Нформаційні процеси.

Діяльність сучасної людини тісно пов’язана з різними інформаційними процесами. Кожен з нас щодня бере участь в них. Цими процесами є, наприклад, читання газети чи журналу, прослуховування радіопередачі, пошук цікавої для вас телепрограми. Кажучи формальною мовою, до інформаційних процесів належать пошук, збирання, опрацювання, передавання й збереження інформації (див. рис. 9) [12, c. 7].

Пошук інформації. Найпростіші приклади – це пошук потрібної книги в бібліотечному каталозі, пошук оголошення в газеті, потрібної формули в підручнику тощо. В інформатиці пошуком інформації називається процес відшукання в пошуковому масиві таких записів, що відповідають ознакам, зазначеним в інформаційному запиті. Нині існує безліч пошукових систем різного рівня й призначення: від довідкових систем у програмних додатках до пошукових служб в Інтернеті. Системи, за допомогою яких виконується пошук інформації, називаються інформаційно-пошковими системами.

До складу пошукової системи зазвичай входить масив документів, у якому здійснюється пошук. Сучасні пошукові системи містять в собі не просто масиви документів, а справжні банки даних. У них зберігається різного роду інформація, необхідна фахівцям для розв’язування праткичних задач. У сучасному світі існує значна кількість банків даних, які цікавлять людей різних професій: медиків, юристів, економістів, політиків, комерсантів, інженерів, студентів.

Збирання інформації. Це, наприклад, занесення нових записів у вашу телефонну книжку, щоденне вимірювання температури повітря тощо. Більш складним збиранням даних займаються інформаційні системи, що працюють на великих підприємствах, у банках, офісах. Діяльність торговельної фірми обов’язково зв’язана зі збиранням інформації про товари, що надійшли, і про продані товари, про отриманий виторг тощо. Збирання значних масивів даних зазвичай здійснюється в автоматичному режимі. Інформація заноситься у відповідні бази даних, на її основі можуть складатися електронні архіви.

Опрацювання інформації. Висловлюючись формально, опрацювання даних – це цілеспрямована послідовність дій над ними.

Передавання інформації. Інформація передається від джерела до одержувача інформації за допомогою сигналів. Точне чи наближене відтворення інформації, отриманої у якому-небудь іншому місці, називається передаванням інформації. Процес передавання інформації передбачає існування джерела інформації, носія інформації й одержувача інформації. Наприклад, коли ви читаєте книгу, то ви є одержувачем інформації, книга – джерелом інформації, а папір, на якому вона надрукована, і друкарська фарба – носіями інформації.

Збереження іфнормації. Щоб інформація ставала надбанням багатьох людей, існують певні способи її збереження. Історія людства знає безліч таких способів: наскальні малюнки, глиняні таблички, рукописи на папірусі, папері і, нарешті, магнітні диски. Таблички, папір, диски – усе це носії інформації. Ці носії можуть зберігати інформацію тривалий час, тому їх відносять до тривалих носіїв інформації. Існують також короткочасні носії інформації, зазвичай - це хвилі різної природи: звукові хвилі при зв’язку голосом, електромагнітні хвилі для радіозв’язку. Короткочасну інформацію несуть також міміка, жести, людська мова, телефон, радіо.

Використання інформації. Якщо інформацію шукають, збирають, опрацьовують і зберігають, то нею хтось може зацікавитись. Численні приклади використання інформації ви знайдете практично в будь-якому розділі інформатики і, у тому числі, в даному посібнику.

Захист інформації. Існує постійна небезпека злочинних несанкціонованих дій над циркулюючою інформацією, особливо під час роботи в мережах. Захищати інформацію треба у декількох напрямках:

1) захист від випадкових факторів, тобто неправильних дій користувача, виходу з ладу апаратури;

2) захист від навмисних дій, що полягають у розкритті конфіденційної інформації, несанкціонованому використанні ресурсів інформаційної системи, відмові в обслуговуванні.

Нейтралізація погрози безпеки здійснюється службами безпеки, у функції яких входять забезпечення цілісності й надійності даних, засекречування даних, контроль доступу й захист від відмовлень.