рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

ІСТОРІЯ ГРОШЕЙ ТА ФІНАНСІВ

ІСТОРІЯ ГРОШЕЙ ТА ФІНАНСІВ - раздел История, Міністерство Освіти І Науки України ...

Міністерство освіти і науки України

УКРАЇНСЬКА ДЕРЖАВНА АКАДЕМІЯ

ЗАЛІЗНИЧНОГО ТРАНСПОРТУ

 

О.В. Колесников, Д.І. Бойко, О.О. Коковіхіна

 

 

ІСТОРІЯ ГРОШЕЙ ТА ФІНАНСІВ

Навчальний посібник  

ТЕМА 1. СУТНІСТЬ ГРОШЕЙ ТА ФІНАНСІВ

1.1. Походження та суть грошей.

1.2. Сутність фінансів як економічної категорії.

 

Походження та суть грошей

Гроші настільки міцно увійшли до нашого життя, що ми не бачимо в них нічого незвичайного, хоча це один з найчудовіших винаходів людства: не являючи… В теорії грошей існує багато розбіжностей та невизначеностей з приводу суті… П Декурсель вважав: “Гроші для людей розумних є засобом, для дурнів – ціллю.”

Сутність фінансів як економічної категорії

На сьогоднішній день існує безліч визначень поняття “фінанси”, але, на наш погляд, слід зупинитися і осмислити визначення, запропоноване Валентином… Основними елементами даної категорії, як на нас, є банки, податки та система… Спробуємо дати визначення кожному з наведених понятть.

ТЕМА 2. ВИНИКНЕННЯ І РОЗВИТОК ГРОШЕЙ ТА ФІНАНСІВ У СТАРОДАВНІЙ ГРЕЦІЇ

2.1. Монетні системи Стародавньої Греції. 2.2. Гроші Стародавньої Греції на території сучасної України в період VII ст.… 2.3. Виникнення банків у Стародавній Греції.

Монетні системи Стародавньої Греції

Передумовою для появи монет у Стародавній Греції стало застосування металевих жетонів для обчислень на лічильній дошці. Так перші монети з'явилися у… В основу грошово – монетних одиниць було покладено спільні майже для всіх… Слід розрізняти два типи монетних систем Греції того часу. Це поперше, монетні системи, які базувалися на статері і…

Рис. 2.2. Монети Стародавньої Греції

 

На монетах практично всіх систем викарбовувалися емблеми відповідних полісів, їхні боги – покровителі, герої античних міфів (рис.2.2). Грецькі монети були дуже гарними за оформленням, що дозволило їм стати не лише видатним винаходом Стародавньої Греції, а й шедеврами античного мистецтва.

 

 

Гроші Стародавньої Греції на території сучасної України в період VII ст. до н.е. - I ст.н.е.

В епоху переселення на південну територію сучасної України греків із Малої Азії та розвитку торгових відношень між ними й іншим грецьким світом… З кінця VII - VI ст. до н.е. першим еквівалентом грошей у Північному… У V ст. до н.е. Ольвія здійснює випуск бронзових литих монет - "асів" круглої форми з зображеннями Афіни,…

Виникнення банків у Стародавній Греції

  Значного розвитку банківська справа набула і у Стародавній Греції, де… Вклади цих специфічних банків були закритими і в обігу не використовувалися. Храми надавали кредити за рахунок власних…

Банківські операції у Стародавній Греції

На сьогоднішній день надати всебічну характеристику банківських операцій Стародавньої Греції не можливо, в силу об’єктивних причин, однак на основі… Доходи банку складали 20 -40% основного капіталу. Кредитні операції були побудовані на принципах платності (від 10 до 36% річних), строковості, поверненості та…

Податки у Стародавній Греції

У Стародавній Греції в VII-IV ст. до Р.Х. представники знаті, закладаючи основи держави, увели податки на доходи в розмірі однієї десятої або однієї… У той же час у стародавньому світі була й серйозна протидія оподатковуванню. В… Афіняни готові були вносити добровільні пожертвування, а данину вони воліли одержувати з переможених ворогів, а також…

Зародження страхування у стародавньому світі

У стародавньому світі почав зароджуватись такий вид страхування, як страхування від нещасних випадків – працівники, що були зайняті на таких… Морська торгівля, що розвивалася швидкими темпами у Середземномор'ї за часів…  

ТЕМА 3. ОСНОВНІ ЕТАПИ РОЗВИТКУ ГРОШОВОЇ ТА ФІНАНСОВОЇ СИСТЕМИ У СТАРОДАВНЬОМУ РИМІ ТА ЇХ ХАРАКТЕРИСТИКА

3.1. Основні монетні номінали Стародавнього Риму. 3.2. Монети римсько - сарматського періоду на території сучасної України. 3.3. Особливості банківництва Римської імперії.

Основні монетні номінали Стародавнього Риму

У Римі перші монети відливались у формах; це були мідні зливки вагою в римський фунт (272,88 грами), без зображень (важкий ас). Вважається, що…    

Монети римсько - сарматського періоду на території сучасної України

   

Особливості банківництва Римської імперії

У римлян банкіри, яких називали менсаріями (від лат. “менса” - стіл), розпочали свою діяльність з обміну грошей. Згодом вони отримували кошти на… Зростаюча внаслідок завоювань роль Риму як центру економічного життя… Римські громадяни здебільшого не зберігали свої гроші вдома, а віддавали банкірові, який записував їх у себе в книгах…

Податкова система Стародавнього Риму

Багато сторін сучасної держави мають свої джерела в Стародавньому Римі. Простежимо за розвитком там податкової системи. Спочатку вся держава… Визначення суми податку (ценз) проводилося кожні п'ять років обраними… У IV-III ст. до Р.Х. Римська держава розросталася, ґрунтувалися й завойовувалися нові міста-колонії. Відбувалися й…

ТЕМА 4. ГРОШОВО-БАНКІВСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО ТА ПОДАТКИ В СЕРЕДНЬОВІЧНЙ ЄВРОПІ

4.1. Грошове господарство середньовічної Європи. 4.2. Розвиток банківництва в середньовічній Європі. 4.3. Податки середньовічної Європи.

Грошове господарство середньовічної Європи

Грошовий обіг сердньовічної Європи умовно можна розділити на чотири періоди [56]: 1) монета епохи мандрівки народів, варварське карбування у ранньому… 2) грошове господарство періоду розвиненого середньовіччя, епоха феодального денарія (середина VІІІ – кінець ХІІІ…

Податки середньовічної Європи

В ранньовізантійську епоху, до VII ст. включно, у Візантії існував 21 різновид прямих податків, у які потрібно було одночасно вносити відразу все.… Певні групи населення, як повідомляє сучасний німецький історик Петер Шрайнер,… В основному податкові надходження йшли на утримання армії і адміністрації, а також на постачання міст хлібом.

ТЕМА 5. ФОРМУВАННЯ ГРОШОВО-ФІНАНСОВОЇ СИСТЕМИ КИЇВСЬКОЇ РУСІ

5.1. Вплив іноземних грошових систем на формування грошового обігу в Давньоруській державі. 5.2. Виникнення та еволюція гривні. 5.3. Зародження кредитно-банківських відносин у Київській Русі.

Вплив іноземних грошових систем на формування грошового обігу в Давньоруській державі

Згідно з твердженням окремих дослідників, обмін на українських землях тривалий час здійснювався за допомоги іноземних грошей, які, до речі, нерідко… Одначе шкури, зерно, хутро, віск та інші продукти не могли довго бути засобом… Дирхем — срібна арабська монета, запроваджена наприкінці VII ст. (близько 692—696 рр.). Початкова маса дирхема — 3,9…

Виникнення та еволюція гривні

Варто зазначити, що Київська Русь мала досить суттєве значення у налагодженні торговельних зв’язків між Візантією та Західною Європою, виступаючи… Потреба у власних грошах ставала дедалі очевиднішою. І їх почали карбувати при… Однак випуск їх був знаменним. Вони символізували суверенність давньоруської держави. Слід віддати належне…

Зародження кредитних відносин у Київській Русі

У первісному списку Руської правди Ярослава Мудрого 1019 р. були визначені три правила щодо позики майна під відсотки: 1) договір про віддачу майна із прибутку чи грошей із відсотків мав укладатися… 2) якщо борг становив більше 3 гривень і при укладенні договору не бу­ло поставлено свідків, а борг не повертався,…

Податкова система Київської Русі

Основним джерелом доходів князівської скарбниці була данина. Це по суті справи спочатку нерегулярний, а потім усе більше систематичний прямий… Князь Олег установив данини ільменським слов'янам, кривичам і мері. У 883 р.… Тоді ж з'являються відомості про російську гривню. Населення Новгорода було зобов'язано щорічно платити князеві 300…

МОДУЛЬ 2. СТАНОВЛЕННЯ ГРОШОВОГО ОБІГУ І ФІНАНСІВ УКРАЇНИ ПІД ВПЛИВОМ КРАЇН – ЗАГАРБНИКІВ ТА ПІСЛЯ ОДЕРЖАННЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ

 

ТЕМА 6. ОСОБЛИВОСТІ ГРОШЕЙ ТА ФІНАНСІВ У ПЕРІОД ІСНУВАННЯ ПОЛЬСЬКО-ЛИТОВСЬКОЇ ДЕРЖАВИ

6.1. Основні риси грошового обігу в Україні у XIV – першій половині XVII ст. 6.2. Розвиток кредитних операцій на території Речі Посполитої. 6.3. Податки Польсько – Литовської держави.

Основні риси грошового обігу в Україні у XIV – першій половині XVII ст.

Під ударами полчищ хана Батия в середині XIII ст. пала Київська Русь. Землі України були поділені між загарбниками і великими сусідніми державами.… Рис. 6.1. Джучидський срібній дирхем

Розвиток кредитних операцій на територii Речi Посполитої

Одночасно із зростанням торгівлі та грошового обігу на українських землях у XVI—XVIII ст. поширилися кредитні операції й лихварство. Необхідність… Лихварство було поширене серед представників різних верств населення (купці,…  

Податки Польсько – Литовської держави

З XVI ст. приходить в Україну так зване Магдебурзьке право, яке стає визначальним у податковому та митному регулюванні. Магдебурзьке право – це… Міський голова чи бургомістр за Магдебурзьким правом був найвищою виконавчою… Міське населення було особисто вільним. Ковалі, гончари, ювеліри, крамарі об’єднувались в окремі цехи і сплачували…

ТЕМА 7. ГРОШОВЕ ГОСПОДАРСТВО ТА ФІНАНСИ КОЗАЦЬКО-ГЕТЬМАНСЬКОЇ ДОБИ

7.1. Грошовий обіг в українському козацтві. 7.2. Банківські інституції в Західній Україні. 7.3. Формування української фіскальної системи в добу Гетьманщини (друга половина XVII – початок XVIII ст.).

Грошовий обіг в українському козацтві

Належність українських земель до складу Речі Посполитої пояснювала домінування на вітчизняному грошовому ринку польських і литовських номіналів.… Судячи з чинної за козацької доби податкової системи, яка містила й податкові… З-поміж срібних іноземних монет в обігу були талери. Особливо популярними були голландські, що отримали назву…

Банківські інституції в Західній Україні

Кредитні відносини у XVII-XVIII ст. описано в праці Я. Рутковського «Економічна історія Польщі». Автор розглядав сільський та міський кредити і… Селяни в разі війни, епідемії, масової загибелі худоби могли отримати кредит у… В селах створювалися громадські кредитні установи. Вони були двох типів: одні надавали в кредит гроші, інші — зерно чи…

ТЕМА 8. ГРОШОВА ТА ФІНАНСОВА СИСТЕМИ УКРАЇНИ У СКЛАДІ РОСІЙСЬКОЇ ІМПЕРІЇ

8.1. Елементи грошового господарства на території українських земель у складі Російської імперії. 8.2. Становлення банківської системи Російської імперії. 8.3. Податкова система на українських землях у складі Російської імперії.

Елементи грошового господарства на території українських земель у складі Російської імперії

Рис.8.1. Листівка з основними монетами Російської імперії  

Становлення банківської системи Російської імперії

Російський уряд в умовах промислового розвитку розглядав як одне із своїх першочергових завдань вдосконалення кредитної системи. У 1817 p. у зв'язку… Незважаючи на кілька міських приватних і громадських банків комерційного… Царський уряд, передбачаючи неминучість селянської реформи, змушений був вживати заходів, спрямованих на зміну всієї…

Таблиця 8.1. – Мережа дореволюційних банків Російської імперії

Мережа банків Контори і філії Держбанку Філії КБ Товариства взаємного кредиту Міські банки
Всього в Росії
У тому числі в Україні
Частка України, % 15,9 20,9 36,5 21,1

 

Наприкінці XIX — на початку XX ст. інтенсивно зрощувався (зливався) банківський капітал з промисловим. Наприклад, Петербурзький міжнародний та Дисконтний банки були зв'язані з українською металургією та вугільною промисловістю; Азовсько-донський банк контролював більшість підприємств цукрової промисловості імперії Романових.

 

 

Податкова система на українських землях у складі Російської Імперії

Повна руйнація українських податкових національних традицій, яка передбачала помірність і доцільність оподаткування, розпочалась з втрати Україною… Ламаючи адміністративну систему України, яка за своєю демократичною суттю та… Було введено подвірне оподаткування. Тобто запроваджено нову систему оподаткування населення прямими податками.

Зародження страхування в Російській імперії

До Росії епохи капіталізму класичне страхування прийшло із Західної Європи ще в XVIII ст. На той час у Петербурзі та Москві з'явилися філії… Найбільш поширеним страховим ризиком за тих часів була пожежа. Тому у 1827р.… У другій половині XIX ст. спектр страхових послуг уже був досить широким, приймались на страхування будівлі, тварини,…

ТЕМА 9. ГРОШІ ТА ФІНАНСИ УКРАЇНИ

У СКЛАДІ СРСР

 

9.1. Грошовий обіг на розділених українських землях.

9.2. Грошовий обіг на українських теренах під час Другої світової війни.

9.3. Грошовий обіг в СРСР після Другої світової війни.

9.4. Банківська система СРСР.

9.5. Податкова система СРСР.

9.6. Страхування в СРСР.

 

Розвиток економіки колишнього СРСР передбачав максимальну інтеграцію господарств союзних республік у загальносоюзному народногосподарському комплексі, формування якого завершилося у 60—80-х рр. Регулювалися структура та рівні економічного розвитку союзних республік та економічних регіонів. Планування і управління економікою були централізовані, лімітувався розподіл між союзними республіками, економічними регіонами і галузями фінансових, трудових, матеріально-технічних та інших ресурсів.

 

 

Грошовий обіг на розділених українських землях

11 січня 1924 р. президент Польщі С. Войцеховський оголосив декрет про валютну реформу. Вона передбачала поступову ліквідацію ПККП і введення нової… Емісія розмінних грошей вищої номінальної вартості відбувалася у формі малих… Хоча розмінні паперові білети були законним засобом платежу, їх використання мало деякі обмеження. Так, їх можна було…

Грошовий обіг на українських теренах під час Другої світової війни

У серпні 1941 р. українські землі знову було розділено, тепер уже гітлерівською Німеччиною. Галичина відійшла до Польського генерал-губернаторства;… Регулювання грошового обігу тепер провадив новий окупаційний уряд. Німецька… Територію Галичини обслуговував створений 1940 р. емісійний банк у Кракові, який провів дві емісії злотих із різними…

Грошовий обіг в СРСР після Другої світової війни

Фінансування військових видатків під час Другої світової війни спричинило значне зростання грошової маси в країнах-учасницях. Після її закінчення в… Грошова реформа передбачала кілька заходів. Так, карткову систему мали… 14 грудня 1947 р. Рада Міністрів СРСР та найвищий партійний орган ЦК ВКП(б) прийняли Постанову «Про проведення…

Банківська система СРСР

Унаслідок Жовтневого перевороту 1917 р. більшовики захопили установу Державного банку в Петрограді. Але працівники саботували рішення «уряду… Такі ж проблеми виникли і з приватними комерційними банками, їхні власники… Усі приватні кредитні установи підлягали націоналізації та об'єднувалися з Центральним банком, який через місяць…

Податкова система СРСР

Податок з обігу (або з обороту) був фактично універсальним акцизом, оскільки включався в остаточну роздрібну ціну товару, і в підсумку його… З початком Великої Вітчизняної війни (1941-1945 рр.) економіка країни була… На окупованій території України німецькі окупанти встановили 25 видів грошових податків, серед яких податок з обігу,…

Страхування в СРСР

Під час колективізації постав хаос і безправ'я у страховій системі, бо Держстрах відмовлявся платити сільським господарствам відшкодування, мовляв,… В УРСР існували два типи страхування: майнове й особове, які поділяються на… За своєю суттю радянське страхування мало чим віджрізнялося від страхування в країнах ринкової економіки. Різниця…

ТЕМА 10. ФОРМУВАННЯ ГРОШОВОЇ ТА ФІНАНСОВОЇ СИСТЕМ НЕЗАЛЕЖНОЇ УКРАЇНИ

10.1. Становлення грошової системи України після 1991 р. 10.2. Формування основних елементів фінансової системи України. 10.2.1. Особливості побудови банківської системи в Україні.

Формування основних елементів фінансової системи України

  Початок формуванню в Україні власної банківської системи ринкового типу був… В основу розбудови банківської системи України цим законом були покладені принципи, загальновизнані у світовій…

Формування податкової системи нової держави

З появою нових форм власності і методів господарювання стара податкова система перестала відповідати вимогам часу і не могла забезпечити потреби… Перші крокі до створення сучасної податкової служби були зроблені 1990 р.,… 22 серпня 1996 р. Президент України підписав Указ «Про утворення Державної податкової адміністрації України та…

Становлення страхової справи України

Перші роки самостійності української держави характеризувалися заснуванням багатьох банків, торговельних корпорацій, інвестиційних компаній, інших… З розвитком ринкових відносин у різних сферах виробництва постала потреба у… Окрім головних чинників, на процес масового виникнення страхових компаній у 1990 - 1993 pp. впливали такі чинники:

Список літератури

1. Закон України «Про Національний банк України» від 20 травня 1999 р. 2. Закон України «Про банки і банківську діяльність» від 7 грудня 2000 р. 3. Закон України «Про платіжні системи та переказ грошей в Україні» від 5 квітня 2001 р.

ДодаткИ

 

ДОДАТОК 1

 

Тройська унція: сутність та походження

Тройська унція - спеціальна одиниця виміру, що застосовується для характеристики дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння та пороху. Міжнародним… Тройська унція походить з так званої тройської системи ваг. Згідно до джерел,… Вага тройської унції дорівнює 31,1034768 грами. Вона дорівнює 480 гранам (один гран - 64,79891 міліграми) і є трохи…

Додаток 2

Знаки валют   Знак Приняте скорочення Назва Описання …  

Додаток 3

ПОСТАНОВА ПРЕЗИДІЇ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ   Про затвердження назви і характерних ознак грошової одиниці України

– Конец работы –

Используемые теги: Історія, грошей, фінансів0.068

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: ІСТОРІЯ ГРОШЕЙ ТА ФІНАНСІВ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Опорний конспект лекцій з курсу Основи екології Тема 1. Предмет, історія, структура та методи екології 1. Предмет, об’єкт і завдання екології 2. Історія розвитку екології як науки
Кафедра екології харчових продуктів та виробництв... Опорний конспект лекцій... з курсу Основи екології...

ІСТОРІЯ АРХІТЕКТУРИ. ІСТОРІЯ АРХІТЕКТУРНИХ СТИЛІВ
ВП Брянківський технолого економічний технікум... Луганського національного університету імені Тараса Шевченка...

Історія економіки та історія економічних вчень
О Ю Омельченко... Н М Скороход... Сторія економіки та...

Основи організації Фінансів підприємств. Поняття фінансів підприємств, їх зміст, функції
Тема... Основи організації... Фінансів підприємств...

ТЕМАТИКА КУРСУ ЛЕКЦІЙ ІСТОРІЯ УКРАЇНИ. Ввідна лекція. 1.Предмет і завдання курсу. Періодизація історії України
Ввідна лекція... План...

Ввідна лекція. ТЕМАТИКА КУРСУ ЛЕКЦІЙ ІСТОРІЯ УКРАЇНИ. Слов’ян. Київська Русь
ТЕМАТИКА КУРСУ ЛЕКЦІЙ ІСТОРІЯ УКРАЇНИ... Тема Формування і розвиток феодальних відносин у... Слов ян Київська Русь...

Тема 1 Сутність і функції грошей
План... Походження грошей... Види грошей Функції грошей Походження грошей...

Конспект лекцій з дисципліни Історія України
Одеський національний політехнічний університет... Конспект лекцій з дисципліни...

Опорний конспект лекцій з дисципліни Історія України
Імені Юрія Кондратюка... Кафедра історії... Опорний конспект лекцій...

Модуль №1.2 кредита. Історія розвитку локомотивів паровози, тепловози, електровози тощо. Класифікація і типи основних вузлів , елементів та пристроїв локомотивів
Модуль кредита... Історія розвитку локомотивів паровози тепловози електровози тощо Класифікація і типи основних вузлів елементів...

0.032
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам