Методичні рекомендації

1. Слід проаналізувати системну кризу радянського тоталітаризму. Визначити, чому всі спроби реформування радянського режиму зазнавали краху. Необхідно виявити головні чинники, що зумовили процес перебудови, показати, що «перебудова» стала об’єктивною необхідністю, з’ясувати її сутність та складові, виділити головні етапи, прослідкувати процес формування її офіційної концепції. Варто особливо підкреслити, що мета “перебудови” полягала не у відмові від тоталітаризму, а в збереженні радянської системи шляхом її модернізації.

Важливо акцентувати увагу на характеристиці особливостей «перебудови» в Україні, причини її гальмування в республіці, що перетворилася на «заповідник» застою. Показати протидію реформам «ортодоксів» усередині КПРС.

Далі слід вивчити причини дестабілізації економіки та провалу курсу «прискорення». Зазначити, що економічну кризу підсилила катастрофа на ЧАЕС, приховування трагічних наслідків якої сприяло остаточному падінню авторитету КПРС.

2. При висвітленні цього питання потрібно з’ясувати, унаслідок яких причин радянський режим наприкінці 1980-х років утратив важелі контролю над громадянсько-політичною активністю суспільства. Важливо проаналізувати зміст політичної реформи М. Горбачова.

Необхідно також дати аналіз наслідків виборів до Рад 1989–1990 pp., підкреслити, що поява «неформальних організацій» стала чинником подальшої демократизації суспільства. Далі слід визначити зміст понять «гласність», «демократизація», показати, чим вони відрізнялись від свободи слова та демократії. Також доцільно проаналізувати причини посилення в суспільстві інтересу до “білих плям” історії.

Важливим є аналіз основних передумов формування багатопартійності в Україні, характеристика спектра політичних партій держави. Виключення з Конституції СРСР статті 6 про керівну роль партії в суспільстві знаменувало ліквідацію монополії КПРС на політичну діяльність.

Слід окреслити основні етапи українського національно-визвольного руху; зазначити напрямки діяльності Народного руху України. Необхідно показати особливості розвитку робітничого, студентського та страйкового руху. Охарактеризувати основні положення «Декларації про державний суверенітет» 16 липня 1990 року та її історичне значення.

Підсумовуючи, варто назвати причини провалу та головні наслідки політики «перебудови». Вона, як «революція згори», не досягла поставленої мети, однак, всупереч волі її ініціаторів, стимулювала демократичні процеси «знизу», які й знищили комуністичну радянську імперію.

3. При розгляді цього питання слід охарактеризувати ситуацію в країні: загострення політичної й економічної кризи; посилення відцентрових тенденцій у союзних республіках; гостре протистояння консервативних і демократичних сил. Докладно вивчити вплив на політичну ситуацію в Україні краху комуністичних режимів у Східній Європі, дати визначення поняття «параду суверенітетів».

Необхідно з’ясувати передумови суверенізації УРСР, вивчити результати референдуму 17 березня 1991 р. та його особливості в Україні; проаналізувати сутність «Новоогарьовського процесу». Далі потрібно показати, який вплив мали на події в Україні спроба державного заколоту в СРСР та утворення «ДКНС». Важливим є визначення головної мети путчистів та характеристика позицій у часи заколоту провідних політичних сил України.

Слід виявити головні чинники, що зумовили появу «Акту проголошення незалежності України», сутність та наслідки його прийняття. Необхідно показати, яке значення мала для процесів поглиблення демократизації суспільства заборона діяльності КПУ в серпні 1991 р. Далі варто проаналізувати результати Всеукраїнського референдуму 1 грудня 1991 р., охарактеризувати сутність Біловезьких угод та їхні наслідки; вивчити причини розпаду СРСР та створення СНД.

Важливо показати перші кроки країни на шляху державотворення. Особливу увагу слід акцентувати на визначенні історичного значення здобуття Україною незалежності.