Україна в полум’ї громадянської війни: основні військово-політичні сили і режими.

Перемога більшовиків узимку 1917–1918 рр. Пошук УЦР зовнішньої допомоги, переговори з німцями, ІV Універсал. Брестська угода УЦР з державами Четверного союзу, вступ німецьких військ в Україну, повернення УЦР до Києва. Державний переворот П. Скоропадського, основні напрямки внутрішньої та зовнішньої політики гетьманського режиму. Причини антигетьманських повстань. Завершення Першої світової війни – поштовх до змін у Наддніпрянській і Західній Україні: повалення гетьманату і прихід до влади Директорії, розпад Австро-Угорщини і проголошення ЗУНР. ЗУНР, її внутрішня і зовнішня політика. Акт Злуки і його реальне значення. Україно-польська війна 1918–1919 рр., її результати.

Україна – основний театр воєнних дій на теренах колишньої Російської імперії в 1919–1920 рр. Директорія УНР, відновлення радянської влади, встановлення і поразка денікінського режиму. Роль у цих подіях повстанського руху. Н. Махно. Розкол національно-державницьких сил восени 1919 р., союз С. Петлюри з поляками, а УГА – з білогвардійцями, а згодом – з більшовиками (ЧУГА). Варшавська угода, Радянсько-польська 1920 р. війна, її хід і результати. Боротьба Червоної Армії з врангелівцями на півдні України, поразка «білих».

Останні спалахи громадянської війни наприкінці 1920 – у 1921 рр. Поступове послаблення повстанського руху, перехід більшовиків до непу як компроміс із селянством.