рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ - раздел История, ІСТОРІЯ ДЕРЖАВИ І ПРАВА УКРАЇЇНИ 1 Питання.Формування, Суспільно-Політичний Та Адміністративний У...

1 питання.Формування, суспільно-політичний та
адміністративний устрій Української козацько-гетьманської держави Богдана Хмельницького

В даному питанні студенти повинні розкрити історичні передумови національно-визвольної війни українського народу, що вибухнула навесні 1648 р., і початку періоду відродження української державності.

Слід наголосити, що прийняті у Речі Посполитій «Статті для заспокоєння руського народу» 1632 р., а також «Ординація війська Запорозького реєстрового» 1638 р. не зупинили, а навпаки, сприяли подальшому наступу польських феодалів. Тому напередодні народно-визвольної війни соціально-економічні, політичні та національно-релігійні суперечності в Україні значно загострилися.

Слід зазначити, що війна українського народу за своєю суттю і рушійними силами була антикріпосницькою, антифеодальною, а за політичною спрямованістю — народно-визвольною.

У ході війни, незважаючи на різні кінцеві цілі, практично всі соціальні верстви України об’єдналися проти спільного ворога — Речі Посполитої. Визвольна боротьба українського народу певною мірою мала інтернаціональний характер, у ній брали участь представники 23 націй і народностей.

Особливо яскраво антифеодальний характер війни проявився піс­ля Зборівського договору 1649 р., умови якого не сприйняли селяни і рядове козацтво, яке не потрапило до реєстру. Всі вони за умовами договору мусили переходити у підданство до польських панів.

7серпня 1649 р. у Зборові відбулися українсько-польські переговори, де козацька старшина висунула 18 вимог. 8 серпня 1649 р. була обнародувана «Декларація його королівської милості війську Запорозькому», яка отримала назву Зборівська угода.

Цим нормативним актом встановлювалося, що:

1) кордони українсько-козацької території по лінії Дністер-Ямпіль-Брацлав-Вінниця-Погребище-Паволоч-Коростишів-Гор­ностайпіль-Димер-Дніпро-Остер-Чернігів-Ніжин-Ромни;

2) реєстр війська запорозького 40 тис. чоловік із підтвердженням усіх попередніх вольностей;

3) на козацькій території не було присутності коронного війська;

4) всі посади в Україні повинні були обіймати особи православної віри;

5) київський митрополит отримав місце в сенаті;

6) єзуїти не мали права проживати в українських містах;

7) питання про Берестейську унію виносилося для обговорення на засідання польського сейму.

У спеціальному привілеї король підтвердив усі попередні права та вольності козацтва. Таким чином, укладанням Зборівської угоди відбулося правове визнання української державності на території трьох воєводств — Київського, Чернігівського і Брацлавського. Будівничими цієї держави стали українська шляхта і козацька старшина.

Ознаками Української козацько-гетьманської держави були: наявність власної території, незалежна публічна влада, наявність фінансово-податкової системи, права і судочинства.

Необхідно зазначити, що при формуванні Козацької держави враховувався досвід військової полково-сотенної організації Запорозької Січі, яка була перенесена на визначені території і стала єдиною політично-адміністративною, військовою і судовою владою в Україні. Публічна влада складалася з трьох урядів: генерального, очолюваного гетьманом, полкового і сотенного, який у свою чергу у військовому відношенні поділявся на курені по 20-30 козаків у кожному. Генеральний уряд був вищим розпорядчим, виконавчим і судовим органом держави. Вищим органом влади формально вважалася військова рада. Але вона не була постійнодіючим органом і скликалася для вирішення найважливіших питань: ведення війни, обрання генерального уряду тощо.

Гетьман України був правителем України, главою генерального уряду. Він мав широкі державновладні повноваження — законодавчі, виконавчі, судові, скликав ради.

Вища судова інстанція — Військова (козацька) рада.

Уряд складався з генеральної старшини, яка очолювала окремі галузі управління. Наприклад, за військові справи і матеріальне забезпечення відповідали генеральний обозний, осавул, хорунжий.

Генеральний обозний був другою посадовою особою в державі після гетьмана. Генеральний бунчужний охороняв знаки гідності гетьманської влади; генеральний писар опікувався зовнішніми відносинами, генеральний суддя очолював найвищий судовий орган, який був апеляційною інстанцією для полкових і сотенних судів, а справами скарбниці відав генеральний підскарбій.

В адміністративному відношенні Україна за часів Богдана Хмель­ницького поділялася на полки. Так, за Зборівською угодою 1649 р. встановлювалося 9 полків на правому березі і 7 на лівому, 272 сотні. 1650 року було вже 20 полків. Полки поділялися на сот­ні з селами та містечками. Здійснювали управління відповідно пол­кові та сотенні уряди. У великих містах здійснювали управління магістрати, в малих привілейованих — отамани. У звичайних містах управляли виборні городові, а в селах — сільські отамани.

За Зборівською угодою козацький реєстр встановлювався у
40 тис., а в цілому за період 1648—1654 рр. українська армія сягала 300 тис.

Козацьке військо мало чітку організацію і складалося з полків (полк — від 5 до 20 тис. козаків), полк поділявся на сотні (від 200 до 250 козаків), а сотні — на курені (до 30 чол.).

В часи Козацької держави військова служба була безкоштовною. Козаки жили за рахунок визволених колишніх королівських і панських земель. Частина цих земель залишалася для загальновійськових потреб, так звані «рангові» землі діставала козацька старшина, а деякі землі призначалися для утримання артилерії. Військо сплачувало державні податки, які визначав державний скарб (казна). Військовими доходами відала генеральна скарбова канцелярія, очолювана генеральним підскарбієм. У його підпорядкуванні були комісари в полках і комісарські десятники в сотнях.

Необхідно звернути увагу на те, що з визволенням України
з-під влади Речі Посполитої та утворенням самостійної держави її фінансова політика набула суверенного характеру. Так, податки збиралися з селян і міських жителів, козаки від податків звільнялися.

Податками також відав генеральний підскарбій. Значні доходи державі давали податки з меду, горілки, пива, різних промислів. Товари, імпортовані в Україну, обкладалися ввізним митом.

У ході формування української державності українська мова стає державною мовою. Нею писалися не лише внутрішні акти і документи, вона була у вжитку й у міжнародних відносинах.

Міжнародні зв’язки Козацької України були достатньо широкими: з Росією, Туреччиною, Кримом, Трансільванією, Молдавією, Венецією, Валахією, Швецією, Угорщиною. Сам хід визвольної війни вимагав таких зв’язків. Є свідчення про визнання України Австрією, Персією, Францією, Англією.

Зазначимо особливості української державності: виборність органів публічної влади, значна роль колективних органів (військових рад). Саме в цих особливостях були закладені основи республіканської форми правління.

Схема 1

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ІСТОРІЯ ДЕРЖАВИ І ПРАВА УКРАЇЇНИ

КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... З І Боярська ІСТОРІЯ ДЕРЖАВИ І ПРАВА УКРАЇЇНИ...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Боярська З. І.
Б 86Історія держави і права України: Навч.-метод. посібник для самост. вивч. дисц. — К.: КНЕУ, 2001. — 280 с. ISВN 966–574–251–5   Пропонований навч

Вступ 3
Типова програма нормативної навчальної дисципліни «Історія держави і права України» 6 Список навчальної літератури до всіх тем курсу 7 Тема 1.

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
Вивчаючи дану тему, необхідно звернути увагу на загальні закономірності та особливості становлення класового суспільства на території України. Зазначимо, що поява спадкової влади та експлу

ДЖЕРЕЛА І ЛІТЕРАТУРА
а) джерела Витоки:Від найдавніших часів до I пол. IX ст.(Історія України в прозових творах і документах). К., Україна, 1995. Геродот.История. — М

НАВЧАЛЬНІ ЗАВДАННЯ
1. Користуючись текстом посібника і рекомендованою літературою, складіть таблицю головних першоджерел з вивчення історії держави і права княжої України. 2. Користуючись текстом посібника,

ДЖЕРЕЛА І ЛІТЕРАТУРА
а) джерела Древнерусские княжеские уставы XI—XV ст. / Под ред. Шаповалова Я. Н. — М., 1976. Літопис Руський. Перекл. Л Махновця. — К., 1989. Галицько-Волинський лі

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
1 питання.Державно-політичний устрій і право в українських землях у складі Великого князівства Литовського і Польщі При розкритті першого питання теми нео

ПЛАН СЕМІНАРСЬКОГО ЗАНЯТТЯ
Адміністративно-правове становище українських земель у складі Великого князівства Литовського. Суспільний лад в українських землях у складі Великого князівства Литовського. Головн

НАВЧАЛЬНІ ЗАВДАННЯ
1. Користуючись текстом посібника і рекомендованою літературою, складіть таблицю головних правових актів, що діяли в українських землях у складі Великого князівства Литовського. 2. Викорис

ДЖЕРЕЛА І ЛІТЕРАТУРА
а) джерела Статут Великого княжества Литовского 1529 г. — Минск, 1960. б) література Бардах Ю., Леснодорский Б., Пистрачак М. История государства и п

ДЕРЖАВНЕ УПРАВЛІННЯ В КОЗАЦЬКІЙ ДЕРЖАВІ
У Козацькій державі залишився поділ на панівні та залежні верстви. До панівного стану належала українська шляхта, козацтво. Козацт

ПЛАН СЕМІНАРСЬКОГО ЗАНЯТТЯ
1. Державний та суспільно-політичний устрій Української козацько-гетьманської держави Богдана Хмельницького. 2. Розвиток права в Українській козацько-гетьманській державі (1648—1657 рр.).

ЗАВДАННЯ БЛОЧНО-МОДУЛЬНОГО КОНТРОЛЮ
1. На підставі тексту документа «Пакти й Конституції законів та вольностей Війська Запорозького» (1710 р.) розкрийте процес формування, зміст прав і обов’язків гетьманського уряду. 2. Прок

ДЖЕРЕЛА І ЛІТЕРАТУРА
а) джерела Величко С. В.Літопис. — Т. 1—2 / Пер. з книж. укр. мови, вст. стаття, комент. В. О. Шевчука. — К., 1991. Вивід прав України. — Львів, 1991. Воссо

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
1 питання.Державно-політичний устрій і право українських земель у складі імперії Габсбургів Студенти мають простежити процес організації си

Теми рефератів
1. Державно-правові ідеї в Україні XIX ст. 2. Історія створення вірша «Ще не вмерла Україна» та музики до нього.

ДЖЕРЕЛА І ЛІТЕРАТУРА
а) джерела Правотарь / П/ред. Северина Шеховича. — Львів, 1869. Правотарь / Филип Евин. — Жовква, 1909. б) література Аркуша О.

ЗАВДАННЯ БЛОЧНО-МОДУЛЬНОГО КОНТРОЛЮ
1. На підставі вивчення першоджерел зробіть порівняльний аналіз аграрного законодавства царської Росії («Земское положение крестьян, вышедших из крепостной зависимости 19 февра- ля 1861 г.») та

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
1 питання.Формування радянської державності в Україні (1917—1920 рр.) В даному питанні необхідно звернути увагу на те, що після подій Української революції 1917

ДЖЕРЕЛА І ЛІТЕРАТУРА
а) джерела Декреты Советской власти. — М., 1957. — Т.1. Невідомі конституції України. — К., 1992. 1-й Съезд Советов Союза Советских Социалистических Республик. Ст

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
1 питання.Держава і право України в 1936—1940 рр. В даному питанні необхідно залучити відповідний матеріал з курсу політичної історії і згадати, чим характеризувала

В даному питанні слід розкрити особливості розвитку держав­ності та права в західноукраїнських землях у зазначений період.
Зверніть увагу, що юридично над землями Східної Галичини і Західної Волині було встановлене польське панування 14 березня 1923 року, коли Рада послів країн Антанти в Парижі узаконила анексію цих зе

ПЛАН СЕМІНАРСЬКОГО ЗАНЯТТЯ
1. Похід Червоної армії в Західну Україну. Юридичне оформлення приєднання Західної України до СРСР—УРСР. 2. Особливості радянизації та юридичне оформлення приєднання Північної Буковини і З

ДЖЕРЕЛА І ЛІТЕРАТУРА
а) джерела Декларація про державний суверенітет України: Прийнята Верховною Радою України 16 липня 1990 р. // Нове законодавство України. — К., 1992. Акт проголошення незалежності У

Додатки
Додаток 1 ВИТЯГИ 3 ДЖЕРЕЛ Договір київського князя Ігоря з візантійським імператором (945 р.) … Коли Русь входить у місто, то хай не завдає зла і не має

РОЗДЕЛ ПЕРВЫЙ О персоне господарской
Арт. 1. Вси обыватели великого князства Литовского одним правом писаним й от нас даным сужены быть мають... почоншы от вышнего стану аж й до нижнего, тыми одными правы писаными от нас даными судити

РОЗДЕЛ СЕМЫЙ О записех й продажах
Арт. 1. О записех на именья свои отчызные й материстые. О записех на именья свои отчызные материстые и всяким обычаем набытые,... Што вси от сего часу й дня водно й моцно кождому именья св

РОЗДЕЛ ТРЕТИЙНАДЬЦАТЬ О грабежох й навезках
Арт. 5.... Если бы чия челядь невольная втекла, а заповедана бы з якого перейму, й женучи за нею в погоню в кого бы ее нашол; тогды маеть тому, в кого челядь зостанет, пореєм дати, с чого будеть пе

Народе український і всі народи України!
Тяжка і трудна година впала на землю Російської Республіки. На півночі в столицях іде межиусобна і крівава боротьба. Центрального Правительства нема і по державі шириться безвластя, безлад і руїна.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги