Основні поняття та терміни

Навколишнє середовище або довкілля – всі живі та неживі об'єкти, що природно існують на Землі або в деякій її частині (наприклад, навколишнє середовище країни).  
Біосферою – називають активну оболонку Землі, що включає всі живі організми Землі і знаходиться у взаємодії з неживим середовищем (хімічним і фізичним) нашої планети, з якою вони становлять єдине ціле.
Екологічна ніша – її визначення спирається на те, яким чином організми реагують на зовнішні умови, тобто її можна визначати як сукупність всіх факторів, в межах яких може існувати вид в природі.
Екосистема – це безрозмірна стійка система живих і неживих компонентів, в якій здійснюється зовнішній і внутрішній кругообіг речовини та енергії.
Біоценоз – (співтовариство) – (грец. – життя разом) це біологічна система, що складається з популяцій різних рослин, тварин і мікроорганізмів, що населяють певну територію і знаходяться в тісній єдності з приводу обміну речовиною, енергією та інформацією.
Кругообіг речовин – повторюваний процес взаємопов'язаного перетворення, переміщення речовин у природі, який має циклічний характер, відбувається за обов'язковою участю живих організмів і часто порушується людською діяльністю.
Біологічний кругообіг речовин – складний процес взаємозв'язку і взаємодії живих організмів як між собою, так і з навколишнім середовищем.  
Геологічний кругообіг речовин – процес міграції речовин, який здійснюється під впливом абіотичних факторів: вивітрювання, ерозії, руху вод, магматичних процесів і т.д.
Біотоп – (біос – життя, топос – місце) – природний життєвий простір займаний співтовариством.
Біомаса – загальна кількість живої речовини в деякій екосистемі.
Популяція – це сукупність особин одного виду, здатна до самовідтворення, більш-менш ізольована в просторі і в часі від інших аналогічних сукупностей того ж виду.