорозького з Річчю Посполитою в період гетьманування Івана Мазепи (1687 – 1709 рр.) та у діяльності української політичної еміграції XVIII ст. / О.Кресін // Держава і право. Зб. наук. праць. – Вип. 9. – К., 2001. – С. 77 – 94.

264. Кресін О.В. Політико-правова проблематика українсько-польських договорів XVII ст. / О.Кресін // Держава і право. Зб. наук. праць. – Вип. 4. – К., 1999. – С. 59 – 66.

265. Кресін О.В. Політико-правовий зміст формування нової державницької ідеї “мазепинським” рухом / О.Кресін // Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ України. – 1999. – № 1. – C. 240 – 245.

266. Кресін О.В. Політико-правові аспекти відносин Запорозької Січі з Кримським ханством у 1687 – 1708 рр. / О.Кресін //Вісник університету внутрішніх справ. – 1999. – Вип. 7. – Ч.2. – Харків, 1999. – С. 96 – 106.

267. Кресін О.В. Правові проблеми відносин Війська Запорозького з Кримським ханством у діяльності першої української політичної еміграції першої половини XVIII ст. / О.Кресін // Держава і право. Зб. наук. праць. – Вип. 8. – К., 2000. – С. 78 – 89.

268. Кресін О.В. Традиції українського державотворення у новій конституції України / О.Кресін // Проблеми правознавства та правоохоронної діяльності. Зб. наук. статей. – № 2 (1998). – Донецьк, 1998. – C. 90 – 96.

269. Кресін О.В. Традиції українського державотворення у новій Конституції України / О.Кресін // Проблеми освіти. Наук.-метод. збірник. – Вип. 15. – К., 1998. – С. 79 – 85.

270. Кресін О.В. Український хозаризм як вияв свідомості української еліти у XVIII ст. / О.Кресін // Державна ідеологія в сучасній Україні. – К., 1995. – С. 31 – 33.

271. Кресіна І., Подорожна Т. Історія українського конституційного процесу: етапи роботи над Основним Законом / І.Кресіна, Т.Подорожна // Право України. – 2012. – № 6. – С.404 – 406.

272. Кулик С. “Самостійна Україна” М.Міхновського та дискусії навколо неї / С.Кулик // Збірник навчально-методичних матеріалів і наукових статей історичного факультету. – Луцьк: Редакційно-видавничий відділ “Вежа” Волинського державного університету імені Лесі Українки, 2001. – Випуск 6. – С. 29 – 33.

273. Кулик С. Військово-політична діяльність Миколи Міхновського / С.Кулик // Держава і право: Збірник наукових праць. Інститут держави і права імені В.М.Корецького НАН України. Серія Юридичні і політичні науки. – К.: Інститут держави і права імені В.М.Корецького НАН України. – 2002. – Випуск 19. – С. 604 – 611.

274. Кулик С. Діяльність Української народної партії Миколи Міхновського / С.Кулик // Українське державотворення: уроки, проблеми, перспективи: Матеріали науково-практичної конференції. – Львів: Видавництво Української Академії державного управління при Президентові України, Львівський філіал, 2001. – Частина 1. – С. 63 – 67.

275. Кулик С. Конституція “Самостійної України” Миколи Міхновського / С.Кулик // Держава і право: Збірник наукових праць. Інститут держави і права імені В.М.Корецького НАН України. Серія Юридичні і політичні науки. – К.: Інститут держави і права імені В.М.Корецького НАН України. – 2002. – Випуск 18. – С. 86 – 92.

276. Кулик С. М.Міхновський й питання української інтелігенції початку ХХ століття / С.Кулик // Історико-політичні проблеми сучасного світу. Збірник наукових статей. – Чернівці: Рута, 2002. – С. 80 – 86.

277. Кулик С. Микола Іванович Міхновський: огляд політичної діяльності / С.Кулик // Збірник навчально-методичних матеріалів і наукових статей історичного факультету. – Луцьк: РВВ “Вежа” Волинського державного університету, 1999. – Випуск 4. – С. 181 – 187.

278. Кулик С. Націоналізм Миколи Міхновського / С.Кулик // Бібліотечка молодого націоналіста №21. Україна ХХІ століття: мета і шлях (матеріали науково-теоретичної конференції). – К.: Українська видавнича спілка. – 2002. – Частина І. – С. 13 – 14.

279. Кулик С. Національна ідея Миколи Міхновського / С.Кулик // Українська національна ідея: реалії та перспективи розвитку: Матеріали Всеукраїнського теоретичного семінару (круглого столу). – Львів: МІОК, 2000. – Випуск 4. – С. 5 – 11.

280. Кульчицкий В. С. Иван Франко об Австрийской конституции 1867 года / В. С. Кульчицкий // Правоведение. – 1971.– № 6. – С. 75 – 79.

281. Кульчицький В. Іван Франко про Австрійську Конституцію 1867 р. / В. Кульчицький, І. Бойко // Право України. – 2006. – №5. – С. 153 – 156.

282. Кульчицький В. С. Критика І.Франком буржуазного виборчого права / В. С. Кульчицький, Н. І. Тітова. – Львів, 1939. – 23 с.

283. Кульчицький В., Бойко І., Сидорчук О. Фундатор судової реформи у царській Росії С.І.Зарудний та суд присяжних / В.Кульчицький, І.Бойко, О.Сидорчук // Право України. – 2004. – № 8. – С. 114.

Кульчицький П. Законодавство Західно-Української Народної Республіки: проблеми дослідження / П.Кульчицький // Вісник Львівського університету. Серія юридична. – 2012. – Випуск 56. – С. 111 – 116.

285. Курочкіна Н.М. Інтуїтивне право та його місце в психологічній теорії Л.Петражицького / Н.М.Курочкіна // Часопис Київського університету права. – 2006. – № 1. – С. 54 – 60.

286. Кутателадзе О., Шишкін В. Савіньї — один з фундаторів історичної школи права / О.Кутателадзе, В.Шишкін // Право України. – 2004. – № 7. – С. 134.

287. Кухта Б. З історії української політичної думки. – К 1994.

288. Куян І.А. Розвиток вчення про суверенітет в українській та російській конституційно-правовій думці дорадянського періоду / І.А.Куян // Часопис Київського університету права. – 2011. – № 1. – С. 86 – 90.

289. Левченков О.І. О проблеме относительной самостоятельности государства в работах Н.К.Михайловского / О.Левченков // Межвузовский сборник научных статей, посвященных 75-летию ЛСХИ. – Луганск, 1996. – С.99 – 101.

290. Левченков О.І. Державно-правові погляди М.К. Михайловського / О.Левченков // Актуальні проблеми сучасної науки в дослідженнях молодих вчених. – Вип.5 – 6. – Харків : РВВ УВС МВС "Основа", 1998. – С.53 – 60.

291. Левченков О.І. Идеи Н.К. Михайловского о государстве и праве и современность: Монография. - Луганск: РИО ЛИВД МВД, 1998. – 113 с.

292. Левченков О.І. Источники (формы) права / О.Левченков // Государственно-правовые дисциплины: Методические материалы для самостоятельного изучения. – Луганск: РИО ЛИВД МВД, 1996. – С.17 – 35.

293. Левченков О.І. Об одном из условий гарантий прав и свобод человека / О.Левченков // Актуальные проблемы подготовки специалистов для системы МВД: Материалы научно-методической конференции. – Луганск: РИО ЛИВД МВД, 1996. – С.35 – 37.

294. Левченков О.І. Проблема прав и свобод в работах Н.К. Михайловского / О.Левченков // Творческое наследие П.И. Новгородцева (к 130-летию со дня рождения) и актуальные проблемы построения правового государства в Украине: Межвузовская научно-практическая конференция. – Луганск: РИО ЛИВД МВД, 1996. – С.49 – 52.

295. Левченков О.І. Проблема прав і свобод в працях М.К. Михайловського / О.Левченков // Вісник Луганського інституту внутрішніх справ. – № 1. – Луганськ : РВВ ЛІВС МВС, 1998. – С.60 – 68.

296. Левченков О.І. Происхождение, сущность государства и права в работах Н.К. Михайловского / О.Левченков // Человеческий фактор в повышении эффективности деятельности правоохранительных органов: Материалы международной научно-практической конференции. – Луганск: РИО ЛИВД МВД, 1995. – С.21 – 23.

297. Левченков О.І. Роль государства и права в разрешении конфликтов переходного периода и перспективы развития Украины в направлении гуманизма / О.Левченков // Человек, время, гуманизм.– Луганск : Світлиця, 1998. – С.188 – 201.

298. Лемещенко К.Б. Костомаров М.І. про місцеве самоврядування як форму управління в українській державі / К.Б.Лемещенко // Часопис Київського університету права. – 2007. – № 2. – С. 45 – 50.

299. Липа Ю. Союз Визволення України. – Одеса, 1917. – 30 с.

300. Литвинов В. Д. Проблема государства в трудах С. Ориховского // Отечественная мысль эпохи Средневековья: Сб. науч. тр. – К., 1987.

301. Лібералізм. Антологія / Упоряд. О. Проценко, В. Лісо­вий. – К., 2002.

302. Лук’яненко Л. Г. Не дам загинуть Україні! – К., 1994.

303. Лукашевич О., Манжул К. «Конституція» Пилипа Орлика – історико-правова пам’ятка XVIII ст. – Х., 1996. – 35 с.

304. Луцький І. Характеристика світоглядних джерел українського права / І.Луцький // Підприємництво, господарство і право. – 2011. – № 6.

305. Луцький І.М. Вплив християнської етики на перший і другий Литовські статути / І.М.Луцький // Держава і права: Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. Випуск 47. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького НАН України, 2010. – С. 89 – 94.

306. Луцький І.М. Історичні етапи філософсько-правової думки України / І.М.Луцький // Науково-інформаційний вісник Івано-Франківського університету права імені Короля Данила галицького. – Івано-Франківськ : Редакційно-видавничий відділ Івано-Франківського університету права імені Короля Данила Галицького, 2012. – Вип.5. – С.17 – 21.

307. Луцький І.М. Християнські основи філософії і правових поглядів М. Драгоманова / І.М.Луцький // Часопис Київського університету права. – 2011. – № 2. – С. 29 – 33.

308. Львова О.Л. Вплив християнських мислителів на розвиток природно-правової ідеї та її відображення в Конституції України / О.Л.Львова // Правова держава: Щорічник наукових праць. – 2011. – Вип. 22. – С. 165 – 173.

309. Любченко Д. Поняття суб’єкта злочину за “Правами за якими судиться малоросійський народ” (1743 р) / Д.Любченко // Право України. – 2005. – № 2.

310. Людвік В. Д. Виникнення та розвиток ідеї народного суверенітету у вченнях філософів Стародавнього світу / В. Д. Людвік // Право і суспільство : науковий журнал. – 2008. – №4. – С. 69 – 72.

311. Людвік В. Д. Витоки ідеї народного суверенітету у вченнях філософів Стародавнього світу / В.Д.Людвік // Юриспруденція XXI століття: теорія та практика : збірник тез. — Дніпропетровськ: Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ, 2008. — С. 36—41

312. Людвік В. Д. Ідея народного суверенітету в політико-правових поглядах Б. Хмельницького, І.Мазепи, П. Орлика / В. Д. Людвік // Вісник Харківського національного університету імені В. Н.Каразіна. Серія: Право. – 2008. – № 817. – Вип. 1 (3). – С. 166 – 170.

313. Людвік В. Д. Ідея народного суверенітету в політико-правовій концепції П. Орлика / В. Д.Людвік // Від громадянського суспільства – до правової держави. Тези III Міжнародної науково-практичної конференції. – Х.: Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна, 2008. – С. 70 – 71.

314. Людвік В. Д. Політичні права і свободи громадян України – основа принципу народного суверенітету / В. Д. Людвік // Науковий вісник Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ : збірник наукових праць. – 2008. – № 2. – С. 62 – 67.

315. Людвік В. Д. Принцип народного суверенітету в «Суспільному договорі» Жан-Жака Руссо: спроба критичного аналізу / В. Д. Людвік // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2005. – № 29. – С. 126 – 131.

316. Людвік В. Д. Принципи права як універсальні правові регулятори: поняття та значення / В.Д.Людвік // Науковий вісник Юридичної академії Міністерства внутрішніх справ : збірник наукових праць. – 2005. – № 1. – С. 75 – 80.

317. Магновський I. Вiдображення гарантiй прав i свобод людини та громадянина у поглядах М.Драгоманова та М.Ковалевського / І. Магновський // Право України. – 2002. – № 5. – С. 137.

318. Мазур А.П. Вклад И.И. Петрункевича в разработку концепции формы государства / Г.П.Мазур // Історико-правові проблеми автономізму та федералізму. Матеріали Х-ї Міжнародної історико-правової конференції 22-24 вересня 2003 року. – Сімферополь, 2004. – С.155 – 159.

319. Мазур Г.П. Державно-правові погляди І.І. Петрункевича / Г.П.Мазур // Право і безпека. – 2006. – Т.5. – № 2. С. 138 – 142.

320. Мазур Г.П. Діяльність І.І. Петрункевича в І Державній Думі / Г.П.Мазур // Матеріали VI звітної науково-практичної конференції науково-педагогічного персоналу, курсантів і студентів Кримського юридичного інституту Національного університету внутрішніх справ: у 2 ч. – Сімферополь: ДОЛЯ, 2004. – Ч. 2. – С.22 – 29.

321. Мазур Г.П. Модель конституційної юстиції І.І. Петрункевича та її значення для сучасного державотворення в Україні / Г.П.Мазур // Матеріали VIІ звітної науково-практичної конференції науково-педагогічних працівників, курсантів і студентів Кримського юридичного інституту Національного університету внутрішніх справ: у 2 ч. – Сімферополь: Ельіньо, 2005. – Ч. 2. – С.54 – 61.

322. Мазур Г.П. Питання історіографії праводержавознавчих поглядів І.І. Петрункевича / Г.П.Мазур // Право і безпека. – 2005. – Т.4. – № 3. – С. 144 – 148.

323. Мазур Г.П. Погляди І.І. Петрункевича на проблему прав та свобод людини / Г.П.Мазур // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2004. – № 27. – С. 218 – 223.

324. Мазур Г.П. Погляди І.І. Петрункевича на роль земств у формуванні правової держави / Г.П.Мазур // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2004. – № 28. – С. 259 – 265.

325. Мазур Г.П. Шляхи реформування державного устрою Російської імперії в працях І.І. Петрункевича / Г.П.Мазур // Актуальні проблеми сучасної науки в дослідженнях молодих вчених. – Сімферополь, 2004. – Вип. 5. – С. 52 – 61.

326. Майданюк И.З. Идеалы справедливости в философской мысли Древней Греции / И.З.Майданюк // Проблемы античного мира и современность. Межвузовский научный сборник / отв. ред. В.Н. Вдовин. – Алматы, 2010. – С.100 – 108.

327. Майданюк И.З. Правовая культура контексте культуры украинского гуманизма / И.З.Майданюк // Человек: Наука, Техника и Время : материалы II международной заочной научно-практической конференции г.Ульяновск, декабрь, 2009. Т.2 / под ред. Марковцевой О.Ю. – Ульяновск: УлГТУ, 2009. – С. 117 – 120.

328. Майданюк И.З. Правовая культура контексте культуры украинского гуманизма / И.З.Майданюк // Человек: Наука, Техника и Время : материалы II международной заочной научно-практической конференции г.Ульяновск, декабрь, 2009. Т.2 / под ред. Марковцевой О.Ю. – Ульяновск: УлГТУ, 2009. – С. 117 – 120.

329. Майданюк І. Національна ідентичність і право на самовизначення: погляд Пантелеймона Куліша / І.Майданюк // Наукові записки. Серія „Філософія”. – Острог: Видавництво Національного університету „Острозька академія”. – Випуск 6. – 2010. – С. 143 – 149.

330. Майданюк І. Ранній український гуманізм про людину і її природні права / І. Майданюк // Наукові записки. Серія „Філософія”. – Острог: Видавництво Національного університету „Острозька академія”. – Вип. 3. – 2008. – С. 64 – 71.

331. Майданюк І. Свобода і щастя – основи рецепту ідеального суспільства / І. Майданюк // Українознавство: науковий громадсько-політичний культурно-мистецький релігійно-філософський педагогічний журнал. – 2011. – № 1(38). – С. 72 – 75.

332. Майданюк І. Становлення ідей розумного природного і Божого світового порядку у світогляді русичів / І. Майданюк // Науковий вісник Чернівецького університету: збірник наукових праць. – Випуск 389 – 390. Філософія. – Чернівці: Рута, 2008. – С. 59 – 62.

333. Майданюк І. Філософська думка Київськї Русі про природний і Божий світовий порядок / І.Майданюк // Тринадцята Всеукраїнська конференція молодих істориків освіти, науки і техніки та спеціалістів: матеріали конференції. – Київ, 2008. – С. 139 – 135.

334. Майданюк І. Філософська думка Київськї Русі про природний і Божий світовий порядок / Ірина Майданюк // Тринадцята Всеукраїнська конференція молодих істориків освіти, науки і техніки та спеціалістів: матеріали конференції. – Київ, 2008. – С. 139 – 135.

335. Майданюк І.З. Вчення Станіслава Оріховського-Роксолана про людину і її природні права / І.З. Майданюк // Вісник Донецького національного університету економіки і торгівлі ім. М.Туган-Барановського. Гуманітарні науки / головний редактор Шубін О.О. - № 2 (38). – 2008. – С. 110-115.

336. Майданюк І.З. Передумови духовної свободи у філософській спадщині Київської братської школи / І.З.Майданюк // Вісник Національного авіаційного університету. Серія: Філософія.Культурологія. Збірник наукових праць. – 2009. – № 1(9). – С. 60 – 64.

337. Майданюк І.З. “Підручник пізнання правної системи” Київської Русі – “Руська правда” / І.З.Майданюк // Materialy VI Międzynarodnej naukowi-praktycznej konferencji „Perspektywiczne opracowania są nauką I technikami-2010”. Volume 11/ Filologiczne nauki. Historia. Filozofia. – Przemyšl: Nauka I studia, 2010. – S. 87 – 90.

338. Майданюк І.З. „Універсальні ідеї Шевченка ” і найбільш природна форма організації народу / І.З. Майданюк // Гілея: науковий вісник. Збірник наукових праць / гол. ред. В.М.Вашкевич. – К.: ВІР УАН,2010. – Випуск 42 – С. 350 – 356.

339. Майданюк І.З. Абсолютний авторитет справедливості у вченні Памфіла Юркевича / І.З.Майданюк // Грані. Науково-теоретичний і громадсько-політичний альманах / головний редактор С.В. Шевцов. – 2010. – № 2(70). – С. 65 – 68.

340. Майданюк І.З. Верховенство природного закону справедливості у поглядах Гуго Гроція / І.З.Майданюк // Materialy VI mezinárodni vědecko praktická conference „ Pŕedni vědecké novinki-2010”. – Dil.3. Právni vědy. Historie. Filosofie.- Praha: Publishing Hours „Education and Science”. – S.67 – 69.

341. Майданюк І.З. Ідеали романтизму і утвердження національної свідомості / І.З.Майданюк // Materialy VI Międzynarodnej naukowi-praktycznej konferencji „Wschodnie partnerstwo-2010”. Volum 3. Prawo. Historia. Filozofia. Politologija.– Przemyšl: Nauka I studia, 2010. – S.40 – 43.

342. Майданюк І.З. Ідеї Богдана Кістяківського в контексті вчень про невідчужувані права людини / І.З. Майданюк // Гілея: науковий вісник. Збірник наукових праць / гол. ред. В.М. Вашкевич. – К.: ВІР УАН, 2011. – Спецвипуск. – С. 422 – 427.

343. Майданюк І.З. Ідея Божого світового порядку у філософській спадщині київських книжників / І.З. Майданюк // Науковий вісник Волинського національного університету імені Лесі Українки. Серія: філософські науки. – Луцьк: РВВ „Вежа” ВНУ ім.Лесі Українки. – 2008. – № 12. – С. 144 – 147.

344. Майданюк І.З. Концептуальні засади природного права в історії філософії України (від джерел до професійної філософії). Монографія / І. Майданюк. – К.: Вид.ПАРАПАН, 2011. – 268 с.

345. Майданюк І.З. Львівське братство і проблеми духовної свободи / І.Майданюк Зіновіївна // Культура і сучасність. Альманах. – К.: Міленіум, 2009. – № 1. – С. 15 – 19.

346. Майданюк І.З. Подолання „ мирського зла” як щлях до справедливості / І.З.Майданюк // Гілея: науковий вісник. Збірник наукових праць / гол. ред. В.М.Вашкевич. – К., 2009. – Випуск 18. – С. 187 – 193.

347. Майданюк І.З. Правда і справедливість: особливості поглядів Іоаникія Галятовського / І.З. Майданюк // Гілея: науковий вісник. Збірник наукових праць / гол. ред. В.М. Вашкевич. – К.: ВІР УАН,2010. – Випуск 38. – С. 315 – 321.

348. Майданюк І.З. Природне право як милостивий дар Божий у середньовічній суспільній моралі / І.З.Майданюк // Materialy VII mezinárodni vědecko praktická conference „Moderni vymoženosti vědy - 2011”. Dil.12. Filologické vědy. Historie. Filosofie.- Praha: Publishing Hours „Education and Science”, 2011. – S.72 – 74.

349. Майданюк І.З. Природне, моральне, громадянське і Боже в бароковій ментальності українців / І.З. Майданюк // Гілея: науковий вісник. Збірник наукових праць / гол. ред. В.М. Вашкевич. – К.: ВІР УАН, 2010. – Випуск 34. – С. 250 – 256.

350. Майданюк І.З. Природні основи державного права у спадщині Львівського братства / І.З.Майданюк // Вісник Національного технічного університету України „Київський політехнічний інститут”. Філософія. Психологія. Педагогіка. Збірник наукових праць. – Київ: ІВЦ „Політехніка”. – 2010. – № 3 (30). – С. 40 – 43.

351. Майданюк І.З. Природні права в системі прав людини / І.З.Майданюк // Гілея: науковий вісник. Збірник наукових праць / гол. ред. В.М. Вашкевич. - К.: ВІР УАН, 2010. – Випуск 31. – С.220 – 225.

352. Майданюк І.З. Природноправові тенденції у філософській спадщині Мелетія Смотрицького / І.З.Майданюк // Гілея: науковий вісник. Збірник наукових праць / гол. ред. В.М.Вашкевич. – К., 2009. – Випуск 20. – С. 265 – 271.

353. Майданюк І.З. Природноправові цінності і правова культура / І.З. Майданюк //Українська культура та ментальність: самобутність в умовах глобалізації: матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції 12-14 лютого 2010 року. – Сімферополь: ВіТроПринг, 2010. – С. 54 – 56.

354. Майданюк І.З. Світоглядні переконання Миколи Костомарова про природний стан і природні права / І.З.Майданюк // Грані. Науково-теоретичний і громадсько-політичний альманах / головний редактор С.В. Шевцов. – 2011. – № 2(76). – С. 38 – 42.

355. Майданюк І.З. Світоглядні позиції професорів Києво-Могилянської академії про свободу / І.З.Майданюк // Альянс наук: вчений вченому. Матеріали V Міжнародної науково практичної конференції (18-19 лютого 2010 року). У 5 т. Т.1.Наукові праці у галузях державного управління, історії, філософії, права, медицини, техніки. – Дніпропетровськ: Видавець Біла К.О., 2010. – С.23 –25.

356. Майданюк І.З. Справедливість і моральність у філософській думці Київської Русі / І.З. Майданюк // Материалы III Международной научно-теоретической конференции „Социально-политические и культурные проблемы современности”. – Симферополь: ДИАЙПИ, 2010 . – С.455 – 457.

357. Майданюк І.З. Свобода і рівність у справедливій державі: бачення Петра Могили / І.З.Майданюк // Грані. Науково-теоретичний і громадсько-політичний альманах / головний редактор С.В. Шевцов. – № 5 (73). – 2010. – С. 69 – 72.

358. Майданюк І.З. Свобода як цінність права у філософській спадщині Станіслава Оріховського / І.З. Майданюк // Вісник Національного технічного університету України „Київський політехнічний інститут”. Філософія. Психологія. Педагогіка. Збірник наукових праць. – Київ: ІВЦ „Політехніка”. – 2009. – № 1 (25). – С. 42 – 45.

359. Майданюк І.З. Соціальна свобода очима київських братчиків / І.З. Майданюк // Грані. Науково-теоретичний і громадсько-політичний альманах / головний редактор С.В. Шевцов. – № 2 (64). – 2009. – С. 22 – 25.

360. Майданюк І.З. Справедливість і моральність у філософській думці Київської Русі / І.З.Майданюк // Материалы III Международной научно-теоретической конференции „Социально-политические и культурные проблемы современности”. – Симферополь: ДИАЙПИ, 2010 . – С.455 – 457.

361. Майданюк І.З. Філософські погляди Лесі Українки: природно-правовий контекст / І.Майданюк // Вісник Інституту розвитку дитини. Збірник наукових праць. Серія: Філософія. Психологія. Педагогіка. – Київ: Видавництво Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова. – 2011. – Випуск 14. – С. 46 – 50.

362. Майданюк І.З. Юрій Рогатинець та Іван Вишенський про право людини на вибір суспільної позиції / І.З. Майданюк // Сборник научных трудов по материалам международной научно-практической конференции „Современные направления теоретических и прикладных исследований-2008”. Том 20.Философия и филология. – Одесса: Черноморье, 2008. – С.17 – 19.

363. Малик Я., Вол Б., Чуприна В. Історія української державності. – Львів: Світ, 1995 р.

364. Мандрікова К.О. Розумність у філософсько-правовій думці нового та новітнього часу / К.О.Мандрікова // Юрист України. – 2012. – № 3 (20). – С. 30 – 36.

365. Маньгора Т.В. Становлення А.І.Яковліва як юриста та історика права / Т.В.Маньгора // Часопис Київського університету права. – 2010. – № 1. – С. 67 – 70.

Марисюк К. Кримінально-правова політика у сфері майнових покарань часів відновлення української державності 1917 – 1920 рр. / К. Марисюк // Вісник Львівського університету. Серія юридична. – 2012. – Випуск 56. – С. 117 – 121.

367. Матвієнко К.О. Становлення науковця-правознавця П.П. Михайленка / К.О.Матвієнко // Часопис Київського університету права. – 2011. – № 4. – С. 97 – 101.

368. Матях В.М. Проблеми державотворення в Україні ХVІІ – ХVІІІ ст.. у вітчизняній історичній науці другої половини ХІХ – початку ХХ ст. / В.М.Матях // Український історичний журнал. – 1998. – № 3. – С. 58 – 73.

369. Мацькевич М. Конституційне законодавство в ЗУНР: історико-правові аспекти / М.Мацькевич // Право України. – 2011. – № 2. – С. 255

370. Мацькевич М. Правоохоронні органи в ЗУНР / М.Мацькевич // Право України. – 2011. – № 7. – С. 224

371. Мацькевич М. Конституційне виборче право в Галичині в складі Австрії / М.Мацькевич // Право України. – 1999. – №3. – С.91 – 93.

372. Мейзерська Т. "Призначення України" Юрія Липи: проблема державності і міфологізація історії // Творчість Юрія Липи в культурно-історичному контексті ХХ століття. – С. 16 – 22.

373. Меленко О.В. Б. Кістяківський про предмет та завдання вивчення держави / О.В.Меленко // Актуальні проблеми теорії та історії прав людини, права і держави: Матер. IV Всеукр. наук. конф. правників-початківців, присвяч. пам’яті видатних учених-юристів П.О. Недбайла, О.В. Сурілова, В.В. Копєйчикова. Одеса, 10–11 листопада 2006 р. / Відп. ред. Ю.М. Оборотов. – О.: Юрид. л-ра, 2006. – С. 53 – 57.

374. Меленко О.В. Б.А. Кистяковский о сущности социально-научного изучения права // Митне право. – О., 2007. – № 2 (50). – С. 46 – 50.

375. Меленко О.В. Б.О. Кістяківський про методологічну природу правової науки: співвідношення і взаємодія в пізнанні права філософії, соціальних наук і правознавства / О.В.Меленко // Актуальні проблеми держави та права: Зб. наук. пр. / Голов. ред. С.В. Ківалов. – О.: Юрид. л-ра, 2007. – Вип. 34. – С. 147 – 151.

376. Меленко О.В. Б.О. Кістяківський як методолог і теоретик права (до постановки проблеми) / О.В.Меленко // Проблеми державотворення і захисту прав людини в Україні: Матер. XII регион. наук.-практ. конф. 9 – 10 лютого 2006 р. – Львів: Юрид. ф-т Львів. націон. ун-ту ім. Івана Франка, 2006. – С. 36 – 37.

377. Меленко О.В. Концепция общей теории права Б.А. Кистяковского // Актуальні проблеми політики: Зб. наук. пр. / Голов. ред. С.В. Ківалов; Відп. за вип. Л.І. Кормич. – О.: Фенікс, 2007. – Вип. 30. – С. 74 – 79.

378. Меленко О.В. Методологічна позиція Б. Кістяківського при дослідженні права: загальна характеристика / О.В.Меленко // Актуальні проблеми політики: Зб. наук. пр. / Голов. ред. С.В. Ківалов; Відп. за вип. Л.І. Кормич. – О.: Фенікс, 2008. – Вип. 33. – С. 445 – 447.

379. Меленко О.В. Методологічні вимоги Б.О. Кістяківського до історико-юридичних досліджень політико-правових явищ / О.В.Меленко // Проблеми державотворення і захисту прав людини в Україні: Матер. XIII регион. наук.-практ. конф. 8 – 9 лютого 2007 р. – Львів: Юрид. ф-т Львів. націон. ун-ту ім. Івана Франка, 2007. – С. 113 – 115.

380. Мельник А.І. Суспільно-політичне становище українського населення Австро-Угорщини як фактор формування державно-правових поглядів Ю.Романчука / А.І.Мельник // Держава і права: Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. Випуск 56. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького НАН України, 2012. – С. 138 – 141.

381. Мельник Р. Новий погляд на стару статтю (до аналізу наукової спадщини М. Карадже-Іскрова) / Р.Мельник // Право України. – 2010. – № 2. – С. 258.

382. Мельник Л. Г. Утвердження ідеї українського національного самовизначення. – К., 1992.

383. Мельничук О.С. Взаємозв'язок приватної власності і правосвідомості у І.О. Ільїна / О.С.Мельничук // Юридичний вісник. – 2003. – № 3. – С. 135 – 138.

384. Мельничук О.С. Головна аксіома політики – правити повинні кращі / О.С.Мельничук // Актуальні проблеми держави і права: Зб. наук. праць. – Одеса: Юрид. л-ра, 2003. – № 21. – С. 38 – 42.

385. Мельничук О.С. І.О. Ільїн про аксіоми влади / О.С.Мельничук // Актуальні проблеми держави та права: Зб. наук. праць. – Одеса: Юрид. л-ра, 2001. – № 11. – С. 69 – 72.

386. Мельничук О.С. І.О. Ільїн про аксіоми правосвідомості / О.С.Мельничук // Вісник Одеського інституту внутрішніх справ. – Одеса: Астропринт, 2001. – № 1. – С. 44 – 47.

387. Мельничук О.С. І.О. Ільїн про душевно-духовну сутність права / О.С.Мельничук // Юридичні читання молодих вчених: Збірник матеріалів всеукраїнської наукової конференції 23-24 квітня 2004. – К.: НПУ імені М.П. Драгоманова, 2004. – С. 91 – 95.

388. Мельничук О.С. І.О. Ільїн про збереження і розвиток правової спадщини / О.С.Мельничук // Актуальні проблеми політики: Зб. наук. праць. – Одеса: Юрид. л-ра, 2003. – № 17. – С. 154-160.

389. Мельничук О.С. І.О. Ільїн про характер державної влади / О.С.Мельничук // Зб. наук. праць студентів і аспірантів “Актуальні проблеми теорії та історії прав людини, права, держави і політології”. – Одеса: Юрид. л-ра, 2003. – С. 123 – 127.

390. Мельничук О.С. Концепція правосвідомості І.О. Ільїна / О.С.Мельничук // Актуальні проблеми держави і права: Зб. наук. праць. – Одеса: Юрид. л-ра, 2003. – № 18. – С. 75 – 78.

391. Мельничук О.С. Опір злу: про межі застосування сили в праві у І.О. Ільїна / О.С.Мельничук // Актуальні проблеми держави і права: Зб. наук. праць. – Одеса: Юрид. л-ра, 2004. – № 22. – С. 83 – 89.

392. Мельничук О.С. Особенности монархического правосознания в понимании И.А. Ильина / О.С.Мельничук // Актуальні проблеми держави та права: Зб. наук. праць. – Одеса: Юрид. л-ра, 2001. – № 10. – С. 329 – 334.

393. Мельничук О.С. Проект державного відродження І.О. Ільїна / О.С.Мельничук // Актуальні проблеми держави і права: Зб. наук. праць. – Одеса: Юрид. л-ра, 2002. – № 16. – С. 103 – 106.

394. Мережко О. Український філософсько-правовий внесок в європейську науку права / О. Мережко // Право України. – 2012. – № 3 – 4. – С. 556 – 558.

395. Метельський Р.Е. Драгоманівська модель суспільства: соціалізм та егалітаризм / Р.Е.Метельський // Драгоманівський збірник »Вільна Спілка» та сучасний український конституціоналізм. – Львів,1996. – С.104 – 109.

396. Метельський Р.Е. Конституційний проект М.Драгоманова – повернення через століття / Р.Е.Метельський // Розвиток проблем психологічно-педагогічної науки в науково-технічній творчості молоді. Збірник наукових праць студентів, аспірантів, докторантів. – Вип.1. – К., 1993. – С.134 – 135.

397. Метельський Р.Е. Місцеве самоврядування в українській правовій традиції та чинній Конституції / Р.Е.Метельський // Ідеологія державотворення в Україні: історія й сучасність. Матеріали науково-практичної конференції 22-23листопада 1996 року. – К.,1997. – С.344 – 346.

398. Метельський Р.Е. Порівняльна характеристика конституційного проєкту М.Драгоманова та конституції Української Народної Республіки від 29 квітня 1918 року / Р.Е.Метельський // Драгоманівський збірник »Вільна Спілка» та сучасний український конституціоналізм. – Львів, 1996. – С.116 – 120.

399. Милъков В. В. «Слово о законе й благодати» Иллариона и теория «казней Божьих» // Человек и история в средневеко­вой философской мысли русского, украинского и белорус­ского народов: Сб. науч. трудов. – К., 1987.

400. Мірошниченко М. І. Історія правових та політичних вчень / М. І. Мірошниченко, С. М. Мірошниченко. – К., 2002. – 314 с.

401. Мірчук П. Степан Бандера – символ революційної безкомпромісності. – Нью-Йорк – Торонто, 1961.

402. Міхновський М. Самостійна Україна / Націоналізм : Антологія. 2-ге вид. / Упоряд О. Проценко, В. Лісовий / М. Міхновський. – К.: Смолоскип, 2006. – С. 425 – 433.

403. Мороз С.П. До концепції прав людини в конституціоналізмі Радянської України (до постановки проблеми) / С.П.Мороз // Актуальні проблеми суспільної думки і прак­тики управління: Зб. наук. праць. – Вип.4. – Запоріжжя: ЗІДМУ, 1998. – С. 47 – 51.

404. Мороз С.П. Зростання конституційного потенціалу ідеї прав людини в Україні (До 50-річчя Європейської конвенції про захист прав і свобод людини) / С.П.Мороз // Держава і право: Зб.наук.пр. Юридичні і політичні науки. Випуск 7. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького НАН України; Спілка юристів України, 2000. – С. 29 – 37.

405. Мороз С.П. Ідея прав людини в політико-правовій думці України (IX – XVIII ст.) / С.П.Мороз // Проблеми законності: Республ. міжвідомч. науковий зб. Випуск 34. – Х.: НЮАУ, 1998. – С. 19 – 25.

406. Мороз С.П. Ідея прав людини в політико-правовій думці України / С.П.Мороз // Регіональна на­у­ково-практична конференція "Концепція формування законодавства України" (12 – 13 березня 1997р.): Матеріали доповідей. – Запоріжжя: ЗДУ, 1997. – С. 19 – 21.

407. Мороз С.П. Права людини в Україні: шлях від зародження ідеї до сучасної розроб­ки механізму забезпечення // Вісник Запорізького юридичного інституту. – Запо­ріжжя. – 1999. – № 3. – С. 211–218.

408. Мороз С.П. Права людини в Україні: шлях від ідеї до її реалізації ( До 50-річчя "За­гальної декларації прав людини") / С.П.Мороз // Зб. наук. праць. Серія: Еко­номіка і право. – Вип. 2. ХДПУ. – Х.: ХДАДТУ, 1999. – С. 50 – 60.

409. Мороз С.П. Права людини і проблема місцевого самоврядування в політико-правовій думці України кінця XVIII – початку XX століття / С.П.Мороз // Держава та регіони. Серія: Право. №3. – Запоріжжя: ГУ “ЗІДМУ”. – 2001. – С. 13 – 19.

410. Мороз С.П. Права людини і український конституціоналізм / С.П.Мороз // Актуальні проблеми суспільної думки і практики управління: Зб. наук. праць. – Вип.2. – Запоріжжя: ЗІДМУ, 1996. – С. 150 – 155.

411. Мороз С.П. Сутність феномена прав людини / С.П.Мороз // Актуальні проблеми суспільної дум­ки і практики управління: Зб. наук. праць. – Вип.3. – Запоріжжя: ЗІДМУ, 1997. – С. 53 – 56.

412. Музика І.В. З історії вітчизняної соціології права: Є. В. Спекторський / І.В. Музика // Правова держава: Щорічник наукових праць. – 2010. – Вип. 21. – С. 18 – 23.

413. Музика І.В. З історії вітчизняної соціології права: О.О.Малиновський / І.В.Музика // Правова держава: Щорічник наукових праць. – 2011. – Вип. 22. – С. 102 – 108.

414. Музика І.В. Історія права як суспільний процес: класичні і сучасні підходи / І.В.Музика // Часопис Київського університету права. – 2007. – № 4. – С. 9 – 19.

415. Нагорняк М. Стабільність конституції та можливість її зміни (за концепцією Томаша Масарика) / М.Нагорняк // Право України. – 2007. – № 12. – С. 135.

416. Нагребельний В. Подвижник і організатор української юридичної науки (до 90-річчя від дня народження академіка НАН України Б.М.Бабія) / В.Нагребельний // Право України. – 2004. – № 7. – С. 26.

417. Наливайко Д. С. Станіслав Оріховський як український латиномовний письменник Відродження / Українська література XVI – XVIII ст. Та інші слов’янські літератури. – К., 1984.

418. Нариси історії української революції 1917–1921 років / Ред. кол.: В. А. Смолій (голова), Г. В. Боряк, В. Ф. Bерстюк, С. В. Кульчицький, В. М. Литвин, Р. Я. Пиріг, О. П. Реєнт, О. С. Рубльов, В. Ф. Солдатенко, Ю. І. Терещенко; Авт. кол.: О. Д. Бойко, В. Ф. Bерстюк (керівн.), В. І. Головченко, Г. Г. Єфіменко, С. В. Кульчицький, О. І. Лупандін, О. В. Михайлова, Т. С. Осташко, О. І. Павлишин, Р. Я. Пиріг, О. С. Рубльов, В. В. Скальський, В. Ф. Солдатенко. НАН України. Інститут історії України. – Кн. 2. – К.: НВП «Видавництво “Наукова думка” НАН України», 2012. – 464 с.

419. Нелін О. До питання про пам’ятки права спадщини за Руською Правдою та Псковською судною грамотою / О.Нелін // Підприємництво, господарство і право. – 2004. – № 6.

420. Никифорак М. В. Буковина в державно-правовій системі Австрії (1774 – 1918) / М. В. Никифорак. – Чернівці : Рута, 2004. – 384 с.

421. Никифорова М. Правові основи податкової справи на Буковині у 1774-1918 рр. / М.Никифорова // Підприємництво, господарство і право. – 2004. – № 8.

422. Ничик В. М. Образ идеального властителя в сочинениях Петра Могилы // Человек и история в средневековой фило­софской мысли русского, украинского и белорусского наро­дов: Сб. науч. трудов. – К., 1997.

423. Ніколаєнко Н.В. Лібералізм як властивість особистості М.М.Ковалевського та її значення для розбудови сучасної української держави / Н.В.Ніколаєнко // Право і суспільство. – 2010. – № 5. – С. 50 – 54.

424. Німченко В., Сердюк В. Військові суди в Україні у 1917-1919 роках (історико-правовий аспект) / В.Німченко, В.Сердюк // Право України. – 2000. – № 6.– С.112 – 117.

425. Нічик В. М., Литвинов В. Д. Стратій Я. М. Гуманістичні і реформаційні ідеї на Україні (XVI – поч. XVII ст.). – К., 1990.

426. Нор В. Суд і судочинство у творах І.Франка / В. Нор, І. Бартусяк // Вісник Львів. ун-ту : серія юридична. – 2005. – Вип. 41. – С. 3–13.

427. Нюхіна П.О. Козацькі універсали як джерело українського права XVII-XVIII ст. / П.О. Нюхіна // Правова держава: Щорічник наукових праць. – 2010. – Вип. 21. – С. 44 – 52.

428. Омельченгко І.К. Конституційні ідеї в документах Кирило-Мефодіївського таємного товариства / І.К.Омельченко // Правова держава. – 1998. – Випуск 9. – С. 9 – 98.

429. Ориховсъкий-Роксолан С. Напучення польському королю // Історія філософії України: Хрестоматія. – К, 1993.

430. Орленко В. В. “Історія місцевого управління в Росії” як одне з найважливіших досліджень в ранній період наукової діяльності Олександра Дмитровича Градовського / В. В. Орленко // “Wyksztalcenie i nauka bez granic – 2005”. Materialy II miedzynarodowej naukowe-praktycznej konferencji. Historia. – Przemysl: Publishing house Education and Science s.r.o. – 2005. – T. 29. – S. 13 –15.

431. Орленко В. В. Вклад О. Д. Градовського у справу підготовки правознавців / В. В. Орленко // Матеріали ІІ науково-практичної конференції “Дні науки – 2006”. Право. – Дніпропетровськ: Наука та освіта, 2006. – Т. 28. – С. 13 – 15.

432. Орленко В. В. Градовський О. Д. про основні завдання та функції держави / В. В. Орленко // Материалы ІІ научно-практической конференции “Современные научные достижения – 2007”. История. – Днепропетровск: Наука и образование, 2007. – Т. 3. – С. 42 – 44.

433. Орленко В. В. Основні принципи європейської демократії ХІХ ст. в ученні О. Д. Градовського про державу / В.В. Орленко // Юридична Україна. – 2008. – № 3. – С. 13 – 19.

434. Орленко В. В. Вчення О. Д. Градовського про державу / В. В. Орленко // Підприємництво, господарство і право. – 2007. – № 2. – С. 109 – 112.

435. Орленко В. В. Вчення О. Д. Градовського про свободу друку та його значення для становлення в Україні правової держави / В. В. Орленко // Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції “Забезпечення прав і свобод людини і громадянина в контексті конституційної реформи”. – К.: КНУКіМ, 2008 – С. 134 – 137.

436. Орленко В. В. Вчення О. Д. Градовського про соціально-культурні права і свободи людини та сучасність / В. В. Орленко // Статті і тези всеукраїнської наукової конференції “Правове регулювання суспільних відносин у сфері культури. Сучасний стан та перспективи розвитку”. – К.: КНУКіМ, 2007. – С. 88 – 91.

437. Орленко В. В. Олександр Градовський про роль і місце Державної ради в системі органів влади Російської імперії другої половини ХІХ сторіччя / В. В. Орленко // Юридична Україна. – 2007. – № 3. – С. 15 – 18.

438. Орленко В. В. Олександр Дмитрович Градовський та його внесок у розвиток державного права / В. В. Орленко // Підприємництво, господарство і право. – 2006. – № 9. – С. 101 – 104.

439. Орленко В. В. Розвиток вчення про самоврядування в державно-правовій концепції О. Д. Градовського / В. В. Орленко // Держава і право: Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. – К.: Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького НАН України, 2006. – Випуск 32. – С. 52 –57.

440. Орлик П. Вивід прав України / Вивід прав України / М.Грушевський, І.Франко, М.Костомаров та ін. / П. Орлик. - Львів : МП «Слово», 1991. – С.45 – 49.

441. Осадчук С. Михайло Лозинський – видатний український правник / С. Осадчук // Право України. – 2000. – № 6. – С. 119.

442. Осадчук С.С. Внесок М.Лозинського в розвиток основ конституційного права / С. Осадчук // Вісник Львівського національного університету ім. І.Франка. Серія юридична. – Львів, 2000. – Вип.35. – С.143 – 149.

443. Осадчук С.С. Дипломатична діяльність М.Лозинського / С. Осадчук // Вісник Львівського національного університету ім. І.Франка. Серія юридична. – Львів, 2001. – Вип.36. – С.86 – 91.

444. Осадчук С.С. Значення правової спадщини М.М.Лозинського для розвитку української культури / С. Осадчук // Мова і культура. – К., 2000. – Т.1. – Вип.2. – С.98 – 107.

445. Осадчук С.С. М. Лозинський про боротьбу українців в австрійському парламенті за національну автономію / С. Осадчук // Історія української науки: сучасна оцінка минулого. Матеріали міжнародної конференції “Трансформація наукових систем в країнах з перехідною економікою і роль науки в суспільстві, що змінюється” (8-10 жовтня 1998 р.). – К., 1998. – С.31 – 44.

446. Осадчук С.С. М.Лозинський про загальне виборче право / С. Осадчук // Історія української науки на межі тисячоліть. – Вип.2: Зб. Наук. праць Академії наук Вищої школи, сектор історії та методології освіти, науки та техніки. – К., 2000. – С.72 – 82.

447. Осадчук С.С. М.М.Лозинський про ставлення польських і російських соціалістичних партій до українського питання / С. Осадчук // Матеріали міжнародної наукової конференції “Українсько-польські відносини в ХХ столітті: державність, суспільство, культура”. – Тернопіль, “Лілея”, 1999. – С.192 – 199.

448. Осадчук С.С. Михайло Лозинський – видатний український правник / С. Осадчук // Право України. – 2000. – №6. – С.119 – 122.

449. Осадчук С.С. Михайло Лозинський – непересічна особистість в історії української юридичної думки / С. Осадчук // Українська еліта та її роль в державотворенні: Зб. Наук. праць Військового гуманітарного інституту НАОУ №1’2 (14). Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції (18-19 червня 2000 р.). – К., 2000. – С.56 – 61.

450. Осадчук С.С. Михайло Лозинський (1880 – 1937) – видатний правник і будівничий української державності / С. Осадчук // Матеріали всеукраїнської наукової конференції професорсько-викладацького складу “Актуальні питання державного будівництва і подолання кризових явищ у суспільстві”. – К., 1999. – С.275 – 278.

451. Осадчук С.С. Михайло Лозинський про взаємні стосунки між Східною Україною і Галичиною і історія розвитку української політичної думки (друга половина ХІХ ст. – початок ХХ ст.) / С.Осадчук // Історія української науки на межі тисячоліть: Зб. наук. праць Академії наук Вищої школи України, сектор історії та методології освіти, науки та техніки. – К., 1999. – С.210 – 217.

452. Осадчук С.С. Хто він, доктор права М.Лозинський? / С. Осадчук // Віче. – 1999. – №8. – С.102 – 112.

453. Осадчук С. Михайло Лозинський – видатний український правник / С. Осадчук // Право України. – 2000. – №6. – С.119 – 122.

454. Осипова Н.Ф. М.М.Ковалевский – выдающийся правовед // http: // www.sociologi.kharkov.ua/docs/chten_01/osipova.doc.

455. Охримович Ю. Розвиток української національно-політичної думки (Від початку ХІХ століття до Михайла Драгоманова). – Київ - Львів, 1922, 2-е видання. – Нью-Йорк, 1965.

456. Пальченкова В.М. Еволюція тюремного ув’язнення в трьох редакціях Литовських статутів / В.М. Пальченкова // Держава та регіони. Науково-виробничий журнал Серія: Право. – 2011. – № 2. – С. 17 – 23.

457. Панов Д.І. Концепція походження Русько-Литовської держави за творами В.Б.Антоновича / Д.І.Панов // Держава і права: Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. Випуск 49. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького НАН України, 2010 – С. 91 – 97.

458. Панов Д.І. Здобутки В.Б.Антоновича у сфері вивчення українського звичаєвого права / Д.І.Панов // Часопис Київського університету права. – 2010. – № 3. – С. 56 – 60.

459. Панова Л. Нарис з історії державної позикової політики 1917 – 1990 рр. / Л.Панова // Підприємництво, господарство і право. – 2004. – № 8.

460. Панфьорова М.Витоки формування політико-правої думки в Україні / М.Панфьорова // Підприємництво, господарство і право. – 2009. – № 4.

461. Паславська А. Ідея суверенітету влади: розвиток та теоретичне узагальнення // Вісник Львівського ун-ту. Серія юридична. Вип. 34. – Львів, 1999. – С.81 – 83.

462. Паславська А.М. Теорія розподілу влади як одна із основ організації влади в Україні (історико-теоретичний аспект) / А.М.Паславська // Концепція розвитку законодавства України. Науково-практична конференція. – Київ, 1996. – С.170 – 172.

463. Паславська А. Незалежність України в концепції Юліана Бачинського / А.М.Паславська // Право України. – 1998. – № 3. – С.93 – 95.

464. Паславська А.М. Влада суверенна (з історії політичних концепцій) / А.М.Паславська // Проблеми державотворення і захисту прав людини в Україні. Матеріали І регіональної наукової конференції. – Львів, 1995. – С.58 – 60.

465. Паславська А.М. Державна влада та її ознаки (Ж.Боден, ЖЖ. Руссо) / А.М.Паславська // Проблеми утвердження правової держави і захисту прав людини. Вісник Львівського ун-ту. Серія юридична. Вип 33. – Львів, 1996. – С.85 – 88.

466. Паславська А.М. Суверенність державної влади (в історико-правових теоріях) / А.М.Паславська // Актуальні питання формування правової держави в Україні. Вісник Львівського ун–ту. Серія юридична. Вип. 32. – Львів, 1995. – С. 91 – 92.

467. Паславська А.М. Творчість Тараса Шевченка – джерело відродження української державності / А.М.Паславська // Проблеми захисту прав людини в Україні. Матеріали ІІІ регіональної наукової конференції. – Львів, 1997. – С.146 – 149.

468. Паславська А.М. Юліан Бачинський – представник національно-державницького напряму в українській політичній думці / А.М.Паславська // Проблеми державотворення і захисту прав людини в Україні. Матеріали ІІ регіональної наукової конференції. – Львів, 1996. – С.104 – 107.

469. Пасловська А. Незалежність України в концепції Юліана Бачинського / А.Пасловська // Право України. – 1998. – № 3. – С. 93.

470. Патей-Братасюк М. Г. Етнонаціональне відчуження: філософсько-соціологічний аналіз : у 2 ч. / Патей-Братасюк М. Г. – Тернопіль, 1998. – Ч. 2. – 261 с.

471. Пашнева В.А. Взгляды Н. Палиенко на происхождение и сущность права: материалы XVI международной историко-правовой конференции [«Природа, право і держава: історико-юридичні аспекти»], (Ялта, 15-18 сентября 2006 г.) / Міжнародна асоціація істориків права, Таврійський національний університет ім. В.І. Вернадського [та ін.]. – Сімферополь: Доля, 2007. – С. 269 – 282.

472. Пашнева В.А. Вклад академика Н.И. Палиенко в развитие правовой науки в Украине в Советский период / В. А. Пашнева // Ученые записки Таврического национального университета им. В.И. Вернадского. Серия «Юридические науки». – 2006. – Том 19 (58). – №3. – С. 236-241.

473. Пашнева В.А. Вклад Н.И.Палиенко в развитие концепции правового государства: матеріали ХVІІ міжнародної історико-правової конференції [«Регіональні аспекти історико-правових досліджень»], (Донецк, 31 травня-3 червня 2007 р.) / В. А. Пашнєва // Міжнародна асоціація істориків права, Донецький юридичний інститут [та ін.]. – Донецьк: ДЮІ ЛДУВС ім. Е.О. Дідоренка, 2008. – С. 373 – 382.

474. Пашнева В.А. Основні аспекти концепції правової держави в трудах академіка М.І. Палієнка / В. А. Пашнева // Вісник НУВС. – 2008. – Вип. № 40. – С. 96-102.

475. Пашнєва В. А. Погляди академіка М.І. Палієнка на господарсько-культурну автономію, як форму реалізації інтересів національних меншин / В. А. Пашнєва // Ученые записки Таврического национального университета им. В.И. Вернадского. Серия «Юридические науки». – 2006. – Том 19 (58). – №2. – С. 294 – 299.

476. Пашнєва В. А. Погляди академіка М.І. Палієнка на проблеми інституту громадянства в контексті сучасності / В. А. Пашнєва // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2004. – Вип. 28. – С. 245-252.

477. Пашнєва В. А. Проблеми державного суверенітету у творчості М.І.Палієнка / В. А. Пашнєва // Вісник НУВС. – 2005. – Вип. 31. – С. 358 – 363.

478. Пашнєва В.А. Національні меншини – як складова міграційних процесів сучасної України / В. А. Пашнєва // Актуальні проблеми сучасної науки в дослідженнях молодих учених. – Сімферополь. – 2005. – Вип. 8. – С. 151 – 155.

479. Пашнєва В.А. Становлення юридичного світогляду академіка М.І. Палієнко (кінець ХІХ – поч. ХХ ст.) / В. А. Пашнєва// Зб. наук. праць за матеріалами ХVІІІ міжнародної історико-правової конференції [«Проблеми протидії злочинності: історико-правовий аспект»], (Стерегуще, 13-17 вересня 2007 р.) / Міжнародна асоціація істориків права, Таврійський національний університет ім. В.І. Вернадського [та ін.]. – Сімферополь : Доля, 2008. – С. 452 – 460.

480. Пашук А. І. Суспільний ідеал І. Вишенського // Від Вишенського до Сковороди: Зб. Наук. праць. – К, 1992.

481. Петро Могила // Человек и история в средневековой фи­лософской мисли русского, украинского и белорусского на­родов: Сб. науч. трудов. – К, 1987.

482. Подковенко Т. Конституційне законодавство Української держави Гетьманату П. Скоропадського / Т. Подковенко // Підприємництво, господарство і право. – 2005. – № 6.

483. Поліщук О. О. Український буржуазний націоналізм і його «теорія» держави. – К., 1986.

484. Полховська І. Принцип рівності в історії світової політико-правової думки / І.Полховська // Підприємництво, господарство і право. – 2010. – № 10.

485. Полховська І.К. Принцип рівності в історії вітчизняної політико-правової думки / І.К. Полховська // Проблеми законності. – 2010. – № 109. – С. 25 – 32.

486. Попович М., Фінько А. Українські ліберали / М.Попович, А.Фінько // Сучасність. – 1993. – № 11. – С. 71 – 87.

487. Присяжнюк А.Й. Конституційні проекти в Українській Народ­ній Республіці доби Директорії / А.Й Присяжнюк //Актуальні проблеми міжнародних відносин/ Київ. нац. ун-т ім. Тараса Шевченка. Ін-т міжнарод. відносин. – 2000 – Вип.18, ч.1. – С.121 – 135.

488. Присяжнюк А.Й. Конституційно-правова діяльність національного передпарламенту Української Народної Республіки / А.Й Присяжнюк // Вісник Запорізького юридичного інституту. – 1999. – №4. – С.253 – 264.

489. Присяжнюк А.Й. Перший конституційній акт Директорії / А.Й Присяжнюк // Вісник Університету внутрішніх справ. – 1999. – Вип.7. – С.122 – 126.

490. Присяжнюк А.Й. Рух за демократизацію конституційного права в Українській Народній Республіці в 1920 р. / А.Й Присяжнюк // Матеріали II звітної науково-практичної конференції професорсько-викладацького та курсантського складу Кримського факультету національного університету внутрішніх справ. – Сімферополь: Доля, 2000. – С. 21 – 25.

491. Пріцак О. Гетьман Пилип Орлик поміж Сходом і Заходом Європи // Україна XVII ст. між Заходом та Сходом Європи. Матеріали першого українсько-італійського симпозіуму. – К., 1996.

492. Пріцак О. Конституція Пилипа Орлика // Перша Конституція України гетьмана Пилипа Орлика. 1710 рік / Упор. М. Трофимук. – К., 1994.

493. Пріцак О. Пилип Орлик, його Конституція і бачення проблем тогочасної України / Дзвін. – 1990. – №2.

494. Проблеми вивчення історії Української революції 1917 – 1921 років. Збірник наукових статей / Гол. ред. Р. Я. Пиріг. НАН України. Інститут історії України. – К.: Інститут історії України, 2012. – Вип. 7. – 318 с.

495. Прокоп М. Дмитро Маївський – революціонер і політичний публіцист / М.Прокоп // Сучасність. – 1987. – №2 (310).

496. Прокопов Д. Теоретичне обґрунтування прав людини і громадянина у правовій концепції Б.Кістяківського / Д.Прокопов // Право України. – 2007. – № 3. – С. 27.

497. Прокопов Д.Є. Вчення Й. Михайловського про функції природного права та його співвідношення з позитивним правом / Д.Є. Прокопов // // Держава і права: Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. Випуск 46. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького НАН України, 2009. – С. 124 – 132.

498. Прокопов Д.Є. Історико-правова теорія солідаризму М.Ковалевського як спосіб розв’язання проблеми генезису держави і права / Д.Є. Пропов // Держава і права: Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. Випуск 49. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького НАН України, 2010 – С. 34 – 41.

499. Прокопов Д.Є. Природне право в консервативно-правовій думці Російської імперії кінця ХІХ – початку ХХ століть (Л.Тихомиров) / Д.Є. Прокопов // Держава і права: Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. Випуск 49. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького НАН України, 2010. – С. 129 – 135.

500. Рабінович П. Петро Омелянович Недбайло (до 100-річчя від дня народження) / П.Рабінович // Право України. – 2007. – № 7. – С. 116.

501. Рабінович С. Гідність людини як онтологічна основа її невід’ємних прав: католицька інтерпретація / С.Рабінович // Актуальні проблеми політики. Зб. наук. праць. – Одеса: Юридична література, 2002. – Вип. 12 – 13. – С. 126 – 131.

502. Рабінович С. Поняття прав людини у природно-правовій думці неотомізму / С.Рабінович // Вісник Академії правових наук України. – 2003. – № 1. – С. 44-58.

503. Рабінович С. Права людини “першого покоління” і канонічні джерела християнства / С.Рабінович // Право України. – 2001. – № 3. – С. 50 – 54.

504. Рабінович С. Права людини і соціальна доктрина католицької церкви / С.Рабінович // Вісник Академії правових наук України. – 2001. – № 1. – С. 154 – 168.

505. Рабінович С. Принцип персоналізму в офіційному католицькому вченні про права людини / С.Рабінович // Держава і право: Зб. наук. праць. Юридичні та політичні науки. – Вип. 16. – К., 2002. – С. 381 – 386.

506. Рабінович С. Принцип спільного блага у природно-правовому вченні католицької церкви / С.Рабінович //Державне будівництво та місцеве самоврядування: Зб. наук. праць. Вип. 3. – Харків: Право, 2002. – С. 150 – 160.

507. Рабінович С. Сторінки історії: релігійні канонічні джерела і Загальна декларація прав людини: Тора /Права людини і громадянина: проблеми реалізації в Україні: Праці Львівської лабораторії прав людини Академії правових наук України. Серія І. Дослідження і реферати. Вип. 1. – К.: Ін Юре, 1998. – С. 95 – 101.

508. Рудик П.А. Висвітлення Конституції Пилипа Орлика в історико-правовій літературі в період до проголошення незалежності України / П.А.Рудик // Часопис Київського університету права – 2011. – № 4. – С. 45 – 49.

509. Рудик П.А. До питання повної назви та опублікування оригіналу Конституції Пилипа Орлика / П.А.Рудик // Держава і права: Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. Випуск 53. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького НАН України, 2011. – С. 117 – 122.

510. Рудик П.А. Міркування щодо висвітлення деяких положень Конституції Пилипа Орлика / П.А.Рудик // Часопис Київського університету права. – 2010. – № 4. – С. 32 – 37.

511. Русин М. Ю. Історіософія В. Липинського як філософа історії. В збірнику Історія філософії України. – К., 1993.

512. Саветчук Н.М. Філософсько-правові погляди І.Франка / Н.М. Саветчук // Актуальні проблеми вдосконалення чинного законодавства України. Збірник наукових статей. – 2008. – Вип. 20. http://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/apvchzu/2008_20/index.html

513. Савчак А. В. До витоків національної держави (за С. Дністрянським)
/ А. В.Савчак // Актуальні проблеми вдосконалення чинного законодавства України: статті / А. В.Савчак. – Івано-Франківськ, 2004. – Випуск ХІІІ. – С. 3 – 6.

514. Савчак А. В. Західно-Українська Народна Республіка в конституційному проекті С.Дністрянського (до 90-річчя проголошення ЗУНР) // Вибори та демократія, – 2008. – №4 (18). – С.58 – 61.

515. Савчак А. В. Конституційні права і свободи людини в поглядах Станіслава Дністрянського / А. В.Савчак // Вісник Львівського університету. Серія юридична. – Львів. – 2004. – № 39. – С.181 – 186.

516. Савчак А. В. Конституційні характеристики держави в поглядах Станіслава Дністрянського / А. В.Савчак // Держава і право. – К. : Інститут держави і права ім. В. М. Корецького, 2003. – № 20. – С.86 – 91.

517. Савчак А. В. Наукова (конституційно-правова) спадщина Станіслава Дністрянського в контексті сучасного етапу розвитку Української держави / А. В.Савчак // Верховенство права у процесі державотворення та захисту прав людини в Україні: VІІІ Всеукр. наук.-практ. конф., 30 – 31 травня 2008 р.: тези доповідей. – Острог: Національний Університет „Острозька Академія”, 2008. – С.41 –44.

518. Савчак А. В. Правове становище національних меншин у поглядах С.Дністрянського / А. В.Савчак // Вісник Львівського університету. Серія юридична. – Львів. – 2004. – № 40. – С.184 – 187.

519. Савчак А. В. Реформування виборчого права в Україні: історико-правовий огляд / А. В.Савчак // Reformy prawa wyborczego w Polsce i na Ukraine: zeszyty naukowe / А. В.Савчак. – Przemysl: Wyzsza Szkola Administracji i Zarzadzania w Przemyslu, 2004. – S.344 – 349.

520. Савчак А. В. Система розподілу влади в конституційних проектах Станіслава Дністрянського / А. В.Савчак // Науковий Вісник Львівського юридичного інституту МВС України. – Львів: Львівський юридичний інститут МВС України, 2004. – № 2(2). – С.73 – 82.

521. Савчак А. В. Станіслав Дністрянський – визначний український вчений-правознавець, громадський діяч, патріот / А. В. Савчак // Вибори та демократія, – 2005. – № 2(4). – С.79 – 81.

522. Савчак А. В. Станіслав Дністрянський про конституцію держави / А. В.Савчак // Вісник Львівського університету. – Серія юридична. – 2003. – № 38. – С. 153 – 159.

523. Савчак А. В. Форми здійснення народовладдя в проекті Конституції Західно-Української Народної Республіки С.Дністрянського // Наукові записки Національного Університету „Острозька Академія”. Серія „Право”: статті / А. В.Савчак. – Острог, 2003. – С.171 – 177.

524. Савчук К. До 145-річчя з дня народження Володимира Грабаря / К.Савчук // Юридичний журнал. – 2010. – № 1.

525. Салтовський О.І. Концепції української державності в історії вітчизняної політичної думки (від витоків до початку XX сторіччя). – К.: Вид. ПАРАПАН, 2002. – 396 с.

526. Самбор М. Ідея прав та свобод людини і громадянина в українській теоретико-правовій думці / М.Самбор // Підприємництво, господарство і право. – №7. – 2004.

527. Самохвалов В.В. Феномен справедливості та законності у поглядах мислителів Античності та Середньовіччя / В.В.Самохвалов // Часопис Київського університету права. – 2007. – № 4. – С. 52 – 58.

528. Селіхов Д.Роль прямих і непрямих податків у бюджеті індивідуального селянського господарства України епохи вільного підприємництва (1861-1917 рр.) / Д.Селіхов // Підприємництво, господарство і право. – 2005. – № 3.

529. Сербенська О.А. Питання трудового права у спадщині Івана Франка / О.А.Сербенська // Матеріали міжвуз. ювіл. наук. конф., присвяч. 110-річчю від дня народж. І.Я.Франка, (Житом. пед. ін-т). – Житомир, 1968. – С. 112-114.

530. Середа А., Середа О. Становлення судової системи в Україні (1917-1918 рр.) / А.Середа, О. Середа // Підприємництво, господарство і право. – 2004. – № 9.

531. Сінькевич О., Белинська А. Конституційно-правові засади в наукових позиціях та працях Л. П. Юзькова / О.Сінькевич, А.Белинська // Право України. – 2008. – № 3. – С. 126.

532. Скакун О. Питання держави і права в філософії Г. С. Сковороди / О. Скакун // Право України. – 1995. – № 2. – С. 49.

533. Скакун О. Ф. Иван Франко: (из истории политической и правовой мысли) / О. Ф. Скакун. – М., 1987. – 128 с.

534. Скакун О. Ф. Марксизм и правовые взгляды И.Франко // Иван Франко и мировая культура : междунар. симпозиум, 11 –15 сент. 1986 г. : тезисы докл. – Львов: Наук. думка, 1986. – С. 175 – 176.

535. Скакун О. Ф. О месте истории учений о государстве и праве в новой системе юридического образования / О. Ф. Скакун // Гос-во и право. – 2000. – № 6. – С.124 – 126.

536. Скакун О. Ф. Политическая и правовая мысль на Украине (1861 – 1917) / О. Ф. Скакун. – Х., 1987. – 159 с.

537. Скакун О. Ф. Прогресивна політико-правова думка на Україні (ІХ ст. – 1917 р.) : [навч. посібник для студентів спец. “Правознавство”] / О. Ф. Скакун. – К. : НМК ВО, 1990. – 87 с.

538. Скакун О. Джерельна база наукових досліджень з історії політичних і правових вчень та інтерпретація політико-правового вчення / О.Скакун // Вісник Академії правових наук України. – 1999. – № 3(18). – С.144 – 151.

539. Скакун О. Ф. Конституціоналізм Михайла Драгоманова / Штрихи до наукового портрету Михайла Драгоманова. – К., 1991.

540. Скакун О. Ф. Политическая и правовая мысль на Украине (1861-1917). – Харків, 1987.

541. Скакун О. Ф. Прогресивна політико-правова думка на Україні (ІХ – 1917). – К., 1990.

542. Скрипнюк О. Костянтин Іванович Острозький — видатний полководець, державний діяч і патріот Батьківщини / О.Скрипнюк // Право України. – 2010. – № 12. – С. 205.

543. Слободян В.Я. Консервативна концепція державотворення В’ячеслава Липинського: соціально-філософські та державницькі аспекти дослідження / В.Я.Слободян // Держава і права: Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. Випуск 54. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького НАН України, 2011. – С. 46 – 51.

544. Словська І. Ідеї парламентаризму у поглядах державних діячів (початок ХХ століття) / І.Словська // Право України. – 2012. – № 3 – 4. – С. 473 – 479.

545. Слюсаренко А., Томенко М. Історія української конституції. – К., 1993.

546. Слюсаренко А.Г., Томенко М.В. Історія української конституції / А.Г.Слюсаренко, М.В.Томенко. – К.: Т-во»Знання», 1993. – 192 с.

547. Смолій В., Степанков В. Українська державна ідея XVII – XVIII століть: проблеми формування, еволюції, реалізації / В.Смолій, В.Степанков. – К., 1997.

548. Смолка А. Соціально-економічна думка та політика в Україні XVII – початку XVIII ст. / А.Смолка. – К., 1996.

549. Сокур Ю. Становлення торговельного права в Україні (історико-правовий аспект) / Ю.Сокур // Підприємництво, господарство і право. – 2004. – № 5.

550. Сокуренко В. Г. Демократические учения о государстве и праве на Украине во второй половине XIX века. – Львов, 1966.

551. Сокуренко В. Г. Демократические учения о государстве и праве на Украине во второй половине ХІХ века (М.Драгоманов, С.Подолинский, О.Терлецкий) / В. Г. Сокуренко. – Львов : Изд-во Львов. ун-та, 1966. – 162 с.

552. Сокуренко В. Г. Политические и правовые взгляды Ивана Франко (К 130-летию со дня рождения) / В. Г. Сокуренко // Советское государство и право. – 1986. – № 10. – С. 116 – 121.

553. Сокуренко В. Державно-правові погляди Івана Франка / В.Сокуренко // Радянське право. – 1966. – № 5. – С. 8 – 12.

554. Сокуренко В. Г. Демократические учения о государстве и праве на Украине во второй половине ХІХ века / М. Драгоманов, С. Подолинский, О. Терлецький. – Львів, 1966.

555. Сокуренко В. Г. Погляди М. Драгоманова на походження і суть держави і права / В.Сокуренко // Вісник Львівського університету. Серія юридична, 1965.

556. Станіслав Дністрянський – світоч української правової науки: Матер. наук. конф. Юридичного ін-ту ТАНГ, при­свяченої річниці з дня народження академіка Станіслава Дністрянського. – Тернопіль, 1999.

557. Старик А.М. Ідеологія й практика лібералізму в другій половині ХХ століття / А.М.Старик // Держава і права: Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. Випуск 56. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького НАН України, 2012. – С. 57 – 63.

558. Стащенко О. Концептуальні основи вчення П.О.Недбайла про право / О.Стащенко // Підприємництво, господарство і право. – 2009. – № 12.

559. Стецюк Н. Акти конституційного характеру та проекти Конституцій Західно-Української Народної Республіки / Н.Стецюк // Вісник Львівського інституту внутрішніх справ: Збірник / Гол. ред. В.Л.Ортинський.- Львів: Львівський інститут внутрішніх справ при НАВС України.- Вип. 3. – 2002. – С.154 – 162.

560. Стецюк Н. До питання утвердження демократії в Україні та проблеми побудови правової держави (конституційно-правові аспекти) / Н.Стецюк // Problemy stosowania Konstytucji Ukrainy i Polski. Zeszyty naukowe. Wyzsza Szkola Administracji i Zarzadzania w Przemyslu, nr.12. - Przemysl, 2003. – S.83 – 92.

561. Стецюк Н. Конституційні характеристики України за Основним Законом держави 1996 року / Н.Стецюк // Проблеми державотворення і захисту прав людини. Матеріали УІІІ регіональної науково-практичної конференції. 13-14 лютого 2003 р. м. Львів. – Львів: Юридичний факультет Львівського національного університету імені Івана Франка, 2003. – С 183 – 184.

562. Стецюк Н. Конституція України як нормативно-правовий акт та політичний документ (до характеристики властивостей) / Н.Стецюк // Вісник Львівського інституту внутрішніх справ: Збірник / Гол.ред. В.Л.Регульський.- Львів: Львівський інститут внутрішніх справ при НАВС України, 2000.- № 1. С.263-268.

563. Стецюк Н. Місцеве самоврядування в конституційно-правових доктринах в Україні другої пол. ХІХ - поч. ХХ століть / Н.Стецюк // Вісник Львівського інституту внутрішніх справ: Збірник / Гол.ред. В.Л. Регульський.- - Львів: Львівський інститут внутрішніх справ при НАВС України, 2002. – № 1. – С. 249 – 255.

564. Стецюк Н. Права людини в конституційних проектах українських вчених, громадських діячів, політичних партій та рухів першої чверті ХХ століття / Н.Стецюк // Вісник Львівського інституту внутрішніх справ: Збірник / Гол.ред. В.Л.Регульський.- Львів: Львівський інститут внутрішніх справ при НАВС України, 2000. – № 2. – С.58 – 64.

565. Стецюк Н. Права та свободи людини в конституційному проекті “Основний Закон “Самостійної України” Спілки народу Українського” (1905р.) / Н.Стецюк // Наукові записки Національного університету “Острозька академія”. Серія “Право”. Острог.: НаУ“ОА”, 2002. – С.109 – 115.

566. Стецюк П. Станіслав Дністрянський як конституціо­наліст. – Львів, 1999.

567. Стецюк П. До 100-річчя від дня народження Степана Базилевича (1898-1987 рр.) // Право України. – – 2000. – № 6. – С.106 – 108.

568. Тимошенко В. І. Розвиток теорії держави в політико-правовій думці України і Росії (кінець ХІХ – початок ХХ ст.) : монографія / В. І. Тимошенко. – К. : Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького НАН України, 2004. – 358 с.

569. Тимошенко В. Ідея прав людини у творчості Б.Кістяківського / В.Тимошенко // Право України. – 2011. – № 8. – С. 324

570. Тимошенко В. Плюралістична теорія держави Б.О.Кістяківського / В.Тимошенко // Право України. – 2005. – № 3. – С. 122.

571. Тимошенко В.І Розвиток юридичних, соціологічних та деократичних теорій держави в політико-правовій думці України і Росії кінця ХІХ – початку ХХ століття: Дис. …до-р юрид. наук. – К., 2005.

572. Тимощук О. Воєнізована адміністрація і служба безпеки Гетьмана Української Держави 1918 р. / О. Тимощук // Право України. – 2000. – № 4. – С. 106.

573. Тимощук О. Тюремна реформа гетьмана П.Скоропадського (квітень — грудень 1918 р.) / О. Тимощук // Право України. – 2000. – № 3. – С. 114.

574. Тихонов В. М. Государство и его сущность в работах П.Д. Юркевича / В.М.Тихонов // Вісник ЛАВС. – 2002. – № 4. – С. 5 – 12.

575. Тихонов В. М. К вопросу о взаимосвязи государства и личности / В.М.Тихонов // Вісник ЛІВС. – 2001. – № 3. – С. 3 – 8.

576. Тихонов В. М. Людина, держава і право, їх взаємозв’язок у роботах П. Юркевича / В.М.Тихонов // Вісник Запорізького юридичного інституту. – 2002. – № 3. – С. 21 – 26.

577. Тихонов В. М. Наріжний камінь розвитку демократії / В.М.Тихонов // Місцеве самоврядування: 10-років незалежності України. – К., 2001. – С. 209 – 216.

578. Тихонов В. М. О некоторых аспектах философско-правовой концепции П.Д. Юркевича / В.М.Тихонов // Вісник ЛІВС МВС України за матеріалами міжнародної наукової конференції пам’яті П.І. Новгородцева (другі Новгородцевські читання) "Ідея правової держави: історія і сучасність", 23-24 листопада. Спеціальний випуск, 2001. – С. 117-123.

579. Тихонов В. М. О философско-мировоззренческих аспектах права (взаимосвязь философско-правовой мысли Украины второй половины 19 – начало 20 вв.) // Вісник ЛІВС МВС України. – 2002. – № 1. – С. 62 – 71.

580. Тихонов В. М. О философско-мировоззренческих аспектах права // Юриспруденция. – Виль­нюс, 2002. – № 24. – С. 147 – 153.

581. Тихонов В. М. Справедливость как социально-философская категория // Проблеми правознавства та правоохоронної діяльності: Збірник наукових праць. – Донецьк, 2002. – № 2. – С. 40 – 48.

582. Тихонов В. М. Ще раз про корисність об’єднання зусиль / В.М.Тихонов // Віче. – 2001. – № 6. – С. 36 – 45.

Тищик Б. Кость Левицький – видатний галицький державно-політичний та громадський діяч / Б.Тищик // Вісник Львівського університету. Серія юридична. – 2012. – Випуск 56. – С. 147 – 158.

584. Токарчук О. Концептуальні засади вчення С.П.Шелухіна про право / О.Токарчук // Підприємництво, господарство і право. – 2011. – № 1.

585. Токарчук О. С.П.Шелухін про форму держави / О. Токарчук // Підприємництво, господарство і право. – 2009. – № 12.

586. Трофимук М. Перша українська конституція // Перша Конституція України гетьмана Пилипа Орлика. 1710 рік / Упор. М. Трофимук. – К., 1994.

587. Турченко Ф. Микола Міхновський: життя і слово / Ф. Турченко . - К.: Генеза, 2006. – 320 с.

588. Турченко Федір. Бібліографічний покажчик Миколи Міхновського (1873-1924) / Федір Турченко // Молода нація. – 2003. - № 2 (27). – С. 245 - 246.

589. Ульяновський В. Пилип Орлик // Володарі гетьманської булави. – К., 1994.

590. Усенко І.Б. Правові аспекти наукової творчості академіка О. І. Левицького / І.Б. Усенко // Правова держава: Щорічник наукових праць. – 2010. – Вип. 21. – С. 9 – 18.

591. Усенко І.Б., Музика І.В. Академік Б.О.Кістяківський – правознавець, філософ і соціолог (до 4-річчя від дня народження) / І.Б Усенко, І.В.Музика // Часопис Київського університету права. – 2008. – № 1. – С. 11 – 17.

592. Федущак А.М. До питання суверенітету держави / А.М. Федущак-Паславська // На шляху до правової держави. Матеріали Львівської регіональної науково-практичної конференції. – Львів, 1992. – С. 31 – 32.

593. Федущак-Паславська А. Українські державотворчі традиції / А.М. Федущак-Паславська // Вісник Львівського ун-ту. Серія юридична. – Вип. 35. – Львів, 2000. – С.159 – 162.

594. Хвильовий М. Україна чи Малоросія? Памфлети. – К., 1993.

595. Хижняк І. Про концепцію національної ідеї у творчості Юрія Липи // Творчість Юрія Липи в культурно-історичному контексті ХХ століття. – С. 22 – 28.

596. Хитра А.Я. Місце права в політичній концепції Павла Скоропадського / А.Я. Хитра // Вісник Львівського інституту внутрішніх справ: Збірник / Гол.ред. В.Л.Ортинський. – Львів: Львівський інститут внутрішніх справ при НАВС України. – Вип.1. – 2003. – С.336 – 343.

597. Хитра А.Я. Павло Скоропадський про основи законотворчості в Українській Державі / А.Я.Хитра // Держава і право: Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. Випуск 20. – К:. Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2002. – С.92 – 97.

598. Хитра А.Я. Павло Скоропадський у контексті українського монархічного консерватизму / А.Я. Хитра // Підприємництво, господарство і право. Науково-практичний господарсько-правовий журнал. – 2003. – №2. – С.119 – 122.

599. Хома Н.М. Розвиток ідей соціальної державності в Україні (у творчості українських мислителів ІІ половини ХІХ - початку ХХ ст.) / Н.М. Хома // Держава і право. Юрид. і політ. науки: Зб. наук. пр . – 2006. – Вип. 32. – С. 470 – 477.

600. Хромов Ю., Руда С., Павленко Ю., Кучморенко В. Рання історія Академії Наук України (1918 - 1921). – К., 1993.

601. Хто є хто в європейській та американській політичній науці. Малий політологічний словник / За ред. Б. Кухти. – Львів, 1997.

602. Худояр Л.В. Поняття правової рівності в українській політико-правовій думці XVI.XVIII ст. / Л.В.Худояр // Часопис Київського університету права. – 2011. – № 3. – С. 85 – 89.

603. Худояр Л.В. Принцип рівності в українських конституційних проектах ХІХ - початку ХХ століть / Л.В.Худояр // Часопис Київського університету права. – 2010. – № 3. – С. 66 – 70.

604. Цвєткова Ю.В. “Візантійські церковні джерела правових норм Єфремівської Кормчої” / Ю.В.Цвєткова // Держава і право. – 2002. – № 17.– С. 53 – 58.

605. Цвєткова Ю.В. Правовые основы получения священнического чина епископа в Киевской Руси (по правовым нормам Ефремовской Кормчей книги) / Ю.В.Цвєткова // Совершенствование законодательства и правоприменения на современном этапе: проблемы и перспективы. (Материалы Международной конференции студентов и аспирантов 16 ноября 2001) – Минск, 2002 – С. 10 – 12

606. Цвєткова Ю.В. Світські джерела візантійського походження Єфремівської Кормчої книги / Ю.В.Цвєткова // Вісник Київського Національного університету імені Тараса Шевченка. Юридичні науки. Вип. 47. – 2002. – С. 208 – 212

607. Цвєткова Ю.В. Суспільно-правові, історичні та соціально-політичні передумови виникнення Кормчих книг на території Київської Русі / Ю.В.Цвєткова // Вісник Київського Національного університету імені Тараса Шевченка. Юридичні науки. Вип. 42. – 2001. – С. 69 – 74

608. Целуйко М.Ф. Основи концепції професіонально-правової культури у вітчизняній правовій науці / М.Ф.Целуйко // Часопис Київського університету права. – 2011. – № 1. – С. 71 – 74.

609. Циверенко Г.П. Основні підходи до визначення поняття “конституціоналізм” у сучасній науковій думці / Г.П. Циверенко // Держава та регіони. Науково-виробничий журнал Серія: Право. – 2009. – № 1. – С. 171 – 175.

610. Чернега А.П. Гетьманат Павла Скоропадського – консервативні спроби національно-державного відродження / А.П.Чернега // Часопис Київського університету права. – 2012. – № 1. – С. 43 – 48.

611. Чижевсъкий Д. Нариси історії філософії на Україні. – К., 1992.

612. Чорний М.Г. Лібералізм як світоглядна позиція / М.Г.Чорний // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2004. – №26. – С. 201 – 207.

613. Чорний М.Г. Соціально-правовий зміст просвітництва в системі позитивної держави: ідеї континентального лібералізму в українській громадсько-політичній думці ХІХ століття / М.Г.Чорний //Актуальні проблеми політики. - Одеса: Юридична література, 2005. – Вип.23. – С. 146 – 152.

614. Чорний М.Г. Сприйняття ліберальної ідеї громадського суспільства в сучасній концепції реформування місцевого самоврядування / М.Г.Чорний // Вісник Запорізького юридичного. – 2004. – №4 (29).

615. Шамрай В. Права та свободи громадян за конституційним проектом М. Міхновського / В.Шамрай // Право України. – 2010. – № 4. – С. 349.

616. Шатіло В. Питання форми державного устрою в програмних документах перших українських партій / В.Шатіло // Право України. – 2000. – №3. – С.118 – 123.

617. Шахрай В., С. Мазлак. До хвилі. Що діється в Україні та з Україною. – Нью-Йорк, 1967. Розділи книги // Політологічні читання. – 1993. – № 3.

618. Шевчук В. В’ячеслав Липинський. Історик, політик, мислитель / Сучасність. – 1992. – №6.

619. Шипілов Л.М. Право української нації на самовизначення в ідейній спадщині М.І.Міхновського / Л.М.Шипілов // Форум права. – 2010. – № 1. – С. 422 – 427.

620. Шпур М.В. Загальні принципи призначення покарання у писаному Литовсько-руському праві ХVІ ст. / М.В.Шпур // Держава і права: Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. Випуск 53. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького НАН України, 2011. – С. 158 – 163.

621. Штук А. І. Проблеми суспільного розвитку в ідеології революційного демократизму України. – Львів, 1982.

622. Янчук А. Практика Конституційного Суду України в контексті доктрини академіка І.М.Дзюби про право справедливості (природне право) та права людини / А.Янчук // Юридичний журнал. – 2010. – № 6.

623. Ярош Д. В. Універсали Української Центральної Ради – Конституційні акти Української державності 1917 – 1918 рр.: їх зміни та історичне значення // Університетські наукові записки. – 2006. – № 3 – 4 (19-20). – С. 36 – 43.

624. Яцишин М., Оксенчук І. Правові основи автономії України у ХVІІ – ХVІІІ століттях: історико-правове дослідження / М.Яцишин, І. Оксенчук // Право України. – 2011. – № 10. – С. 278.

 

V. Автореферати дисертацій

2. Бочарніков Д. І. Суспільний та державний лад Київської Руси в історичній спадщині М.Грушевського: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 /… 3. Бунчук О. Б. Питання права у науковій спадщині Івана Франка : Дис... канд.… 4. Вовк О.Й. Систематизація литовсько-руського права другої половини XV – початку XVI століть: Автореф. дис. ... канд.…

V. Довідковий матеріал для поглибленого вивчення курсу

2. Андрусяк Т. Г. Часопис “Життя і право” (1928 – 1938 р.р.) і його роль у становленні та розвитку української правничої преси / Українська… 3. Антонович В. Б. Про козацькі часи на Україні / В.Б.Антонович. – К.,… 4. Антонович О. М. Розповіді про запорізьких козаків / В.Б.Антонович. – К., 1991.

АЛФАВІТНИЙ ІМЕННИЙ ПОКАЖЧИК ТА НАЗВИ ПРАЦЬ АВТОРІВ, У ЯКИХ ВИКЛАДЕНО ДЕРЖАВНО-ПРАВОВІ КОНЦЕПЦІЇ

Андрузький Георгій(1827 – ?) – член українсько­го таємного Кирило-Мефодіївського товариства. Автор «Начерків конституції республіки». Прибічник ідеї… Антонович Володимир Боніфатієвич(1834 – 1908) – професор Київського… Бандера Степан(1909 – 1959)– один з провідників організації українських націоналістів.

Левицький Костянтин Антонович (1859 – 1941) – визначний політичний діяч Галичини, співзасновник УНДП, науковець, засновник і голова Національної Ради у Львові. Водночас виявив себе в галузі науки: перекладав закони, опрацьовував українську юридичну термінологію, уклав німецько-український правничий словник, був почесним членом Наукового товариства ім. Т. Шевченка, автор популярних юридичних праць. Яскраво проявив себе як історик, написав «Історію політичної думки галицьких українців 1848 – 1914 рр.», «Історію визвольних змагань галицьких українців у часи світової війни 1914 – 1918 рр.», «Великий зрив» тощо.

Лесевич Володимир Вікторович(1837 – 1905) – український філософ, представник емпіріокритицизму. Пройшов шлях від народництва до лібералізму. Основні праці: «Від Конта до Авенаріуса», «Позитивізм після Конта».

Люблінський Юліан(1798 – 1873) – учасник товариства об'єднаних слов'ян у Новоград-Волинському, прибічник ідеї об'єднання слов'янських народів на засадах федерації

Мазепа Іван(1644 – 1709) – український політичний та державний діяч. Виборював ідею незалежної України на чолі з єдиноправителем-гетьманом.

Махно Нестор Іванович(1889 – 1934) – політичний діяч, провідник ідей анархізму в Україні.

Міхновський Микола(1873 – 1924) – один з ініціа­торів таємного братства Тарасівців, автор державно-правової концепції націоналістичного спрямування.

Могила Петро(1596 або 1597 – 1647) – український державний та релігійний діяч. Автор «Номоканону» та інших праць. Виклав ідею ідеального властителя, стверджував, що влада дається Богом, перед яким вона підзвітна. Мріяв про самостійну державу.

Мономах Володимир– київський князь часів Київської Русі. Державно-правові погляди викладені в його листі відомому під назвою «Поучения».

Муравйов Микита Михайлович(1796 – 1843) – капі­тан російської армії, декабрист. Керував Північним товарис­твом декабристів. Прихильник конституційної монархії.

Неволін Костянтин Олексійович (1806 – 1855) – Юрист, доктор права, ординарний професор, ректор Імператорського університету Св. Володимира.К. О. Неволін, прихильник природно-правового напряму, під «енциклопедією законознавства» розумів самостійну науку – теорію «наук законознавства» і одночасно їх скорочений виклад. Вважав, що енциклопедія покликана з'єднувати філософію права з науками про закони. Завдання наук, законознавства він висвітлював з позиції розрізнення природного права (природного закону) і позитивного права (позитивного закону). При цьому природ, закон трактував як «ідею законодавства» (тобто правове начало позит. закону), а позит. закон – як її «виявлення». Свій філософсько-правовий підхід до закону вчений обгрунтував так: суть закону – це правда, а «суть правди може бути визначена лише у філософії». Ця позиція приводила до ототожнення енциклопедії права з філософією права.

Новгородцев Павло Іванович(1866 – 1924) – відомий український і російський правознавець і філософ. У правовій державі вбачав втілення суспільного ідеалу. Основні праці: «Історична школа юристів, її походження і доля», «Криза сучасної правосвідомості», «Кант і Гегель у їх вченнях про право і державу» та ін.

Оріховський-Роксолан Станіслав(1515 – 1567) – український мислитель, автор праць «Про природне право», «Про турецьку загрозу», «Напучення польсько­му королю...» та ін. Прибічник ідеї природного права, верховенства закону. Робив спроби вирішити проблему співвідношення світської та духовної влади.

Орлик Пилип(1672 – 1742) – український держав­ний і військовий діяч. Гетьман України у вигнанні. Автор праць: «Вивід прав України», «Пакт і Конституція законів та вільностей Війська Запорозького».

Павлик Михайло Іванович(1853 – 1915) – ук­раїнський революційний демократ, пропагував полі­тичний ідеал державності соціалістичного спрямування.

Палієнко Микола Іванович(1869 – 1937) – академік Всеукраїнської Академії наук. Державно-правове вчен­ня виклав у роботах «Нова психологічна теорія права і поняття права», «Нормативний характер права і його відмінні ознаки». До питання про позитивізм у праві, «Історичний розвиток ідеї суверенітету та її правове зна­чення» та ін.

Пестель Павло Іванович(1793 – 1826) – полковник російської армії, декабрист. Засновник Південного това­риства декабристів. Сповідував республіканські погляди. Автор «Руської правди».

Петлюра Симон Васильович(1879 – 1926) – органі­затор Центральної Ради; очолював Директорію. Його де­ржавно-правові погляди було включено в програмні доку­менти Української соціал-демократичної партії.

Петровський Григорій Іванович(1878 – 1958) – го­лова Всеукраїнського центрального виконавчого комітету, прибічник більшовицької державно-правової доктрини.

Подолинський Сергій Андрійович (1850 – 1891) – належав до «Київської громади», сповідував державно-правові погляди революційного демократизму.

Прокопович Феофан (1681 – 1736) – український і російський державний і церковний діяч. Сприяв утвердженню Петра І і провадженню його реформ. Автор «Слова
про владу й честь царську» та інших праць. Обстоював ідеї сильної централізованої влади, освіченого абсолютизму; поділяв ідеї природного права.

Скарга Петро (XVI ст.) – організатор єзуїтських колегій у Львові. У роботі «Про єдність церкви Божої» з'ясовував проблему співвідношення світської та духовної влади.

Сковорода Григорій Савич (1722 – 1794) – засновник української класичної філософії, просвітитель. Пропагував ідею демократичної республіки, яка заснована на засадах рівності, колективної праці та «сродності труда».

Скрипник Микола Олексійович (1872 – 1933) – один з організаторів комуністичної партії України, стояв біля витоків державно-правової течії націонал-комунізму.

Спекорський Євген Васильович(1875 – 1951) – український філософ і правознавець, професор з 1913, доктор державного права з 1917. Основні праці: «До питання про систематизацію у суспільствознавстві», «Органічна теорія суспільства», «Поняття суспільства в античному світі. Етюд із семантики суспільствознавства», «Завдання енциклопедії права», «Засади науки про державу і суспільство».

Сціборський Микола(1897 – 1941) – ідеолог ук­раїнського націоналізму, провідний діяч організації українських націоналістів. Державно-правове вчення виклав у роботах «ОУН і селянство», «Робітництво і се­лянство», «Націократія» та ін.

Старосольський Володимир Йоахимович(1878 – 1942) – український юрист і політолог, професор Українського вільного та Львівського університетів, автор націоналістичної державно-правової концепції. Основні роботи — «Теорія нації», «До питання форм держави», «Держава й політичне право».

Тарановський Федір Васильович(1875 – 1936) – академік Української Академії наук. Автор праць «Федералізм у Росії», «Політична доктрина в наказі імпе­ратриці Катерини II», «Догматика позитивного держав­ного права у Франції», «Вступ до історії слов'янських прав» та ін. Досліджував становлення та розвиток де­ржавно-правової теорії.

Терлецький Остап Сергійович(1850 – 1902) – укра­їнський філософ і юрист, представник течії революцій­ного демократизму, автор державно-правової теорії, в ос­нові якої — самоврядна громада і колективна власність.

Томашівський Стефан(1875 – 1930) – український історик, один з авторів консервативного державно-пра­вового вчення. Основні ідеї своєї концепції виклав у робо­тах: «Українська історія», «Про ідеї, героїв і політику».

Туган-Барановський Михайло Іванович(1865 – 1919) український юрист і економіст, автор державно-правової теорії, в якій досліджував ідею рівності, шляхи узгодження індивідуальної свободи і суспільного інтере­су. Основні роботи — «Соціалізм як позитивне вчення», «Суспільно-економічні ідеали нашого часу» та ін.

Франко Іван Якович(1856 – 1916)— український поет, прозаїк, філософ, громадський діяч. Виступав проти необмеженої монархії, поділяв деякі положення марксизму. Пропонував новий устрій суспільства за допо­могою революції, під якою розумів низку культурних, наукових і політичних заходів. Державно-правові погля­ди викладено у творах: «Дві конституції», «Історія однієї конфіскації», «На дні», «До світла» та ін.

Хвильовий Микола (1893 – 1933) – український письменник, один з прибічників націонал-комуністичного напряму державно-правової думки.

Хмельницький Богдан (1595 – 1657) – український державний діяч, полководець. Автор «Договірних статей», у яких викладено перспективу розвитку України в
складі Росії.

Чорновіл В’ячеслав Максимович(1937 – 1999) – український політик, публіцист, літературний критик, діяч руху опору проти русифікації та національної дискримінації українського народу, політичний в'язень СРСР; Герой України (2000, посмертно). Один із ініціаторів створення Української гельсінської спілки.

Чубар Влас Якович (1891– 1939) – державний діяч Української радянської соціалістичної республіки, при­бічник більшовицької державно-правової доктрини.

Шевченко Тарас Григорович (1814 – 1861) – ук­раїнський письменник, член Кирило-Мефодїївського то­вариства (1846 – 1847). Противник абсолютної монар­хії. Висловлював ідеї республіканізму.

Юркевич Памфіл Данилович (1827 – 1874) – професор Київської духовної академії та Московського університету. Автор концепції «філософії серця». Розробляв проблеми християнської антропології. Автор морально-правової концепції, що викладена в творі «Мир з ближніми як умова християнського співжиття» та інших роботах.

Ющенко Віктор Андрійович (1954 р.н.) – український політик, голова партії «Наша Україна», засновник та Голова Ради Інституту Президента Віктора Ющенка «Стратегічні ініціативи». Третій Президент України (2005 – 2010), голова Національного банку України (1993 – 2000), прем'єр-міністр України (1999 – 2001), лідер Помаранчевої революції.

Яворський Стефан (1658 – 1722) – вчений Києво-Могилянської академії, згодом – глава російської пра­вославної церкви. Займався ідеологічним забезпеченням державно-правових реформ Петра І. Стверджував, що Україна щаслива під високою рукою російського царя.


ГЛОСАРІЙ ОСНОВНИХ ПОНЯТЬ І ТЕРМІНІВ.

А

Агностицизм –філософське вчення, яке заперечує можливість пізнання сутності речей.

Аксіома –вихідне положення, яке сприймається без доведення і лежить в основі доказів істинності інших положень.

Анархія – безвладдя, відсутність у суспільстві будь-яких політичних структур.

Аполегетика – захист, відстоювання певної думки чи дії, обґрунтування їх доцільності.

Апріорі – наявне у свідомості людини знання, яке передує досвіду.

Апробація– перевірка життям, практикою.

Аскет – особа, яка вдовольняється у житті мінімальним, без претензій на багатство і задоволення забаганок.

Аскетичний спосіб життя – відмова від життєвих благ і спокус.

Д

Делегування– надання повноважень.

Десакралізація– заперечення святості чи святенності чогось.

Деспотія– форма необмеженої законом самодержавної влади, що характеризується крайньою централізацією, сваволею, жорстокістю монарха.

Деструкція– порушення або зруйнування моральної структури чого-небудь.

Дисидент– людина що виступає проти існуючого державного (політичного) устрою чи загальноприйнятих суспільних норм певної країни. За визначенням сучасного українського вченого І. Іванченка, дисидентом може вважатися «особа, яка відкрито формулює політичні, релігійні і світоглядні погляди, що не відповідають офіційно визнаній лінії, певному загальноприйнятому тлумаченню».

Догма – твердження (як правило, релігійне), яке не вимагає доказу.

Доктрина– система поглядів, теорія. По-іншому, провідний теоретичний або політичний принцип в діяльності держави.

Домінуючий – панівний, що владарює над іншими.

Дотація – грошова підтримка з боку держави.

Дуалізм влади – подвійність державної влади, поділ її між різними інституціями країни.

Е

Егалітаризм– принцип зрівнялівки всіх людей у різних галузях, сферах життя суспільства, «зрівнялівка».

Етатизація – одержавлення тієї чи іншої сфери суспільного буття.

Економічний детермінізм– марксистське пояснення «об’єктивного закономірного взаємозв’язку в економічному житті суспільства». Всі явища матеріально-виробничої діяльності, згідно з марксизмом, взаємопов’язані і закономірно впливають одне на одне (виробництво, реалізація, постачання сировини, фінанси). Теорія економічного детермінізму недооцінює роль випадковостей у житті суспільства.

Емпіризм– напрям у теорії пізнання, який вважає чуттєвий досвід єдиним джерелом знань.

З

Закономірність – певна впорядкованість подій, факторів, обставин життя.

І

Ідеал – уявлення про найвищу досконалість, найвищу мету, взірець чогось.

Ідея – первісна форма розв’язання наукової проблеми, засіб практичної реалізації знань.

Ієрархія – система взаємного підпорядкування.

Імператив –1) переносно – веління, настійна вимога; 2) категоричний імператив – в етиці німецького філософа І.Канта – безумовне моральне веління, притаманне розуму, воно вічне, незмінне, лежить в основі моралі.

Індульгенція – відпущення гріхів парафіян католицькими священиками.

Інтеграція – злиття, поєднання.

К

Канонічне право – церковне право, яке регулювало головним чином відносини у церковній ієрархії.

Концепція – 1) основна ідея будь-якої теорії; 2) система поглядів на певне явище.

Класовий антагонізм – у марксизмі така форма суперечностей, яка характеризується непримиренністю суспільних інтересів певних соціальних верств.

Критерій – мірило для визначення, оцінки предмета або явища, ознака, взята за основу класифікації.

Л

Ленінізм – національний (російський) різновид марксизму.

Лімітованість – суворе дозування, обмеженість у чомусь.

М

Меркантилізм – економічна політика втручання держави в економіку, підтримка нею певних галузей господарства.

Модернізація – оновлення, приведення у відповідність з вимогами часу.

Моральні цінності– явища духовного характеру, які можуть задовольнити потреби людини суспільства служити їхнім інтересам і цілям.

Н

Натуралізм – філософський погляд на світ з точки зору заперечення ролі всього “надприроднього” і ствердження природного, земного буття.

Неолібералізм– один із напрямів, що склався в 30-х рр. по суті він є оновленим варіантом економічного лібералізму. На відміну від останнього, неоліберали не відмовляються від активного втручання держави в економічне життя, виступають за поєднання вільної конкуренції з формами державного регулювання економіки.

О

Об’єктивна осудність – покарання особи без її вини.

П

Патріархальна сім’я – велика сім’я, яка включала в себе 2–3, а іноді і 4 покоління, з неподільною владою її глави – батька.

Плебісцитарна демократія –концепція, яку висунув М.Вебер і згідно з якою харизматичний лідер: а) вибирається прямим голосуванням народу (тобто через “плебісцит”); б) несе перед народом відповідальність; в) підноситься над бюрократією, здійснює над нею контроль “згори”. Слід підкреслити, що ця веберівська концепція мала ряд слабких місць, а саме: а) масам у ній відводилася роль пасивних учасників політичного процесу (єдиною формою політичної участі для мас тут виступає участь у виборах, реалізація прав на голосування); б) народні маси по суті позбавляються права здійснювати контроль за діяльністю бюрократії і т. ін. Вебер у цій концепції вимагав, щоб маси після того, як вони вибрали харизматичного лідера сліпо йому підкорялися, не втручалися в його діяльність. А це і є шлях до утвердження тоталітарного режиму.

Політія – змішана форма правління.

Постулат– твердження про щось.

Прагматизм – підхід до оцінки предмета чи явища із суто корисливих сторін.

Превентивний – випереджувальний, запобіжний.

Р

Ревізіонізм – суспільно-політична течія, яка піддавала критичному перегляду вчення марксизму, здійснювало його ревізію.

Релігійно-міфологічний світогляд – світобачення і світосприйняття давніх людей, яке базувалося на поєднанні релігійних вірувань з міфологією.

С

Сакральний – священний, релігійно обґрунтований.

Соціально-нормативні регулятори – це неписані правила поведінки (звичаї, обряди, релігійні настанови, традиції, норми моралі).

Станово-представницька форма правління – одна із монархічних форм правління, при якій влада глави держави певною мірою обмежувалась діяльністю станово-представницьких установ (генеральних штатів, парламенту, сейму, рейхстагу тощо).

Суб’єктивний ідеалізм – філософська течія, прибічники якої увесь матеріальний світ розглядають як сферу прояву свободи людського духу. Для них поза людською свідомістю не існує об’єктивної реальності.

Суверен – єдиновладний правитель держави доби середньовіччя.

Т

Теократична держава – форма державного правління, за якої політична влада в державі належить духовенству, а глава держави є водночас главою церкви (у сучасних умовах Ватикан).

Теологія – наука про релігійні вчення.

Теорія циклічності – вчення про замкнутий рух явища по заздалегідь визначеному колу (циклу).

Тимократія– правління військових.

Томізм– релігійно-філософське вчення послідовників Фоми Аквінського.

Тотальність – всезагальність, повнота, всеосяжність охоплення всіх сторін дійсності.

У

Уніфікований – єдиний, приведений до чогось спільного.

Усуспільнення виробництва– комплекс організаційних і виробничих заходів які надають право володіння і розпорядження власністю трудовому колективу.

Утилітаризм –(від лат. – користь, вигода) – прагнення мати перш за все власну вигоду, користь, зиск.

Утопічний комунізм – ідеал суспільного ладу з усуспільненими формами співжиття.

Утопічний соціалізм – мрійництво, проекти і вчення про докорінне облаштування суспільного ладу на принципах соціальної рівності, відсутності експлуатації при спільній праці всіх громадян.

Утопія – місце, якого немає. В науковій літературі під нею розуміється опис суспільного, політичного і приватного життя людей уявної країни, що відповідає певному ідеалу соціальної гармонії.

Ф

Фаталізм – віра у невідворотність долі.

Федерація– форма державного устрою, союзна держава, що складається з ряду держав або державних утворень кожне з яких, поряд із загально федеративними, має власні законодавчі, виконавчі і, як правило, судові органи.

Ю

Юрисдикція– коло питань, які відносяться до компетенції певної установи чи органу держави.

 


 

 

ЗМІСТ

ВСТУП

ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН

ПРОГРАМА КУРСУ

ПЛАНИ СЕМІНАРСЬКИХ ЗАНЯТЬ

ПРОГРАМНІ ПИТАННЯ З КУРСУ “ІСТОРІЯ ПОЛІТИЧНОЇ І ПРАВОВОЇ ДУМКИ В УКРАЇНІ”

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО ВИКОНАННЯ КОМПЛЕКСНОГО ПРАКТИЧНОГО ІНДИВІДУАЛЬНОГО ЗАВДАННЯ

СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНИХ ДЖЕРЕЛ

АЛФАВІТНИЙ ІМЕННИЙ ПОКАЖЧИК ТА НАЗВИ ПРАЦЬ АВТОРІВ, У ЯКИХ ВИКЛАДЕНО ДЕРЖАВНО-ПРАВОВІ КОНЦЕПЦІЇ

ГЛОСАРІЙ ОСНОВНИХ ПОНЯТЬ І ТЕРМІНІВ

– Конец работы –

Используемые теги: Історія, політичної, правової, думки, Україні0.079

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: ІСТОРІЯ ПОЛІТИЧНОЇ І ПРАВОВОЇ ДУМКИ В УКРАЇНІ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Історія світової політичної думки
Складність і мінливість сучасного політичного буття потребує вдумливого застосування виробленого й осмисленого людством сукупного досвіду, всієї… Без політологічного концептуального доробку наших пращурів, з якого постійно … Ранні уявлення протягом 2,5-3 тис. років подолали шлях від міфологічних до раціонально-логічних форм світорозуміння, з…

Становлення філософської думки в Україні
З якого часу ми можемо говорити про зародження філософії на теренах української культури? Якими особливостями відзначався український спосіб… Ф. Прокоповича, С. Яворського, наукові доробки Ю. Федів та Н. Мозкової з… Робота складається зі вступу, трьох розділів, висновків, списку використаної літератури.

Лекція №1. ПРЕДМЕТ І МЕТОД ІСТОРІЇ ЕКОНОМІКИ ТА ЕКОНОМІЧНОЇ ДУМКИ. 1.2. Методико-методологічні засади аналізу історії економіч­ної думки
ПРЕДМЕТ І МЕТОД ІСТОРІЇ ЕКОНОМІКИ ТА ЕКОНОМІЧНОЇ ДУМКИ... Історична еволюція економічної думки... Методико методологічні засади аналізу історії економіч ної думки...

Історія економіки та історія економічних вчень
О Ю Омельченко... Н М Скороход... Сторія економіки та...

Навчально-методичний комплекс дисципліни Історія економіки та економічної думки
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ДЕРЖАВНОЇ ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ... Кафедра економічної теорії До друку...

ІСТОРІЯ ЕКОНОМІКИ та ЕКОНОМІЧНОЇ ДУМКИ
Тернопільський національний економічний університет... Кафедра економічної теорії... ІСТОРІЯ ЕКОНОМІКИ та...

Історія економіки та економічної думки
На сайте allrefs.net читайте: Сторія економіки та. І Л ЛЕОНІДОВ...

Історія розвитку криміналістики в Україні
Необхідно також зазначити, що історія криміналістики, як наука виділилась з загального вчення про криміналістику порівняно недавно. Історія… Аналізуючи зокрема розвиток історії криміналістики на Україні, слід сказати,… Виникнення і розвиток криміналістики в світі і в Україні. Пізнання події злочину це складна багатопрофільна…

Концепція правової держави: історія виникнення та розвитку
План... Концепція правової держави історія виникнення та... Поняття і ознаки правової держави...

Історія виникнення силових видів спорту на Україні (укр)
Ки вське атлетичне товариство виховало на той час прекраснихспортсмен в-рекордсмен в Рос та св ту, переможц в всерос йських чемп онат вта ол мп ад -… Олександр Засс на фото розробив методику зометричноготренування у по днанн з… Засс дивував глядач в сво ми силовими номерами - ловив руками90-к лограмове ядро, що вил тало з цирково пушки на…

0.028
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам