Методичні рекомендації

1. При розгляді цього питання необхідно пов’язати його з матеріалом лекції «Україна під владою Російської та Австрійської (Австро-Угорської) імперій (кінець ХVІІІ – початок ХХ ст.)». Слід згадати про розділи Польщі, відзначити, які саме українські землі і коли перейшли до складу Австрії і Росії (бажано використовувати карту). Необхідно розкрити етнічні та соціально-економічні особливості, властиві українським землям, що входили до імперій Габсбургів та Романових і звернути увагу на відмінності у їхньому суспільно-політичному та господарчому розвитку.

2. На початку висвітлення другого питання потрібно згадати, що означають поняття «нація», «національний рух», з чим пов’язане формування націй і активізація національних рухів у Європі ХІХ ст. Слід охарактеризувати та порівняти політику Австро-Угорської і Російської імперій щодо поневолених народів в цілому і українців зокрема. Висвітлюючи питання пов’язані з початком українського національно-культурного відродження, потрібно згадати про роль масонських організацій у суспільно-політичному житті країни, рух декабристів. Слід з’ясувати, чому польське повстання 1830–31 рр., як і виступ декабристів, не знайшло широкої підтримки в Україні. Важливим аспектом при висвітленні даного питання має стати аналіз діяльності і програмних документів Кирило-Мефодіївського товариства.

3. При розгляді цього питання слід навести періодизацію українського національного руху в ХІХ ст. і охарактеризувати його основні етапи. Потім необхідно показати зміну напрямків і цілей, а також географічних центрів в процесі його розвитку. Корисним є відзначити як спільні, так і відмінні риси національного руху в російській і австрійській частинах України в другій половині ХІХ ст., вказати основні течії в межах цього руху.