рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Внутрішні пристрої системного блоку

Внутрішні пристрої системного блоку - раздел Информатика, Предмет інформатики. Основні поняття інформатики Материнська Плата— Основна Плата Персонального Комп'ютера. Н...

Материнська плата— основна плата персонального комп'ютера. На ній розміщуються:

• процесор основна мікросхема, що виконує більшість математичних і логічних операцій;

мікропроцесорний комплект (чіпсет)набір мікросхем, керуючих роботою внутрішніх пристроїв комп'ютера і що визначають основні функціональні можливості материнської плати;

шининабори провідників і пристроїв узгодження, за допомогою яких відбувається обмін сигналами між внутрішніми пристроями комп'ютера;

пристрій оперативної пам'яті набір мікросхем, призначених для тимчасового зберігання даних, коли комп'ютер включений;

пристрій постійної пам'яті мікросхема, призначена для тривалого зберігання даних, у тому числі коли комп'ютер вимкнений;

• роз'єми для підключення додаткових пристроїв (слоти).

Жорсткий диск (HDD)основний пристрій для довготривалого зберігання великих об'ємів даних і програм. Насправді це може бути не один диск, а група співосних дисків, що мають магнітне покриття і що обертаються з високою швидкістю. Таким чином, цей «диск» має не завжди дві поверхности, як повинно бути в звичайного плоского диска.

Над кожною поверхнею розташовується голівка, призначена для читання-запису даних. При високих швидкостях обертання дисків (більше 90 обертів за секунду) в зазорі між голівкою і поверхнею утворюється аеродинамічна подушка, і голівка парить над магнітною поверхнею на висоті, яка складає декілька тисячних міліметра. При зміні сили струму, що протікає через голівку, відбувається зміна напруженості динамічного магнітного поля в зазорі, що викликає зміни в стаціонарному магнітному полі феромагнітних часток, створюючих покриття диска. Так здійснюється запис даних на магнітний диск.

Операція прочитування відбувається в зворотному порядку. Намагнічені частки покриття, що проносяться на високій швидкості поблизу голівки, наводять в ній ЕДС самоіндукції. Електромагнітні сигнали, що виникають при цьому, посилюються і передаються на обробку.

Керування роботою жорсткого диска виконує спеціальний апаратно-логічний пристрій — контроллер жорсткого диска. У минулому воно було окремою дочірньою платою, яку підключали до одного з вільних слотів материнської плати. В даний час функції контроллерів дисків виконують мікросхеми, що входять в мікропроцесорний комплект (чіпсет), хоча деякі види високопродуктивних контроллерів жорстких дисків як і раніше поставляються на окремій платі.

До основних параметрів жорстких дисків відносяться ємкістьі продуктивність. Ємкість дисків залежить від технології їх виготовлення, і в даний час складає десятки і сотні гігабайт.

З іншого боку, продуктивність жорстких дисків менше залежить від технології їх виготовлення. Сьогодні всі жорсткі диски мають дуже високий показник швидкості внутрішньої передачі даних, і тому їх продуктивність в першу чергу залежить від характеристик інтерфейсу, за допомогою якого вони пов'язані з материнською платою. Залежно від типа інтерфейсу розкид значень може бути дуже великим: від декількох Мбайт/с в застарілих типів до декількох сотень Мбайт/с для інтерфейсів типа SATA.

Окрім швидкості передачі даних з продуктивністю диска безпосередньо пов'язаний параметр середнього часу доступу. Він визначає інтервал часу, необхідний для пошуку потрібних даних, і залежить від швидкості обертання диска. Для дисків, що обертаються з частотою 5400 об/мин, середній час доступу складає 9-10 мс, для дисків з частотою 7200 об/мин — 7-8 мс. Вироби більш високого рівня забезпечують середній час доступу до даних 5-6 мс.

Інформація на жорсткому диску може зберігатися роками, проте інколи потрібне її перенесення з одного комп'ютера на іншій. Не дивлячись на свою назву, жорсткий диск є вельми крихким приладом, чутливим до перевантажень, ударів і поштовхів. Теоретично, переносити інформацію з одного робочого місця на інше шляхом перенесення жорсткого диска можливо, і в деяких випадках так і поступають, але все-таки цей прийом вважається нетехнологічним, оскільки вимагає особливої акуратності і певної кваліфікації.

Для оперативного перенесення невеликих об'ємів інформації використовують так звані гнучкі магнітні диски(дискети), які вставляють в спеціальний накопичувач — дисковод.Приймальний отвір накопичувача знаходиться на лицьовій панелі системного блоку.

Основними параметрами гнучких дисків є: технологічний розмір (вимірюється в дюймах), щільність запису (вимірюється в кратних одиницях) і повна ємкість.

Перший комп'ютер IBM РС (родоначальник платформи) був випущений в 1981 році. До нього можна було підключити зовнішній накопичувач, що використовує одностороннігнучкі диски діаметром 5,25 дюйма. Ємкість диска складала 160 Кбайт. Наступного року з'явилися аналогічні двосторонні диски ємкістю 320 Кбайт. Починаючи з 1984 року, випускалися гнучкі диски 5,25 дюйма високої щільності (1,2 Мбайт). В наші дні диски розміром 5,25 дюймом не використовуються, і відповідні дисководи в базовій конфігурації персональних комп'ютерів після 1994 року не поставляються.

Гнучкі диски розміром 3,5 дюймом випускають з 1990 року. Однобічний диск звичайної щільності мав ємкість 180 Кбайт, двосторонній — 360 Кбайт, а двосторонній подвійній щільності — 720 Кбайт. Нині стандартними вважають диски розміром 3,5 дюйма високої щільності. Вони мають ємкість 1440 Кбайт (1,4 Мбайт) і маркіруються буквами HD (high density — висока щільність).

З нижнього боку гнучкий диск має центральну втулку, яка захоплюється шпинделем дисковода і наводиться в обертанні. Магнітна поверхня прикрита шторкою, що зрушується, для захисту від вологи, грязі і пилу. Якщо на гнучкому диску записані цінні дані, його можна захистити від стирання і перезапису, зрушивши захисну засувку так, щоб утворився відкритий отвір. Для дозволу запису засувку переміщають у зворотний бік і перекривають отвір. В деяких випадках для безумовного захисту інформації на диску засувку виламують фізично, але і в цьому випадку вирішити запис на диск можна, якщо, наприклад, заклеїти отвір, що утворився, тонкою смужкою липкої стрічки.

Гнучкі диски вважаються малонадійними носіями інформації. Пил, грязь, волога, температурні перепади і зовнішні електромагнітні поля дуже часто стають причиною часткової або повної втрати даних, що зберігалися на гнучкому диску. Тому використовувати гнучкі диски як основний засіб зберігання інформації недопустимо. Їх використовують лише для транспортування інформації або як додатковий (резервний) засіб зберігання. Останніми роками FDD активно витісняються флэш- накопичувачами.

В період 1994-1995 роках в базову конфігурацію персональних комп'ютерів перестали включати дисководи гнучких дисків діаметром 5,25 дюйма, але замість них стандартною стала вважатися установка дисковода CD-ROM, а пізніше - дисковода DVD-ROM,що мають такі ж зовнішні розміри.

Абревіатура CD-ROM (Compact Disc Read-Only Memory) перекладається на російську мову як пристрій пам’яті тільки для читання на основі компакт-диска. Принцип дії цього пристрою полягає в прочитуванні числових даних за допомогою лазерного променя, що відбивається від поверхні диска. Cтандартный компакт-диск може зберігати до 700 Мбайт даних.

Великі об'єми даних характерні для мультимедійної інформації (графіка, музика, відео), тому дисководи CD-ROM і DVD-ROM відносять до апаратних засобів мультимедіа. Програмні продукти, поширювані на лазерних дисках, називають мультимедійними виданнями. Основним недоліком ранніх стандартних дисководів CD-ROM є неможливість запису даних, тому пізніше паралельно з ними стали випускатися і пристрої однократного запису CD-R (Compact Disk Recordable), і пристрої багатократного запису CD-RW (Compact Disk Rewritable).

Основним параметром оптичних дисководів є щвидкість читання даних. Вона вимірюється у кратних долях. За одиницю вимірювання прийнята щвидкість читання у перших серійних моделях, яка складала 150 Кбайт/с. Таким чином, дисковод с подвійною щвидкістю читання забезпечує продуктивність 300 Кбайт/с, с учетверенною щвидкістю - 600 Кбайт/с і т. д. В даний час найбільше поширення мають пристрої читання CD-ROM з продуктивністю 52х. Сучасні зразки пристроїв однократного запису мають також продуктивність 52х, а пристроїв багатократного запису - до 16х.

Основою запису і зберігання даних на дисках DVD–R і DVD-RW є технологія зміни фазового стану речовини. При записі і прочитуванні інформації використовується відмінність відбивної здатності поверхні залежно від того, чи знаходиться вона в кристалічному або аморфному стані.

Сьогоднішній стандарт DVD дозволяє реалізувати декілька різних конструкцій диска. Це односторонні або двосторонні диски, з одним або двома шарами, що несуть інформацію, на кожній стороні.

Один шар завтовшки 0,6 мм може умістити до 4,7 Гб інформації, а весь диск – до 17 Гб.

Можливі чотири різновиди DVD дисків: DVD-5, DVD-9, DVD-10 та DVD-18.

DVD-5 - це перша ринкова версія DVD диска: однобічний диск з одношаровим записом і ємкістю 4,7 Гб. Диск складається з 0,6 мм плівки, покритої алюмінієм і наклеєною на чисту підкладку. Технологія напилення та ж, що використовується при виготовленні звичайного CD. Алюмінієва плівка має товщину 55 нанометрів, як і для аудио-CD та CD-ROM.

DVD-9 - это двошаровий односторонній диск с емкістю 8,5 Гбайт. Для виробництва такого диска необхідно створити напівпрозорий шар, який відбиває 18-30% лазерного випромінювання. Цього вистачає, щоб можна було прочитувати інформацію з верхнього шару.

І в той же час напівпрозорий шар пропускатиме досить випромінювання, аби сигнал від нижнього рівня з високою відбивною здатністю теж читався.

Информаційні шари розділяє високооднородний клей (товщиною 40-70 мікрон), що використується для сполучення двох половин диску. Ця відстань необхідна, щоб розрізнити сигнали, відбиті від одного та іншого рівней. Використання напівпрозорого шару диктує жорсткіші вимоги до матеріалу і використовуваної технології.

DVD-10 – одношаровий двосторонній диск з ємкістю 9,4 Гб. У принципі, це подвійний DVD-5 без чистої підкладки. Два диска, покритих металевою плівкою, сполучені разом. Щоб прочитувати інформацію з двух сторін диску, використовується один лазер. Структура DVD-18 в принципі та ж сама, як в DVD-9, але DVD-18 може читатися з обох сторін. У результаті – подвійна ємкість в порівнянні з DVD-9.

За останній роки оптичний запис, що використовує зміну фазового стану речовини, значно просунувся. Тепер це повноцінна технологія для створення інформації, що може перезаписуватися. Окрім загальних переваг, обумовлених безконтактним прочитуванням та записом інформації, ця технологія сумісна з широко поширеним стандартом аудіо CD.

У найближчи декілька років збільшення об'єму інформації на оптичний носіях буде зв'язано з поширенням і розвитком формату Blu-Ray. Для цього формату характерні об'єми інформації, починаючи з 25 Гб.

 

Контрольні запитання

1. Які пристрої ПК знаходяться усередині системного блоку?

2. Які основні компоненти ПК розміщені на материнській платі?

3. Яке призначення жорсткого диску ПК? Назовіть основні технічні характеристики жорстких дисків.

4. Які типи оптичних накопичувачей Ви знаєте?

5. У чому відмінність технологія DVD-RW і DVD-R?

6. Які різновиди формату DVD Вам відомі? Стисло охарактеризуйте їх.

 

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Предмет інформатики. Основні поняття інформатики

Укладач Ю М Дорофєєв ст викл...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Внутрішні пристрої системного блоку

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Предмет інформатики. Основні поняття інформатики
Термін "інформатика" був введений у Франції в 60-х роках минулого століття і швидко знайшов визнання у всьому світі. Лише у англомовних країнах інколи використовується власний еквівалентн

Принципи Джона фон Неймана
З доповіді фон Нейман слідувало, як має бути влаштований комп'ютер, для того, аби бути універсальним і ефективним пристроєм обробки інформації. Отже, комп'ютер повинен мати такі пристрої (

Принцип програмного управління.
З нього виходить, що програма складається з набору команд (тобто описів елементарних операцій), які виконуються АЛП або процесором автоматично одна за одною в певній послідовності. Програм

Принцип адресності.
Пам'ять складається з пронумерованих комірок (або комірок з адресою). Процесору в довільний момент часу доступна будь-яка комірка. Двійкові коди команд і даних розділяються на одиниці інфо

Класифікація ЕОМ
ЕОМ класифікують по різних ознаках: по поколіннях (етапам розвитку обчислювальної техніки); по архітектурі; по продуктивності; за призначенням; по

Класифікація ЕОМ
ЕОМ класифікують по різних ознаках: по поколіннях (етапам розвитку обчислювальної техніки); по архітектурі; по продуктивності; за призначенням; по

Поняття системи числення
Системи числення (СЧ)–– це спосіб запису чисел за допомогою набору спеціальних знаків. Існують позиційні і непозиційні СЧ. У непозиційних СЧ

Правила перекладу чисел з однієї системи числення в іншу
Як ми з'ясували раніше, ЕОМ працює виключно з двійковими числами. Користувачеві ж зручніше мати справу з десятковими і шістнадцятиричними. Тому виникає необхідність в перекладі чисел з однієї систе

Форми представлення чисел в ЕОМ
Для представлення чисел в ЕОМ використовують 2 основних форми: з фіксованою крапкою (комою) і з плаваючою крапкою. Форма запису чисел з фіксованою комою передбачає, що кома фіксована в роз

Представлення в ЕОМ символьної інформації
Як згадувалося раніше, комп'ютери можуть обробляти лише інформацію, представлену в числовій формі. Не є виключенням і символьна інформація, на долю якої в загальному об'ємі обчислювальних дій довод

Арифметичні дії над числами в двійковій системі числення
Правило порозрядного складання чисел в двійковій системі числення задається такою таблицею:   0+0=0 0+1=1+0=1 1+1=10,   тобто при складанні двох одиниц

Логічні основи побудови ЕОМ
У обчислювальних машинах коди нуля і одиниці представляються електричними сигналами, що мають два різних стани. Найбільш поширеними способами фізичного представлення інформації є імпульсний і потен

Поняття алгоритму
Введемо нове визначення терміну «обчислювальна машина» як сукупності технічних засобів, що служать для автоматизованої обробки дискретних даних за заданим алгоритмом. Алгоритм

Властивості алгоритму
Основними властивостями алгоритму є: дискретність, визначеність, масовість і результативність. Дискретністьвиражається в тому, що алгоритм описує дії над дискретною інформ

Форми представлення алгоритмів
На практиці найбільш поширені такі форми представлення алгоритмів: · словесна (описова); · графічна (зображення у вигляді блок-схем); · програмна (тексти на мовах програм

Базові алгоритмічні структури
Скільки завгодно складний алгоритм можна представити як сукупність простіших структур, що складаються з окремих базових (тобто основних) елементів. Розглянемо ці базові алгоритмічні елементи.

Використання масивів при розробці алгоритмів
Масив – це сукупність даних одного типа, доступ до яких виробляється по загальному імені і порядковому номеру, який називається індексом. Тип даних масиву може бут

Використання підпрограм при розробці алгоритмів. Принцип структурного програмування.
Вище були розглянуті приклади алгоритмів, що є лінійною послідовністю процесів, умовних блоків і циклів різного типа. За допомогою подібних алгоритмів можна вирішувати лише прості завдання

Основні поняття і визначення
ЕОМ (комп'ютер) - електронна система, призначена для автоматизації створення, зберігання, обробки і транспортування даних. ЕОМ є комплексом всіляких за природою і принципу дії техн

Поняття про архітектуру ЕОМ. Фоннейманівська архітектура.
Архітектурою ЕОМназивається її логічна організація, структура і ресурси, які може використовувати програміст. Опис ЕОМ не у вигляді фізичних, а у вигляді логічних елементі

Робота фоннеймановскої ЕОМ при виконанні типової команди
Основні пристрої ЕОМ і зв'язки між ними представлені на рис.4.3, де шляхи проходження інформації показані потовщеними лініями, а шляхи передачі керуючих сигналів – звичайними.  

Типи структур обчислювальних машин і систем
Достоїнства і недоліки архітектури обчислювальних машин і систем в основному залежать від способу з'єднання компонентів. При найзагальнішому підході можна говорити про два основних типа структур об

Монітор і його основні характеристики
Монітор — пристрій візуального представлення даних. Це не єдино можливий, але головний пристрій виводу. Його основними споживчими параметрами є: принцип формування зображення, розмір, розділяюча зд

Клавіатура і миша
Клавіатура — клавішний пристрій введення інформації і керування персональним комп'ютером. Служить для введення алфавітно-цифрових (знакових) даних, а також команд управління. Комбі

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги