Середовище програмування Delphi

Borland Delphi - це об’єктно-орієнтоване середовище візуального програмування (RAD - Rapid Application Development). Delphi призначено для прискореної розробки високопродуктивних 32-бітних програм, які можуть працювати в середовищі Windows або Linux. В склад Delphi входять засоби, необхідні для розробки, тестування та встановлення програм, включаючи велику за обсягом бібліотеку компонентів (VCL - Visual Components Library), засоби візуального проектування, шаблони програм і форм. Середовище проектування Delphi є відкритою системою і дозволяє використовувати як компоненти VCL, так і компоненти від сторонніх розробників, або власні компоненти. Також, сильною стороною Delphi є можливість використання функцій WinAPI.

В системі Delphi використовується мова програмування Object Pascal, яка постійно вдосконалюється.

 

Основні елементи середовища

Інтегроване середовище Delphi складається з чотирьох основних елементів: головне вікно, вікно інспектора об’єктів, вікно форми та вікно коду (редактор коду).

 

 

 

Головне вікно

Головне вікно містить головне меню, панель інструментів і палітру компонент.

· Головне меню (Main Menu) – стандартне меню в стилі Windows. Це меню дозволяє керувати всіма аспектами роботи в Delphi. Головне меню складається з таких елементів: File, Edit, Search, View, Project, Run, Component, DataBase, Tools, Help. Рядок меню можна налаштувати за власним бажанням, наприклад, додати власні елементи до пункту меню інструментів Tools.

 

 

 

 

· Панель інструментів (Toolbar). Тут зосереджені так звані “швидкі” кнопки, які забезпечують доступ до найбільш вживаних команд головного меню. За замовчуванням є 14 кнопок. Серед них є кнопки для компіляції і запуску програм, для перегляду вихідного коду рядок за рядком тощо. Цей список можна змінювати. Для цього потрібно правою кнопкою мишки викликати локальне меню і вибрати команду Configure. Більша частина найнеобхідніших функцій середовища Delphi також має гарячі клавіші, які можна натиснути замість відповідної кнопки чи то пункту меню.

 

 

 

 

· Палітра компонентів – це каталог візуальних і невізуальних об’єктів (компонентів), які можна включати до власних форм и програм. Всі компоненти згруповані за змістом і призначенням. Кожна з цих груп представлена на окремій сторінці палітри компонент.

 

На палітрі компонентів розміщуються піктограми вибраної сторінки. об помістити компонент у центрі вікна форми, двічі клацають на його піктограмі. Якщо потрібно розташувати компонент десь на формі, клацають один раз на піктограмі і один раз у потрібному місці форми. Вибраний компонент можна переміщати на формі, а також змінювати його розміри, перетягуючи маркери.

Вікно форми

Форма (Form) є основним елементом управління при розробці проекту в Delphi. Саме на формі розміщують потрібні компоненти, задають для них потрібні властивості тощо. Вона має всі признаки головного вікна традиційних Windows–програм.

 

 

 

Форма є основою при створенні проекту в середовищі Delphi. Вікно форми можна переміщати по екрані, збільшувати, зменшувати, змінювати його властивості у вікні властивостей об’єктів, упорядковувати на ньому поставлені об’єкти. Деякі елементи у вікні форми (лінії сітки, невізуальні компоненти) не будуть видимими під час виконання програми.

 

Вікно коду

Вікно редактора коду (Code Editor) призначене для написання коду програми, який реалізує процедуру опрацювання певної події. Під час відкривання нового проекту в модуль Unit1.pas, який відповідає формі Form1, редактор автоматично заносить програмний код опису цієї форми. Під час додавання нових компонентів у вікно форми у програму автоматично заносяться коди з описами параметрів цих компонентів (висота, ширина, розташування, стиль тощо).

 

 

 

Це вікно працює аналогічно до простого текстового редактора. Можна використовувати клавіши PgUp i PgDn, клавіши курсору, мишу, можна виділити, скопіювати, вставити текст за допомогою меню EDIT і відповідних гарячих клавіш.

Переключення між формою і редактором коду здійснюється клавішею F12. Редактор коду можна настроювати за допомогою контекстного меню, яке викликається правою кнопкою мишки.

Інспектор об’єктів

За допомогою інспектора об’єктів можна задавати початкові значення властивостей об’єкта та їхню реакцію на стандартні події. Вікно інспектора об’єктів містить список компонентів поточної форми, а також дві закладки: сторінку властивостей (Properties) та сторінку подій (Events).

 

 

Кожна закладка складається з двох стовпців: лівий містить назви властивостей або подій, а правий – їхні значення або назву процедури-реакції на подію. Активізувати вікно інспектора об’єктів можна за допомогою клавіші F11 або мишкою.