Мікропроцесор, основні функції мікропроцесора.

Мікропроцесор – це основний пристрій ПК, він являє собою сукупність арифметико-логічного пристрою і пристрою керування [7, c. 24].

Мiкропроцесор керує роботою всiх пристроїв комп’ютера та проводить згiдно програм користувача рiзнi арифметичнi та логiчнi операцiї над введеними даними. Конструктивно мiкропроцесор розмiщується на невеличкiй кремнiєвiй пластинцi, яка менша за сiрникову коробку у виглядi однiєї iнтегральної мiкросхеми, яка вмiщує десятки тисяч транзисторів. Мiкропроцесор оперує з двiйковими числами. Вся iнформацiя, яка вводиться в комп'ютер кодується у двiйковiй системi числення. В нiй є лише два символи: "0" та "1", що вiдповiдає наявностi або вiдсутностi в комп'ютерi електричного iмпульсу.

Транзистором називається електроперетворювальний напiвпровiдниковий прилад з одним або декiлькома електричними переходами, який придатний для пiдсилення потужностi i який має три або бiльше електричних контакти для пiдключення до електричних схем.

Характеристики мікропроцесора [7, c. 35]:

1. Продуктивність (швидкодія). Продуктивність мікропроцесора залежить від тактової частоти.

2. Розрядність – це кількість внутрішніх двійкових розрядів, яка суттєво впливає на його продуктивність.

3. Кількість розрядів, пов’язаних з системною адресною шиною, та кількість розрядів, пов’язаних з системною шиною даних.

Тактова частота вказує, скільки елементарних операцій (тактів) мікропроцесор виконує за одну секунду, вимірюється в мегагерцах

(1 МГц = 1 000 000 Гц). Вона є лише відносним показником продуктивності мікропроцесора. Через архітектурні особливості мікропроцесорів у деяких із них за один такт виконується робота, на яку інші витрачають кілька тактів.

Розрядність показує, скільки двійкових розрядів (бітів) інформації обробляється (або передається) за один такт, а також скільки двійкових розрядів може бути використано у мікропроцесора для адресації оперативної пам’яті, передачі даних та ін.

Кількість пам’яті, що адресується, або адресний простір, залежить від числа ліній шини адреси мікропроцесора. Наприклад, якщо цих ліній 20, то адресний простір становитиме 220 = 1 МБайт; якщо ліній 24, то – 224 = 16 МБайт, і т.д.