рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Міжнародне економічне право

Міжнародне економічне право - раздел История, Міжнародно-правова діяльність України: історія та сучасність Як Матеріально ...


як матеріально оформлена угода двох або більше суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та їх іноземних контраген­тів, спрямована на встановлення, зміну або припинення їх­ніх взаємних прав та обов'язків у зовнішньоекономічній діяльності (ст. 1). Слово «контрагент» латинського походжен­ня і в буквальному перекладі означає «той, хто домовляється». Отже, під контрагентом розуміється будь-яка сторона міжнарод­ного економічного договору, яка бере на себе певні зобов'я­зання.

Важливі норми, що використовуються у сфері регулюван­ня міжнародних економічних відносин, містяться і в інших законах України, зокрема, Законі «Про іноземні інвестиції» 1992 р., Митному кодексі України 1991 р., Законі «Про інве­стиційну діяльність» 1991 р. та ін.

Важливу роль у розробленні міжнародних економічних угод відіграють також Комісія ООНз права міжнародної торгівлі(нею підготовлено Конвенцію про договори міжнародної купі-влі-продажу товарів, Конвенцію про позовну давність у між­народній купівлі-продажу товарів, Акт про міжнародний ко­мерційний арбітраж та ін.); Європейська економічна комісія ООН; Міжнародна торгова палата(вона розробила Уніфікова­ні звичаї іпрактику для документарних акредитивів, Міжна­родні правила щодо тлумачення торгових термінів («Інко-термс»).

Міжнародні економічні договори можна поділити на одно­сторонні, двосторонні та багатосторонні. В односторонніх до­говорах договірні зобов'язання має тільки одна сторона, як-от в договорах дарування. 1992 р. між Україною та Канадою був підписаний договір позики, відповідно до якого Канада нада­ла Україні 44 млн дол. на закупівлю канадійських товарів, у тому числі банкноти нової української валюти - гривні. Біль­шість міжнародних економічних договорів - двосторонні.

Договори поділяються також на оплатні та безоплатні. Переважна більшість договорів укладається на взаємовигідній оплатній основі. Безоплатні договори, тобто благодійні чи до­бродійні,- це такі договори, як дарування, безвідсоткової по­зики, звільнення від оплати боргу тощо.

За своїм змістом міжнародні економічні договори поділя­ються на торгові, що встановлюють принципи торгово-еконо­мічних відносин між двома країнами; угоди про товарообіг, які обумовлюють асортимент та кількість товарів, що поста­чаються з однієї країни в іншу протягом певного періоду; кре­дитні угоди; угоди про режим інвестицій; податкові угоди, спрямовані на усунення подвійного оподаткування товарів; угоди про економічне та технічне співробітництво; науково-технічне співробітництво тощо.

РОЗДІЛ 1 7

.226


 

 
17.2.
Міжнародні економічні організації

Під міжнародними економічними органі­заціями слід розуміти такі організації, які на основі міжнародно-договірних відносин здійс­нюють діяльність, пов'язану з організацією та реалізацією міжнародного економічного співро­бітництва. Правоздатність, якою наділені між­народні економічні організації, дає їм змогу укладати різні угоди як з окремими держава­ми, так і з міжнародними організаціями в ме­жах завдань і цілей, закріплених в їхніх уста­новчих документах. Міжнародні економічні організації мають імунітет, що є дуже важли­вим для їхньої діяльності. Згідно з Конвенцією про правовий статус, привілеї та імунітет між­народних економічних організацій від 5 груд­ня 1980 р., майно і активи цих організацій мають імунітет від будь-якої форми адміні­стративного та судового втручання, за винят­ком випадків, коли сама організація відмовля­ється від імунітету.

Перші міжнародні організації (комісії, спілки, комітети, асоціації) виникли ще у XIX ст. Так, були створені комісії з питань експлуатації міжнародних річок, таких як Рейн (1814) і Дунай (1856), Всесвітня Поштова Спілка (1874), Міжнарод­ний комітет мір та ваг (1875), Міжнародна асоціація залізнич­них конгресів (1885) та ін.

Після Другої світової війни були утворені міжнародні еко­номічні організації як універсального, так і регіонального ха­рактеру. Генеральна Асамблея ООН, поряд з вирішенням ін­ших завдань, займається питаннями співробітництва держав у економічній, соціальній та інших сферах. Ще 1961 р. на 16-й сесії ГА ООН було прийнято резолюцію «Міжнародна торгівля як важливий інструмент економічного розвитку», в якій вперше було поставлене питання про скликання міжнародної економіч­ної конференції в рамках ООН. 1963 р. 18-та сесія ГА ООН роз­глянула питання нормалізації і розвитку міжнародної торгів­лі. 1964 р. у Женеві було скликано Першу конференцію ООН з торгівлі та розвитку. На 25-й сесії ГА ООН у 1970 р. було прийнято «Міжнародну стратегію розвитку», яка, зокрема, пе­редбачала важливі заходи щодо прискорення економічного становлення країн, що розвиваються. 1974 р. на 29-й сесії ГА ООН було прийнято Хартію економічних прав та обов'язків держав». Того ж року на VI спеціальній сесії приймається Де­кларація про встановлення нового міжнародного економічного порядку і Програма дій щодо встановлення нового міжнарод­ного економічного порядку. На VII спеціальній сесії ГА ООН

міжнародне О О 7
економічне право ^ .£ / ___________


у 1975 р. знову розглядалось економічне питання - про розви­ток і міжнародне економічне співробітництво.

ЕКОСОР як один з головних органів ООН безпосередньо займається питаннями міжнародного економічного співробіт­ництва. При ЕКОСОР діє п'ять регіональних економічних ко­місій ООН: Економічна і соціальна комісія ООН для Азії і Тихого океану (включає 35 країн); Економічна комісія ООН для Африки (50 країн); Економічна комісія ООН для Західної Азії; Економічна комісія ООН для Латинської Америки і Ка­рибського басейну. До Європейської економічної комісії (місце­знаходження - Женева), утвореної 1947 р. відповідно до резо­люції 1-ї сесії ГА ООН 1945 р., крім європейських держав входять також США та Канада. У складі Комісії створено га­лузеві комітети з сільського господарства, вугілля, електро­енергії, будівництва та містобудування, газу, чорної металур­гії тощо.

Важливе місце в регулюванні міжнародних економічних відносин посідає Генеральна угода про тарифи і торгівлю (ГАТТ). Це не міжнародна економічна організація в повному розумінні, але постійний характер і форми її діяльності (про­ведення конференцій, створення постійних органів) зближу­ють ГАТТ з такими організаціями. Так, один раз на рік скли­кається сесія ГАТТ, на якій кожна держава має один голос. Для вирішення оперативних питань створено Раду представ­ників сторін, яка скликається двічі-тричі на рік. У межах ГАТТ функціонує Комітет з торгівлі та розвитку.

Ця Угода була підписана 1947 р. 23 країнами світу і на сьогодні налічує понад 140 держав-учасниць. Україна є «спо­стерігачем» ГАТТ. Основними завданнями ГАТТ є лібераліза­ція зовнішньої торгівлі, застосування режиму найбільшого сприяння, знищення митних тарифів, усунення дискриміна­ції тощо.

До міжнародних економічних організацій, що займаються транснаціональними комерційними угодами, відносяться:

• Велика сімка/ вісімка (О7/О8), що відає макроекономіч-
ними питаннями, міжнародною торгівлею та зв'язками з краї­
нами, що розвиваються (її члени: Франція, США, Велика Бри­
танія, Німеччина, Японія, Італія, Канада, ЄС та Росія);

Міжнародна Торгова Палата (ІСС)має найвищий кон­
сультативний статус при ООН і сприяє міжнародній торгівлі
та інвестиціям;

Конференція ООН з торгівліта розвитку (ІЖСТАБ),утво­
рена 1964 р., є основним органом ООН у сфері торгівлі та роз­
витку. Займається питаннями торгівлі, фінансів, технологій,
інвестицій та сталого розвитку;


• Комісія у справах міжнародного торгового права (ІЛЧСГГПАЬ)

з мандатом сприяти розвиткові поступової гармонізації та уні­фікації права міжнародної торгівлі. В засіданні комісії бере участь 36 держав, що репрезентують різні географічні зони і основні економічні та правові системи світу. Комісія щорічно звітує Генеральній Асамблеї та подає свій звіт до ІЛМСТАБ. Ко­місія підготувала багато конвенцій, прийнятих конференція­ми, скликаними в рамках ООН;

Світова організація торгівлі(утворена на основі ГАТТ,
прийнятої 1947 р. як багатосторонній договір для сприяння
розвиткові торгівлі. 1993 р. Уругвайський раунд ГАТТ утво­
рив СОТ як міжнародну організацію, яка займається правила­
ми торгівлі між державами і підтримує багатосторонню систе­
му торгівлі через угоди СОТ, що торкаються торгівлі;

Міжнародна організація праці (МОП)розробляє конвенції
та рекомендації, що встановлюють стандарти права на працю.

До міжнародних фінансових організацій відносяться:

Міжнародний валютний фонд- інституція зі 182 органі­
зацій, які консультуються між собою для підтримання ста­
більної системи валютних операцій;

Організація економічного співробітництва та розвитку
(ОЕСБ),
до складу якої входить 29 країн з ринковою економі­
кою, допомагає урядам скликати форуми для обговорення та
вироблення економічної та соціальної політики. Займається
проблемами конкурентного права, корпоративного управлін­
ня, економіки, торгівлі та електронної торгівлі;

Міжнародна фінансова корпорація (ІРС)входить до гру­
пи Світового Банку. Вона є найбільшим у світі джерелом по­
зик та фінансування проектів приватного сектору в країнах,
що розвиваються;

Серед регіональних економічних організацій, які створені в Європі, можна виділити:

Європейський Союз

Ще в 1957 р. на основі Римського договору було утворено Європейське економічне співтовариство (ЄЕС), або «Спільний ринок», метою якого було створити митний союз у межах да­ної міжнародної організації, сформувати спільний ринок ро­бочої сили, послуг та капіталів, проводити єдину торгову по­літику щодо інших країн, створити економічний та валютний союз тощо. Діяльність ЄЕС регулюється так званим «правом співтовариства», в основі якого Римський договір та інші до­говори.

Зберігаючи свою самостійність, ЄЕС увійшло до складу Європейського Союзу, створеного відповідно до Маастрихт­ського договору, який набрав чинності 1993 р. Крім ЄЕС до складу


 



РОЗДІЛ 17


міжнародне економічне право


– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Міжнародно-правова діяльність України: історія та сучасність

ВСТУП Міжнародно правова діяльність України історія та сучасність В епоху феодалізму визнаною формою... На початку р було укладено Варшавську угоду між дипломатичною місією УНР в Польщі і польським урядом основним...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Міжнародне економічне право

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Міжнародно-правова діяльність України: історія та сучасність
Київська Русь і міжнародне право Міжнародне право існувало вже в період ра­бовласниц

Міжнародно-правова діяльність України: історія та сучасність
  Першою серед колишніх радянських республік Україна приєдн

РОЗДІЛ 1
Ядро сучасного міжнародного права становлять його прин­ципи. Вони не утворюють окремої галузі, оскільки пронизу­ють усі галузі й інститути цієї системи права. Більшість загаль­новизнаних принц

Поняття та особливості сучасного міжнародного права
Суттєвим складовим елементом системи міжнародного права є норми міжнародного права, тобто юридично обов'язкові пра­вила поведінки суб'єктів міжнародно-правових відносин, які містяться в міжнар

Поняття та особливості сучасного міжнародного права
Суттєвим складовим елементом системи міжнародного права є норми міжнародного права, тобто юридично обов'язкові пра­вила поведінки суб'єктів міжнародно-правових відносин, які містяться в міжнар

РОЗДІЛ 2
й можуть виступати на форумах за умови, що вони акреди­товані ЕКОСОР. Інший приклад: Конвенція про права дитини була розроб-ена і проведена через ООН польським професором, представ­ни

РОЗДІЛ 2
й можуть виступати на форумах за умови, що вони акреди­товані ЕКОСОР. Інший приклад: Конвенція про права дитини була розроб-ена і проведена через ООН польським професором, представ­ни

Правотворчий процес
бути результатом доброї волі чи очікуванням взаємних вигод. Скажімо, держави н

Міжнародне та внутрішньодержавне право
які не інкорпорували Конвенцію у своє внутрішнє право, існує тенденція посилатись на Конвенцію та її тлумачення в рішеннях Європейського суду та уникати конфліктів між Конвенцією і на­ціональн

Міжнародно-правова відповідальність
Відпові­дальність держав за міжна­родним правом Відповідальність держав - один з основ­н

Міжнародно-правова відповідальність
  Відпові­дальність організацій за міжна­родним правом У той час як притягнення до індивідуаль­ної відповідальності за гр

Договорів
Міжнародні договори як джерело міжна­родного права Угоди між державами є одним з основни

Право міжнародних договорів
   

РОЗДІЛ 7
навчої влади подають Уряду України пропозиції щодо укла­дення міжнародних договорів України разом з Міністерством закордонних справ України або за погодженням з ним. Якщо у Законі 1993 р. в ст

Право міжнародних договорів
         

Розділ 8 Права людини і міжнародне право
Однією з найважливіших галузей міжнародного публічно­го права є така галузь, як «Права людини». Англійською мо­вою ця галузь називається Іпі

Права людини і міжнародне право
1 | системи захисту як такої, все ж заклала правове та концепту-1 альне підґрунтя її в Статуті ООН. Як зазначалось вище, УРСР як одна з членів-фундаторів ООН підписала Статут 26

Права людини 111 і міжнародне право III.
     

РОЗДІЛ 8
23 березня 1976 р. Міжнародні пакти були ратифіковані Укра­їною з такою заявою, що була зроблена при їх підписанні: «Укра­їнська Радянська Соціалістична Республіка заявляє, що поло­ження пункт

РОЗДІЛ 8
права людини 1 л і і міжнародне право | /і. \   йшлося про досягнення значного про

РОЗДІЛ 8
права людини і і міжнародне право | Відзначаючи певний прогрес у забезпеченні рівності жінок і у політич

Права людини і міжнародне право
   

Рава людини ТОЇ іродне право І О І
   

І міжнародне право
значення, а також наукові колекції, колекції книг, архівних матеріалів чи репродукцій цінностей, зазначених вище; б) бу­дівлі, головним

Європейська система захисту прав людини
Європейські акти з прав людини та механізми їх реалізації Серед регіональних засобів зах

Європейська система захисту прав людини
   

Європейська система захисту прав людини
адміністративної реформи та створення ефективної системи впровадження законодавства '. З метою подальшої демократизації механі

Гуманітарне право
10.1. Міжнародне гуманітарне право і права ЛЮДИНИ

Розділ 11 Міжнародне карне право
Протягом століть міжнародне право обме­жувалося регулюванням відносин між держа­вами і не займалось індивідами. Відповідно, на індивідів не

Та консульське право
12.1 Поняття, виникнення і розвиток дипломатії

Дипломатичне та консульське право
спеціального Закону про ратифікацію. Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закон про ратифікацію підписується Головою Верховної Ради України. Однак,

Дипломатичне та консульське право
173.      

Територія в міжнародному праві
сто метрів придунайського берега, республіка фактично одер­жує вихід до Чорного моря. Навзамін Україна отримує 7 кіло-метрів ав

Морське право
14.1. Основні етапи розвитку та принципи міжна­родного морського права

Морське право
розуміється морське дно, включно з його надрами, що простя­гається від зовнішн

Міжнародне повітряне та космічне право
До Першої світової війни існувало кілька теорій щодо статусу повітряного простору над сухопутною державною територією та те­риторіальними во

Міжнародне повітряне право
■ 2. Право транзитного польоту з посадкою, але не в комер­ційних цілях (

Міжнародне повітряне право
авіації. Дії Ізраїлю кваліфікувались як порушення принципів Чиказької конвенці

Право міжнародних організацій
Поняття та розвиток міжнародних організацій Міжнародна організація — це об'єднання

Розділ 17 Міжнародне економічне право
17.1, Поняття та джерела міжнародного економічного права

Міжнародне економічне право
- корпорація все ще існувала згідно з канадським законо­ давством; - корпорація та акціонери мали різну юридичну правосу- б'єктність. За міжнародним правом не існувало обов'яз

Мирні засоби вирішення міжнародних спорів
18.1. Загальний огляд мирних засобів вирішення спорів

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги