Так, процесор Pentium ІІІ-600 виконує 600*106 тактів/сек.

 

Таблиця № 7. Основні характеристики мікропроцесорів.

Модель Тактова частота Розрядність Розрядність шини даних Розрядність шини адрес Адресний простір (Гб)
Pentium 66, 75, 90, 100, 120, 133, 166, 200 (МГц)
Pentium ІІ 233, 266, 300, 350, 400, 450 (МГц)
Pentium ІІІ 450, 500, 533, 550, 600, 650, 667, 700, 800(МГц)
Pentium IV 1.2, 1.46, 1.73, 2, 2.4, 3 (ГГц)

 

Розрядність та тактова частота істотно впливають на на продуктивність роботи персонального комп’ютера, оскільки, чим більшою є розрядність, тим більшими порціями мікропроцесор може читати дані для обробки, а чим більшою є тактова частота, тим швидше здійснюється процес обробки даних.

На початку 80-х років ПК працювали з частотою 4.77 МГц, ПК на базі мікропроцесорів 80286 мали тактову частоту 8, 10, 12 МГц, тактова частота Pentium процесорів була не менша 66 МГц. Частота сучасних ПК досягла рубежу 3000 в Мгц.

ü Наявність підтримки співпроцесора. До ранніх моделей МП фірми Іntel додавався математичний співпроцесор, що допомагав основному МП виконувати математичні операції. Мікропроцесорам Pentium співпроцесори вже не потрібні.

ü Ємність ОЗП. Одним з найважливішим елементом ПК є оперативна пам’ять. Саме з неї МП бере програми і вихідні дані, у неї він також записує отриманий результат. Сучасні ПК орієнтовані на роботу з потужним програмним забезпеченням, що потребує 32 - 128 Мбайт ОЗП.

ü Наявність кеш-пам'яті. Кеш-пам’ять призначена для прискорення доступу до ОП і розташовується немов би між МП і ОП. При звертанні МП до пам’яті спочатку проводиться пошук потрібних даних у кеш-пам’яті. Доступ прискорюється внаслідок того, що час доступу до кеш-пам’яті в кілька разів менший, ніж до звичайної пам’яті. Комп’ютери серій 486 і Pentium містять вмонтовану кеш-пам’ять ємністю 256 Кбайт.

ü Характеристики жорсткого диска (вінчестера). Інформаційна ємність перших вінчестерів, що застосовувалися в ПК, була усього лише кілька мегабайт. Ємність сучасних жорстких дисків може становити 40 Гбайт і більше. Іншими важливими характеристиками накопичувачів на жорстких дисках є час доступу до інформації (це час, за який пристрій знаходить необхідні дані) і швидкість запису/зчитування інформації.

ü Характеристики відеопідсистеми. Визначальною характеристикою є тип відеоадаптера (ЕGА, VGА чи SVGА). Необхідно брати до уваги також обсяг відеопам’яті, розмір екрана монітора, розмір точки зображення і частоту зміни кадрів.

ü Тип системної шини та її пропускна здатність. Системна магістраль (шина) забезпечує передачу даних, адрес та керуючих сигналів по шинах даних, адрес та керуючій шині відповідно між мікропроцесором, оперативною пам'яттю та інтерфейсними блоками (контролерами) зовнішніх пристроїв. Усі контролери зовнішніх пристроїв підключаються до комп'ютера шляхом вставляння цих контролерів у вільні гнізда (слоти) материнської плати і таким чином під’єднуються до системної шини. Можна назвати наступні типи системних шин: ISА, МСА, ЕІSА, VЕSА, РСІ, АGР. Вони з’являлись на ПК у такій хронологічній послідовності, в якій перераховані, i наступний тип шини мав кращу пропускну здатність та ефективність обслуговування зовнішніх пристроїв. Нові типи шин з’являлись паралельно з появою нових типів мікропроцесорів. Пропускна здатність шини залежить не тільки від її розрядності, але й від алгоритмів, які керують процесами передачі даних шиною. Обсяг адресного простору оперативної пам'яті, до якого може звертатись мікропроцесор, залежить від розрядності шини адрес. Якщо шина адрес має розрядність N, то кількість усіх адрес, які по ній можна передати (відповідно, кількість усіх чарунок, до яких можна звернутися), дорівнює 2N, тому при використанні 16, 20, 24 і 32-розрядної шин створюється адресний простір величиною в 216 = 640 Кб, 220 = 1 Мб, 224 = 16 Мб, 232 = 4 Гб (див. таблицю).

ü Наявність математичного співпроцесора. Мікропроцесори 8088, 80286 і 80386 не містили спеціальних команд для виконання арифметичних операцій над числами з плаваючою крапкою. Кожна операція з плаваючою крапкою моделювалась на цих процесорах за допомогою деякої послідовності основних команд. Це помітно знижувало ефективність використання ПК з такими мікропроцесорами для проведення наукових досліджень, використання машинної графіки. З метою апаратної реалізації арифметики з плаваючою крапкою використовують математичний співпроцесор Іntel-8087, 80287, 80387. Мікропроцесори 80486 і Реntium містять вбудований математичний співпроцесор.

ü Cклад функціональних модулів базової конфігурації та можливості її розширення: тип монітора та розміри його екрана по діагоналі (14", 15", 17", 19", 21" і т. п.), тип вінчестера та об’єм дискового простору на ньому, наявність відповідної відеокарти з потрібним об’ємом відеопам’яті та при необхідності з графічним прискорювачем, наявність звукових колонок та звукової плати, приводу для роботи із компакт-дисками (СD-RОМ) тощо.

ü Габаритні розміри. Оскільки зовнішні розміри таких пристроїв, як монітор, клавіатура, “мишка” практично не відрізняються, то, говорячи про розміри ПК, вказують тип і розміри його системного блоку. За конструктивними особливостями системні блоки бувають таких типів: DeskТор (горизонтальне розташування), Міnі, Міddle, Віg Тower (вертикальне розташування), Мultimedia Саsе (системний блок разом із звуковими колонками для мультимедіа-комп’ютерів).

ü Потужність енергоспоживання. Як правило, ПК останніх моделей зі значно більшим апаратним наповненням споживають менше електроенергії, ніж комп’ютери перших моделей.