Клавіатурний тренажер.

Оскільки в сучасне життя усе глибше і глибше проникають комп’ютерні технології, то хочемо ми того чи ні а приходиться освоювати нові, досі невідомі раніше практичні навички. Якщо ази комп’ютерної грамотності вже є у вашому особистому багажі, то настає час для розвитку “швидкості” і більш ефективної роботи з таким воістину багатогранним інструментом як клавіатура. І хоча потужність комп’ютера росте з кожним роком, швидкість роботи з ним обмежується лише людським фактором. Просто-напросто на сьогоднішній день ще не придумано більш швидкого способу введення даних у комп’ютер, чим старий-добрий клавіатурний метод. От і приходиться сучасній людині освоювати заодно стародавню професію “друкарки”, як і 100 років тому, із дня в день, удосконалюючи навички “сліпого десятипальцевого” набору текстів на клавіатурі. Звичайно, з роками розташування клавіш “запам’ятовується” пальцями автоматично, і швидкість набору текстів у користувачів ПК зі стажем стає досить високою. Але, як показує практика, їх “сліпий метод” виявляється менш ефективним, чим “класичний”. Руки роблять зайві рухи, неправильно лежать на клавіатурі, поступово накопичуючи тим самим зайву утому і викликаючи біль у суглобах. Щоб початківець-користувач (чи програміст) додав у своє резюме серйозну фразу "”сліпий десятипальцевий набір текстів на клавіатурі”, і взагалі, істотно прискорив роботу на ПК (звільняючи час для інших занять), була створена достатня кількість спеціалізованих програм - клавіатурних тренажерів. З кращими з них ми зможемо познайомитися в даному питанні.

“Соло на клавіатурі” - найвідоміший і перевірений часом тренажер роботи на клавіатурі комп’ютера. Він заснований на методиці відомого психолога, журналіста і викладача МДУ Володимира Володимировича Шахиджаняна, який зібрав для її пропаганди й реалізації дружний колектив однодумців. Чесно кажучи, назвати “Соло на клавіатурі” просто тренажером було б не зовсім правильно і справедливо стосовно авторів програми. “Соло на клавіатурі” - це у своєму роді унікальний сплав розважальної, пізнавальної, розвиваючої і дисциплінуючої програм. У ході виконання 100 досить складних завдань ви не тільки розвиваєте навички “сліпого десятипальцевого” методу набору текстів на клавіатурі, але і знайомитеся з безліччю смішних, повчальних (і не вульгарних) анекдотів, одержуєте заряд гарного настрою, корисні настанови мудреців, приємно проводите час і... змушуєте працювати над собою. Методика освоєння роботи з клавіатурою в цій програмі, як правило, іде “від простого до складного”. В міру читання тексту кожного уроку, у якому глибока філософія життя перетинається з комп’ютерним гумором, ви раз у раз “зупиняєтеся”, щоб трохи попрацювати над собою і клавіатурою, а також перевірити себе за допомогою всіляких психологічних тестів. Звичайно, багато завдань даються не з першого і навіть не з 5 разу, але, виявивши належну завзятість, ви обов’язково справитеся з ними (і із самими собою), навчитеся чомусь новому, відпочинете й подумаєте... Функціональність програми дозволяє назвати її дійсно самим досконалим клавіатурним тренажером з нині існуючих. “Соло на клавіатурі” дозволяє освоїти “скоропис” не тільки в російській чи українській, але й в англійській розкладці клавіатури, а також навчитися швидко писати транслітерацією. Під час виконання завдань у вікні відображається швидкість набору, а по закінченні результат заноситься в “особисту справу”. Підтримується створення безлічі користувальницьких записів, так, що освоювати “скоропис” можна всією родиною чи відділом компанії. Навіть 40 “безкоштовних” уроків для багатьох, хто вирішив увійти до складу “солістів”, виявляється цілком достатньо, щоб працювати на клавіатурі швидше “комп’ютерщика” вашої фірми. Але успіх програми не в тім, що вона ефективно навчає “скоропису”, а в її внутрішній атмосфері, спілкуванні з вашим “персональним” психологом і порадником, зворотного зв’язку з її творцями. Думаю, це коштує набагато більше, ніж заявлена ціна програми.

Переваги: Автор веде навчання в стилі турботливого дружнього спілкування особисто з вами. Це забезпечує відповідний психологічний настрій. Автор - прекрасний педагог, уміє нагадувати про одне й те саме так, щоб учень не почував себе ображеним. Користувач має право зареєструватися на сайті й оплатити вартість (150 руб.) не відразу, а після того, як він попрацював і придивився до програми. При цьому до оплати доступно 40 вправ з 100. У поточній версії 6.1 відмінні ілюстрації: постановка рук, техніка удару. У функціональному плані дизайн чудовий: шрифти чіткого, розбірливі, кольори привабливі, керування просте і ясне. Що стосується “драконівських” вимог до безпомилковості, вони цілком справедливі для професійного тренажера.

Недоліки: В інтересах учнів, орієнтованих на вищу швидкість, хотілося б бачити в тренажері індикатори й статистику ритмічності, а також можливість вибіркового тренінгу для тих, хто підвищує кваліфікацію.

“BabyType 2000”. Відома ігрова компанія “Дока” не втрималася і внесла свій внесок у масове освоєння клавіатури - створила ігровий клавіатурний тренажер “BabyType 2000”, що перетворює урок машинопису в захоплюючу гру. Ідея тренажера - необхідність виконувати вправи на клавіатурі, щоб керувати грою. У процесі гри ваша задача - забезпечити безпечну подорож забавного персонажа по імені Бебітайп по мальовничих просторах, які населені різними небезпечними істотами й механізмами (наприклад, садистський каток чи крокуючий прес-свердлильний верстат). Бебітайп може уникнути небезпеки тільки з Вашою допомогою. Для цього потрібно просто забирати букви, що стоять на його шляху, правильно й швидко натискаючи відповідні клавіші на клавіатурі. Чимось цей метод нагадує знамениту “бразильську систему” із “Єралаша”, де для ефективного тренування воротаря змушували захищати вітрину перукарні. Інтерфейс програми гранично простий і графічно бездоганний у дусі комп’ютерних ігор, так, що робота з програмою не викликає утруднень навіть у дитини. Однак гра - грою, а програма все-таки досить ефективно навчає сліпому десятипальцевому методу при роботі із шістьма варіантами розкладки клавіатури (британської, американської, німецької, французької, швейцарської й російської). При цьому для windows-версії гри досить будь-якого комп’ютера, на якому може працювати ОС Windows 95, а DOS-версія працює на будь-якому комп’ютері від 386SX із VGA-дисплеєм.

Stamina. “Пишете мемуари, але відчуваєте, що можете не встигнути?” - от, за словами автора, девіз та мета клавіатурного тренажера Stamina. “Клавіатурний тренажер для бабусь, дідусів, а також їхніх батьків” на ділі є стильною і потішною “обучалкою” для “продвинутої” молоді. Хоча Stamina має досить значний і серйозний набір відповідних функцій, таких як редактор уроків, підтримка безлічі користувачів, українську й англійську, а також альтернативну розкладки клавіатури, набір тексту з зовнішнього файлу, збереження результатів (швидкість і відсоток помилок), виведення статистики у вигляді графіка процесу, і ще щось невловиме перетворює її з простого тренажера в щось забавне, ігрове. Можливо, це нестандартний інтерфейс, що настроюється, підсвічування букв клавіатури, “потішні” MP3-звуки і музика, надзвичайно “весела” довідкова система з умонтованими анекдотами і логічною грою? Швидше за все, це криється у великій кількості забавних дрібниць, число яких навіть і не пригадати! Надодачу досить приємно зроблене “випливання” рядка завдання по ходу натискання клавіш, що із самого початку ховає її довжину і створює певну інтригу (“скільки там ще букв треба відстукати”). Загалом, якщо ви навіть не будете освоювати сліпий метод друку, скачайте програму і добре відпочиньте!

Переваги: Є цікава можливість переключатися зі зв’язних текстів на випадкові послідовності букв (редактор вправ у меню). Мова меню - на вибір: українська, російська чи англійська, освоюваних алфавітів теж три. Є можливість зареєструвати декілька учнів.

Недоліки: Сам автор відносить “Стаміну” до програм для швидкого освоєння сліпого машинопису на українській, російській і англійській мовах. Навряд чи тут можна говорити про “освоєння” і от чому: автора не переймає ні проблема ритмічності, ні систематизація вправ від простого до складного. Рекомендувати таку програму більшості початківців було б необережно.