Методичні рекомендації

1. Під час підготовки першого питання необхідно чітко визначити причини переходу від політики „воєнного комунізму” до непу. З’ясувати особливості переходу до нової економічної політики в Україні. Визначити і проаналізувати головні ознаки непу, насамперед, введення продовольчого податку, денаціоналізацію середньої та дрібної промисловості, дозвіл на приватну торгівлю. Висвітлити результати грошової реформи Г.Я.Сокольнікова. Слід чітко зрозуміти істинну сутність хлібозаготівельних криз, особливо кризи 1927-1928 рр. З’ясувати причини згортання непу й остаточного переходу до адміністративно-командних методів господарювання.

2. У другому питанні слід акцентувати увагу на причинах впровадження більшовицьким урядом політики „українізації”, її головних напрямах і заходах. Прослідкувати досягнення „українізації” політичного та громадського життя республіки: в державному і партійному діловодстві, в армії, в системі освіти, у видавничій галузі, у засобах масової інформації та мистецтві. З’ясувати внесок М.О.Скрипника, О.Я.Шумського, В.П.Затонського, М.Хвильового у розповсюдження і популяризацію української мови та культури. Проаналізувати позитивні і негативні результати „українізації”. Висвітлити причини та етапи політики „українізації”.

3. Відповідь на третє питання доцільно розпочати з визначення термінів „тоталітарна система” і „сталінізм”, характеристики їх головних ознак, причин та етапів встановлення сталінського режиму в СРСР, з’ясування специфіки тоталітарної системи в Україні. Далі необхідно висвітлити „Шахтинську справу”, процес проти „Спілки Визволення України” і справу „Промпартії” – перших великих показових судових процесів в Радянській державі.

Охарактеризувати причини, головні напрямки і наслідки „Великого терору” 1937-1938 рр. Висвітлити проблему масових репресій проти української інтелігенції. Виявити наслідки масових репресій в армії напередодні Другої світової війни.

4. У четвертому питанні рекомендується всебічно проаналізувати головні напрямки проведення форсованої індустріалізації. Висвітлити зміст Першого та Другого п’ятирічних планів розвитку народного господарства. З’ясувати сутність, особливості та масштаби стаханівського руху. Проаналізувати результати індустріалізації для промисловості УРСР.

Розкрити причини, характер і головні етапи впровадження політики колективізації сільського господарства В СРСР та УРСР. Розповісти про прояви незадоволення селян сталінською політикою колективізації, її поразку на першому етапі та тимчасову відмову радянського уряду від “штурму” на селі. Висвітлити причини виникнення ідеї ліквідації куркульства як класу і масового розкуркулення. Проаналізувати причини та трагічні наслідки голоду 1932-1933 рр. для України.

Звернути увагу на ключові положення Третього п’ятирічного плану (1938-1942 рр.), посилення адміністративно-командного тиску в економіці та пріоритетні економічні заходи, спрямовані на зміцнення обороноздатності Радянського Союзу, проаналізувати перспективи економічного розвитку України, її місце і роль у передвоєнних економічних планах сталінського уряду.