Поняття алгоритму

Введемо нове визначення терміну «обчислювальна машина» як сукупності технічних засобів, що служать для автоматизованої обробки дискретних даних за заданим алгоритмом.

Алгоритм — одне з фундаментальних понять математики і обчислювальної техніки. Назва “алгоритм” сталася від латинської форми імені середньоазіатського математика аль-Хорезми – Algorithmi.

Міжнародна організація стандартів (ISO) формулює поняття алгоритм як «кінцевий набір розпоряджень, що визначає рішення задачі за допомогою кінцевої кількості операцій» (ISO 2382/1-84). Окрім цього стандартизованого формулювання існують і інші визначення. Приведемо найбільш поширені з них.

Отже, алгоритм — це:

· спосіб перетворення інформації, що задається за допомогою кінцевої системи правил;

· сукупність правил, що визначають ефективну процедуру рішення будь-якої задачі з деякого заданого класу завдань;

· точно визначене правило дій, для якого задане, як і в якій послідовності це правило необхідно застосовувати для вихідних даних завдання, аби отримати її рішення;

· зрозуміле і точне розпорядження виконавцеві зробити певну послідовність дій для досягнення поставленої мети.

Визначення надані в максимально загальній формі, так що алгоритм не обов'язково використовується лише в обчислювальній техніці. Так, виконавцем алгоритму може бути не лише автомат (у тому числі і процесор ЕОМ), але і людина. Головне – уміти виконувати відповідний набір дій. Виконавець нічого не зобов'язаний знати про мету алгоритму. Він виконує отримані команди не ставлячи питання «чому?», «навіщо?».