Методичні рекомендації

1. Готуючи відповідь на перше питання, слід коротко зупинитись на становищі Правобережжя, а основну увагу зосередити на характеристиці Гетьманщини, її політичного і адміністративного устрою. Детальніше проаналізувати зовнішню і внутрішню політику І. Мазепи, з’ясувати причини та наслідки його переходу на бік шведського короля. Оцінки І. Мазепи в історичній літературі.

2. Після гетьманства І. Мазепи Московська держава посилює свій наступ на права України, суть якого – ліквідувати автономію українських земель. Необхідно розкрити основні заходи Петра 1 по подальшому підпорядкуванню Гетьманщини, втручання у внутрішні справи України, обмеження прав гетьмана та місцевого самоврядування. Особливу увагу звернути на діяльність останніх українських гетьманів – Д. Апостола і К. Розумовського.

3. При розгляді цього питання необхідно показати, як започатковану Петром 1 політику по обмеженню української автономії продовжила Катерина ІІ, розкрити її кроки по остаточному скасуванню української державності: ліквідація гетьманства, відновлення кріпацтва.

4. Слід зупинитись на причинах зруйнування Запорозької Січі, показати трагічну долю останнього кошового отамана П. Калнишевського. Необхідно детальніше зупинитись на тому, як склались подальші шляхи українського козацтва.