Методичні рекомендації

1. Відповідь на перше питання слід розпочати з аналізу суспільно-політичного життя в Україні в 1945–1953 рр. Докладніше варто зупинитись на радянських перетвореннях у Західній Україні. Визначити причини та сутність операції «Вісла». Охарактеризувати антирадянський рух опору на Західноукраїнських землях. Розповідаючи про повоєнну відбудову господарства, важливо дати оцінку «Плану Маршала» та відмові СРСР від цього плану. Потрібно охарактеризувати причини голоду 1946–1947 рр. Підсумовуючи результати відбудови народного господарства, доцільно зробити наголос на трудовому ентузіазмі радянських людей як на впливовий чинник успішної та швидкої післявоєнної відбудови.

2. Під час відповіді на це питання необхідно розкрити зміст реформ М. С. Хрущова у політичній сфері радянського суспільства. Важливо дати оцінку викриттю культу особи Сталіна та офіційному осуду сталінських репресій. Доречно охарактеризувати зрушення в духовному житті країни та визначити, хто такі шістдесятники. Слід також розказати про хрущовські реформи в економіці та про соціальні експерименти М. С. Хрущова. Доречно буде згадати, що саме в часи М. С. Хрущова СРСР перетворився на могутню космічну наддержаву. У кінці відповіді важливо визначити причини поразки хрущовських реформ у Радянському Союзі.

3. Спочатку необхідно охарактеризувати спроби економічних реформ середини 1960-х рр. у промисловості та сільському господарстві. Важливо виявити причини появи кризових явищ в економіці СРСР, що активно починають проявлятися з початку 70-х р. Поняття «Застій». Доречно показати, як відбився початок війни в Афганістані на економіці і суспільно-політичному житті СРСР. Слід пояснити, чому в СРСР у цей період розпочалось згортання демократії та поворот до неосталінізму. В кінці відповіді потрібно охарактеризувати суспільно-політичне положення в УРСР в 1960–80-х рр. та дати оцінку дисидентському руху.