Предмет інформатики та її структура.

І н ф о р м а т и к а - це наука, яка вивчає закони i методи накопичення, опрацювання i передачi iнформацiї в природних, технiчних i соцiальних системах з використанням комп’ютерної техніки.

Система – це всяка організована сукупність, яка при при тісній взаємодії здійснює одну або кілька певних функцій. Кожна система складається з функціональної й керуючої частин, та інформації, яка характеризує поводження системи під впливом різних факторів.

В інформатиці виділяють три основні частини (див . рис.1) [7, c. 11]:

- Алгоритми обробки інформації (algоrithm);

- Обчислювальну техніку (hardware);

- Комп’ютерні програми (software).

 

Предметом i н ф о р м а т и к и як наукової дисциплiни виступають у взаємодiї iз середовищем машинно-iнформацiйнi системи, якi втiлюють у собi нову, невiдому в минулому, технологiю збирання, переробки та передачi iнформацiї - технологiї, яка переводить практику керування та регулювання матерiального виробництва, наукових дослiджень, освiти та iнших сфер людської дiяльностi на принципово новий iндустрiальний рiвень.

До середини 20 ст. обробка iнформацiї здiйснювалася людиною “вручну”, i лише iнколи - за допомогою простих пристроїв (арифмометра та рахiвницi), що дозволяли механiзувати арифметичнi операцiї.

У другiй половинi 20 ст. у рядi розвинутих країн з розвитком науково-технiчної революцiї вiдбувся iнформацiйний вибух, внаслiдок чого сильно змiнились попереднi уявлення про способи i методи збереження та переробки iнформацiї. “Ручна” обробка великих об'ємiв iнформацiї стала практично неможливою.

У цей перiод виникли к о м п’ю т е р и, що стали саме тим технiчним засобом, який дозволяє механiзувати та автоматизувати процес обробки iнформацiї.

В и н и к н е н н я комп’ютерної технiки п р и з в е л о до створення iнформацiйних технологiй. Наприклад, створення таких iнформацiйних технологiй, як технологiї планування та управлiння, технологiї економiчних дослiджень i розробок, експериментiв, проектування, бухгалтерських операцiй, медицини та освiти призвело до розробок наукових методiв їх дослiдження.

В результатi чого виникла нова наука - i н ф о р м а т и к а, яка дослiджує i обґрунтовує зазначенi вище методи. Сам термiн iнформатика виник наприкiнцi 60-х рокiв 20 ст. у французькiй (informatique) та нiмецькiй (informatik) мовах i був перекладом на цi мови англiйського computer sciense.

Інформатика, як самостійна наука вступає у свої права лише тоді, коли для явища, яке вивчається побудована інформаційна модель.

Інформатика дає загальні методологічні принципи побудови таких моделей, але саме побудування та обґрунтування є завданням конкретної науки.