рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Класифікація ЕОМ

Класифікація ЕОМ - раздел Информатика, Предмет інформатики. Основні поняття інформатики Еом Класифікують По Різних Ознаках: По Поколіннях (Етапам Розв...

ЕОМ класифікують по різних ознаках:

  • по поколіннях (етапам розвитку обчислювальної техніки);
  • по архітектурі;
  • по продуктивності;
  • за призначенням;
  • по кількості процесорів;
  • по споживчих властивостях і так далі

Ділення ЕОМ на покоління є вельми умовна, нестрога класифікація ОТ по мірі розвитку апаратних і програмних засобів, а також способів спілкування з ЕОМ.

Класифікація, що дається нижче, фактично продовжує історію розвитку ОТ, почату раніше в п. 1.2. Отже:

1 покоління - ЕОМ, створені в період з кінця 30-х до початку 50-х років минулого століття. Елементна база – електронні лампи, пристрої пам'яті – на базі ртутних ліній затримки. Характерні невеликий набір команд, низька надійність. Швидкодія складала від 1 до 20 тисяч елементарних операцій в секунду.

Програми писалися мовою конкретної машини. Процес введення і відладки програм займав багато часу. Вже при використанні ЕОМ 1-го покоління розкрився величезний розрив в часі створення ПЗ і часу розрахунків. Проте, ці машини вже дозволяли виробляти складні розрахунки, зв'язані, наприклад, з вирішенням завдань ядерної фізики або прогнозування погоди.

У 1947 р. в СРСР під керівництвом академіка С.А. Лебедева були початі роботи із створення малої електронної рахункової машини (МЕСМ). Ця машина була запущена в експлуатацію в 1951 році і стала першій ЕОМ в СРСР і континентальній Європі, а в 1953 році була створена сама швидкодіюча в Європі ЕОМ БЕСМ з продуктивністю 10000 операцій за секунду.

2 покоління - ЕОМ, створені приблизно в період 1954-1962 рр.

Характеризуються використанням в них не лише ламп, але і транзисторів (або лише транзисторів). Характерне використання пристроїв пам'яті на магнітних сердечниках. Істотно змінилися пристрої введення-виводу інформації - з'явилися высокопродуктивні пристрої для роботи з магнітними стрічками, барабанами і дисками. Швидкодія склала до сотень тисяч операцій за секунду. Різко зросли надійність і довговічність ЕОМ.

У розвитку ПЗ також сталися найважливіші події: з'явилися мови високого рівня: Фортран (1956), Алгол (1968), Кобол (1959), що допускають написання програм в наочному, легко сприйманому вигляді. Були створені і перші програми – транслятори, що перекладають програми з мови високого рівня на машинну мову. З'явилися також перші моніторні системи (прообраз сучасних операційних систем), прграми для керування режимом трансляції і виконання програм.

Проте ЕОМ 2-го покоління була властива програмна несумісність, що ускладнювало створення крупних інформаційних систем.

3 покоління. Ці машини створювалися приблизно в період 1963-1972 років. При переході від 2-го до 3-го поколінню найбільш важливі зміни, що сталися в архітектурі ЕОМ.

Отже, ЕОМ 3-го покоління – це машини з єдиною архітектурою, тобто програмно сумісні ЕОМ, що мають розвинені операційні системи. З'явилися можливості конвеєризації і розпаралелювання обчислювального процесу.

Елементна база цих машин – малі інтегральні схеми (кількість транзисторів на кристалі кремнію – порядка десятка, сотні), швидкодія - від десятків тисяч до мільйона елементарних операцій за секунду. Почали застосовуватися напівпровідникові пристрої пам'яті.

Революційною віхою в розвитку ОТ стало створення сімейства ЕОМ IBM360 у США, архітектура і ПЗ яких на довгі роки стали еталоном для подальших великих універсальних ЕОМ (аналогічна серія ЕОМ в СРСР називалася ЄС ЕОМ).

Серед ЕОМ, створених в ці роки в СРСР, слід зазначити БЕСМ-6 (С.А. Лебедев) з продуктивністю 1 милліон операцій за секунду. Оригінальна ЕОМ Мир-1 була створена у Київі під керівництвом академіка В.М.Глушкова. Як мова програмування цієї машини використовувалася мова високого рівня «Аналітик», що багато в чому нагадувала Алгол.

4 покоління - покоління ЕОМ, що діють, розроблених починаючи з 1972 року. Тут головна відмінність від попередніх поколінь в тому, що комп'ютери проектувалися з розрахунком на ефективне використання сучасних мов високого рівня з метою спрощення процесу програмування, а також взаємодії кінцевих користувачів і ЕОМ.

Для них характерне використання інтегральних схем великої і надвеликої міри інтеграції (ВІС і НВІС), швидкодіючих напівпровідникових пристроїв пам'яті, використання багато-процесорних і багатомашинних комплексів, що працюють на загальну пам'ять і загальні зовнішні пристрої. Швидкодія перевищила мільярди операцій за секунду. Характерне також широке вживання персональних ЕОМ і всемірний розвиток комп'ютерних мереж.

Перехід до ЕОМ 5 покоління вже почався. Він полягає не лише в підвищенні параметрів ЕОМ, але і в якісному переході від обробки даних до обробки знань.

Особливості таких ЕОМ можна доки лише передбачати, проте основний напрям роботи – це підвищення "інтелектуальності" ЕОМ, тобто вживання основ штучного інтелекту, що усуває бар'єр при спілкуванні ЕОМ і людини.

Вирішується також задача децентралізації обчислень за допомогою мереж ЕОМ.

 

За призначенням виділяють такі види комп'ютерів:

а) універсальні -призначені для вирішення різних завдань, типи яких не обмовляються. Ці ЕОМ характеризуються:

· різноманітністю форм оброблюваних даних (числових, символьних і так далі) при великому діапазоні їх зміни і високої точності представлення;

· великою ємністю внутрішньої пам'яті;

· розвиненою системою організації введення-виводу інформації, що забезпечує підключення всіляких пристроїв введення-виводу.

б) проблемно-орієнтовані -служать для вирішення вузького круга завдань, зв'язаних, як правило, з управлінням технологічними об'єктами, реєстрацією, накопиченням і обробкою невеликих об'ємів даних, виконанням розрахунків за нескладними правилами. Вони володіють обмеженим набором апаратних і програмних засобів.

в)спеціалізовані -застосовуються для вирішення дуже вузького круга завдань. Це дозволяє спеціалізувати їх структуру, понизити вартість і складність при збереженні високої продуктивності і надійності.

По розмірах і функціональних можливостях розрізняють чотири види комп'ютерів: суперЕОМ, великі, малі і мікроЕОМ.

СуперЕОМє потужними багатопроцесорними комп'ютерами з величезною швидкодією. Багатопроцесорність дозволяє розпаралелювати вирішення завдань і збільшує об'єми пам'яті, що значно прискорює процес рішення. Вони часто використовуються для вирішення експериментальних завдань, наприклад, для проведення шахових турнірів з людиною.

ВеликіЕОМ (їх називають мейнфреймами від англ. mainframe) характеризуються розрахованим на багато користувачів режимом (до 1000 користувачів одночасно можуть вирішувати свої завдання). Основний напрям – вирішення науково-технічних завдань, робота з великими об'ємами даних, управління комп'ютерними мережами і їх ресурсами.

МаліЕОМ використовуються як керуючі комп'ютери, для контролю над технологічними процесами. Застосовуються також для обчислень в розрахованих на багато користувачів системах, в системах автоматизації проектування, в системах моделювання нескладних об'єктів, в системах штучного інтелекту.

МікроЕОМ –це ЕОМ, в яких як керуючий і арифметичний пристрій використовуються мікропроцесор або декілька мікропроцесорів.

За призначенням мікроЕОМ можуть бути універсальними і спеціалізованими. За числом користувачів, що одночасно працюють за комп'ютером, – багатокористувачеві і розраховані на одного користувача. Спеціалізовані, розраховані на багато користувачів мікроЕОМ (сервери - від англ. server) є потужними комп'ютерами, використовуваними в комп'ютерних мережах для обробки запитів всіх комп'ютерів мережі. Спеціалізовані розраховані (робочі станції – workstation, англ.) на одного користувача експлуатуються в комп'ютерних мережах для виконання прикладних завдань. Універсальні, розраховані на багато користувачів мікроЕОМ є потужними комп'ютерами, обладнаними декількома терміналами. Універсальні та розраховані на одного користувача мікроЕОМ загальнодоступні. До їх числа відносяться персональні комп'ютери – ПК. Найбільш популярним представником ПК є комп'ютер класу IBM РС (International Business MachinesPersonal Computer).

 

Контрольні запитання

 

1. Які проблеми перших ЕОМ вирішував в своїй роботі Дж. фон Нейман ?

2. Сформулюйте принципи Дж. фон Неймана. Які з них застосовуються в сучасній обчислювальній техніці ?

3. По яких ознаках можна виробляти класифікацію ЕОМ ?

4. Стисло охарактеризуйте основні етапи розвитку обчислювальної техніки. Який етап відповідає нашому часу ?

5. Назвіть основні типи компъютеров, що відрізняються призначенням і функціональними можливостями.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Предмет інформатики. Основні поняття інформатики

Укладач Ю М Дорофєєв ст викл...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Класифікація ЕОМ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Предмет інформатики. Основні поняття інформатики
Термін "інформатика" був введений у Франції в 60-х роках минулого століття і швидко знайшов визнання у всьому світі. Лише у англомовних країнах інколи використовується власний еквівалентн

Принципи Джона фон Неймана
З доповіді фон Нейман слідувало, як має бути влаштований комп'ютер, для того, аби бути універсальним і ефективним пристроєм обробки інформації. Отже, комп'ютер повинен мати такі пристрої (

Принцип програмного управління.
З нього виходить, що програма складається з набору команд (тобто описів елементарних операцій), які виконуються АЛП або процесором автоматично одна за одною в певній послідовності. Програм

Принцип адресності.
Пам'ять складається з пронумерованих комірок (або комірок з адресою). Процесору в довільний момент часу доступна будь-яка комірка. Двійкові коди команд і даних розділяються на одиниці інфо

Класифікація ЕОМ
ЕОМ класифікують по різних ознаках: по поколіннях (етапам розвитку обчислювальної техніки); по архітектурі; по продуктивності; за призначенням; по

Поняття системи числення
Системи числення (СЧ)–– це спосіб запису чисел за допомогою набору спеціальних знаків. Існують позиційні і непозиційні СЧ. У непозиційних СЧ

Правила перекладу чисел з однієї системи числення в іншу
Як ми з'ясували раніше, ЕОМ працює виключно з двійковими числами. Користувачеві ж зручніше мати справу з десятковими і шістнадцятиричними. Тому виникає необхідність в перекладі чисел з однієї систе

Форми представлення чисел в ЕОМ
Для представлення чисел в ЕОМ використовують 2 основних форми: з фіксованою крапкою (комою) і з плаваючою крапкою. Форма запису чисел з фіксованою комою передбачає, що кома фіксована в роз

Представлення в ЕОМ символьної інформації
Як згадувалося раніше, комп'ютери можуть обробляти лише інформацію, представлену в числовій формі. Не є виключенням і символьна інформація, на долю якої в загальному об'ємі обчислювальних дій довод

Арифметичні дії над числами в двійковій системі числення
Правило порозрядного складання чисел в двійковій системі числення задається такою таблицею:   0+0=0 0+1=1+0=1 1+1=10,   тобто при складанні двох одиниц

Логічні основи побудови ЕОМ
У обчислювальних машинах коди нуля і одиниці представляються електричними сигналами, що мають два різних стани. Найбільш поширеними способами фізичного представлення інформації є імпульсний і потен

Поняття алгоритму
Введемо нове визначення терміну «обчислювальна машина» як сукупності технічних засобів, що служать для автоматизованої обробки дискретних даних за заданим алгоритмом. Алгоритм

Властивості алгоритму
Основними властивостями алгоритму є: дискретність, визначеність, масовість і результативність. Дискретністьвиражається в тому, що алгоритм описує дії над дискретною інформ

Форми представлення алгоритмів
На практиці найбільш поширені такі форми представлення алгоритмів: · словесна (описова); · графічна (зображення у вигляді блок-схем); · програмна (тексти на мовах програм

Базові алгоритмічні структури
Скільки завгодно складний алгоритм можна представити як сукупність простіших структур, що складаються з окремих базових (тобто основних) елементів. Розглянемо ці базові алгоритмічні елементи.

Використання масивів при розробці алгоритмів
Масив – це сукупність даних одного типа, доступ до яких виробляється по загальному імені і порядковому номеру, який називається індексом. Тип даних масиву може бут

Використання підпрограм при розробці алгоритмів. Принцип структурного програмування.
Вище були розглянуті приклади алгоритмів, що є лінійною послідовністю процесів, умовних блоків і циклів різного типа. За допомогою подібних алгоритмів можна вирішувати лише прості завдання

Основні поняття і визначення
ЕОМ (комп'ютер) - електронна система, призначена для автоматизації створення, зберігання, обробки і транспортування даних. ЕОМ є комплексом всіляких за природою і принципу дії техн

Поняття про архітектуру ЕОМ. Фоннейманівська архітектура.
Архітектурою ЕОМназивається її логічна організація, структура і ресурси, які може використовувати програміст. Опис ЕОМ не у вигляді фізичних, а у вигляді логічних елементі

Робота фоннеймановскої ЕОМ при виконанні типової команди
Основні пристрої ЕОМ і зв'язки між ними представлені на рис.4.3, де шляхи проходження інформації показані потовщеними лініями, а шляхи передачі керуючих сигналів – звичайними.  

Типи структур обчислювальних машин і систем
Достоїнства і недоліки архітектури обчислювальних машин і систем в основному залежать від способу з'єднання компонентів. При найзагальнішому підході можна говорити про два основних типа структур об

Монітор і його основні характеристики
Монітор — пристрій візуального представлення даних. Це не єдино можливий, але головний пристрій виводу. Його основними споживчими параметрами є: принцип формування зображення, розмір, розділяюча зд

Клавіатура і миша
Клавіатура — клавішний пристрій введення інформації і керування персональним комп'ютером. Служить для введення алфавітно-цифрових (знакових) даних, а також команд управління. Комбі

Внутрішні пристрої системного блоку
Материнська плата— основна плата персонального комп'ютера. На ній розміщуються: • процесор — основна мікросхема, що виконує більшість математичних і логічних операц

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги