Стара історична школа Німеччини

 

Стара історична школа Німеччини: Історичні умови: 1) завершення першого етапу промислового перевороту в Німеччині. Розвиток важкої промисловості; 2) розповсюдження демократичного і соціалістичного руху в Німеччині.

Особливості економічних поглядів: 1) предмет дослідження – національне господарство, закономірності економічного розвитку нації, роль різних суспільних інститутів у економічному житті; 2) методи дослідження – описово-статистичний, історико-генетичний, міждисциплінарний, індукція та критика класичної політекономії за абстрактність теорій і надання їм універсального характеру; 3) відмова від досліджень, які є предметом політичної економії, і заміна їх економічною історією; 4) визнання лише еволюційної форми розвитку суспільства, джерелом руху якого є психологічні, етичні та правові норми, що склалися в суспільстві.

Вільгельм Рошер (1812‑1878рр.). Головний твір: "Історія національної політичної економії". Основні ідеї: 1) заперечував існування єдиної політичної економії та універсальних законів господарського розвитку всіх націй; 2) вбачав завдання економічної науки в емпіричному дослідженні історичного матеріалу; 3) виділив періоди історичного розвитку націй – найдавніший /головний фактор земля/, середньовічний /головну роль відіграє капіталізована праця/, новий /панує капітал/.

Карл Кніс (1821‑1898рр.). Основний твір: "Політична економія з погляду історичного методу". Основні ідеї: 1)наголошував на відмінностях у ступенях еволюції, традиціях та здібностях різних націй; 2)довів, що спостереження економічного розвитку різних народів уможливлюють емпіричні узагальнення та вплив на економічні явища і процеси шляхом розробки економічної політики, спрямованої на досягнення суспільно значущих цілей.