Вплив клавіатури на здоров’я користувача.

Як залишатися здоровим, працюючи з комп’ютером? В даному питанні розмова піде про реальні міри профілактики.

Постійна робота з комп’ютером, зрозуміло, не так небезпечна, як деякі інші професії. Проте існує одна неприємна річ, причиною якої може стати такий, здавалося б, звичайнісінький пристрій, як клавіатура.

Далеко не всі користувачі комп’ютера випробували на собі симптоми синдрому зап’ясного каналу, СЗК (Carpal Tunnel Syndrome - “тунельний ефект”), а більшість узагалі не знають, що таке захворювання існує в природі. Проте проблема ця вкрай актуальна. Тільки в США щорічно реєструється 850 000 нових випадків захворювання СЗК.

Уперше про цю хворобу стало відомо через декілька років після широкого поширення друкарських машинок. Предки сучасних клавіатур виготовлялися без обліку ергономічних параметрів, - просто тому, що тоді про них ніхто ще не знав. Згодом від професійних друкарок стали часто надходити скарги на болі в руках, що призводять до втрати працездатності.

Причиною хвороби виявилося защемлення серединного нерва в зап’ясному каналі. При неправильному розташуванні рук при наборі текстів і постійному травматичному впливі, нерв, який керуює основними пальцями кисті (великим, вказівним і середнім), розпухає, а через низьку швидкість обміну крові в цій області накопичуються продукти розпаду і починається запалення. Зрозуміло, що з такими симптомами одна думка про клавіатуру викликає біль. Ті ж наслідки спостерігаються й в активних користувачів миші: геймерів, комп’ютерних художників і дизайнерів. Лікування призначається складне: від фіксуючої пов’язки і прийому медикаментів до хірургічного втручання. У принципі, розвиток хвороби відбувається внаслідок надмірних тривалих навантажень, і тому придбання спеціальної зручної клавіатури не стане панацеєю - потрібно змінити режим роботи, не ігнорувати пасивну фізкультуру (вправи, не встаючи з крісла) і, звичайно, правильно організувати своє робоче місце. “Правильна” клавіатура - це один з ключових елементів профілактики.

На жаль, СЗК - не єдине захворювання, яке виклиається травмою постійних повторних навантажень. Неправильна посадка провокує в оператора хвороби ліктьових суглобів, невралгію передпліч і спини. Той факт, що для розвитку цих хвороб буде потрібно кілька місяців, а то і років зневажливого відношення до свого здоров’я, - досить слабка розрада.

Для переважної більшості користувачів не існує проблеми вибору клавіатури. Як правило, покупка цього пристрою відбувається разом з комп'ютером "за замовчуванням". Потім клавіатура, як правило, не модернізується і залишається на столі користувача доти, поки не вийде з ладу. Існують різні типи клавіатур, серед яких виділяють прості, чи стандартні, і ергономічні. Велика частина ергономічних клавіатур була розроблена з урахуванням зручності введення тексту, але далеко не всі з них проходили тестування у фізіологічних лабораторіях. Тому даних про вплив цих клавіатур на частоту виникнення КТС немає. Під терміном "прості клавіатури" варто розуміти ті звичні клавіатури, що продаються практично з усіма комп'ютерами. При виборі цього пристрою необхідно просто орієнтуватися на існуючі стандарти. Оптимальним варто визнати приналежність клавіатури до відомого стандарту ТС099.

Однак навіть використання найсучасніших клавіатур не виключає необхідності проведення профілактичних мір.

Усі рекомендації можна звести до трьох основних:

· правильної організації робочого місця;

· періодична розминка рук під час роботи;

· використання сліпого десятипальцевого методу друку.

Організація робочого місця. Кут між ногами і тулубом повинний бути приблизно 90…100 градусів, руки зігнуті в ліктьових суглобах під кутом не більш 80 градусів. Монітор необхідно розташовувати напроти себе, а не збоку. Висота столу повинна складати приблизно 65…75 см.

Періодична гімнастика для рук (4-, 5-хвилинні вправи). Ця гімнастика повинна містити в собі такі елементи, як стискання і розжимання кистей рук і обертальні рухи, що чергуються з перервами по півхвилини. Для людей, що постійно знаходяться в сидячому положенні, рекомендується невелика розминка для профілактики не тільки КТС, але і м’язових болів у спині.

Сліпий десятипальцевий метод друку дозволяє заощадити значну кількість часу і зменшити навантаження на центральну нервову систему. При невпорядкованому наборі тексту користувач мусить стежити не тільки за своїми руками, але і за текстом, що набирається, а це швидко призводить до стомлення.

На закінчення варто зауважити: оскільки ми і так зазнаємо впливу значної кількості небезпечних факторів, піддавати себе впливу додаткових просто не має смислу.

Пояснення нових термінів.

Таблиця № 3.

№ п/п Термін Пояснення терміну
1. Ергономіка, ергономія (від грец. Έργον – робота і νόμος – закон). Наука, що вивчає допустимі фізичні, нервові та психичні навантаження на людину в процесі праці, проблеми оптимального пристосування навколишніх умов виробництва для ефективної праці.
2. Тренаж (від англ. train – виховувати, навчати). Тренування, а також комплекс вправ для тренування в чому-небудь.
3. Тренажер (від тренаж). Моделюючий пристрій для опрацювання робочих навичків або тренування льотчиків і космонавтів.