Методичні рекомендації

1. При підготовці до першого питання студент має самостійно ознайомитись з найважливішими джерелами з історії становлення України як незалежної держави (1992 – 1996 рр.) (перелік у списку джерел, навчально-методичної та наукової літератури). Перш за все слід звернути увагу на основні умови та чинники, що визначили основні напрямки національного будівництва, а також геополітичну ситуацію у світі на у першій половині 1990-х рр. Надалі варто визначити головні напрямки процесу українського державотворення, окреслити основні етапи формування правової бази розвитку України як демократичної держави.

Важливо визначити особливості політичного життя України в 1990-ті рр., показати основні тенденції формування багатопартійності, дайте класифікацію політичних партій та рухів, проаналізувати результати виборів до Верховної Ради (1994, 1998 рр.) та виборів Президента України (1994, 1999 рр.).

2. При розгляді цього питання доцільно пригадати попередні українські конституційні акти (Конституцію Пилипа Орлика, Конституцію УНР, конституції УРСР). Слід показати особливості конституційного процесу в Україні, значення прийняття Конституції України 28 червня 1996 року для процесів утвердження української державності, стисло охарактеризувати її основні положення, проаналізувати конституційну реформу 2004 р.

3. Розглядаючи соціально-економічний розвиток незалежної України необхідно визначити стартові умови, що були в країні після розпаду радянської економічної системи; дати визначення поняттям „ринкова економіка”, „перехідна економіка”, з’ясувати причини затримки у здійсненні реформування економіки на ринкових засадах, охарактеризувати процес приватизації державної власності, визначити місце і роль іноземних інвестицій в українській економіці.

Характеризуючи розвиток соціальної сфери слід визначити причини значного зниження рівня життя абсолютної більшості населення у першій половині 1990-х рр., з’ясувати вплив соціально-економічне становища на демографічну ситуацію в Україні. Надалі розглядається економічна ситуація в Україні після стабілізації економіки на початку 2000-них рр.

4. Аналізуючи політичну ситуацію в країні у 2000-ні рр. потрібно охарактеризувати політичну платформу сучасних партій та блоків, проаналізувати результати президентських (2004 та 2010 рр.) та парламентських виборів (2002, 2006, 2007 рр.)

5. Вивчаючи становище України на міжнародній арені та її зовнішню політику слід розглянути наступні підпитання: процес визнання незалежності, участь України в діяльності міжнародних організацій (ООН та її структур, СОТ, СНД, Ради Європи тощо); європейський вектор зовнішньої політики; українсько-російські відносини. Перед вивченням сучасного становища української діаспори варто коротко зупинитися на її історії, надалі слід охарактеризувати західну та східну гілки діаспори.